|
Бөлім: |
Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғасыр бұлбұлы |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
7.3.6.1 мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау; 7.4.4.1 етістіктің шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеріп, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізеді, редакциялайды; Етістіктің шақ түрлерін тілдесім барысында қолданады. |
|||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Бірлік және ынтымақ. Әділдік және жауапкершілік.Жасампаздық және жаңашылдық. |
|||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. А) Амандасу, түгендеу. Ә) Назарларын сабаққа аудару. Б) Үй тапсырмасын пысықтау. Етістік /өткен шақ, осы шақ, келер шақ тапсырмаларын орындату/ Кіріспе. Жаңа сабақ Ән -халық үні, оның шындығы, оның ойы мен сезімі. Жамбыл Жабаев. Мұғалімнің түсіндірме сөзі: Ән – халықтың жан-дүниесінің, болмысының бейнесі. Ән арқылы ұлттың көңіл-күйі, қуанышы мен мұңы, тарихы мен тағдыры бейнеленеді. Бұл “үні” халықтың ішкі жанайқайы мен бақытты сәттерін де жеткізеді. Ән – ғасырлар бойы ұрпақтан-ұрпаққа берілетін ұлттық код, халықтың мәдениеті мен дәстүрінің рухани көрінісі. -Бұлбұл құс басқа құстардан несімен ерекшеленеді? -«Бұлбұлдай сайраған», «бұлбұл дауысты», «күміс көмей»деген сипаттарды не себепті әншілерге қатысты қолданған? |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. Жаңа сабақтың тақырыбымен танысады. |
ҚБ
|
Жұмыс дәптері, оқулық, таратпа материал, слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқулықпен жұмыс. Тапсырма.Тыңдалым мен оқылым мәтінін салыстыра талдаңыздар.
6-тапсырма. «Қыз Жібек» операсында Күләш орындаған Жібектің ариясы туралы қысқаша мәтін жазыңыз. Үлгі: Күләш Байсейітованың орындауындағы Жібектің ариясы – қазақ опера өнерінің асқақ үлгісі. Оның нәзік дауыс ырғағы мен терең сезімге толы орындауы Жібек бейнесін ерекше сомдады. Әнші арияның әр нотасына жан бітіріп, махаббат пен мұңды үйлесімді жеткізді. Күләштің бұл рөлі ұлттық өнер тарихында мәңгілік орын алып, тыңдарманның жүрегінен өшпес із қалдырды. Деңгейлік тапсырма. І деңгей. Етістіктердің қай шақта тұрғанын анықтаңыз. Үкілі Ыбырайдың «Гәкку» атты әні Е.Брусиловскийдің «Қыз Жібек» операсындағы Жібектің ариясы болып жарқ етті. 1936 жылы Мәскеуде өткен қазақ өнерінің онкүндігінде Жібектің рөлінде ойнаған бұлбұл үнді Күләш Бәйсейітова «Гәккуді» бірінші рет орындады. КСРО халық әртісі атанды. ІІ деңгей. Етістіктерге жұрнақ жалғап, өткен шақ етістіктеріне айналдырып жазыңыздар.
ІІІ деңгей. Сөзжұмбақты шешіңіздер Айрықша торкөзден қандай сөз шықты? |
Дескрипторлар: Мәтіннің тақырыбын анықтайды; Стилін анықтайды; Жанрын табады; Тілдік амал-тәсілдерді талдайды.
.
