Ата-баба мұрасын құрметтейміз 4 сынып әдебиеттік оқу

Тақырып бойынша 14 материал табылды

Ата-баба мұрасын құрметтейміз 4 сынып әдебиеттік оқу

Материал туралы қысқаша түсінік
4 сыныпқа әдебиеттік оқудан Ата-баба мұрасын құрметтейміз тақырыбында қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

ІІІ.Мәдени мұра

Педагогтің Т.А.Ә.

Бекова Толганай

Күні:


Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

35 сабақ Ата-баба мұрасын құрметтейміз

( Әдебиеттік оқу. 1- бөлім 125- 127 бет, «Атамұра» баспасы, 2019 ж.)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.3.3.1 Шығармашылық жұмысын сызба,диафильм, таныстырылым түрінде ұсыну

Сабақтың мақсаты

  • Түрлі шығармашылық жұмыстар орындаймын

Бағалау критерийі


  • Түрлі шығармашылық жұмыстар орындайды

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі\уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

2 минут

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Оқушылармен сәлемдесу

Оқушыларды түгендеу

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба?

Көңіл – күйіміз қандай?

Ендеше сабағымызды бастайық?

Топтастыру

Оқушылар сәлемдеседі.

Кезекші оқушы сыныпты түгендейді

Сабаққа назарын аударады.

Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай!

Оқушылар сабаққа зейінін салады



Керемет!




Сабақтың

ортасы

33 минут





Ұжымдық жұмыс

1Рисунок 1 0 минут



Қызығушылы

ғын ояту

Құндылықтар

  • Қажет ақпаратты тауып, талдайсың.

  • Оқу түрлерін қолданасың.

  • Шығарманың оқиғасын болжайсың.

  • Шығарманы иллюстрациялық нұсқасымен салыстырасың.

  • Оқиғаның маңызды тұстарын талдайсың.

  • Сөйлеу барысында мақал-мәтелді, өлең жолдарын қолданасың.

  • Әдеби көркемдегіш құралдардың қолданысын анықтайсың.

  • Кейіпкердің іс-әрекетін бағалайсың.

  • Шығармашылық жұмыстар жасайсың.


35 сабақ Ата-баба мұрасын құрметтейміз

Сабақтың мақсаты:

  • Түрлі шығармашылық жұмыстар орындаймын

  • 1.Кестемен жұмыс

1. Ұлттық саз аспаптарын түсіндіруші

Суретпен немесе қимыл- қозғалыспен бейнелеңдер.

2. Зергерлік бұйым жасаушы топ


Топтастыру сызбасын жазу арқылы түсіндіріңдер.

3. Халық әнін орындаушылар мен күйшілер тобы

Бірігіп, бір-екі шумақ ән шырқаңдар.


4. Шежірешілер тобы


Сызба арқылы түсіндіріп, мысалмен дәлелдеңдер.


  • 2. Саған қай топтың жұмысы ұнады?





Жаңа бөлімді меңгереді



Жаңа тақырып

Меңгеретін жаңа білімнің тақырыбы мен мақсатымен танысады



1.Кестемен жұмыс жасайды

1. Ұлттық саз аспаптарын түсіндіруші

Суретпен немесе қимыл- қозғалыспен бейнелеңдер.

2. Зергерлік бұйым жасаушы топ


Топтастыру сызбасын жазу арқылы түсіндіріңдер.

3. Халық әнін орындаушылар мен күйшілер тобы

Бірігіп, бір-екі шумақ ән шырқаңдар.


4. Шежірешілер тобы


Сызба арқылы түсіндіріп, мысалмен дәлелдеңдер.


2. Саған қай топтың жұмысы ұнағанын айтады

Маған зергерлік бұйым жасаушы топ ұнады















Дескриптор

1.Кестемен жұмыс жасай алады

2.Ұнаған топтың жұмысын айтады


















Оқулық 125 бет


ұжымдық жұмыс


11 минут

Рисунок 2







жеке жұмыс

12 минут












Оқулықпен жұмыс

1-тапсырма

«Бағала» әдісі

Оқылым;Тыңдалым; Айтылым 125 -бет

Ермек Өтетілеуұлы (1938-2006) ақын, аудармашы. Бұрынғы Ақмола (қазіргі Нұр-Сұлтан) қаласында дүниеге келген. Балалардың сүйікті ақыны өз өлеңінде:

- Балаларға жазамын

Жырдың түрлі нұсқасын.

Қабыл алмай жаманын,

Тек тәуірін ұстансын, -

деп жырлаған екен.

Біз - қазақ баласы

Сөздік

Мирас - атадан әкеге, әкеден балаға қалатын мұра Білген ат бағасын бұл жерде: «жылқы малын жақсы көрген» деген мағынада





2-тапсырма

«Ойыңмен бөліс» әдісі

Айтылым 127 -бет

  • 3. Өлең кейіпкері өз ұлтының қандай мұрасын мақтан еткен?


  • 4. Өлеңде аталар мирасы туралы не айтылған?


  • 5. «Сөзсайыс - айтысқа» деген тіркестегі айтыс өнері туралы не білесіңдер?


Прямоугольник: скругленные углы 2

Айтыс - ауыз әдебиетінде ежелден қалыптасқан поэзия түрі. Топ алдында қолма-қол суырып салып айтылатын сөзсайыс, жыр жарысы ақынның талантын шыңдайды.
























  • 6. Үлгіге қарап, өлеңнің таңдаған екі шумағының мазмұнын қысқаша жаз.

Үлгі

Шумақ мазмұны

Бабалар мұрасы,

Аталар мирасы,

Бар байтақ даласы

Біз - қазақ баласы.


Қазақтың кең даласы ата-бабамыздың бізге қалдырған мұрасы. Біз - осы жердің иесіміз.















  • Автор туралы мәлімет алады





















  • Өлеңді мәнерлеп оқиды





  • Жаңа сөздермен танысады



3. Өлең кейіпкері өз ұлтының қандай мұрасын мақтан еткенін айтады

Өлең кейіпкері өз ұлтын , салт-дәстүрін, байтақ даласын, ұлттық аспаптарын , аталар мирасын, жеті ата-бабасвн мақтан тұтқан

4. Өлеңде аталар мирасы туралы не айтылғанын айтады

Жеті атасвн жадына сақтағандығы, қобызын күңіренгендігі, күмбірлеген күй төгіьгенін , өнерін , сөзсайысы туралы айтылған



5. «Сөзсайыс - айтысқа» деген тіркестегі айтыс өнері туралы білетінін айтады

Айтыс- ежелден қалыптасқан поэзиялық жанр, топ алдында қолма-қол суырып салма айтылатын сөз сайысы, жыр жарысы

Жұрт көпшілік алдында сөз сайысына түскен екі ақынның жеңіске жету жолындаүы тапқырлықтары мен алғырлықтарына куә болып, солардың біреуінің намысын жыртып, тілеуін тілейтін жанкүйеріне айналады

  • Есіңде сақта


6. Үлгіге қарап, өлеңнің таңдаған екі шумағының мазмұнын қысқаша жазады

Үлгі

Шумақ мазмұны

Бабалар мұрасы,

Аталар мирасы,

Бар байтақ даласы

Біз - қазақ баласы.


Қазақтың кең даласы ата-бабамыздың бізге қалдырған мұрасы. Біз - осы жердің иесіміз.


Дәстүрді сақтаған

Жеті ата-бабасын

Жадына жаттаған

Біз қазақ баласы

Қазағымыздың дәстүрін сақтаған жеті атамызды жатқа білетін қазақтың балаларымыз











































Дескриптор

Өлеңді мәнерлеп оқиды







Дескриптор

Өлеңнің түсінігі бойынша сұрақтарға жауап береді












Дескриптор

1.Сөзсайыс-айтысқа деген тіркестегі айтыс өнері туралы білетінін айта алады

2.Үлгіге қарап, өлеңнің екі шумағынның мазмұнын жаза алады

















Оқулық 125 бет





























Оқулық 126 бет







Оқулық 127 бет













Сабақтың

Соңы

3 минут

Бекіту

ұРисунок 3 жымдық жұмыс

Сабақты қорытындылау


  • 7. Қазақтың жақсы дәстүрін сақтап, жалғастыру үшін не істер едің?


Қазағымыздың жақсы дәстүрін сақтап, жалғатыру - біздің , яғни болашақ жастардың қолында. Киелі дәстүрімізді ұмытпайық




Үйге тапсырма : 126 бет «Біз – қазақ баласы» өлең жаттау



7. Қазақтың жақсы дәстүрін сақтап, жалғастыру үшін не істейтінін айтады


Қазағымыздың жақсы дәстүрін сақтап, жалғатыру - біздің , яғни болашақ жастардың қолында. Киелі дәстүрімізді ұмытпайық



Дескриптор

1.Қазақтың жақсы дәстүрін сақтап, жалғастыру үшін не істейтінін айта алады





Оқулық 127 бет


Рефлексия

2 минут


Рефлексия

  • Бүгінгі сабақта түсінгенім:

  • Қызықты болған сәттері:

  • Түсінбеген тұстары:


Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі












































1. Ұлттық саз аспаптарын түсіндіруші

2. Зергерлік бұйым жасаушы топ


3. Халық әнін орындаушылар мен күйшілер тобы

4. Шежірешілер тобы


Shape1







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.08.2024
509
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі