Ашық сабақ

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Септіктер туралы мағлұмат алады.Соның ішінде жатыс септігін тереңірек ұғынады
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақ тілі

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Мұғалімнің аты-жөні

Жидебаева М.К

Күні:

25.01.2024ж

Сынып: 4 «А»

Қатысушылар саны:15

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жатыс септік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: зат есімнің септелу жүйесін біледі

Көптеген оқушылар: сөйлемдегі септік жалғауларын таба алады.

Кейбір оқушылар: сөйлеу кезінде септік жалғауларын дұрыс қолданады.

Құндылықтар:

Білуге жаңаны тануға құштар болу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

2-мин




















Өткен білімді еске түсіру

Білу

6 мин








Психологиялық ахуал қалыптастыр

I.Ұйымдастыру.

Сәлемдесу.

Ақ көңілді жүрекпен,

Ақ ниетті тілекпен.

Амандасып алайық,

Қонақтарға ізетпен.

  1. «Септіктер» арқылы топқа бөліп отырғызу. Топ басшысы септік жалғаулы сөзді тауып өз тобының атын анықтайды

  2. Ілік септік тобы (үйдің іші)

  3. Барыс септік тобы (өзенге бару)

  4. Табыс септік тобы (аққуды атпау)

Топ басшысы берілген балдар арқылы бағалап отыру

II. Үй тапсырмасын тексеру

53- жаттығу

Сөздерді оқып, топтап келу

Атау септік: жанартау,эколог, от,су

Ілік септік: күннің,найзағайдың

Барыс септік: әжеге, атама

Табыс септік: ұшқышты,желді,

бағбанды, даласын

-Жарайсыңдар! Бәрің дұрыс орындағансыңдар.

Үй тапсырмасын «Wort woll»дан

«Кім тапқыр» ойынымен қорыту

Балалар тақтаға көңіл бөліп мына сұрақтарға жауап берейік.

Тақтаға сөзі қай септікке жатады?

-Барыс

Кімнің?,Ненің қай септіктің сұрағы?

-Ілік

Атау септігінің сұрақтары?

Кім?,Не?,Кімдер?,Нелер?

Табыс септік жалғауларын ата

-ны,-ні,-ды,,-ді,-ты,-ті

Зат есімнің септелуі дегеніміз не?

-Зат есімнің септік жалғаулары арқылы өзгеруі

-Құсты сөзі қай септікте тұр

-Құсты сөзі табыс септікте тұр.

Жарайсыңдар балалар.Ендігі кезекте тақтаға қарайық

Желсіз түн...де жарық-ай

Сәулесі су...да дірілдеп

Балалар сөйлем байланысып тұр ма?Жоқ.Олай болса сөздің дұрыс байланысуы үшін не жетіспей тұр?- ЖалғауДұрыс.Жалғау дегеніміз не?

Сөз бен сөзді байланыстыратын қосымша.Олай болса дұрыс жалғау жалғап оқиық.Бұл кімнің өлеңі? –Абай Құнанбаев.Қандай жалғау жалғадық да,де,-та, -те жалғауы

Бұл қай септік жалғауы деп ойлайсыңдар? - Жатыс

.-Дұрыс айтасыңдар балалар.

Бүгін біздің танысатын септігіміз жатыс септік.

-Бүгінгі сабақта жатыс септікпен терең танысып, тапсырмалар орындайтын боламыз.

Сабақ мақсаты: жатыс септігінің жалғауларын ажырату

Сөйлемнен жатыс септік жалғаулы сөзді табу

Жаттығу жасайды.












Таңдау жасайды.

Топқа бірігеді.

Топ басшысын сайлайды.

Топ ережесін еске түсіреді.


































Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.
















«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!





Дескриптор:

-Септіктердің жалғауын біледі

1- балл

-Жалғауларды ажырата алады

1-балл








Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.






Түсті парақша-лар,

септіктер жазылған

плакат










Септіктер қалашығы





































Жаңа білім

Түсіну

7 мин





















Қолдану

10 мин























Талдау

8-мин













2-мин















Жинақтау

5-мин













Бағалау

3 мин

Жаңа сабақ

Жаңа сабақты бастамас бұрын бейне көрсетілімді көріп алайық

Бейне көрсетілім

-Балалар бұл бейне көрсетілімнен не түсіндіңдер?

