Әрбір бала – жарық жұлдыз
1. Ұлттық мәдениет дәстүріне сүйене отырып ерік қасиеттер мен мінезді тәрбиелеу.
2. Темпераменттің оқу қызметіне, мінез-құлқы мен қарым-қатынасына әсері.
3.Баланың темпераментіне сәйкес оның ерекшелігін қалай ашуға болады.
4.Әр баланың ерекшелігін ашуда отбасы мен мектептің өзара әрекеттесуі.
Ауру қалса да, әдет қалмайды
Сабақтың мақсаты:
Ата-аналардың темпераментін, мәдени дәстүрлерді және мұғалімдермен өзара әрекеттесу мүмкіндіктерін ескере отырып, өз баласының ерекше қырларын ашуға дайындығын қалыптастыру.
Міндеттер:
-
Ата-аналардың өз баласының ерекше жақтарын дамытуға деген ынтасын арттыру.
-
Ата-аналардың балалар темпераментінің түрлері мен оларға сәйкес мінез-құлықтары туралы түсініктерін кеңейту.
-
Ата-аналарды мектеп педагогтерімен бірге баланың жеке басының күшті жақтарын анықтауға жәнедамытуғаүйрету.
Жоспар
I. Ұйымдастыру бөлімі
-
Сәлемдесу
-
Мақсаты менміндеттері
II. Негізгі бөлім
-
Жаттығу ойыны «Мыналар орнын ауыстырады...»
-
Ақпараттық топтама. Көшпенділер тәрбиесіндегі халық дәстүрлері. Кенен Әзірбаев. «Танисын» термесі: талқылау. «Көшпенділер» фильмінен үзінді көру.
Практикалық бөлім. «Темперамент» ұғымымен және оның түрлерімен таныстыру. Шағын пікірталас.
Темперамент сынағы, алдыңғы нәтижелермен салыстыру. «Аралас темперамент» түсінігі
Жаттығу ойыны «Біз қарсылықсыз дамимыз»: талқылау.
III. Қорытынды бөлім
PIXAR мультфильмі «Көшпелі бұлтты»: талқылау..
Мақта ойыны
Күтілетін нәтижелер
Сабақтың соңында ата-аналар:
-
Ұлттық мәдениеттегі балаларды тәрбиелеу дәстүрлерін біліп, өз баласының ерекшелігін ашу барысында ескеретін болады.
-
Балаға қолдау көрсету стратегияларын таңдаған кезде оның темпераменті және басқа да жеке ерекшеліктерін ескеретін болады.
-
Баланың жеке басының күшті жақтарын анықтау және дамыту үдерісінде мектеп мұғалімдерімен тиімді әрекеттеседі.
Қажетті ресурстар: презентация, бейнероликтер, бағандар, маркерлер, А3 және А4 парақтары, қаламдар
Жұмыс форматы: тренинг элементтері бар сабақ
Әдіс-тәсілдері: пікірталас, ми шабуылы, жаттықтыру жаттығулары
Сабақтың ұзақтығы – 60 минут.
ТРЕНИНГ БАҒДАРЛАМАСЫ:
-
«Танысу» жаттығуы;
-
Топқа бөлу;
-
Ой жинақтау;
-
Ситуациялық сұрақтар;
-
«Үй, жол, жылан, бокал, шалбаржәнеорамал» диагностикасы;
-
Рефлексия;
-
Қорытынды.
ТРЕНИНГ БАРЫСЫ:
Cынып жетекші: Сәлеметсіздер ме, құрметті ата-аналар! Бүгінгі біздің
«Бала тәрбиесіндегі ата-ана» атты тренинг-сабағымызға қош келдіңіздер! Ата-ананың тілегі – баласының жақсы адам болуы, еңбексүйгіштігі, оқу мен еңбектегі табыстары.
