Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.2 Атомдар Молекулалар Заттар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.5 протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу; 7.1.2.6 алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу; 7.1.2.7 изотоп түсінігін білу |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Протон, электрон және нейтронның атомдағы орналастыру тәртібі, олардың массасы мен зарядын анықтау. Мерзімдік кестедегі алғашқы 20 элементтің атом құрылысын (p+, n⁰, e⁻) талдау және олардың ядроларының құрамын анықтау. Изотоп түсінігін түсіну және мысалдар арқылы изотоптардың ерекшеліктерін сипаттау. |
|
|
Құндылықтар |
Заң және тәртіп • Азаматтық- құқықтық білім туралы түсінігінің болуы • Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу • Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу. |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Абайдың батасы» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Әуежай» жи әдісі бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге
тұрып «Абайдың
батасы» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал
орнатады . «Әуежай» жи әдісі бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|
6 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Робот» жи әдісі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Киноматофера» әдісі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар «Робот» жи әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Киноматафера» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды https://youtu.be/MBH969HmoDE?si=WtiNaiqnC2Z8nxat |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б
|
Экран |
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Жаңа сабақ. Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларға такырыпты бөліп береді.
|
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша жұмыс жасайды. 1-топ “Атомды модельдеу” Мәтіндегі ақпаратқа сүйене отырып: Атомның құрылысын модель ретінде құрастырыңыз (қағазға сызу, ауызша схема, пластилин, стикер т.б. пайдалануға болады). Модельде ядро, протон, нейтрон және электрондардың орналасуын анық көрсетіңіз. Сұрақтар: Неліктен ядро атомның негізгі массасын құрайды? Электрондар неге ядро айналасында қозғалады деп айтылады? 2-топ “Изотоптарды салыстыру” Мәтіндегі сутегінің үш изотобына талдау жасаңыз: Протий Дейтерий Тритий Орындау жолы: Әр изотоптың протон, нейтрон санын анықтаңыз. Қайсысы ең жеңіл, қайсысы ең ауыр екенін дәлелдеңіз. Неліктен олардың химиялық қасиеттері ұқсас, ал физикалық қасиеттері әртүрлі? |
Кері байланыс: «Интервью» әдісі арқылы бағалайды |
А4 парағы
|
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары.
Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Көршіңізге айтыңыз» әдісі бойынша тапсырманы ұсыну: Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді WORTWALL тапсырмаларын орындауға нұсқау беріледі. Жаңа сабақты қортындылау тапсырмалары. |
Тапсырма 1 Кейс әдісі: “Жоғалған элементтің ізімен” Жағдай (кейс мәтіні) Ғалымдар тобы археологиялық қазба жұмыстары кезінде ертедегі бір ыдыстың қабырғасынан белгісіз химиялық заттың іздерін табады. Зертханаға жіберілген үлгілерді талдау кезінде ғалымдар атомдық массасы бірдей емес, бірақ протон саны бірдей бірнеше атом бөлшектерін анықтайды. Бұл дерек олардың бір элементтің изотоптары екенін көрсетеді. Зерттеу барысында үш түрлі атом табылды: Атом А: 1 протон, 0 нейтрон Атом B: 1 протон, 1 нейтрон Атом C: 1 протон, 2 нейтрон Ғалымдар бұл атомдардың сутегінің изотоптары екенін болжады. Бірақ археологиялық олжада неге бірнеше изотоп қатар кездескені түсініксіз болды. Осыны анықтау сіздің тобыңызға тапсырылды. Тапсырма 2 Топтық тапсырмалар (кейс тапсырмалары) 1. Мәселені анықтаңыз Берілген кейс мәтініндегі негізгі мәселені тұжырымдаңыз. – Ғалымдар нені түсіне алмай отыр? – Неге бірнеше изотоп қатар табылуы зерттеуді күрделендірді? Тапсырма 3 Шешім нұсқаларын ұсыныңыз Осы үш изотоптың археологиялық затта қатар табылуын қалай түсіндіруге болады? Төмендегі мүмкін нұсқалардың кемінде екеуіне дәлел келтіріңіз: Заттың құрамында табиғи сутегі пайдаланылған болуы мүмкін Радиоактивті изотоптардың ыдырауы Судың булануы немесе химиялық процестер Технологиялық өңдеу кезінде қолданылған құралдар Қорытынды жасаңыз Берілген ақпарат пен топтық талқылауға сүйене отырып, зерттелген заттың құрамында неге бірнеше изотоп шыққанын дәлелдеп 4–5 сөйлеммен қорытынды жазыңыз. Қосымша шығармашылық тапсырма “Егер сен археология зертханасының жетекшісі болсаң…” → Изотоптарды анықтау қандай ғылыми жаңалыққа жол ашуы мүмкін? Кемінде 3 идея жазыңыз. WORTWALL тапсырмаларын орындау 1 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/64766195 2 жұп апсырмасы https://wordwall.net/resource/55869400 3 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/33256761
«Зерттеуші» әдісі арқылы жаңа сабақты беітіп қортындылау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: Мәселені нақты тұжырымдайды Кестені дұрыс толтырады Логикалық және ғылыми дәлел келтіреді Кейске байланысты нақты қорытынды шығарады Өз ойын дәл және ғылыми тілде жеткізе алады Жалпы балл-2
Дескриптор: Мәселені нақты тұжырымдайды Кестені дұрыс толтырады Логикалық және ғылыми дәлел келтіреді Жалпы балл-2
Дескриптор: Мәселені нақты тұжырымдайды Кестені дұрыс толтырады Логикалық және ғылыми дәлел келтіреді Жалпы балл-2
Дескриптор: Жұптық тапсырманы орындайды. WORTWALL сұрақтарына жауап береді Жалпы балл-2
Дескриптор : Приборларға жасырылған сұрақтарға жауап береді Жалпы балл- 2
|
Оқулық дәптер. |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «ЖИ рефлекция» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Кері байланыс «ЖИ рефлекция» әдісі
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................
|
Бағалау «Робот» әдісі
|
|
|
1 мин |
Үй тапсырмасы |
Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Атом
Атом
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.2 Атомдар Молекулалар Заттар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.5 протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу; 7.1.2.6 алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу; 7.1.2.7 изотоп түсінігін білу |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Протон, электрон және нейтронның атомдағы орналастыру тәртібі, олардың массасы мен зарядын анықтау. Мерзімдік кестедегі алғашқы 20 элементтің атом құрылысын (p+, n⁰, e⁻) талдау және олардың ядроларының құрамын анықтау. Изотоп түсінігін түсіну және мысалдар арқылы изотоптардың ерекшеліктерін сипаттау. |
|
|
Құндылықтар |
Заң және тәртіп • Азаматтық- құқықтық білім туралы түсінігінің болуы • Моральдық нормалар мен мінез-құлық ережелерін білу • Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу. |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Абайдың батасы» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Әуежай» жи әдісі бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге
тұрып «Абайдың
батасы» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал
орнатады . «Әуежай» жи әдісі бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|
6 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Робот» жи әдісі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Киноматофера» әдісі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар «Робот» жи әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Киноматафера» әдісі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды https://youtu.be/MBH969HmoDE?si=WtiNaiqnC2Z8nxat |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б
|
Экран |
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Жаңа сабақ. Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларға такырыпты бөліп береді.
|
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша жұмыс жасайды. 1-топ “Атомды модельдеу” Мәтіндегі ақпаратқа сүйене отырып: Атомның құрылысын модель ретінде құрастырыңыз (қағазға сызу, ауызша схема, пластилин, стикер т.б. пайдалануға болады). Модельде ядро, протон, нейтрон және электрондардың орналасуын анық көрсетіңіз. Сұрақтар: Неліктен ядро атомның негізгі массасын құрайды? Электрондар неге ядро айналасында қозғалады деп айтылады? 2-топ “Изотоптарды салыстыру” Мәтіндегі сутегінің үш изотобына талдау жасаңыз: Протий Дейтерий Тритий Орындау жолы: Әр изотоптың протон, нейтрон санын анықтаңыз. Қайсысы ең жеңіл, қайсысы ең ауыр екенін дәлелдеңіз. Неліктен олардың химиялық қасиеттері ұқсас, ал физикалық қасиеттері әртүрлі? |
Кері байланыс: «Интервью» әдісі арқылы бағалайды |
А4 парағы
|
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары.
Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Көршіңізге айтыңыз» әдісі бойынша тапсырманы ұсыну: Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді WORTWALL тапсырмаларын орындауға нұсқау беріледі. Жаңа сабақты қортындылау тапсырмалары. |
Тапсырма 1 Кейс әдісі: “Жоғалған элементтің ізімен” Жағдай (кейс мәтіні) Ғалымдар тобы археологиялық қазба жұмыстары кезінде ертедегі бір ыдыстың қабырғасынан белгісіз химиялық заттың іздерін табады. Зертханаға жіберілген үлгілерді талдау кезінде ғалымдар атомдық массасы бірдей емес, бірақ протон саны бірдей бірнеше атом бөлшектерін анықтайды. Бұл дерек олардың бір элементтің изотоптары екенін көрсетеді. Зерттеу барысында үш түрлі атом табылды: Атом А: 1 протон, 0 нейтрон Атом B: 1 протон, 1 нейтрон Атом C: 1 протон, 2 нейтрон Ғалымдар бұл атомдардың сутегінің изотоптары екенін болжады. Бірақ археологиялық олжада неге бірнеше изотоп қатар кездескені түсініксіз болды. Осыны анықтау сіздің тобыңызға тапсырылды. Тапсырма 2 Топтық тапсырмалар (кейс тапсырмалары) 1. Мәселені анықтаңыз Берілген кейс мәтініндегі негізгі мәселені тұжырымдаңыз. – Ғалымдар нені түсіне алмай отыр? – Неге бірнеше изотоп қатар табылуы зерттеуді күрделендірді? Тапсырма 3 Шешім нұсқаларын ұсыныңыз Осы үш изотоптың археологиялық затта қатар табылуын қалай түсіндіруге болады? Төмендегі мүмкін нұсқалардың кемінде екеуіне дәлел келтіріңіз: Заттың құрамында табиғи сутегі пайдаланылған болуы мүмкін Радиоактивті изотоптардың ыдырауы Судың булануы немесе химиялық процестер Технологиялық өңдеу кезінде қолданылған құралдар Қорытынды жасаңыз Берілген ақпарат пен топтық талқылауға сүйене отырып, зерттелген заттың құрамында неге бірнеше изотоп шыққанын дәлелдеп 4–5 сөйлеммен қорытынды жазыңыз. Қосымша шығармашылық тапсырма “Егер сен археология зертханасының жетекшісі болсаң…” → Изотоптарды анықтау қандай ғылыми жаңалыққа жол ашуы мүмкін? Кемінде 3 идея жазыңыз. WORTWALL тапсырмаларын орындау 1 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/64766195 2 жұп апсырмасы https://wordwall.net/resource/55869400 3 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/33256761
«Зерттеуші» әдісі арқылы жаңа сабақты беітіп қортындылау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: Мәселені нақты тұжырымдайды Кестені дұрыс толтырады Логикалық және ғылыми дәлел келтіреді Кейске байланысты нақты қорытынды шығарады Өз ойын дәл және ғылыми тілде жеткізе алады Жалпы балл-2
Дескриптор: Мәселені нақты тұжырымдайды Кестені дұрыс толтырады Логикалық және ғылыми дәлел келтіреді Жалпы балл-2
Дескриптор: Мәселені нақты тұжырымдайды Кестені дұрыс толтырады Логикалық және ғылыми дәлел келтіреді Жалпы балл-2
Дескриптор: Жұптық тапсырманы орындайды. WORTWALL сұрақтарына жауап береді Жалпы балл-2
Дескриптор : Приборларға жасырылған сұрақтарға жауап береді Жалпы балл- 2
|
Оқулық дәптер. |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «ЖИ рефлекция» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Кері байланыс «ЖИ рефлекция» әдісі
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................
|
Бағалау «Робот» әдісі
|
|
|
1 мин |
Үй тапсырмасы |
Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар |
|
шағым қалдыра аласыз




















