|
Бөлімі: |
Қысым |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.9 -атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Атмосфералық қысым жайлы мағлұматын жетілдіру; -Атмосфералық қысымды өлшеудің әдістерін ұсыну |
Сабақтың барысы:
|
СабақкезеңіУақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин. |
Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасу, түгендеу, жағымды психологиялық ахуал туғызу; «Көңіл-күй неге ұқсас» ойыны Оқушылардың қызығушылықтарын ояту. «Wordwall» ойыны арқылы өткен тақырыпты еске түсіру. «Білу» сұрақ бойынша ой қозғау «Қызықты сұрақ» әдісі: Сұрақ: Жер бетіндегі тіршіліктің көзі не? Қ/б: Жарайсыңдар! Дескриптор: - Ауаның адам өміріндегі маңыздылығын айтып береді. Кері байланыс: Жарайсың! |
Оқушылар олардың бүгінгі көңіл-күйлері неге (қай жыл мезгіліне,ауа райына,табиғаттың құбылысын,жануарға) ұқсас екенін айтып береді. Оқушылар сұрақтарға тез жауап беріп, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды. |
Мұғалімнің бағалауы |
Оқулық 7– сынып https://wordwall.net/ru/resource/51975284 |
|
Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 10мин 5мин |
«Ой қозғау» әдісі: Ютубсайтынан бейне көрсетілім көру арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. Қалыптастырушы бағалау:Бәрекелді! Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу. «Stopwatch» платформасы арқылы оқушыларды «Атмосфералық қысым», «Барометр» деп жұпқа бөліп алу. «Түсіну»Оқушылар «Джигсо-2» стратегиясы арқылы оқулықты өз бетінше оқиды, жаңа мәлімет алады. «Атмосфералық қысым» тобына:Мәтіннен атмосфералық қысымның пайда болу себебін және кімнің тәжірибесінде түсіндіріп шыққанын постер арқылы қорғау; «Атмосфералық қысым»тобына:Мәтіннен барометр не үшін қолданылатынын және барометр-анероидтың құрылысын постерге жазу арқылы түсіндіреді. Дескриптор: - Атмосфералық қысымның мағынасын ашады; -Атмосфералық қысымды өмірмен байланыстырады; -Э.Торричеллидің тәжірибесінің мағынасын түсінеді; -Барометр-анероидтың жұмыс істеу процесін біледі Кері байланыс: «бір сөзбен түйіндеу» «Қолдану» «Саралау тапсырмалары» 1.Шахтаның тереңдігін анықта,егер барометрдің көрсетуі102 927 Па болса,ал жерден жоғары 103965 Па. 2.Барометр таудың етегіндегі қысымның 760 мм.сын.бағанынан,ал оның ұшар басындағы қысым 722 мм.сын.бағ. тең екенін көрсетеді. Таудың биіктігі қандай? Дескриптор -Шамалардың белгіленуін,өлшем бірлігін біледі; -Есептер шығаруда қалыпты атмосфералық қысымды пайдаланады.
«Талдау» «Жағдаят туғызу» әдісі арқылы әр топқа тәжірибелік тапсырмалар беремін: 1.«Құрғақ тиын»(Тарелкеге су құйып, ішіне тиын салынады. Тиынды суға қолыңды тигізбей алып шығу керек. Ол үшін стақанды қайнаған суға малып аламыз да, тарелкенің ішіне төңкереміз. Су стақанның ішіне кіреді.) 2.«Магдебуртік шарлар»(Бөтелкенің аузына піскен жұмыртқаны қоямыз. Жұмыртқа ішіне түспейді. Енді қағазды жағып бөтелкенің ішіне салып, содан соң жұмыртқаны салсақ, ол бөтелкенің ішіне түседі. Жұмыртқаның бөтелке ішіне түсуіне не әсер етті?) Дескриптор: -Тәжірибені орындай алады; -Тәжірибе нәтижесін шығара алады «Жинақтау»Білімді жинақтау мақсатында«Wordwall» ойынынан сәйкестендіру тапсырмасын орындату Дескриптор: -атмосфералық қысымның анықтамасын, өлшем бірлігін,құралын, фомуласын, ашқан ғалымды біледі Қб: Бәрекелді! |
Оқушылар оқулықпен жұмыс жасап, тақырыпты бір-бірінің арасында талдайды. Оқушылар постер қорғау арқылы алған білімдерін практикада яғни есеп шығаруда қолданады.
Есептерді шығарады. Әр жұп өзіне берілген тәжірибелік тапсырманы орындайды. «Wordwall» ойынынан сәйкестендіру тапсырмасын орындайды |
Өзара бағалау Мұғалімнің бағалауы Жұптардың бірін-бірі бағалауы Өзін-өзі бағалау |
Суреттер, Үлестірме қағаз https://www.youtube.com/watch?v=ry-ge-i75X8 https://www.online-stopwatch.com/random-group-generators |
|
Сабақтың соңы. Рефлексия 3 мин |
Рефлексия: «Көңіл күй» Үйге тапсырма: Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу. |
Кері байланыс жасайды. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу
|
Бөлімі: |
Қысым |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.9 -атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Атмосфералық қысым жайлы мағлұматын жетілдіру; -Атмосфералық қысымды өлшеудің әдістерін ұсыну |
Сабақтың барысы:
|
СабақкезеңіУақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин. |
Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасу, түгендеу, жағымды психологиялық ахуал туғызу; «Көңіл-күй неге ұқсас» ойыны Оқушылардың қызығушылықтарын ояту. «Wordwall» ойыны арқылы өткен тақырыпты еске түсіру. «Білу» сұрақ бойынша ой қозғау «Қызықты сұрақ» әдісі: Сұрақ: Жер бетіндегі тіршіліктің көзі не? Қ/б: Жарайсыңдар! Дескриптор: - Ауаның адам өміріндегі маңыздылығын айтып береді. Кері байланыс: Жарайсың! |
Оқушылар олардың бүгінгі көңіл-күйлері неге (қай жыл мезгіліне,ауа райына,табиғаттың құбылысын,жануарға) ұқсас екенін айтып береді. Оқушылар сұрақтарға тез жауап беріп, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды. |
Мұғалімнің бағалауы |
Оқулық 7– сынып https://wordwall.net/ru/resource/51975284 |
|
Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 10мин 5мин |
«Ой қозғау» әдісі: Ютубсайтынан бейне көрсетілім көру арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. Қалыптастырушы бағалау:Бәрекелді! Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу. «Stopwatch» платформасы арқылы оқушыларды «Атмосфералық қысым», «Барометр» деп жұпқа бөліп алу. «Түсіну»Оқушылар «Джигсо-2» стратегиясы арқылы оқулықты өз бетінше оқиды, жаңа мәлімет алады. «Атмосфералық қысым» тобына:Мәтіннен атмосфералық қысымның пайда болу себебін және кімнің тәжірибесінде түсіндіріп шыққанын постер арқылы қорғау; «Атмосфералық қысым»тобына:Мәтіннен барометр не үшін қолданылатынын және барометр-анероидтың құрылысын постерге жазу арқылы түсіндіреді. Дескриптор: - Атмосфералық қысымның мағынасын ашады; -Атмосфералық қысымды өмірмен байланыстырады; -Э.Торричеллидің тәжірибесінің мағынасын түсінеді; -Барометр-анероидтың жұмыс істеу процесін біледі Кері байланыс: «бір сөзбен түйіндеу» «Қолдану» «Саралау тапсырмалары» 1.Шахтаның тереңдігін анықта,егер барометрдің көрсетуі102 927 Па болса,ал жерден жоғары 103965 Па. 2.Барометр таудың етегіндегі қысымның 760 мм.сын.бағанынан,ал оның ұшар басындағы қысым 722 мм.сын.бағ. тең екенін көрсетеді. Таудың биіктігі қандай? Дескриптор -Шамалардың белгіленуін,өлшем бірлігін біледі; -Есептер шығаруда қалыпты атмосфералық қысымды пайдаланады.
«Талдау» «Жағдаят туғызу» әдісі арқылы әр топқа тәжірибелік тапсырмалар беремін: 1.«Құрғақ тиын»(Тарелкеге су құйып, ішіне тиын салынады. Тиынды суға қолыңды тигізбей алып шығу керек. Ол үшін стақанды қайнаған суға малып аламыз да, тарелкенің ішіне төңкереміз. Су стақанның ішіне кіреді.) 2.«Магдебуртік шарлар»(Бөтелкенің аузына піскен жұмыртқаны қоямыз. Жұмыртқа ішіне түспейді. Енді қағазды жағып бөтелкенің ішіне салып, содан соң жұмыртқаны салсақ, ол бөтелкенің ішіне түседі. Жұмыртқаның бөтелке ішіне түсуіне не әсер етті?) Дескриптор: -Тәжірибені орындай алады; -Тәжірибе нәтижесін шығара алады «Жинақтау»Білімді жинақтау мақсатында«Wordwall» ойынынан сәйкестендіру тапсырмасын орындату Дескриптор: -атмосфералық қысымның анықтамасын, өлшем бірлігін,құралын, фомуласын, ашқан ғалымды біледі Қб: Бәрекелді! |
Оқушылар оқулықпен жұмыс жасап, тақырыпты бір-бірінің арасында талдайды. Оқушылар постер қорғау арқылы алған білімдерін практикада яғни есеп шығаруда қолданады.
Есептерді шығарады. Әр жұп өзіне берілген тәжірибелік тапсырманы орындайды. «Wordwall» ойынынан сәйкестендіру тапсырмасын орындайды |
Өзара бағалау Мұғалімнің бағалауы Жұптардың бірін-бірі бағалауы Өзін-өзі бағалау |
Суреттер, Үлестірме қағаз https://www.youtube.com/watch?v=ry-ge-i75X8 https://www.online-stopwatch.com/random-group-generators |
|
Сабақтың соңы. Рефлексия 3 мин |
Рефлексия: «Көңіл күй» Үйге тапсырма: Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу. |
Кері байланыс жасайды. |
|
|
шағым қалдыра аласыз


