Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Атмосфера |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
11.11.2024ж |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанда қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.4 Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын, таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын ажыратады; -таралу аумақтарын картада көрсетеді; -сақтану шараларын ұсынады; |
|
Құндылықтарға баулу |
Білім алушыларды қоршаған ортаны қорғауға,аялауға,зерттеуге баулу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. |
амандасады |
|
|
|
Қызығушылықты ояту |
Топқа бөлу Кюаркод бойынша
|
Кюаркодта жасырылған сурет арқылы 3 топқа бөлінеді.
|
||
|
|
Өткен сабаққа шолу Оқушылар, үй тапсырмасы бойынша тақырыпты қаншалықты меңгергендеріңді тексеріп көрелік. 1.Климаттық ресурстар дегеніміз не? 2.Қазақстандағы климаттық ресурстар түрлерін атаңыз. 3. Қазақстанның қай аймағында күн радиациясы жоғары? 4. Жел энергиясын қолдануға қолайлы аймақтар қайсы? 5. Қазақстанда климаттық ресурстарды қандай салаларда қолданады? 6. Қазақстандағы жауын-шашын мөлшері қандай аймақтарда көп? Тапсырма: Климаттық ресурстар картасы: Қазақстанның климаттық ресурстарын картадан көрсету |
сұраққа жауап береді
|
дескриптор -оқушылардың алдыңғы сабақта өткен "Қазақстанның климаттық ресурстары" тақырыбы бойынша білімдерін тексеру және сабаққа дайындықтарын анықтайды Қ/Б«Күнделік» өзін-өзі бағалау парағы толық жауап- 2 балл Мұғалімнің марапаты Жарайсыңдар! Керемет! |
|
|
Басы |
Сурет көрсету «4 сурет 1 сөйлем» Бұл суреттен не көріп тұрсыздар? Берілген 4 суретті біріктіріп қандай 1 сөйлем айтуға болады? |
сұрақтарға жауап береді, жаңа сабақтың тақырыбын ашады |
|
Интерактивті тақта |
|
Кіріспе |
Мұғалім бүгінгі сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Негізгі ұғымдарды дәптерге жаздырады. Сабаққа қысқаша шолу жасалады. (интерактивті тақтада) |
дәптерге жазады |
|
слайдта |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 1-тапсырманы қорытындылау
2-тапсырма |
Мәтінмен жұмыс: Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға береді, тапсырма орындайды 1-тапсырма Сұрақтарды топта талқылаймыз, дескрипторды негізге аламыз 1-топ:Құрғақшылық. Шаңды дауыл. Неліктен шаңды дауылдар Солтүстік Қазақстанда экономиканың дамуы үшін өте қауіпті? 2-топ:Үсік. Бұршақ. Аяз туралы аймақ тұрғындарына қолайсыз климаттық жағдайдан шығу шараларын ұсыныңыз 3-топ: Тұман.Көктайғақ. Қыста жүк көлігі жүргізушілеріне қандай кеңес бере алара едіңіз? |
Жаңа тақырыпты оқып үйрену Оқушылар өз жұмысын сынып алдында таныстырады 1-тапсырма Атмосфералық құбылыстар 1-топ
2-топ
3-топ
|
дескриптор -атмосфералық құбылыстардың түрлерін біледі; -бір-бірінен ажырата алады; - атмосфералық құбылыстардың себеп-салдарын сипаттайды; ҚБ «2 жұлдыз, бір тілек» Қ/Б«Күнделік» өзін-өзі бағалау парағы толық жауап- 2 балл |
оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінімен жұмыс
|
|
Мұғалім адамдардың климатқа әсеріне түсінік беріп кетеді (1-2мин) |
Дәптерге түртіп алу |
|
|
|
|
2-тапсырма Суретпен жұмыс 1. Суретте керсетілген синоптикалық картадағы қызыл жане көк сызықтардың мәнін түсіндіріңіз. 2. Синоптикалық картада төмен және жоғары қысым аймақтарын анықтап, олардың ауа-райына әсерін сипаттаңыз. 3. Суретте керсетілген желдің жоғарғы бағыты мен жылдамдығы Қазақстанның қай аймақтарында кездеседі? |
Топта отырған жұптар суретпен жұмыстанады, сұраққа жауап береді Сурет кітапта тұр 38-сурет
тапсырма ноутбукта жазулы тұрады (әр жұптың алдына ноутбукты шығарып беру, тапсырманы бетіне жапсырып) |
дескриптор -синоптикалық картадағы көк және қызыл сызықтардың мәнін анықтайды; -төмен және жоғары қысым аймақтарын анықтап, ауа-райына әсерін сипаттайды; -желдің жоғары бағыты мен жылдамдығы Қазақстанның қай аймақтарында кездесетінін ажыратады; Қ/Б«Күнделік» өзін-өзі бағалау парағы толық жауап- 2 балл |
|
|
|
3-тапсырма ұжымдық жұмыс |
3-тапсырма (ұжымдық жұмыс) Қазақстандағы қолайсыз құбылыстарды сәйкестіндіріңіз.
