«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
Сабақ жоспары
Модуль: «Жаратылыстану»
Пән атауы: Химия
Сабақтың тақырыбы:. Атомның құрамы мен құрылысы.Атом күрделі бөлшек.
Дайындаған педагог: Кушбаева Г.М.
Өтетін күні: « 10 » 09 2024 ж
-
Жалпы мәліметтер:
Курс _1_ Оқу жылы 2024/25 Топ 1вет1
Сабақ типі: Жаңа материалды меңгерту
2.Мақсаты, міндеттері: Атом құрылысының қазіргі теориясын және зат бөлшектері мен атомның маңызды сипаттамаларын оқып үйрену. Радиоактивтіліктің табиғаты мен себебін түсіндіріңіз радиоактивті изотоптардың ыдырауы; Ядролық реакциялардың пайда болу шарттарын анықтау. Атом құрылысының қазіргі теориясының негізгі ережелерін атайды; Атом құрамындағы бөлшектердің физикалық мағынасын түсіндіреді; Радиоактивтіліктің табиғатын және изотоптардың ыдырау себебін түсіндіреді; α-сәулелерді, β-сәулелерді, γ-сәулелерді ажыратады; 3.Сабақты жабдықтау: 3.1. Таратпа материалдар, конспект,оқулықтар. оқулық, үлестірмелі материалдар 3.2. Техникалық құралдар, презентациялық материалдар: интерактивті тақта, қима қағаздар, интернет ресурстар, презентация. https://www.classtools.net/random-group-generator:https://phet.colorado.edu/sims/html/build-an-atom/latest/build-an-atom_all.html : https://twig-bilim.kz/uploads/material-group/40/kz/kktwig-radioaktivtilik.pdf 3.3М.Қ. Оспанова, Қ.С. Аухадиева, Т.Г. Белоусова «Химия» 1-бөлім 10-сынып. Жаратылыстану-математикалық бағыт. Алматы «Мектеп» 2019 ж.19-бет
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Білім алушылармен амандасу, түгендеу. Білім алушыларды топтарға бөлу. Білім алушыларды «Classtools.net» веб сервисі ұсынған «Random Group Generator» қосымшасын пайдалана отырып 3 топқа бөледі. |
І. Білім алушылар оқытушымен амандасады, топта кім жоқ екенін айтады. ІІ. «Random Group Generator» бағдарламасымен білім алушылар 3 топқа бөлінеді. (топтарға арнайы атау берілмейді) |
Бағалау критерийі «50-69» –қанағаттандыралық; «70-89»-жақсы; «90-100»-үздік; Өзін өзі бағалау Білім алушылар бағалау кестесімен танысады. |
Оқулық, жұмыс дәптері, Интербелсенді тақта, Презентация |
||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау кезінде білім алушыларға «Бейнеталдау» әдісі бойынша бейнеролик көрсетіледі. Бұл әдіс арқылы білім алушылардың Атом туралы ой-пікірлері сұралады. Білім алушылардың пікірлері тыңдалған соң сабақ тақырыбы мен мақсаты тақтада көрсетіледі. Бұл әдіс ақпаратты қабылдауда аудиал, визуал ерекшеліктері дамыған білім алушылардың бейнеролик көру арқылы естеріне жақсы сақтау қажеттілігін ескере отырып және білім алушылардың қызығушылығын арттыруда қолданылады. |
Білім алушылар бейнероликті көріп, сабақтың мақсатын айқындайды. Жаңа тақырыпты дәптерлеріне түртіп алады. |
|
Тақырып бойынша ғаламтор желісін пайдаланып бейнеролик көру. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин 10 мин 15 мин 15 мин |