Дескрипторлар: *мақала мазмұнына сәйкес жазылады; *тақырып негізгі идеяны қамтиды; *мәтін нақты және қысқа түрде жазылған
Дескриптор: * Етістіктердің қай шақта тұрғанын анықтайды; *Етістіктерге жұрнақ жалғап, өткен шақ етістіктеріне айналдырып жазады; *Сөзжұмбақты дұрыс шешеді. |
ҚБ
ҚБ |
|||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс
«Плюс, минус,
қызықты»
|
Сабақтан алғаны білімі туралы жазады. |
|
|||||
|
Үйге тапсырма |
Ережелерді оқу 9-тапсырма. |
|
|
|||||
|
Тыңдалым
|
Оқылым |
|
Тақырыбы : Стилі: Жанры: Тілдік амал-тәсілдері: |
Тақырыбы : Стилі: Жанры: мақала Тілдік амал-тәсілдері:
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
асыр бұлбұлы
асыр бұлбұлы
|
Бөлім: |
Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғасыр бұлбұлы |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
7.3.6.1 мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау; 7.4.4.1 етістіктің шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеріп, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізеді, редакциялайды; Етістіктің шақ түрлерін тілдесім барысында қолданады. |
|||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Бірлік және ынтымақ. Әділдік және жауапкершілік.Жасампаздық және жаңашылдық. |
|||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. А) Амандасу, түгендеу. Ә) Назарларын сабаққа аудару. Б) Үй тапсырмасын пысықтау. Етістік /өткен шақ, осы шақ, келер шақ тапсырмаларын орындату/ Кіріспе. Жаңа сабақ Ән -халық үні, оның шындығы, оның ойы мен сезімі. Жамбыл Жабаев. Мұғалімнің түсіндірме сөзі: Ән – халықтың жан-дүниесінің, болмысының бейнесі. Ән арқылы ұлттың көңіл-күйі, қуанышы мен мұңы, тарихы мен тағдыры бейнеленеді. Бұл “үні” халықтың ішкі жанайқайы мен бақытты сәттерін де жеткізеді. Ән – ғасырлар бойы ұрпақтан-ұрпаққа берілетін ұлттық код, халықтың мәдениеті мен дәстүрінің рухани көрінісі. -Бұлбұл құс басқа құстардан несімен ерекшеленеді? -«Бұлбұлдай сайраған», «бұлбұл дауысты», «күміс көмей»деген сипаттарды не себепті әншілерге қатысты қолданған? |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. Жаңа сабақтың тақырыбымен танысады. |
ҚБ
|
Жұмыс дәптері, оқулық, таратпа материал, слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқулықпен жұмыс. Тапсырма.Тыңдалым мен оқылым мәтінін салыстыра талдаңыздар.
6-тапсырма. «Қыз Жібек» операсында Күләш орындаған Жібектің ариясы туралы қысқаша мәтін жазыңыз. Үлгі: Күләш Байсейітованың орындауындағы Жібектің ариясы – қазақ опера өнерінің асқақ үлгісі. Оның нәзік дауыс ырғағы мен терең сезімге толы орындауы Жібек бейнесін ерекше сомдады. Әнші арияның әр нотасына жан бітіріп, махаббат пен мұңды үйлесімді жеткізді. Күләштің бұл рөлі ұлттық өнер тарихында мәңгілік орын алып, тыңдарманның жүрегінен өшпес із қалдырды. Деңгейлік тапсырма. І деңгей. Етістіктердің қай шақта тұрғанын анықтаңыз. Үкілі Ыбырайдың «Гәкку» атты әні Е.Брусиловскийдің «Қыз Жібек» операсындағы Жібектің ариясы болып жарқ етті. 1936 жылы Мәскеуде өткен қазақ өнерінің онкүндігінде Жібектің рөлінде ойнаған бұлбұл үнді Күләш Бәйсейітова «Гәккуді» бірінші рет орындады. КСРО халық әртісі атанды. ІІ деңгей. Етістіктерге жұрнақ жалғап, өткен шақ етістіктеріне айналдырып жазыңыздар.
ІІІ деңгей. Сөзжұмбақты шешіңіздер Айрықша торкөзден қандай сөз шықты? |
Дескрипторлар: Мәтіннің тақырыбын анықтайды; Стилін анықтайды; Жанрын табады; Тілдік амал-тәсілдерді талдайды.
.
Дескрипторлар: *мақала мазмұнына сәйкес жазылады; *тақырып негізгі идеяны қамтиды; *мәтін нақты және қысқа түрде жазылған
Дескриптор: * Етістіктердің қай шақта тұрғанын анықтайды; *Етістіктерге жұрнақ жалғап, өткен шақ етістіктеріне айналдырып жазады; *Сөзжұмбақты дұрыс шешеді. |
ҚБ
ҚБ |
|||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс
«Плюс, минус,
қызықты»
|
Сабақтан алғаны білімі туралы жазады. |
|
|||||
|
Үйге тапсырма |
Ережелерді оқу 9-тапсырма. |
|
|
|||||
|
Тыңдалым
|
Оқылым |
|
Тақырыбы : Стилі: Жанры: Тілдік амал-тәсілдері: |
Тақырыбы : Стилі: Жанры: мақала Тілдік амал-тәсілдері:
|
шағым қалдыра аласыз
