Баланы жастан бақпасаң,
Жамандықтан қақпасаң,
Қадірден жұрдай қасқабоп,
Кешкенің өмір босқа тек. – дегендей, баланың ыстық суығына күймейтін, жақсылығына сүйінбейтін ата-ана жоқ шығар. Бүгінгі ұл ертеңгі әке, ол әкеге қарап өседі. Бүгінгі қыз ертеңгі ана, ол шешеге қарап өсіп, бой түзейді. Балаға білім, тәрбие беруде басты тұлға ұстаз болса оны жалғастырушы, демеуші – ата-ана.
Бүгінгі жиналысымызды Мұзафар Әлімбаевтың
мына өлеңі мен бастағанды жөн көріп
отырмын.
Қипақтайды қит етсе анаң,
әкең,
Қайтсем ғана осыны адам
етем,
Басқалардың осындай
балалары,
Тап осындай жаңғалақ шала ма
екен
Ойын емес, оллаһи,
біздікінің...
Енжарлығы елде жоқ ала
бөтен
Туа сала тұлпардың жалын
тартқан;
Қырғиларға қызығып қарап
өтем.
Жарық сыйлап маңына жылу
сыйлап,
Бұ да біркүн алаудай жана ма
екен?
Ел қатарлы елеулі еңбек етсе -
ау
Болмаса да топ жарған дара
бөтен.
Мүше тістеп мықтылар той
жасаса,
Жерге қарап мен сорлы қаларма
екем?
.... Үміт пен күдіктің
ортасында
Ата – ананың үміті ақталар ма
екен!
Міне осылайша өз баласының болашағына
алаңдап, «Қайтсем де баламды адам етем» деге ната – ананың арманы
баласымен бірге жасайды
екен.
-
«Танысу» жаттығуы:
Ата-аналар шеңбер бойымен тұрып, әрқайсысы өзінің есіміне сын есім қосып және өз бойындағы 1 қасиет кезекпен айтып шығады.
Талқылау: Қандай әсер алдыңыздар? Не қиындық келтірді.
-
Топқа бөлу:
Ата-аналар сол тұрған күйлерінде түрлі-түсті тәттілерді таңдайды. Түстер бойынша топ құрып, үстелдерге жайғасып отырады.
-
Ой жинақтау:
Үш топқа тақырып беріледі.
Ата-аналар сол бойынша өзойларын ортаға салады.
I-топ. Баланың сапалы білім алуы үшін ата-ана тарапынан жасалатын жағдайлар.
II-топ. Балаларды теріс әрекеттері үшін жазалаудың түрлері.
III—топ. Бала үшін мұғалім мен ата-ана арасында қандай байланыс болу керек.
-
Ситуациялық сұрақтар:
Ата-аналарүстелүстіндегіүлестірмеқағаздардыбөліпалып, сұрақтарғажауапбереді.
-
Балаңыздыңөнері, қандай да біріскеқызығушылығы, бейімділігібайқалса, не істередіңіз?
-
Баламенсөйлесебілу де үлкен өнер. 4-6 жастағы бала күніне көптеген сұрақ қоятын көрінеді. Мысалы, түн неге қараңғы, күнқайдакетті, ұшаққалайұшады….дегенсияқтытаусылмайтынсауалдаркөп. Сіздіңбалаңыз да осындайсауалдардыкөпқойса, жауапберугетырысасыз ба, жоқәлде, елеусізқалдырасыз ба?
-
Сізгемектептегімұғалімдерден «Сіздіңбалаңызбасқабалалардыұрады» дегенбірнешешағымайтылады. Тағыкөршіата-аналардан да «біздіңбаланыұрды» дегенсөзестуге тура келедідейік. Не істейсіз? Балаңызды қалай тәрбиелейсіз?
-
Кейбірата-аналардыңбаласыныңәрбіріс-әрекетінекөңілітолмай: «Сен сала алмайсың, сен істейалмайсың»,-депайтыпжататынынбайқаймыз. Бала іс-әрекетінетерісбағаберугеқалайқарайсыз?
