Тақырып бойынша 31 материал табылды

ата-аналармен жұмыс

Материал туралы қысқаша түсінік
ата-аналар жиналысы
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Әкені көріп ұл өсер, анаға көріп қыз өсер.» Балаға үлгі көрсету


Мақсаты: ата-ананың өзін-өзі дамытуға деген ұмтылысының шарты ретінде балаға жағымды үлгі болуға дайындығын қалыптастыру.


Міндеттері:

1. Ата-ананың балаға деген оң әсерінің мәнін ашу

2. Ата ананың отбасында балаға үлгі болу дағдыларын дамыту

3. Баламен ынтымақтаса отырып, өзін-өзі тәрбиелеуге және өзін-өзі дамытуға ынталандыру.


Ұлттық құндылықтар мен тұлғалық қасиеттер:

Ұлттық мәдениет, әділдік, сүйіспеншілік, сыйластық, денсаулық, ар-ождан, борыш.

Жауапкершілік, еркіндік, адалдық, еңбексүйгіштік, ақылдылық, азаматтық, отаншылдық, сөзге беріктік.

Жоспар

I. Кіріспе. Өзіндік талдау: Мен баламмен қанша уақыт біргемін?

II. Негізгі бөлігі.

1. Эксперимент «Теңгерім шеңбері» тренингтік жаттығу.

2. Бейнефильм көру. Шығармашылық жұмыс.

3. Пайдалы ұсынымдар.

III. Қорытынды. Қорытындылау. Сұраққа жауап. Жағымды тілектер.


Сабақтың ұзақтығы – 60 мин.


Уақыты

Мазмұны

Ресурстар

10 мин.

2–слайд. Сауалнама толтыру. «Біз балаларымызбен қанша уақыт бірге боламыз?»

3–слайд.Тақырыптың өзектілігі қазіргі ғалымдардың зерттеу нәтижелерін талдау арқылы айқындалады.

Олар бүгінде отбасы аптасына 8 сағатқа жуық уақытын бірге өткізетінін көрсетті. Жұмыс күндері ата-аналар мен балалар арасындағы қарым-қатынасқа шамамен 36 минут кетеді. Демалыс күндері балалар мен ата-аналар орта есеппен 2 сағат 20 минуттай қарым-қатынаста болады. (2 күннің әрқайсысына есептегенде).

Сарапшылар қазіргі балалар мен ата-аналар осы көрсеткіштерге сәйкес қарым-қатынасқа қауіпті түрде аз уақыт бөлетініне сенімді. Олар отбасын жұмыспен, мектеп өмірімен, түрлі іс-шаралармен, тіпті олардың әрқайсысын баурап алатын түрлі ойын-сауықтармен қоса біріктіруге мәжбүр.

Бірақ ғалымдар 10 отбасының 7–і балалар мен ата-аналардың бірге өткізетін уақытын көбінесе теледидар алдында үнсіз отыру, компьютерлік ойындар ойнау немесе шаршағандықтан тыныштықта демалу кезінде өткізетінін бірден атап өтті.

Сауалнама нәтижелері бойынша ғалымдар балалар мен ата-аналардың бірге уақытты аз өткізу себептерінің тізімін жасады.

4–слайд. 1. Анам және әкем қосымша жұмыс істейді немесе бірнеше жұмыс істейді. 2. Кешкі уақыт және демалыс күндері үй шаруасымен өтеді. 3. Балалар тікелей тірі қарым-қатынастың орнына әлеуметтік желіде уақыт өткізеді немесе компьютерлік ойындар ойнайды. 4. Балалар достарымен араласады. 5. Балалар үй тапсырмасын көп орындайды. 6. Ата-аналар әлі жұмыста болғанда балалар мектепте, немесе балалар мен ата-аналар бос уақыттарын өздерінің қызығушылықтарына арнайды, әртүрлі клубтарға, үйірмелерге, секцияларға және т.б. тарап кетеді. 7. Ата-анасымен араласқысы келмейтін жастағы балалар (отбасының 17%-да). 2000 отбасынан балалардың ата-әжесімен қаншалықты жиі араласатыны сұралды.

Орта есеппен жылына 6 рет болатыны анықталды.

Сұрақ:

Отбасында баламен қарым-қатынас өте аз болса, оны тәрбиелеуде жетістікке қалай жетуге болады? (Ата-аналардың жауаптары)

Қорытынды. Дұрыс! Жеке үлгі бойынша тәрбиелеуіміз керек. Дегенмен, мұны істеудің ең тиімді жолы қандай? Жауаптарын сабақ барысында табамыз.


24 слайдтар

Сабақтың басында мұғалім ата-аналармен амандасып, «Біз балаларымызбен қанша уақыт бірге боламыз?» сауалнамасын толтыруды ұсынады.

Сауалнамадағы сұрақтар:

1. Отбасы жұмыс күндері неше сағат бірге болады?

2. Отбасы демалыс күндері неше сағат бірге болады?

3. Жұмыс күндері бірге уақыт өткізу дегеніміз не?

4. Демалыс күндері бірге уақыт өткізу дегеніміз не?


Сауалнаманы толтырғаннан кейін нәтижелерді слайдта көрсетілген заманауи зерттеулердің деректерімен салыстыру ұсынылады.

15 мин.

Эксперимент

Оң қолыңыздың сұқ саусағын көтеріңіз. (Мұғалімнің өзі бас бармағын көтереді.) Ал енді одан да жоғары. Және сәл жоғары. Енді не істегеніңізді қараңыз. Көпшілігіңіз сұқ саусақты емес, менің істегенімді қайталап бас бармақты көтердіңіздер. Балаларға қатысты да солай: олар, әдетте, біздің айтқанымызды емес, біздің істегенімізді жасайды, яғни т.б. әрекеттерімізді қайтайды.


«Теңгерім шеңбері» жаттығуы

5 – слайд. Орындау бойынша нұсқаулық. Сіздердің қолдарыңызда 8 бөлікке бөлінген шеңбердің суреті бар қағаз бар.

Әрбір жол 10 бірдей кесіндіге бөлінген. Бұл 10 балдық шкала. 0 балаңыздың әр саладағы дамуының минимумын, ал 10 максималды деңгейін білдіреді (әр бөліктің жанында көрсетілген). Әрбір шкалаға өз сезімдеріңізге қарай белгі қойыңыз. Барлық нүктелерді біріктіріңіз. Бұл сіздің балаңыздың дамуындағы теңгерім шеңбері.

Тегіс дөңгелегі бар біреу бар ма? (Ата-аналардың жауаптары)

Қорытынды. Әрине, көпшілігінде қиыншылықтар болады. Ендеше, балаларымызға қалай көмектесу керектігі бізге түсінікті!

Шағын топтардағы жұмыс

6 – слайд. Тапсырма. Ата-аналар жеке үлгісімен баласының осы бағытта дамуына қалай көмектесеті туралы жаднама құрыңыз. Нәтижесімен таныстырыңыз.

Қорытынды. Әрқайсымыз балаларымызға үлгі бола аламыз. Бұл мүлдем қиын емес. Сіз тек осыны үнемі есте сақтап, өзіңізге сырт көзбен сияқты қарау керек.


5, 6 – слайд

Тапсырманы орындау үшін тыңдаушылар 8 топқа бөлінеді, олардың әрқайсысына слайдта белгіленген даму бағыттарының бірі беріледі.

Тапсырманы орындауға 5 минут уақыт беріледі. Әр топқа әр презентацияға 1 минут.


15 мин.

Бейнеүзінді көру «Бала ата-ана айнасы»

Көрсетілімнен соң әңгімелеу ұйымдастырылады:

1. Неге ата-аналарға балаларымен қарым-қатынаста өзіне сырт көзбен қарауды үйрену маңызды? (ата-аналар жауаптары)

2. Тәжірибеңізбен бөлісіңіздер, сіздердің жағымды үлгілеріңіз баланың жақсы қылықтарын дамытуға қалай қызмет етті? (ата-аналар жауаптары)

Шығармашылық жұмыс

7 – слайд. Тапсырма. «Ата-ана» тақырыбына синквейн құру.

1 жол – затты суреттеу;

2 жол– 2 сын есім;

3 жол – 3 етістік;

4 жол – сөйлем, онда синквейннің негізгі идеясы айтылуы керек;

5 жол – сөзге синоним немесе суреттеу затының негізгі қасиеті.

8 – слайд. 8. Абай жетінші қара сөзінде айтқан:

«Жас бала анадан туғанда екі түрлі мінезбен туады: біреуі – ішсем, жесем, ұйықтасам деп тұрады. Бұлар болмаса, тән жанға қонақ үй бола алмайды. Өспейді, қуат таппайды.

Біреуі – білуге деген ұмтылыс. Бала көзімен көрген және құлағымен естіген барлық нәрсеге ұмтылады: жылтыр затқа қолын созады, оны ұстағанда, дәмін татып көреді, сырнай-керней болса, дауысына ұмтылып, онан ержетіңкірегенде ит үрсе де, мал шуласа да, біреу күлсе де, біреу жыласа да тұра жүгіріп, «ол немене?», «бұл немене?» деп, «ол неге үйтеді?» деп, «бұл неге бүйтеді?» деп, көзі көрген, құлағы естігеннің бәрін сұрап, тыныштық көрмейді. Мұның бәрі – жан құмары, білсем екен, көрсем екен, үйренсем екен деген.

Дүниенің көрінген һәм көрінбеген сырын түгелдеп, ең болмаса денелеп білмесе, адамдықпен орны болмайды...»

Қорытынды.Абай баланың барлық саламаттығы туралы: физикалық, эмоционалдық, әлеуметтік және когнитивтік саламаттылығы туралы көрегендікпен және пайғамбарлықпен айтқан. Біз өз сабағымызда осы саламаттылықты қамтамасыз етудің бір жолы – баланы жеке үлгі арқылы дамытуға шабыттандыруды талдадық!


Синквейн ұжыммен бірге құрастырылады. Тыңдаушылар ұсынған сөздер мен сөйлемдер жазылады. Дайын синквейн дауыстап оқылады. Синквейнді ата-аналардың шығармашылығының үлгісі ретінде білім беру ұйымының әлеуметтік желілерінде орналастыруға болады.


Синквейннің мысалы:

Ата-аналар,

Дана, қамқор.

Қолдау, талап ету, шабыттандыру.

Олар адалдық пен мейірімділіктің үлгісі болып табылады.

Жауапкершілік


Бейнеролик «Бала ата-ана айнасы»

Бейнеролик бұрын талқыланған материалға иллюстрация ретінде көрсетіледі. Талқылау кезінде ата-аналардың жеке тәжірибесіне сілтеме жасау керек. Әңгімелесудің соңында ата-аналарды жеке тәжірибесімен бөлісуге ықылас білдіргендері үшін мақтау маңызды.












7, 8 – слайдтар

5 мин.

Пайдалы ұсынымдар

9 – слайд.Төмендегі параметрлерді қосып, өз өміріңіздің теңгерім шеңберін салыңыз.

1. Отбасы, балалар

Сіз отбасыңызбен қаншалықты жиі уақыт өткізесіз? Сіздің балаларыңызбен қарым-қатынасыңыз қаншалықты жақын? Балалармен қарым-қатынасыңыз сізге қалай әсер етеді? Бұл қанағаттану әкеледі ме?

2. Қарым-қатынас шеңбері

Достарыңыз бар ма? Сіздің өміріңізде олар қандай орын алады? Сіздің қарым-қатынасыңыз балаларға қалай әсер етеді?

3. Денсаулық

Сіз қаншалықты физикалық белсендісіз? Өзіңізді қалай сезінесіз? Сіздің сыртқы келбетіңіз бен салмағыңызға көңіліңіз тола ма? Сіз қаншалықты жиі спортпен айналысасыз? Сіздің денсаулығыңызға деген көзқарасыңыз балаларыңызға қалай әсер етеді?

4. Мамандық

Мамандығыңызға қаншалықты көңіліңіз толады? Бұл дәл өзіңіз қалаған жұмыс па, әлде басқа нәрсемен айналысқыңыз келе ме? Бұл жұмыс сізге бақыт пен қанағат әкеледі ме? Сіздің мамандығыңыз балаларыңызға қалай әсер етеді?

5. Романтикалық қарым-қатынас

Сіз махаббатта қаншалықты бақыттысыз? Бұл балаға қалай әсер етеді?

6. Жеке тұлғаны дамыту

Сіз жеке өсумен айналысасыз ба? Сіз жаңа тәжірибеге ашықсыз ба және үнемі үйренуге ұмтыласыз ба? Сізде ішкі және сыртқы әлеммен үйлесімділік бар ма? Бұл балаға қалай әсер етеді?

7. Бос уақыт пен демалыс

Сізге өмір сүру қызықты ма? Сіздің хоббиіңіз бар ма? Сіз бос уақытыңызды қалай өткізесіз? Сіз бос уақытыңызды балаңызбен қаншалықты жиі өткізесіз?

8. Қоғамдық үлес

Сіз басқаларға көмектесесіз бе? Сіз волонтерлік іс-шараларға қатысасыз ба? Сіз мектептің, қаланың (ауданның) спорттық және мәдени өміріне қаншалықты қатысасыз, көршілеріңізбен қаншалықты тығыз қарым-қатынастасыз, отбасы мүшелеріне қаншалықты жиі қамқорлық жасайсыз? Бұл балаға қалай әсер етеді?


Теңгерім шеңберін аяқтағаннан кейін балаларға қалай үлгі бола алатыныңызды ойлаңыз. Баланың дамуын ынталандыру үшін өз мүмкіндіктеріңізді пайдаланыңыз.


9 – слайд

5 мин.

Қорытындылау. Сұраққа жауап. Жақсы тілектер.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.04.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11