Тапсырма 1. «Алдын-ала берілген атаулар» әдісі. Топтық жұмыс Оқытушы жаңа тақырып бойынша тақтаға Атом, нуклон, электрон атауларын жазып қойып, білім алушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды. Бұл жұмысты оқулықты және ғаламторды қолдана отырып, топ ішінде жазбаша орындайды. Топ ішінде талқылап, топтың өкілдері қорғайды. Бағалау критерийі: 1) Атом құрылысының қазіргі теориясының негізгі ережелерін атайды; ЕББҚ (Үлгерімі төмен білім алушы басқа білім алушылармен бірге жұмыс жасайды). Тапсырма 2. Phet.colorado сайтының симуляторы бойынша Жұптық жұмыс Phet.colorado сайтына сілтеме арқылы кіріп, химия пәнін таңдау арқылы «Build an Atom» симуляторы бойынша жұптық тапсырма орындайды. Төменде берілген элементтердің атом моделін құрады. 1 жұп. Li, Be 2 жұп. B, C 3 жұп. Na, Mg 4 жұп. Al, Si 5 жұп. K, Ca 6 жұп. N, P ЕББҚ (Үлгерімі төмен білім алушы жұбымен бірге жұмыс жасайды). Функционалдық сауаттылық тапсырмасы Топтық жұмыс Жағдаят: Мақсат спорттық жарысқа баруына байланысты, Рентгенге түсу керек болды. Бірақ емханаға барғанда, оның түскен Рентгені бар екені және рентгенге көп мөлшерде түсу денсаулыққа зияндылығын түсіңдіріп, үйіне қайтарып жіберді. Мәтін: Радиация шығарылған жылу мен жарыққа қатысты бола алады, бірақ әдетте термин иондалған сәулеленуге қатысты қолданылады. Егер атом немесе молекула электронды қосып немесе жоғалтып, зарядталған болса, онда ол ион деп аталады. Жеткілікті энергиясы бар радиация иондалған радиация деп аталады. Ол әр алуан түрге, не гамма сәулелену секілді жоғары энергетикалық электромагниттік толқындарға, не альфа мен бета сәулелену секілді бөлшектерге айнала алады. Иондалған радиация ыдырап кеткен тұрақсыз атомдардың ядросынан табиғи жолмен таралады. Тапсырма 1. Радиация ұғымына анықтама беріңіздер. 2. Изотоптардың ыдырау себебін анықтаңыздар . 3. Рентгенге көп мөлшерде түсу зияндылығын түсіңдіріңіздер. Бағалау критерийі: 3) Радиоактивтіліктің табиғатын және изотоптардың ыдырау себебін анықтайды; ЕББҚ (Үлгерімі төмен білім алушы басқа білім алушылармен бірге жұмыс жасайды). Тапсырма 4. «Семантикалық кесте» әдісі. Жұптық жұмыс Оқулықтағы мәтінмен танысып және ғаламтор желісін қолдана келе, Сәулеленудің зарядтарын, Сәулеленудің қиып өту қасиетіне және соған мысал келтіре отырып, Әрбір сәулелену түрінің табиғатын ашып кестені толтырыңыздар.
ЕББҚ (Үлгерімі төмен білім алушыға арналған тапсырма). «Елестету көрінісі» әдісі «Радиоактивтіліктің пайдасы және зияны» Радиоактивтіліктің оң және теріс аспектілерін салыстыра отырып, «Радиоактивтілік біз үшін пайдалы ма, әлде зиянды ма?» деген сұраққа жауап ретінде кестенің бағандарын мысалдармен толтырыңыздар.
|
Тақтадағы Атом, нуклон, электрон атауларын жазып, атаулардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы өзара топ болып талқылайды. Топ бойынша білім алушылар дәптерге жауабын жазады және қорғайды, ал басқа топтар «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі бойынша бағалайды.
Білім алушылар Phet.colorado сайтына сілтеме арқылы кіреді, химия пәнін таңдау арқылы «Build an Atom» симуляторы бойынша жұптық тапсырма орындайды. Әрбір жұпқа берілген элементтердің атом моделін құрады.
Бағалау критерийі: 2) Атом құрамындағы бөлшектердің физикалық мағынасын түсіндіреді;
Білім алушылар функционалдық сауаттылық тапсырмасын жағдаят және мәтінмен таныса отырып, берілген тапсырманы орындайды. Топ бойынша білім алушылар дәптерге жауабын жазады және ауызша қорғайды, ал басқа топтар « Кері байланыс бутерброды» әдісі бойынша бағалайды.
Білім алушылар оқулықтағы мәтінмен танысады және ғаламтор желісін қолдана келе, Сәулеленудің зарядтарын, Сәулеленудің қиып өту қасиетіне және соған мысал келтіре отырып, Әрбір сәулелену түрінің табиғатын ашып, кестені толтырады.
ЕББҚ (көзі нашар көретін білім алушыларға арналған тапсырма). Радиоактивтіліктің оң және теріс аспектілерін салыстыра отырып, «Радиоактивтілік біз үшін пайдалы ма, әлде зиянды ма?» деген сұраққа Елестету арқылы жауап ретінде кестенің бағандарын мысалдармен толтырады. Бағалау критерийі: 4) α-сәулелерді, β-сәулелерді, γ-сәулелерді ажыратады;
Бағалау критерийі: 3) Радиоактивтіліктің табиғатын және изотоптардың ыдырау себебін анықтайды; |
«Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі Білім алушыларға бағалау үдерісінде екі жұлдыз қоюды және бір тілек айтуды сұраймын. Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 затты Бір тілек =бұл жақсартуға болатын нәрсені ұсынады.
Phet.colorado сайты «Build an Atom» симуляторының Game қосымшасы бойынша дұрыстығын тексереді.
Топтық жұмысты бағалауда «Кері байланыс бутерброды» әдісін ұсынамын. Бұл әдісте білім алушылар бірінші жағымды түсініктеме беріп, кейін құрылымды сын айтып, соңынан тағы да жағымды пікір білдіреді.
«Бас бармақ» әдісі.
«Жарайсың!» әдісі Мадақтау
|
М.Қ. Оспанова, Қ.С. Аухадиева, Т.Г. Белоусова «Химия» 1-бөлім 10-сынып. Жаратылыстану-математикалық бағыт. Алматы «Мектеп» 2019 ж. 5-бет Плакат а5 қағаздары, маркерлер, стикерлер
https://phet.colorado.edu/sims/html/build-an-atom/latest/build-an-atom_all.html Ұялы телефон
Таратпа қағаздар, Плакат а5 қағаздары, маркерлер, стикерлер
https://twig-bilim.kz/uploads/material-group/40/kz/kktwig-radioaktivtilik.pdf
Таратпа қағаздар, Плакат а5 қағаздары, маркерлер, стикерлер
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмасы «Шындық және жалған» әдісі. Жеке жұмыс Kahoot веб бағдарламасына сілтеме бойынша кіреді, және тапсырманы ұялы телефонда орындайды. 1. Атом− ядро мен электрондар қабатынан тұратын күрделі бөлшек. + 2. Атом құрамындағы бөлшектерге тек нейтрондар мен электрондар жатады. – 3. Нуклон деп атом ядросын құрайтын протондар мен нейтрондарды атайды. + 4. Атом құрылысының ядролық моделін ұсынған ғалым Д. Томсон. – 5. Атом ядросындағы нейтрондар саны химиялық элементтің атомдық нөмірін көрсетеді. – 6. Электрон массасы бар, бірақ заряды жоқ бөлшек. – 7. Протон массаға және оң зарядқа ие бөлшек. + 8. Электрон массасы жоқ және теріс зарядқа ие бөлшек.+ 9. Атом ядросындағы протон мен нейтрондар жалпы нуклондар деп аталады. + 10. Ядродағы протон мен нейтрондардың жалпы саны А массалық сан деп аталады. + 11. 1897ж А.Эйнштейн электронды ашты. – 12. Радиоактивтілік құбылысын А. Беккерель ашты. + 13. Склодовская-Кюри ғылымға радиоактивтілік терминін енгізді. + 14. Бір химиялық элементтің тұрақсыз изотопының өздігінен элементар бөлшектер шығара отырып, екінші элементтің изотопына айналуы радиоактивтілік деп аталады. + 15. Радиоактивтіліктің 2 түрі бар. – 16. Қазақстан уран қоры бойынша әлемде 3-ші орында. + 17. Нейтронның электр заряды 0-ге тең. + 18. Грек тілінен электрон зарядсыз деп аударылады. – 19. Протонның таңбасы «p» деп белгіленеді. + 20. Нуклид ядро заряды мен массалық саны бірдей атомдардың жиынтығы. + 21. β- сәулелер массасы өте аз, зарядсыз электрмагнитті толқындар. – 22. Изобаралар бұл атомдық массалары бірдей әртүрлі химиялық элемент атомдары. + |
Kahoot веб бағдарламасында «Шындық және жалған» әдісін қолдана отырып жеке жұмыс орындайды. Білім алушылар Kahoot веб бағдарламасына сілтеме және код арқылы кіреді. Берілген «Ақиқат және жалған» тапсырмасын орындайды. |
Білім алушылар Kahoot веб бағдарламасы бойынша бағаланады.
|
https://create.kahoot.it/details/42b87091-a4ab-4a33-9979-119a64526eac
|
||||||||||||||||||||||||
|
4 минут Рефлексия
|
Оқытушы «Еркін микрафон» әдісін қолдана отырып сабақты қорытындылау мақсатында білім алушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Білім алушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындалуына қарай, өз түсініктерін, пікірін, өз ойларын айтады. Сабаққа қорытынды жасайды.
|
Оқытушы білім алушылардың сабақты меңгеруін саралайды. |
https://images.app.goo.gl/bGnRZ7fw7DbHKGQp7
|
||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 1 минут |
М.Қ. Оспанова, Қ.С. Аухадиева, Т.Г. Белоусова «Химия» 1-бөлім 10-сынып. Жаратылыстану-математикалық бағыт. Алматы «Мектеп» 2019 ж. 5-19 бет оқу. Шығармашылық жұмыс: Атом макетін жасау.
|
Тапсырманы жаза алады |
|
|
|
«Қаралды» «Жаратылыстану пәндер» цикл комиссия төрайымы _________А.Е.Есетова « » 2024 ж. Хаттама № ___ |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері _______ А.Д.Сқақова « » 2024ж. |
ҮААТК 703-41-20 Сабақ жоспары Бірінші басылым.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Атом, атом құрамы мен құрылысы
Атом, атом құрамы мен құрылысы
«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
Сабақ жоспары
Модуль: «Жаратылыстану»
Пән атауы: Химия
Сабақтың тақырыбы:. Атомның құрамы мен құрылысы.Атом күрделі бөлшек.
Дайындаған педагог: Кушбаева Г.М.
Өтетін күні: « 10 » 09 2024 ж
-
Жалпы мәліметтер:
Курс _1_ Оқу жылы 2024/25 Топ 1вет1
Сабақ типі: Жаңа материалды меңгерту
2.Мақсаты, міндеттері: Атом құрылысының қазіргі теориясын және зат бөлшектері мен атомның маңызды сипаттамаларын оқып үйрену. Радиоактивтіліктің табиғаты мен себебін түсіндіріңіз радиоактивті изотоптардың ыдырауы; Ядролық реакциялардың пайда болу шарттарын анықтау. Атом құрылысының қазіргі теориясының негізгі ережелерін атайды; Атом құрамындағы бөлшектердің физикалық мағынасын түсіндіреді; Радиоактивтіліктің табиғатын және изотоптардың ыдырау себебін түсіндіреді; α-сәулелерді, β-сәулелерді, γ-сәулелерді ажыратады; 3.Сабақты жабдықтау: 3.1. Таратпа материалдар, конспект,оқулықтар. оқулық, үлестірмелі материалдар 3.2. Техникалық құралдар, презентациялық материалдар: интерактивті тақта, қима қағаздар, интернет ресурстар, презентация. https://www.classtools.net/random-group-generator:https://phet.colorado.edu/sims/html/build-an-atom/latest/build-an-atom_all.html : https://twig-bilim.kz/uploads/material-group/40/kz/kktwig-radioaktivtilik.pdf 3.3М.Қ. Оспанова, Қ.С. Аухадиева, Т.Г. Белоусова «Химия» 1-бөлім 10-сынып. Жаратылыстану-математикалық бағыт. Алматы «Мектеп» 2019 ж.19-бет
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Білім алушылармен амандасу, түгендеу. Білім алушыларды топтарға бөлу. Білім алушыларды «Classtools.net» веб сервисі ұсынған «Random Group Generator» қосымшасын пайдалана отырып 3 топқа бөледі. |
І. Білім алушылар оқытушымен амандасады, топта кім жоқ екенін айтады. ІІ. «Random Group Generator» бағдарламасымен білім алушылар 3 топқа бөлінеді. (топтарға арнайы атау берілмейді) |
Бағалау критерийі «50-69» –қанағаттандыралық; «70-89»-жақсы; «90-100»-үздік; Өзін өзі бағалау Білім алушылар бағалау кестесімен танысады. |
Оқулық, жұмыс дәптері, Интербелсенді тақта, Презентация |
||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау кезінде білім алушыларға «Бейнеталдау» әдісі бойынша бейнеролик көрсетіледі. Бұл әдіс арқылы білім алушылардың Атом туралы ой-пікірлері сұралады. Білім алушылардың пікірлері тыңдалған соң сабақ тақырыбы мен мақсаты тақтада көрсетіледі. Бұл әдіс ақпаратты қабылдауда аудиал, визуал ерекшеліктері дамыған білім алушылардың бейнеролик көру арқылы естеріне жақсы сақтау қажеттілігін ескере отырып және білім алушылардың қызығушылығын арттыруда қолданылады. |
Білім алушылар бейнероликті көріп, сабақтың мақсатын айқындайды. Жаңа тақырыпты дәптерлеріне түртіп алады. |
|
Тақырып бойынша ғаламтор желісін пайдаланып бейнеролик көру. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин 10 мин 15 мин 15 мин |
Тапсырма 1. «Алдын-ала берілген атаулар» әдісі. Топтық жұмыс Оқытушы жаңа тақырып бойынша тақтаға Атом, нуклон, электрон атауларын жазып қойып, білім алушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрайды. Бұл жұмысты оқулықты және ғаламторды қолдана отырып, топ ішінде жазбаша орындайды. Топ ішінде талқылап, топтың өкілдері қорғайды. Бағалау критерийі: 1) Атом құрылысының қазіргі теориясының негізгі ережелерін атайды; ЕББҚ (Үлгерімі төмен білім алушы басқа білім алушылармен бірге жұмыс жасайды). Тапсырма 2. Phet.colorado сайтының симуляторы бойынша Жұптық жұмыс Phet.colorado сайтына сілтеме арқылы кіріп, химия пәнін таңдау арқылы «Build an Atom» симуляторы бойынша жұптық тапсырма орындайды. Төменде берілген элементтердің атом моделін құрады. 1 жұп. Li, Be 2 жұп. B, C 3 жұп. Na, Mg 4 жұп. Al, Si 5 жұп. K, Ca 6 жұп. N, P ЕББҚ (Үлгерімі төмен білім алушы жұбымен бірге жұмыс жасайды). Функционалдық сауаттылық тапсырмасы Топтық жұмыс Жағдаят: Мақсат спорттық жарысқа баруына байланысты, Рентгенге түсу керек болды. Бірақ емханаға барғанда, оның түскен Рентгені бар екені және рентгенге көп мөлшерде түсу денсаулыққа зияндылығын түсіңдіріп, үйіне қайтарып жіберді. Мәтін: Радиация шығарылған жылу мен жарыққа қатысты бола алады, бірақ әдетте термин иондалған сәулеленуге қатысты қолданылады. Егер атом немесе молекула электронды қосып немесе жоғалтып, зарядталған болса, онда ол ион деп аталады. Жеткілікті энергиясы бар радиация иондалған радиация деп аталады. Ол әр алуан түрге, не гамма сәулелену секілді жоғары энергетикалық электромагниттік толқындарға, не альфа мен бета сәулелену секілді бөлшектерге айнала алады. Иондалған радиация ыдырап кеткен тұрақсыз атомдардың ядросынан табиғи жолмен таралады. Тапсырма 1. Радиация ұғымына анықтама беріңіздер. 2. Изотоптардың ыдырау себебін анықтаңыздар . 3. Рентгенге көп мөлшерде түсу зияндылығын түсіңдіріңіздер. Бағалау критерийі: 3) Радиоактивтіліктің табиғатын және изотоптардың ыдырау себебін анықтайды; ЕББҚ (Үлгерімі төмен білім алушы басқа білім алушылармен бірге жұмыс жасайды). Тапсырма 4. «Семантикалық кесте» әдісі. Жұптық жұмыс Оқулықтағы мәтінмен танысып және ғаламтор желісін қолдана келе, Сәулеленудің зарядтарын, Сәулеленудің қиып өту қасиетіне және соған мысал келтіре отырып, Әрбір сәулелену түрінің табиғатын ашып кестені толтырыңыздар.
ЕББҚ (Үлгерімі төмен білім алушыға арналған тапсырма). «Елестету көрінісі» әдісі «Радиоактивтіліктің пайдасы және зияны» Радиоактивтіліктің оң және теріс аспектілерін салыстыра отырып, «Радиоактивтілік біз үшін пайдалы ма, әлде зиянды ма?» деген сұраққа жауап ретінде кестенің бағандарын мысалдармен толтырыңыздар.
|
Тақтадағы Атом, нуклон, электрон атауларын жазып, атаулардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы өзара топ болып талқылайды. Топ бойынша білім алушылар дәптерге жауабын жазады және қорғайды, ал басқа топтар «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі бойынша бағалайды.
Білім алушылар Phet.colorado сайтына сілтеме арқылы кіреді, химия пәнін таңдау арқылы «Build an Atom» симуляторы бойынша жұптық тапсырма орындайды. Әрбір жұпқа берілген элементтердің атом моделін құрады.
Бағалау критерийі: 2) Атом құрамындағы бөлшектердің физикалық мағынасын түсіндіреді;
Білім алушылар функционалдық сауаттылық тапсырмасын жағдаят және мәтінмен таныса отырып, берілген тапсырманы орындайды. Топ бойынша білім алушылар дәптерге жауабын жазады және ауызша қорғайды, ал басқа топтар « Кері байланыс бутерброды» әдісі бойынша бағалайды.
Білім алушылар оқулықтағы мәтінмен танысады және ғаламтор желісін қолдана келе, Сәулеленудің зарядтарын, Сәулеленудің қиып өту қасиетіне және соған мысал келтіре отырып, Әрбір сәулелену түрінің табиғатын ашып, кестені толтырады.
ЕББҚ (көзі нашар көретін білім алушыларға арналған тапсырма). Радиоактивтіліктің оң және теріс аспектілерін салыстыра отырып, «Радиоактивтілік біз үшін пайдалы ма, әлде зиянды ма?» деген сұраққа Елестету арқылы жауап ретінде кестенің бағандарын мысалдармен толтырады. Бағалау критерийі: 4) α-сәулелерді, β-сәулелерді, γ-сәулелерді ажыратады;
Бағалау критерийі: 3) Радиоактивтіліктің табиғатын және изотоптардың ыдырау себебін анықтайды; |
«Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі Білім алушыларға бағалау үдерісінде екі жұлдыз қоюды және бір тілек айтуды сұраймын. Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 затты Бір тілек =бұл жақсартуға болатын нәрсені ұсынады.
Phet.colorado сайты «Build an Atom» симуляторының Game қосымшасы бойынша дұрыстығын тексереді.
Топтық жұмысты бағалауда «Кері байланыс бутерброды» әдісін ұсынамын. Бұл әдісте білім алушылар бірінші жағымды түсініктеме беріп, кейін құрылымды сын айтып, соңынан тағы да жағымды пікір білдіреді.
«Бас бармақ» әдісі.
«Жарайсың!» әдісі Мадақтау
|
М.Қ. Оспанова, Қ.С. Аухадиева, Т.Г. Белоусова «Химия» 1-бөлім 10-сынып. Жаратылыстану-математикалық бағыт. Алматы «Мектеп» 2019 ж. 5-бет Плакат а5 қағаздары, маркерлер, стикерлер
https://phet.colorado.edu/sims/html/build-an-atom/latest/build-an-atom_all.html Ұялы телефон
Таратпа қағаздар, Плакат а5 қағаздары, маркерлер, стикерлер
https://twig-bilim.kz/uploads/material-group/40/kz/kktwig-radioaktivtilik.pdf
Таратпа қағаздар, Плакат а5 қағаздары, маркерлер, стикерлер
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмасы «Шындық және жалған» әдісі. Жеке жұмыс Kahoot веб бағдарламасына сілтеме бойынша кіреді, және тапсырманы ұялы телефонда орындайды. 1. Атом− ядро мен электрондар қабатынан тұратын күрделі бөлшек. + 2. Атом құрамындағы бөлшектерге тек нейтрондар мен электрондар жатады. – 3. Нуклон деп атом ядросын құрайтын протондар мен нейтрондарды атайды. + 4. Атом құрылысының ядролық моделін ұсынған ғалым Д. Томсон. – 5. Атом ядросындағы нейтрондар саны химиялық элементтің атомдық нөмірін көрсетеді. – 6. Электрон массасы бар, бірақ заряды жоқ бөлшек. – 7. Протон массаға және оң зарядқа ие бөлшек. + 8. Электрон массасы жоқ және теріс зарядқа ие бөлшек.+ 9. Атом ядросындағы протон мен нейтрондар жалпы нуклондар деп аталады. + 10. Ядродағы протон мен нейтрондардың жалпы саны А массалық сан деп аталады. + 11. 1897ж А.Эйнштейн электронды ашты. – 12. Радиоактивтілік құбылысын А. Беккерель ашты. + 13. Склодовская-Кюри ғылымға радиоактивтілік терминін енгізді. + 14. Бір химиялық элементтің тұрақсыз изотопының өздігінен элементар бөлшектер шығара отырып, екінші элементтің изотопына айналуы радиоактивтілік деп аталады. + 15. Радиоактивтіліктің 2 түрі бар. – 16. Қазақстан уран қоры бойынша әлемде 3-ші орында. + 17. Нейтронның электр заряды 0-ге тең. + 18. Грек тілінен электрон зарядсыз деп аударылады. – 19. Протонның таңбасы «p» деп белгіленеді. + 20. Нуклид ядро заряды мен массалық саны бірдей атомдардың жиынтығы. + 21. β- сәулелер массасы өте аз, зарядсыз электрмагнитті толқындар. – 22. Изобаралар бұл атомдық массалары бірдей әртүрлі химиялық элемент атомдары. + |
Kahoot веб бағдарламасында «Шындық және жалған» әдісін қолдана отырып жеке жұмыс орындайды. Білім алушылар Kahoot веб бағдарламасына сілтеме және код арқылы кіреді. Берілген «Ақиқат және жалған» тапсырмасын орындайды. |
Білім алушылар Kahoot веб бағдарламасы бойынша бағаланады.
|
https://create.kahoot.it/details/42b87091-a4ab-4a33-9979-119a64526eac
|
||||||||||||||||||||||||
|
4 минут Рефлексия
|
Оқытушы «Еркін микрафон» әдісін қолдана отырып сабақты қорытындылау мақсатында білім алушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Білім алушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындалуына қарай, өз түсініктерін, пікірін, өз ойларын айтады. Сабаққа қорытынды жасайды.
|
Оқытушы білім алушылардың сабақты меңгеруін саралайды. |
https://images.app.goo.gl/bGnRZ7fw7DbHKGQp7
|
||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 1 минут |
М.Қ. Оспанова, Қ.С. Аухадиева, Т.Г. Белоусова «Химия» 1-бөлім 10-сынып. Жаратылыстану-математикалық бағыт. Алматы «Мектеп» 2019 ж. 5-19 бет оқу. Шығармашылық жұмыс: Атом макетін жасау.
|
Тапсырманы жаза алады |
|
|
|
«Қаралды» «Жаратылыстану пәндер» цикл комиссия төрайымы _________А.Е.Есетова « » 2024 ж. Хаттама № ___ |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері _______ А.Д.Сқақова « » 2024ж. |
ҮААТК 703-41-20 Сабақ жоспары Бірінші басылым.
шағым қалдыра аласыз