Жатыс септік жалғауларын қалай оңай есте сақтау керектігін түсіндік

-Жатыс септігіне қандай жалғаулар жалғанады екен деп жетекші сұрақтармен жаңа сабақ ережесін өздеріне шығарту.

Ережені тақтаға шығарып қою

Оқушыларға хормен оқыту

-Балар қазір қай мезгіл?

-Қыз мезгілі

-Қыс мезгіліне қандай айлар жатады?

-Желтоқсан қаңтар ақпан

Олай болса сендерге қыс мезгіліне байланысты жұмбақ берілген. Ендеше тапсырманы орындайық.

1-тапсырма «Еркін әңгіме» әдісі.

56-жаттығу. (топпен жұмыс)

Жұмбақ

Қыста ғана болады,

Ұстасаң қолың тоңады. (қар)


1- Ілік тобы қыста сөзіне сұрақ қояды,жалғауын, септігін табады

2-Барыс тобы Қыста сөзіне сөйлем құрайды

3-топ жауабын тауып, қар сөзін септейді


Тақтамен жұмыс

57-жаттығу.Дәптермен жұмыс

Мақал-мәтел «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.жұппен жұмыс

Мақал-мәтелді оқып, жатқа жазыңдар.

Балапан ұяда не көрсе, ұшқанда соны іледі.

Ерлік білекте емес, жүректе.

Жатыс септігіндегі сөздердің астын сызыңдар.

Оларға сұрақ қойыңдар. (неде?)


ЕБҚ жеке тапсырма беру,қима қағазбен жұмыс

Сергіту сәті: «Көңілді күн»

2-тапсырма - «Печенье жеу» ойыны 59-жаттығу.

Берілген септіктердің сұрақтары мен жалғауларын тауып жабыстыру

1-Ілік тобы (барыс пен жатыс септікті салыстыр)

-Барыс тобы (Жатыс септік жалғау бар сөз айт)

3-Табыс тобы (жайлауда сөзін септе)

Ж: Екеуіне де ортақ қайда? сұрағы бар.

Ж:Қайда?сұрағына жауап беретін сөздерді бір-бірінен жалғауларына қарап айыруға болады.

Ал балалар бүгінгі алған білімімізді жинақтап «Септіктер қалашығын» құрайық.Ол үшін сіздер берілген тапсырманы дұрыс орындауларыңыз керек.

1-топ Ілік тобы (жерлерде сөзіне сөйлем құрау)

2-топ Барыс тобы (сөздерді жатыс септігі жалғауымен сәйкестендіру)

3-топ Табыс тобы сөздердің қай септікте тұрғанын табу (кестемен жұмыс)

Жинаған ұпайларын санайды. Бағалау шкаласына қарап өз деңгейлерін анықтайды.

Тапсырма орындайды.



























































Билеп сергиді.


Тапсырманы орындайды.
































Дескриптор:

- Жұмбақты оқып, шешуін табады-1балл;

- Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды, жалғауын, оның жатыс септікте екенін анықтайды-1балл.





Дескриптор:

Мақал-мәтелді оқып, жатқа жазады-1балл.

Жатыс септігіндегі сөздердің астын сызады, сұрақ қояды-1балл.










Дескриптор:

Берілген септік сұрақтары мен жалғауларын салыстырады-1балл.

Қайда?сұрағына жауап беретін сөздерді бір-бірінен жалғауларына қарап айыруға болатыны жөнінде қорытынды

жасайды-1балл.




Дескриптор:

Септік жалғауларын дұрыс жалғайды-

1 балл



Бейнекөрсетілім көреді























































Септіктер қалашығы






Рефлекция

2 мин


Оқушылардың білімін бағалау

Рефлексия: «Білім ағашы»

Үй тапсырмасы: 58-жаттығу.

Өзінің сабақтағы жұмысын бағалайды.

Тапсырма жазып алады.

ҚБ қойылады.

Интербел-сенді тақта











































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.05.2025
129
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі