Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашыұ сабақ негіздер
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім: |
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс |
|
Педагогтің Т.А.Ә: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: |
Негіздердің қасиеттері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.4.9-негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру |
|
Сабақтың мақсаты |
Негіздердің құрамы, жіктелуі, қасиеттері, алынуын біледі, химиялық қасиеттері бойынша химиялық реакция теңдеулерін құрастырады Негіздердің индикаторларға әсерін, физикалық, химиялық қасиеттерін талдайды Негіздердің қасиеттеріне сай химиялық реакциялар арқылы есептер шығарады |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы 4 мин
|
Оқушылармен танысып, сәлемдесіп, түгендейді. Оқушыларды топтарға біріктіреді. Өткен сабақты еске түсіру мақсатында «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақтар қояды. |
Оқушылар қаламсаптағы сөздерге сәйкес топқа бөлінеді. Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: «Құндылықтар» әдісі арқылы бағалау. Шіркін, қандай ұтымды жауап! Әттеген-ай, толықтырып айтып жібергеніңізде! Пах-шіркін! Ғажап! Уау! |
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 4 мин |
Мұғалім оқушыларды еліктіру арқылы тақырыпты түсіндіреді. Негіздердің индикаторларға әсерін көрсетеді. |
Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді.
|
ҚБ: «Мадақтау сөздері» арқылы бағалау. Жарайсың! Жақсы! Керемет! |
Натрий гидроксиді ерітіндісі, индикаторлар |
5 мин |
«Education Scrum» әдісі арқылы сабақты бастап, топтарға бірінші ресурсты ұсынады. Ресурсқа сай тапсырмаларды орындайды. Ресурс 1. |
Берілген ресурстағы мәтінді әр оқушы мұқият оқып, топта талқылайды. Ресурсқа сай тапсырмаларды орындап, Scrum тақтаның орындалды бөліміне өз стикерлерін бекітеді. Бағалау дескрипторы: 1. Негіздердің металл атомы мен гидроксотоптардан тұратынын біледі. 2. Негіздердің аталуы мен жіктелуін біледі. |
ҚБ: Бекіткен стикерлердегі жауаптар бойынша топтарды ауызша кері байланыспен бағалайды. |
|
5 мин |
«Education Scrum» әдісі арқылы сабақты бастап, топтарға бірінші ресурсты ұсынады. Ресурсқа сай тапсырмаларды орындайды. Ресурс 2. |
Берілген ресурстағы мәтінді әр оқушы мұқият оқып, топта талқылайды. Ресурсқа сай тапсырмаларды орындап, Scrum тақтаның орындалды бөліміне өз стикерлерін бекітеді. Бағалау дескрипторы: 1. Сілтінің қышқылмен әрекеттескенде тұз бен су түзілетінін біледі. 2. Ерімейтін неіздердідің оксид пен суға ыдырайтынын жазады 3. Берілген сызба бойынша бастапқы заттар мен өнімдерді сәйкестендіреді. |
ҚБ: Бекіткен стикерлердегі жауаптар бойынша топтарды «Мадақтау сөздері» бағалайды. |
|
4 мин
|
Мұғалім оқушыларға бақылау тапсырмасын «Креативті ойлау» әдісі бойынша ұсынады.
|
Темір (III) хлоридіне натрий гидроксидін қосып тәжірибе жасап, бақылау тапсырмасы бойынша тапсырмаларды орындап, Scrum тақтаның нәтижесі бөліміне бекітеді. Бағалау дескрипторы: 1. Тәжірибе нәтижесінде байқаған құбылыстарын жазады 2. Тәжірибе барысындағы реакция теңдеуін жазып, теңестіреді. 3. Реакция нәтижесінде түзілген негіздің суда еру қабілетін, түсін, химиялық қасиеттерін сипаттайды. |
ҚБ:Топтарды жазған жауаптары бойынша бағалайды.
|
|
5 мин
|
«Joyteka» платформасында «Ой қозғау» әдісі бойынша квест бөлімінде тапсырма береді.
|
Барлық оқушылар «Joyteka» платформасында тапсырма орындайды. Бағалау дескрипторы: 1. Сілтілердің индикаторды қай түске өзгертетінін біледі. 2. Қышқыл мен негіз әрекеттесіп, тұз бен су түзілу реакциясының атауын жазады. 3. Қатты сабын құрамында қандай сілтінің болатынын біледі. |
ҚБ: «Құндылықтар» әдісі арқылы бағалау. Шіркін, қандай ұтымды жауап! Әттеген-ай, толықтырып айтып жібергеніңзде! Пах-шіркін! Япыр-ай! Ғажап! Уау! |
|
10 мин |
WordWall платформасында «Көкпар» әдісі арқылы есептер береді. |
WordWall платформасында «Көкпар» әдісі арқылы есептер шығарады. Бағалау дескрипторы: 1. Тұз бен негіздің арасында жүретін реакция теңдеуін жазады, теңестіреді, коэффициентер қосындысын есептейді; 2. А)Есептің шартын құрады, химиялық реакция теңдеуін теңестіреді; Ә)Натрий гидроксидін бейтараптандыруға қажет күкірт қышқылының массасын есептейді; 3. А) Мыс (II) гидроксидін айырылу реакциясын жазып, теңестіреді; Ә) Мыс (II) гидроксидін қыздырғанда түзілген оксидтің зат мөлшерін есептейді; |
Есептерді шығарған оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау |
|
5 мин |
«Socrative» платформасында «Нақтылық талант» әдісі бойынша қалыптастырушы бағалауды жүргізеді.
|
Барлық оқушылар «Socrative» платформасында тапсырма орындайды. Бағалау дескрипторы: 1. Сілтілердің индикаторды қай түске өзгертетінін біледі. 2. Суда ерімейтін негіздердің ыдырайтынын біледі. 3. Екідайлы гидроксидтердің химиялық қасиетін біледі. 4. Суда еритін және ерімейтін негіздердің химиялық қасиетін біледі. 5. Сілтілердің анықтамасын біледі. |
ҚБ:Пайыздық көрсеткіштер байланысты бағалау |
|
Сабақтың соңы 3 мин
|
Үй тапсырмасы: №1,2,3,4 тапсырмалар. Оқушылардан алынған бағалау жиынтығы туралы мәліметті мұғалімге береді. Рефлексия «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында кері байланыс жасайды. |
Қаламсаптағы жазуда (OH) таңбасы бар оқушылар «Еркін микрофон» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа рефлексия жасайды. |
ҚБ қойылады. |
|