|
https://learningapps.org/watch?v=p03zwqds323 сілтемеге кіріп, тапсырма орындайды. |
дескриптор -берілген суретті суреттейді, сәйкестендіреді; -өмірмен байланысын ашып көрсетеді; Қ/Б«Күнделік» өзін-өзі бағалау парағы толық жауап- 1 балл |
https://learningapps.org/watch?v=p03zwqds323
|
|
4-тапсырма Жеке жұмыс Мәнмәтін мен жұмыс |
4-тапсырма жеке жұмыс Мәнмәтінмен жұмыс |
Кюаркод арқылы сұрақты ашу, топтаса отырып сұраққа жауап беру, картадан көрсету |
дескриптор - шаңды дауылдардың Қазақстанның оңтүстік және батыс аймақтарында жиі болатынын анықтайды. -құрғақшылықтың оңтүстік аймақтарда жиі болатынын анықтайды. - қатты аяздар көлік қозғалысына кедергі келтіретінін түсіндіреді. Қ/Б«Күнделік» өзін-өзі бағалау парағы толық жауап- 2 балл |
|
|
5-тапсырма жеке жұмыс wordwall.net платформасында |
Тест тапсырмалары: 1.Қазақстандағы климаттық қолайсыз құбылыстарға төмендегілердің қайсысы жатады? А) Жаңбыр мен қар B) Құрғақшылық, шаңды дауылдар C) Шамалы желдер D) Тұрақты аяздар 2.Синоптикалық карталар қандай мақсатта қолданылады? А) Жер сілкінісін болжау үшін B) Климаттық ерекшеліктерді зерттеу үшін C) Ауа райын болжау үшін D) Су деңгейін өлшеу үшін 3.Құрғақшылық қандай климаттық құбылыстың әсерінен пайда болады? А) Ылғалды циклондар B) Антициклондар C) Муссондар D) Цунами 4.Қазақстанда ең жиі кездесетін қауіпті құбылыстардың бірі: А) Жер сілкінісі B) Шаңды дауылдар C) Сел тасқындары D) Теңіз дауылы 5.Көктайғақ қай кезде пайда болады? А) Көктемде, күн жылынғанда B) Жаздың ортасында C) Қыстың аяғында және күздің басында D) Қыстың ортасында және көктемде 6.Шаңды дауылдар қандай аймақта жиі кездеседі? А) Жоғары ылғалды таулы аймақтарда B) Құмды және жартылай шөлейт аймақтарда C) Мұздықтар аймағында D) Өзен жағалауларында |
https://wordwall.net/ru/resource/81509487 жауаптары 1)В 2)С 3)В 4)В 5)С 6)В |
дескриптор -құрғақшылық пен шаңды дауылдардың Қазақстандағы қолайсыз құбылыстар екенін анықтайды; -Синоптикалық карталардың ауа райын болжау үшін қолданылатынын дұрыс атайды; -құрғақшылықтың антициклондар әсерінен болатынын дұрыс анықтайды; -Қазақстанда ең жиі кездесетін құбылыс – шаңды дауылдар екенін дұрыс көрсетеді; -Көктайғақтың қыстың аяғында және күздің басында пайда болатынын дұрыс анықтайды; - Шаңды дауылдардың құмды және жартылай шөлейт аймақтарда жиі болатынын дұрыс көрсетеді; |
https://wordwall.net/ru/resource/81509487
Қ/Б«Күнделік» өзін-өзі бағалау парағы толық жауап- 1 балл |
|
Бекіту |
Ендеше оқушылар осы сабақта Қазақстандағы атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын ажыраттыңыздар, таралу аумақтарын картада көрсеттіңіздер, сақтану шараларын ұсыну арқылы бағалау критерийіне қол жеткіздіңіздер |
|||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия |
«Бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ... білдім, ақиқатына жеттім»; «Бүгінгі сабақта мені қуантқаны....»; «Мен өзімді....үшін мақтар едім»; «Маған ерекше ұнағаны....»; «Мен... туралы армандаймын»; |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. Глобустың ішіне жазады |
Мұғалім оқушыларды Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
г |
|
Үйге тапсырма |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Атмосфералық қолайсыз құбылыстар
Атмосфералық қолайсыз құбылыстар
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Атмосфера |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
11.11.2024ж |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанда қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.4 Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын, таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын ажыратады; -таралу аумақтарын картада көрсетеді; -сақтану шараларын ұсынады; |
|
Құндылықтарға баулу |
Білім алушыларды қоршаған ортаны қорғауға,аялауға,зерттеуге баулу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. |
амандасады |
|
|
|
Қызығушылықты ояту |
Топқа бөлу Кюаркод бойынша
|
Кюаркодта жасырылған сурет арқылы 3 топқа бөлінеді.
|
||
|
|
Өткен сабаққа шолу Оқушылар, үй тапсырмасы бойынша тақырыпты қаншалықты меңгергендеріңді тексеріп көрелік. 1.Климаттық ресурстар дегеніміз не? 2.Қазақстандағы климаттық ресурстар түрлерін атаңыз. 3. Қазақстанның қай аймағында күн радиациясы жоғары? 4. Жел энергиясын қолдануға қолайлы аймақтар қайсы? 5. Қазақстанда климаттық ресурстарды қандай салаларда қолданады? 6. Қазақстандағы жауын-шашын мөлшері қандай аймақтарда көп? Тапсырма: Климаттық ресурстар картасы: Қазақстанның климаттық ресурстарын картадан көрсету |
сұраққа жауап береді
|
дескриптор -оқушылардың алдыңғы сабақта өткен "Қазақстанның климаттық ресурстары" тақырыбы бойынша білімдерін тексеру және сабаққа дайындықтарын анықтайды Қ/Б«Күнделік» өзін-өзі бағалау парағы толық жауап- 2 балл Мұғалімнің марапаты Жарайсыңдар! Керемет! |
|
|
Басы |
Сурет көрсету «4 сурет 1 сөйлем» Бұл суреттен не көріп тұрсыздар? Берілген 4 суретті біріктіріп қандай 1 сөйлем айтуға болады? |
сұрақтарға жауап береді, жаңа сабақтың тақырыбын ашады |
|
Интерактивті тақта |
|
Кіріспе |
Мұғалім бүгінгі сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Негізгі ұғымдарды дәптерге жаздырады. Сабаққа қысқаша шолу жасалады. (интерактивті тақтада) |
дәптерге жазады |
|
слайдта |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 1-тапсырманы қорытындылау
2-тапсырма |
Мәтінмен жұмыс: Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға береді, тапсырма орындайды 1-тапсырма Сұрақтарды топта талқылаймыз, дескрипторды негізге аламыз 1-топ:Құрғақшылық. Шаңды дауыл. Неліктен шаңды дауылдар Солтүстік Қазақстанда экономиканың дамуы үшін өте қауіпті? 2-топ:Үсік. Бұршақ. Аяз туралы аймақ тұрғындарына қолайсыз климаттық жағдайдан шығу шараларын ұсыныңыз 3-топ: Тұман.Көктайғақ. Қыста жүк көлігі жүргізушілеріне қандай кеңес бере алара едіңіз? |
Жаңа тақырыпты оқып үйрену Оқушылар өз жұмысын сынып алдында таныстырады 1-тапсырма Атмосфералық құбылыстар 1-топ
2-топ
3-топ
|
дескриптор -атмосфералық құбылыстардың түрлерін біледі; -бір-бірінен ажырата алады; - атмосфералық құбылыстардың себеп-салдарын сипаттайды; ҚБ «2 жұлдыз, бір тілек» Қ/Б«Күнделік» өзін-өзі бағалау парағы толық жауап- 2 балл |
оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінімен жұмыс
|
|
Мұғалім адамдардың климатқа әсеріне түсінік беріп кетеді (1-2мин) |
Дәптерге түртіп алу |
|
|
|
|
2-тапсырма Суретпен жұмыс 1. Суретте керсетілген синоптикалық картадағы қызыл жане көк сызықтардың мәнін түсіндіріңіз. 2. Синоптикалық картада төмен және жоғары қысым аймақтарын анықтап, олардың ауа-райына әсерін сипаттаңыз. 3. Суретте керсетілген желдің жоғарғы бағыты мен жылдамдығы Қазақстанның қай аймақтарында кездеседі? |
Топта отырған жұптар суретпен жұмыстанады, сұраққа жауап береді Сурет кітапта тұр 38-сурет
тапсырма ноутбукта жазулы тұрады (әр жұптың алдына ноутбукты шығарып беру, тапсырманы бетіне жапсырып) |
дескриптор -синоптикалық картадағы көк және қызыл сызықтардың мәнін анықтайды; -төмен және жоғары қысым аймақтарын анықтап, ауа-райына әсерін сипаттайды; -желдің жоғары бағыты мен жылдамдығы Қазақстанның қай аймақтарында кездесетінін ажыратады; Қ/Б«Күнделік» өзін-өзі бағалау парағы толық жауап- 2 балл |
|
|
|
3-тапсырма ұжымдық жұмыс |
3-тапсырма (ұжымдық жұмыс) Қазақстандағы қолайсыз құбылыстарды сәйкестіндіріңіз.
|
https://learningapps.org/watch?v=p03zwqds323 сілтемеге кіріп, тапсырма орындайды. |
дескриптор -берілген суретті суреттейді, сәйкестендіреді; -өмірмен байланысын ашып көрсетеді; Қ/Б«Күнделік» өзін-өзі бағалау парағы толық жауап- 1 балл |
https://learningapps.org/watch?v=p03zwqds323
|
|
4-тапсырма Жеке жұмыс Мәнмәтін мен жұмыс |
4-тапсырма жеке жұмыс Мәнмәтінмен жұмыс |
Кюаркод арқылы сұрақты ашу, топтаса отырып сұраққа жауап беру, картадан көрсету |
дескриптор - шаңды дауылдардың Қазақстанның оңтүстік және батыс аймақтарында жиі болатынын анықтайды. -құрғақшылықтың оңтүстік аймақтарда жиі болатынын анықтайды. - қатты аяздар көлік қозғалысына кедергі келтіретінін түсіндіреді. Қ/Б«Күнделік» өзін-өзі бағалау парағы толық жауап- 2 балл |
|
|
5-тапсырма жеке жұмыс wordwall.net платформасында |
Тест тапсырмалары: 1.Қазақстандағы климаттық қолайсыз құбылыстарға төмендегілердің қайсысы жатады? А) Жаңбыр мен қар B) Құрғақшылық, шаңды дауылдар C) Шамалы желдер D) Тұрақты аяздар 2.Синоптикалық карталар қандай мақсатта қолданылады? А) Жер сілкінісін болжау үшін B) Климаттық ерекшеліктерді зерттеу үшін C) Ауа райын болжау үшін D) Су деңгейін өлшеу үшін 3.Құрғақшылық қандай климаттық құбылыстың әсерінен пайда болады? А) Ылғалды циклондар B) Антициклондар C) Муссондар D) Цунами 4.Қазақстанда ең жиі кездесетін қауіпті құбылыстардың бірі: А) Жер сілкінісі B) Шаңды дауылдар C) Сел тасқындары D) Теңіз дауылы 5.Көктайғақ қай кезде пайда болады? А) Көктемде, күн жылынғанда B) Жаздың ортасында C) Қыстың аяғында және күздің басында D) Қыстың ортасында және көктемде 6.Шаңды дауылдар қандай аймақта жиі кездеседі? А) Жоғары ылғалды таулы аймақтарда B) Құмды және жартылай шөлейт аймақтарда C) Мұздықтар аймағында D) Өзен жағалауларында |
https://wordwall.net/ru/resource/81509487 жауаптары 1)В 2)С 3)В 4)В 5)С 6)В |
дескриптор -құрғақшылық пен шаңды дауылдардың Қазақстандағы қолайсыз құбылыстар екенін анықтайды; -Синоптикалық карталардың ауа райын болжау үшін қолданылатынын дұрыс атайды; -құрғақшылықтың антициклондар әсерінен болатынын дұрыс анықтайды; -Қазақстанда ең жиі кездесетін құбылыс – шаңды дауылдар екенін дұрыс көрсетеді; -Көктайғақтың қыстың аяғында және күздің басында пайда болатынын дұрыс анықтайды; - Шаңды дауылдардың құмды және жартылай шөлейт аймақтарда жиі болатынын дұрыс көрсетеді; |
https://wordwall.net/ru/resource/81509487
Қ/Б«Күнделік» өзін-өзі бағалау парағы толық жауап- 1 балл |
|
Бекіту |
Ендеше оқушылар осы сабақта Қазақстандағы атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын ажыраттыңыздар, таралу аумақтарын картада көрсеттіңіздер, сақтану шараларын ұсыну арқылы бағалау критерийіне қол жеткіздіңіздер |
|||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия |
«Бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ... білдім, ақиқатына жеттім»; «Бүгінгі сабақта мені қуантқаны....»; «Мен өзімді....үшін мақтар едім»; «Маған ерекше ұнағаны....»; «Мен... туралы армандаймын»; |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. Глобустың ішіне жазады |
Мұғалім оқушыларды Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
г |
|
Үйге тапсырма |
||||
шағым қалдыра аласыз






лобус
суреті












