Ашық тәрбие сағаты 8-сынып Тақырыбы: "Ана тілім-айбыным"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық тәрбие сағаты 8-сынып Тақырыбы: "Ана тілім-айбыным"

Материал туралы қысқаша түсінік
Сынып жетекшілеріне арналған ашық тәрбие сағаты
Материалдың қысқаша нұсқасы

Күні:12.09.2012ж

Сабақтың тақырыбы: Ана тілім айбыным.

Сабақтың мақсаты: Тілдің құдіретін, ұлтымыздың мақтанышы, айбары

екенін, еліміздің елдігін танытатын тілі мен өнері

екендігін тереңірек түсінеді.

Мазмұнға байланысты міндеттер:

  • көркем мәтінмен жұмыс істей білу дағдысын жетілдіреді;

  • ой-түйіндерінің қорытындысын айта алады;

  • сабақта алған білімдерін қолдана алады;

- ақпарат көздерімен жұмыс істеу қызығушылығы артады;

- ақпарат мүмкіндігін еркін қолдана алуға үйренеді.

.

Сабақтың түрі:Сынып сағаты

Сабақтың әдісі: СТО стратегиялары, түсіндіру, талдау, жинақтау, іздендіру.

Көрнекілігі: мультимедиа кабинетінің мүмкіншілігі.

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру


Жұмыс істеу маршрутымен таныстыру

Гипермәтін

(DrawObject1 DrawObject2 теория)


Модуль Сөздіктер

Микромодуль Глосарий

DrawObject3

DrawObject4 Тест Бейнекөрініс

DrawObject5 DrawObject6

Тапсырма


Интерактивтік тақтадан өлең жолдарын оқыту


Танытқан қазағымның қазақтығын,

Танытқан қазағымның азаттығын,

Танытқан қазағымның ғажаптығын,

Айналдым құдіретіңнен Қазақ тілім.


Сенімен Махамбетті, Абайды ұқтым,

Сенімен Жамбыл жыры – арайды ұқтым,

Сенімен мейірімді ананы ұқтым,

Сенімен мейірімді даламды ұқтым.


«Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі – қазақ тілі»

«Қазақстан Республикасының

Тіл туралы Заңы» 1997 ж .11 шілде


І. Қызығушылықты ояту.

О й қ о з ғ а у.

/ Ұлттық тіл оқушылар өздерінің білетін сөз, сөз тіркестерін дәптерге

түсіру. /

Тапсырма: Сөз және сөз тіркестерін жазыңыз?



DrawObject12 DrawObject10 DrawObject9 DrawObject11 DrawObject8 DrawObject7 Сұрақ: Ана тілінің қадір-қасиетін біле білген халқымыз оны ұлттың рухына, қазына байлығына балайды. Себебі не?


Дәптерге жауап : (2-3 сөйлем)


«Қазақстанның болашағы – қазақ тілінде. Ана тілі – бәріміздің анамыз, өйткені ол – ұлтымыздың анасы.»

Н.Ә.Назарбаев


Интерактивтік тақтадан өлең жолдары көрсетіліп тұрады.

(оқушылар мұғалімнің нұсқауымен монорежимге көшеді.Мұғалімді наушник арқылы тыңдайды. Мұғалім өлең жолдарын радиомикрофонмен оқиды. )

Ана тілім – абырой, ар-намысым,

Тілім болса болады қолда күшім.

Тіл болмаса қалайша орындалар,

Арман – ойым, мақсатым, алдағы ісім.


Халықтығым – біртұтас алыптығым,

Ана тілім – алдағы жарық күнім.

Төбем көкке жеткендей қуанамын,

Тілімнің құдіретін танып бүгін.


О, менің қасиетті Ана тілім,

Жебей гөр астына алып қанатыңның

Қазақ деген бойымда қаным барда,

Өзіңсің көтеретін дара туым.

(күні бойы айтылып жатқан ой-түйін толықтырылады)

Мұғалім: Ендеше, тіліміздің өшуіне де, өсуіне де себепкер біз, яғни осы отырған қазақ деген халықпыз.





Мен кіммін?


Арыстанмын , айбатыма кім шыдар?

Жолбарыспын, маған қарсы кім тұрар?

Көкте бұлт, жерде желмін гулеген,

Жер еркесі желдің жөнін кім сұрар?

М.Жұмабаев


Мен – қазақ.


Мен – қазақ, қазақпын деп мақтанамын,

Ұранға «Алаш» деген атты аламын.

Сүйгенім қазақ өмірі, өзім қазақ,

Мен неге қазақтықтан сақтанамын?

С.Торайғыров



Мен – қазақпын


Мен – қазақпын мың өліп, мың тірілген,

Жөргегімде таныстым мұң тілімен.

Жылағанда жүрегім күн тұтылып,

Қуанғанда күлкімнен түн түрілген.

Ж.Молдағалиев


Мұғалім: Ұлы тұлғалар, қазақтың біртуар азаматтары қазақ екендіктерін осылай жырға қосқан.

(кестені толтыруға ұсыну)

IPBOARD- интерактивті тақтамен жұмыс


Автор

Мен кім?

Әңгіме - сыр

Мағжан кім?





Сұлтанмахмұт кім?


Жұбан кім?

ұлт патриоты,ұланы





ұлтжанды, жанашыр







Мұғалім: Біз «қазақ» деген елміз – ешкімге намысымызды таптатпаған елміз. Тілімізді қорламай, сақтай білген елміз,- деп Қазыбек бидің сөзін жалғастырғым келіп отыр. Ендеше, біз «қазақ» деген атпен мақтана аламыз.

Қадыр Мырзалиев «Қазақ осы».

(Әнді слайд-шоу арқылы бас компьютерден дыбыс тыңдату)


Б і з к і м б і з ?

DrawObject15 DrawObject13 DrawObject14 DrawObject16

DrawObject17



Сауаттылық хаты

(LinquaMaxx программасына көшеміз)

Біз – еліміздің ертеңіміз

( компьютердің хат жазу мүмкіншілігін пайдалана отырып хат жазу )

(Орындап болғандары мұғаліммен байланысқа шығады. Мұғалімнің наушниктегі микрофоны қосылады.)

Қосымша тапсырма: Гипертест (Жауабы бірден беріліп отырады.)

Қорытынды

Тәуелсіздік тартулары

Ана тілде ата – баба сыры бар

Аудармадан түпнұсқадай кім ұғар.

Өсе келе құстың тілін білсең де,

Ана тілсіз оның қандай құны бар.

Оразақын Асқар


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
05.11.2018
1543
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі