|
Бөлім |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Атмосфера және оның құрамдас бөліктері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.2.1- атмосфераның құрамын сипаттайды 7.3.2.2- атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Атмосфераның құрамын анықтайды Көпшілігі: Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін талдайды және графикалық түрде бейнелейді Кейбіреулері:Озон қабатының тіршілік үшінмаңыздылығын сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
Түсіну– ауа, ауаның құрамдас бөліктерін және терминдерді түсінеді. Талдау– Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін кесте бойынша талдайды. Жинақтау – Озон қабатынның тіршілік үшін маңыздылығы жайлы білімдерін жинақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
. Салемдесу. 2.Оқушыларға жағымды орта қалыптастыру. 3.Атмосфера қабаттары бойынша топтарға бөлу. Топ басшысы тағайындалып, бағалау парағы таратылады. 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу 2.Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі арқылы 1 топ – Озон 2 топ – Оттегі 3 топ – Көмірқышқыл 3. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. «Шаттық шеңбері» Жарқырап күн де ашылды, Айналаға нұр шашылды. Қайырлы күн! Біз - көңілді баламыз, Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз. Мақсаты: бір-біріне сыйластықтары артады, жақсы көңіл күй қалыптасады. |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қалыптастырушы бағалау Кері байланыс |
АКТ Видеоролик Қағаз қималары «Фишбоун» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Таза ауаның компоненттері
Дескрипторлар: - ауа құрамын жазады,
Қалыптастырушы бағалау қол шапалақтау арқылы Тапсырма Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін талдай отырып, 29 сурет пайдаланып кесте толтыру
3 топВЕНН диаграммасы бойынша стратосфера мен тропосфера қабатын салыстыру Блум түймедағы бойынша жаун және жінішке сұрақтарға жауап беру Дескрипторлар: - Суреттен атмосфера қабатын анықтайды - Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін ажыратады - Адам атмосфераның кай қабатында өмір сүріп жатқанын анықтайды - Озон қабатының маңызын талдайды - Жаратылыстану пәндерінен алған білімдерін пайдаланады Қалыптастырушы бағалау смайликтер арқылы Тапсырма(Д) Егер..... Сіз Табиғат қорғау министірі болсаңыз онда..., Сіз ақын болсаңыз, онда..., Сіз суретші болсаңыз, онда...., Табиғатқа тіл бітсе, онда........ деген тақырыпшалар беріледі Дескрипторлар: - Атмосфераны ластау көздерін анықтайды - Тіршілік үшін маңызын ажыратады - Озон қабатына қауіп төндіретін факторларды анықтайды - Табиғатттың көркемділігі суреттеу - Озон қабатын сақтаудың жолдарын ұсынады - Атмосфераны қорғау жолдарын ұсынады Қалыптастырушы бағалау 1- топ «Озон» тобы. «Жартыңды тап»әдісі бойынша .Берілген мозайканы біріктіру арқылы оқушылар үйге берілген жанартаудың құрылысы бойынша тапсырмаға жауап береді. 2-топ .Оттегі тобы «Венн диаграммасы» әдісі бойынша оқушылар жанартауларды салыстырады.Гейзер мен жанартауды салыстырып айырмашылытарын жазуды тапсырамын.
3- топ «Инертті газдар» 1.Географиялық диктант . Көмірқышқыл тобы 1.Гірек тілінен аударғанда «Литос»- ,,,,,, «Сфера»-,,,,,,,, деген мағынаны білдіреді. 2. ЛИТОСФЕРАНЫҢ қабаттары,,,,,,,,,,,,,,,, 3. Мантия ол ,,,,,,,,,. 4. Жер сілкінісін – ,,,,,,,,,, ғылымы зерттейді. 5. Суларда әртүрлі тұздардың ерітіндісі кездесетіндіктен ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, деп те атайды. Өткен материалды еске түсіріп, жаңғыртуды іске асырады.Оқушылар өзінің деңгейіне байланысты сұрақтарға жауап береді.Топтар бір бірін бағалайды .
Тақырыпқа шығу: Интерактивті тақтадан атмосфера туралы видео көрсетіп оқушыларға бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы екендігі жайында сұрақ қоямын.Оқушылардың Атмосфера тақырыбы бойынша не білетіндіктерін сұрай отырып жаңа сабақты түсіндіремін... Жаңа тарауды бұрынғы біліммен толықтыру. «Б.Б.Ү» кестесі . Жаңа сабақтың мазмұнын меңгерту үшін сыни тұрғыдан ойлаудың «Еркін талқылау» әдісі арқылы 3 топқа тапсырма беріледі. 1 топ. Таза ауа компоненттері ,табиғи аэрозолдар бойынша постер жасайды 2 топ Атмосфераның құрамдас бөліктері бойынша тақырыпты «Сөздер банкасы»әдісі бойынша жұмыс жасайды.Тапсырмада оқушылар сөздер банкасында тұрған терминдер жиынтығын «Атмосфераның құрамдас бөліктері» банкасына орналастыру керектігін тапсырамын. Сөздер:М.В.Ломоносов,А.Лауазье,Газдың механикалық қоспасы,Құрғақ ауа,Аэрозол. 3 топ .Атмосфера және оның Жердегі тіршілік үшін маңызы тақырыбын «Алты қалпақ» әдісі арқылы талқылайды. Әр қалпақта тапсырманы орындап, әртүрлі шешімдерді бір ойға шоғырландырады. -Тақырыптағы жаңалықтарын анықтап, жағымды жақтарын зерделейді. Басбармақ арқылы бағалауды тапсырамы «Сәйкестендіру» кестесі.Топтық тапсырма Тақтаға атмосфераның құрамдас бөліктерін сәйкестендіруді тапсырамын . Стикерлер арқылы топтарда өзара бағалау жүреді. Бағалау критерийлері түрлі- түсті стикерлермен болады.
«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады. Оқушыларға ортақ сұрақ қоямын. 1)Неге оттегінің маңызы зор? 2)Неге азоттың маңызы зор? 3)Құрғақ ауа дегеніміз қандай ауа? одан кейін оқушылардан өз ойларын көршілерімен бөлісуді тапсырамын.
|
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Бағалау критерийлер 1.Ертегідегі негізгі кейіпкерлердің портретін жинақтайды. 2.Кейіпкердің образына қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды. 3.Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкер образына қатысты өз көзқарасын білдіреді Дескрипторлар 1.Әр оқушы ертегіден өзіне тиісті кейіпкерлердің портретіне қатысты сөз тіркестері мен сөйлемдерді анықтайды. 2.Әр оқушы кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды Бағалау парақшасын толтырады. ҚБ Бағдаршам |
Ашық сұрап-жауаптар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы |
Ойтолғаныс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет Кері байланыс «3 минуттық үзіліс»
4.Мені таңқалдырды Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек» - Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Атмосфера. 2-тоқсан 1-сабақ
Атмосфера. 2-тоқсан 1-сабақ
|
Бөлім |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Атмосфера және оның құрамдас бөліктері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.2.1- атмосфераның құрамын сипаттайды 7.3.2.2- атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Атмосфераның құрамын анықтайды Көпшілігі: Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін талдайды және графикалық түрде бейнелейді Кейбіреулері:Озон қабатының тіршілік үшінмаңыздылығын сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
Түсіну– ауа, ауаның құрамдас бөліктерін және терминдерді түсінеді. Талдау– Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін кесте бойынша талдайды. Жинақтау – Озон қабатынның тіршілік үшін маңыздылығы жайлы білімдерін жинақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
. Салемдесу. 2.Оқушыларға жағымды орта қалыптастыру. 3.Атмосфера қабаттары бойынша топтарға бөлу. Топ басшысы тағайындалып, бағалау парағы таратылады. 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу 2.Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі арқылы 1 топ – Озон 2 топ – Оттегі 3 топ – Көмірқышқыл 3. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. «Шаттық шеңбері» Жарқырап күн де ашылды, Айналаға нұр шашылды. Қайырлы күн! Біз - көңілді баламыз, Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз. Мақсаты: бір-біріне сыйластықтары артады, жақсы көңіл күй қалыптасады. |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қалыптастырушы бағалау Кері байланыс |
АКТ Видеоролик Қағаз қималары «Фишбоун» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Таза ауаның компоненттері
Дескрипторлар: - ауа құрамын жазады,
Қалыптастырушы бағалау қол шапалақтау арқылы Тапсырма Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін талдай отырып, 29 сурет пайдаланып кесте толтыру
3 топВЕНН диаграммасы бойынша стратосфера мен тропосфера қабатын салыстыру Блум түймедағы бойынша жаун және жінішке сұрақтарға жауап беру Дескрипторлар: - Суреттен атмосфера қабатын анықтайды - Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін ажыратады - Адам атмосфераның кай қабатында өмір сүріп жатқанын анықтайды - Озон қабатының маңызын талдайды - Жаратылыстану пәндерінен алған білімдерін пайдаланады Қалыптастырушы бағалау смайликтер арқылы Тапсырма(Д) Егер..... Сіз Табиғат қорғау министірі болсаңыз онда..., Сіз ақын болсаңыз, онда..., Сіз суретші болсаңыз, онда...., Табиғатқа тіл бітсе, онда........ деген тақырыпшалар беріледі Дескрипторлар: - Атмосфераны ластау көздерін анықтайды - Тіршілік үшін маңызын ажыратады - Озон қабатына қауіп төндіретін факторларды анықтайды - Табиғатттың көркемділігі суреттеу - Озон қабатын сақтаудың жолдарын ұсынады - Атмосфераны қорғау жолдарын ұсынады Қалыптастырушы бағалау 1- топ «Озон» тобы. «Жартыңды тап»әдісі бойынша .Берілген мозайканы біріктіру арқылы оқушылар үйге берілген жанартаудың құрылысы бойынша тапсырмаға жауап береді. 2-топ .Оттегі тобы «Венн диаграммасы» әдісі бойынша оқушылар жанартауларды салыстырады.Гейзер мен жанартауды салыстырып айырмашылытарын жазуды тапсырамын.
3- топ «Инертті газдар» 1.Географиялық диктант . Көмірқышқыл тобы 1.Гірек тілінен аударғанда «Литос»- ,,,,,, «Сфера»-,,,,,,,, деген мағынаны білдіреді. 2. ЛИТОСФЕРАНЫҢ қабаттары,,,,,,,,,,,,,,,, 3. Мантия ол ,,,,,,,,,. 4. Жер сілкінісін – ,,,,,,,,,, ғылымы зерттейді. 5. Суларда әртүрлі тұздардың ерітіндісі кездесетіндіктен ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, деп те атайды. Өткен материалды еске түсіріп, жаңғыртуды іске асырады.Оқушылар өзінің деңгейіне байланысты сұрақтарға жауап береді.Топтар бір бірін бағалайды .
Тақырыпқа шығу: Интерактивті тақтадан атмосфера туралы видео көрсетіп оқушыларға бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы екендігі жайында сұрақ қоямын.Оқушылардың Атмосфера тақырыбы бойынша не білетіндіктерін сұрай отырып жаңа сабақты түсіндіремін... Жаңа тарауды бұрынғы біліммен толықтыру. «Б.Б.Ү» кестесі . Жаңа сабақтың мазмұнын меңгерту үшін сыни тұрғыдан ойлаудың «Еркін талқылау» әдісі арқылы 3 топқа тапсырма беріледі. 1 топ. Таза ауа компоненттері ,табиғи аэрозолдар бойынша постер жасайды 2 топ Атмосфераның құрамдас бөліктері бойынша тақырыпты «Сөздер банкасы»әдісі бойынша жұмыс жасайды.Тапсырмада оқушылар сөздер банкасында тұрған терминдер жиынтығын «Атмосфераның құрамдас бөліктері» банкасына орналастыру керектігін тапсырамын. Сөздер:М.В.Ломоносов,А.Лауазье,Газдың механикалық қоспасы,Құрғақ ауа,Аэрозол. 3 топ .Атмосфера және оның Жердегі тіршілік үшін маңызы тақырыбын «Алты қалпақ» әдісі арқылы талқылайды. Әр қалпақта тапсырманы орындап, әртүрлі шешімдерді бір ойға шоғырландырады. -Тақырыптағы жаңалықтарын анықтап, жағымды жақтарын зерделейді. Басбармақ арқылы бағалауды тапсырамы «Сәйкестендіру» кестесі.Топтық тапсырма Тақтаға атмосфераның құрамдас бөліктерін сәйкестендіруді тапсырамын . Стикерлер арқылы топтарда өзара бағалау жүреді. Бағалау критерийлері түрлі- түсті стикерлермен болады.
«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады. Оқушыларға ортақ сұрақ қоямын. 1)Неге оттегінің маңызы зор? 2)Неге азоттың маңызы зор? 3)Құрғақ ауа дегеніміз қандай ауа? одан кейін оқушылардан өз ойларын көршілерімен бөлісуді тапсырамын.
|
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Бағалау критерийлер 1.Ертегідегі негізгі кейіпкерлердің портретін жинақтайды. 2.Кейіпкердің образына қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды. 3.Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкер образына қатысты өз көзқарасын білдіреді Дескрипторлар 1.Әр оқушы ертегіден өзіне тиісті кейіпкерлердің портретіне қатысты сөз тіркестері мен сөйлемдерді анықтайды. 2.Әр оқушы кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды Бағалау парақшасын толтырады. ҚБ Бағдаршам |
Ашық сұрап-жауаптар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы |
Ойтолғаныс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет Кері байланыс «3 минуттық үзіліс»
4.Мені таңқалдырды Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек» - Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