-
Балаңызсабақтанқашып, мектептенертекелді, не істейсіз?
-
Балаңызкүндебіріншісабаққакешігіпкеледі. Қалайжөнгекелтіресіз?
-
Балаңызмектептегібірмұғалімментілтабысаалмайжүр. Балаңызғақандайкеңесайтасыз?
-
Сіздіңбалаңызсыныптағыжақсыоқитыноқушылардыңбірі, алайдабіркүнісыныпжетекшісі оны үлгерімінашароқушыларменалыпқалды, сіздіңіс-әрекетіңіз?
-
Балаңыздыңсабағытәртібіжайлыбілгіңізкеліп, мектепкекеліптұрсыз. Сыныпжетекшісісіздіқатулықабақ, ашулыкүйменқарсыалды. Сіздің әрекетіңіз?
-
Биылсіздіңібалаңыздыңсыныбында оқитындардың бәрінде ұялы телефон бар, тек сіздің балаңызда жоқ. Күнде «әпер» деп, мазаңыздыалады, сабаққабарғысыкелмейді. Сізжұмыссыз, енді не істейсіз?
-
Сіздіңтұңғышыңыздыатасы мен әжесібауырынабасқан. Сабағықиындапкеткенсоң, өздеріңқадағалаңдардепәкептастады. Ал, балаңызтәрбиеңізге еш көнеремес, не істейсіз?
«Үй, жол, жылан, бокал, шалбар және орамал» диагностикасы
Ата-аналарғамынандайережелердіқадағалапотырыпсуретсалатындығыескертіледі:
-
БұлжұмыстаСіздерөзбейсаналарыңыздыңхатшысыіспеттесболасыздар, солсебепті де еш ойланбай, қорықпай, берілгентапсырманытездетіпорындауғатырысыңыздар.
-
Сурет салу тапсырылғанда, «Қалайсаламын? Суреттерқандай болу керек?» депсұрауғаболмайды: өзқалауларыңыз бен шешімдеріңізбойынша салу керек.
-
Суреттерді тез салу керек, өйткеніолардысалуғауақытөте аз беріледі.
-
Суреттердісалғанда, басқалардыңсуреттерінеқарауғаболмайды.
Осыданкейіната-аналарғаүй, жол, жылан, шарап ішетін бокал, шалбар мен әйелдердіңбасынатағатынорамалдыкезекпенсалуғатапсыру керек: әрзаттысалуғамейлінше аз уақытберіп (5-10 сек), ата-аналардыасықтырып, жұмыстарынжеделдетіпотырған жөн.
Ата-аналарсалыныпбіткенсуреттерінбір-бірінекөрсеткенненкейін, оқытушыолардыңмынандаймағынабілдіретіндігінайтады:
Үй – адамның өзін-өзі бағалау деңгейін көрсетеді.
Үйдіңсуретікеңәрібиікболса, ондабұлата-анаөзін-өзібағалаудеңгейіжоғарыдепесептеугетұрарлық.
Үйдіңесік-терезелері бар болсаондабұл студент – қарым-қатынасқаашықадам.
Үйдіңесігіашықболыпнемесеоныңтұтқасы бар болатынюолса, бұлжәйтата-ананыңқонақжайекендігінбілдіреді.
Жол – адамныңқарым-қатынасқақандай деңгейде араласатындығының айғағы.
Жолкең, әріүйдіңесігіненбасталатынболса, бұладамныңқарым-қатынасқабейімжәнеқонақжайекендігінкөрсетеді.
Жол тар немесеүйдіңқасынан (үйгебұрылмай) өтіпжатса, ондабұлжәйтадамныңқарым-қатынасқаоңайкірісіпкетпейтіндігінбілдіреді.
Жылан – «Басқаадамдардың мен туралыпікіріқандай?» дегенсұраққаөзіңіздіңқалайшажауапберетініңіздіңайғағы.
Жыланүйжаққақараптұрсаәріоныңайрықтіліаузынынанкөрініптұрса, ондаСіз «Басқалардың мен туралыпікіріжақсыемес: оларкүнібойыменіжамандауданбасқаіспенайналыспайдыекен» дегенойдасыз.
Жыланүйжаққақараптұрмаса, онда, ондаСіз «Басқалардың мен туралыойыжаманемес» дегенұстанымдасыз.
Бокал – адамныңішімдіккедегенкөзқарасынбілдіреді.
Бокалдыңсуретікішкенеболып, оныңіші бос болса, ондамұнысалғанадамныңішімдіккенемқұрайдыболғаны.
Шалбар мен орамал – ата-аналардыңтүсінігіндегі ер адамдар мен әйелдердіңдәрежесінкөрсетеді.
Шалбардыңсуретіорамалданбиіктұрса, ондаата-анаөмірде ер адамды әйелдерден жоғарысанайдыдегенсөз.
-
Рефлексия:
-
Қорытынды:
Ата-анаға көз қуаныш,
Алдына алған еркесі.
Көңіліне көп жұбаныш,
Гүлденіп ой-өлкесі, — деп Абай атамыз ата-ананың қуанышы, гүлденген үміт-арманы тек перзент сүю, оны тәрбиелеу екендігін айтқысы келген екен. Ендеше, ата-аналар, қолымыздағы алтынымызды жақсылап тәрбиелейік және біздер оларға үлгі болар бейне екендігімізді ұмытпайық.
I-топ. Баланың сапалы білім алуы үшін ата-ана тарапынан жасалатын жағдайлар.
II-топ. Балаларды теріс әрекеттері үшін жазалаудың түрлері.
III—топ. Бала үшін мұғалім мен ата-ана арасында қандай байланыс болу керек.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ата-аналар жиналысы
Ата-аналар жиналысы
Әрбір бала – жарық жұлдыз
1. Ұлттық мәдениет дәстүріне сүйене отырып ерік қасиеттер мен мінезді тәрбиелеу.
2. Темпераменттің оқу қызметіне, мінез-құлқы мен қарым-қатынасына әсері.
3.Баланың темпераментіне сәйкес оның ерекшелігін қалай ашуға болады.
4.Әр баланың ерекшелігін ашуда отбасы мен мектептің өзара әрекеттесуі.
Ауру қалса да, әдет қалмайды
Сабақтың мақсаты:
Ата-аналардың темпераментін, мәдени дәстүрлерді және мұғалімдермен өзара әрекеттесу мүмкіндіктерін ескере отырып, өз баласының ерекше қырларын ашуға дайындығын қалыптастыру.
Міндеттер:
-
Ата-аналардың өз баласының ерекше жақтарын дамытуға деген ынтасын арттыру.
-
Ата-аналардың балалар темпераментінің түрлері мен оларға сәйкес мінез-құлықтары туралы түсініктерін кеңейту.
-
Ата-аналарды мектеп педагогтерімен бірге баланың жеке басының күшті жақтарын анықтауға жәнедамытуғаүйрету.
Жоспар
I. Ұйымдастыру бөлімі
-
Сәлемдесу
-
Мақсаты менміндеттері
II. Негізгі бөлім
-
Жаттығу ойыны «Мыналар орнын ауыстырады...»
-
Ақпараттық топтама. Көшпенділер тәрбиесіндегі халық дәстүрлері. Кенен Әзірбаев. «Танисын» термесі: талқылау. «Көшпенділер» фильмінен үзінді көру.
Практикалық бөлім. «Темперамент» ұғымымен және оның түрлерімен таныстыру. Шағын пікірталас.
Темперамент сынағы, алдыңғы нәтижелермен салыстыру. «Аралас темперамент» түсінігі
Жаттығу ойыны «Біз қарсылықсыз дамимыз»: талқылау.
III. Қорытынды бөлім
PIXAR мультфильмі «Көшпелі бұлтты»: талқылау..
Мақта ойыны
Күтілетін нәтижелер
Сабақтың соңында ата-аналар:
-
Ұлттық мәдениеттегі балаларды тәрбиелеу дәстүрлерін біліп, өз баласының ерекшелігін ашу барысында ескеретін болады.
-
Балаға қолдау көрсету стратегияларын таңдаған кезде оның темпераменті және басқа да жеке ерекшеліктерін ескеретін болады.
-
Баланың жеке басының күшті жақтарын анықтау және дамыту үдерісінде мектеп мұғалімдерімен тиімді әрекеттеседі.
Қажетті ресурстар: презентация, бейнероликтер, бағандар, маркерлер, А3 және А4 парақтары, қаламдар
Жұмыс форматы: тренинг элементтері бар сабақ
Әдіс-тәсілдері: пікірталас, ми шабуылы, жаттықтыру жаттығулары
Сабақтың ұзақтығы – 60 минут.
ТРЕНИНГ БАҒДАРЛАМАСЫ:
-
«Танысу» жаттығуы;
-
Топқа бөлу;
-
Ой жинақтау;
-
Ситуациялық сұрақтар;
-
«Үй, жол, жылан, бокал, шалбаржәнеорамал» диагностикасы;
-
Рефлексия;
-
Қорытынды.
ТРЕНИНГ БАРЫСЫ:
Cынып жетекші: Сәлеметсіздер ме, құрметті ата-аналар! Бүгінгі біздің
«Бала тәрбиесіндегі ата-ана» атты тренинг-сабағымызға қош келдіңіздер! Ата-ананың тілегі – баласының жақсы адам болуы, еңбексүйгіштігі, оқу мен еңбектегі табыстары.
Баланы жастан бақпасаң,
Жамандықтан қақпасаң,
Қадірден жұрдай қасқабоп,
Кешкенің өмір босқа тек. – дегендей, баланың ыстық суығына күймейтін, жақсылығына сүйінбейтін ата-ана жоқ шығар. Бүгінгі ұл ертеңгі әке, ол әкеге қарап өседі. Бүгінгі қыз ертеңгі ана, ол шешеге қарап өсіп, бой түзейді. Балаға білім, тәрбие беруде басты тұлға ұстаз болса оны жалғастырушы, демеуші – ата-ана.
Бүгінгі жиналысымызды Мұзафар Әлімбаевтың
мына өлеңі мен бастағанды жөн көріп
отырмын.
Қипақтайды қит етсе анаң,
әкең,
Қайтсем ғана осыны адам
етем,
Басқалардың осындай
балалары,
Тап осындай жаңғалақ шала ма
екен
Ойын емес, оллаһи,
біздікінің...
Енжарлығы елде жоқ ала
бөтен
Туа сала тұлпардың жалын
тартқан;
Қырғиларға қызығып қарап
өтем.
Жарық сыйлап маңына жылу
сыйлап,
Бұ да біркүн алаудай жана ма
екен?
Ел қатарлы елеулі еңбек етсе -
ау
Болмаса да топ жарған дара
бөтен.
Мүше тістеп мықтылар той
жасаса,
Жерге қарап мен сорлы қаларма
екем?
.... Үміт пен күдіктің
ортасында
Ата – ананың үміті ақталар ма
екен!
Міне осылайша өз баласының болашағына
алаңдап, «Қайтсем де баламды адам етем» деге ната – ананың арманы
баласымен бірге жасайды
екен.
-
«Танысу» жаттығуы:
Ата-аналар шеңбер бойымен тұрып, әрқайсысы өзінің есіміне сын есім қосып және өз бойындағы 1 қасиет кезекпен айтып шығады.
Талқылау: Қандай әсер алдыңыздар? Не қиындық келтірді.
-
Топқа бөлу:
Ата-аналар сол тұрған күйлерінде түрлі-түсті тәттілерді таңдайды. Түстер бойынша топ құрып, үстелдерге жайғасып отырады.
-
Ой жинақтау:
Үш топқа тақырып беріледі.
Ата-аналар сол бойынша өзойларын ортаға салады.
I-топ. Баланың сапалы білім алуы үшін ата-ана тарапынан жасалатын жағдайлар.
II-топ. Балаларды теріс әрекеттері үшін жазалаудың түрлері.
III—топ. Бала үшін мұғалім мен ата-ана арасында қандай байланыс болу керек.
-
Ситуациялық сұрақтар:
Ата-аналарүстелүстіндегіүлестірмеқағаздардыбөліпалып, сұрақтарғажауапбереді.
-
Балаңыздыңөнері, қандай да біріскеқызығушылығы, бейімділігібайқалса, не істередіңіз?
-
Баламенсөйлесебілу де үлкен өнер. 4-6 жастағы бала күніне көптеген сұрақ қоятын көрінеді. Мысалы, түн неге қараңғы, күнқайдакетті, ұшаққалайұшады….дегенсияқтытаусылмайтынсауалдаркөп. Сіздіңбалаңыз да осындайсауалдардыкөпқойса, жауапберугетырысасыз ба, жоқәлде, елеусізқалдырасыз ба?
-
Сізгемектептегімұғалімдерден «Сіздіңбалаңызбасқабалалардыұрады» дегенбірнешешағымайтылады. Тағыкөршіата-аналардан да «біздіңбаланыұрды» дегенсөзестуге тура келедідейік. Не істейсіз? Балаңызды қалай тәрбиелейсіз?
-
Кейбірата-аналардыңбаласыныңәрбіріс-әрекетінекөңілітолмай: «Сен сала алмайсың, сен істейалмайсың»,-депайтыпжататынынбайқаймыз. Бала іс-әрекетінетерісбағаберугеқалайқарайсыз?
-
Балаңызсабақтанқашып, мектептенертекелді, не істейсіз?
-
Балаңызкүндебіріншісабаққакешігіпкеледі. Қалайжөнгекелтіресіз?
-
Балаңызмектептегібірмұғалімментілтабысаалмайжүр. Балаңызғақандайкеңесайтасыз?
-
Сіздіңбалаңызсыныптағыжақсыоқитыноқушылардыңбірі, алайдабіркүнісыныпжетекшісі оны үлгерімінашароқушыларменалыпқалды, сіздіңіс-әрекетіңіз?
-
Балаңыздыңсабағытәртібіжайлыбілгіңізкеліп, мектепкекеліптұрсыз. Сыныпжетекшісісіздіқатулықабақ, ашулыкүйменқарсыалды. Сіздің әрекетіңіз?
-
Биылсіздіңібалаңыздыңсыныбында оқитындардың бәрінде ұялы телефон бар, тек сіздің балаңызда жоқ. Күнде «әпер» деп, мазаңыздыалады, сабаққабарғысыкелмейді. Сізжұмыссыз, енді не істейсіз?
-
Сіздіңтұңғышыңыздыатасы мен әжесібауырынабасқан. Сабағықиындапкеткенсоң, өздеріңқадағалаңдардепәкептастады. Ал, балаңызтәрбиеңізге еш көнеремес, не істейсіз?
«Үй, жол, жылан, бокал, шалбар және орамал» диагностикасы
Ата-аналарғамынандайережелердіқадағалапотырыпсуретсалатындығыескертіледі:
-
БұлжұмыстаСіздерөзбейсаналарыңыздыңхатшысыіспеттесболасыздар, солсебепті де еш ойланбай, қорықпай, берілгентапсырманытездетіпорындауғатырысыңыздар.
-
Сурет салу тапсырылғанда, «Қалайсаламын? Суреттерқандай болу керек?» депсұрауғаболмайды: өзқалауларыңыз бен шешімдеріңізбойынша салу керек.
-
Суреттерді тез салу керек, өйткеніолардысалуғауақытөте аз беріледі.
-
Суреттердісалғанда, басқалардыңсуреттерінеқарауғаболмайды.
Осыданкейіната-аналарғаүй, жол, жылан, шарап ішетін бокал, шалбар мен әйелдердіңбасынатағатынорамалдыкезекпенсалуғатапсыру керек: әрзаттысалуғамейлінше аз уақытберіп (5-10 сек), ата-аналардыасықтырып, жұмыстарынжеделдетіпотырған жөн.
Ата-аналарсалыныпбіткенсуреттерінбір-бірінекөрсеткенненкейін, оқытушыолардыңмынандаймағынабілдіретіндігінайтады:
Үй – адамның өзін-өзі бағалау деңгейін көрсетеді.
Үйдіңсуретікеңәрібиікболса, ондабұлата-анаөзін-өзібағалаудеңгейіжоғарыдепесептеугетұрарлық.
Үйдіңесік-терезелері бар болсаондабұл студент – қарым-қатынасқаашықадам.
Үйдіңесігіашықболыпнемесеоныңтұтқасы бар болатынюолса, бұлжәйтата-ананыңқонақжайекендігінбілдіреді.
Жол – адамныңқарым-қатынасқақандай деңгейде араласатындығының айғағы.
Жолкең, әріүйдіңесігіненбасталатынболса, бұладамныңқарым-қатынасқабейімжәнеқонақжайекендігінкөрсетеді.
Жол тар немесеүйдіңқасынан (үйгебұрылмай) өтіпжатса, ондабұлжәйтадамныңқарым-қатынасқаоңайкірісіпкетпейтіндігінбілдіреді.
Жылан – «Басқаадамдардың мен туралыпікіріқандай?» дегенсұраққаөзіңіздіңқалайшажауапберетініңіздіңайғағы.
Жыланүйжаққақараптұрсаәріоныңайрықтіліаузынынанкөрініптұрса, ондаСіз «Басқалардың мен туралыпікіріжақсыемес: оларкүнібойыменіжамандауданбасқаіспенайналыспайдыекен» дегенойдасыз.
Жыланүйжаққақараптұрмаса, онда, ондаСіз «Басқалардың мен туралыойыжаманемес» дегенұстанымдасыз.
Бокал – адамныңішімдіккедегенкөзқарасынбілдіреді.
Бокалдыңсуретікішкенеболып, оныңіші бос болса, ондамұнысалғанадамныңішімдіккенемқұрайдыболғаны.
Шалбар мен орамал – ата-аналардыңтүсінігіндегі ер адамдар мен әйелдердіңдәрежесінкөрсетеді.
Шалбардыңсуретіорамалданбиіктұрса, ондаата-анаөмірде ер адамды әйелдерден жоғарысанайдыдегенсөз.
-
Рефлексия:
-
Қорытынды:
Ата-анаға көз қуаныш,
Алдына алған еркесі.
Көңіліне көп жұбаныш,
Гүлденіп ой-өлкесі, — деп Абай атамыз ата-ананың қуанышы, гүлденген үміт-арманы тек перзент сүю, оны тәрбиелеу екендігін айтқысы келген екен. Ендеше, ата-аналар, қолымыздағы алтынымызды жақсылап тәрбиелейік және біздер оларға үлгі болар бейне екендігімізді ұмытпайық.
I-топ. Баланың сапалы білім алуы үшін ата-ана тарапынан жасалатын жағдайлар.
II-топ. Балаларды теріс әрекеттері үшін жазалаудың түрлері.
III—топ. Бала үшін мұғалім мен ата-ана арасында қандай байланыс болу керек.
шағым қалдыра аласыз













