Бекітемін: МДОІЖО: Бисекенова С.М.
|
Мектеп: |
Н.С.Манаев атындағы жалпы орта мектебі |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Оразова О.Е. |
|
|
Күні: |
20ү11 |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
7.2A Атомдар. Молекулалар.Заттар |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атомның құрамы мен құрылысы. |
|
|
Сабақтың түрі |
Жаңа тақырыпты меңгеру |
|
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты: |
7.1.2 5 -протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу 7.1.2.6 -алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу; 7.1.2.7 -изотоп түсінігін білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейбір оқушылар:
|
|
|
|
||
|
|
||
|
|
||
|
|
||
|
|
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
1мин 5 мин 3мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу АКТ мүмкіндіктерін пайдалана отырып «Ой қозғау» «серпілген сауал әдісі»
Қалыптастырушы бағалау. Жарайсын, керемет деп оқушыларды сабақ барасында ынталандырып отырамын «Мозайка әдісі»-оқушыларды 3 топқа біріктіру. (қағаз қиындылары». І – Протон ІІ- Нейтрон ІІІ- Электрон (Мақсатым тақырыптағы тірек сөздер негізінде протон, нейтрон, электрон ұғымдары туралаы сабақ тақырыбымен байланыстыру) |
Электрондық оқулық Интербелсенді тақтада (слайд) Сұрақтар көрсетіледі смайлик
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
5 мин 5 мин 3 мин 5 мин 3 мин 5 мин |
Оқулықпен жұмыс. Тапсырма 1 Мәтінмен жұмыс – «денотатты граф әдісімен оқушылар оқыған мәтіннің не туралы екенің анықтайды мәтіннің мазмұнын сурет арқылы көрсетеді. Берілген сурутті зерделей отырып атом моделдерін қай ғалымдар ұсынды. Атом құрлысын түсіндірдер.
а)планетарлық б) « мейіз қосылған пудинг» атомдық модель атомдық модель Дискриптор: -атом моделін ұсынған ғалымдарды атайды; -атом құрлысын түсіндіреді; ҚБ: Қол шапалақтау Басбармақ әдісімен бағаланады Тапсырма 2 «Сәйкестендіру кестесі» Түсініктермен анықтамалары арқылы сәйкестікті анықта
Дескриптор: -түсініктермен анықтамаларды сәйкестендіреді.
Кесте дұрыс толтырылса топ оқушылары өзара бағалау жасайды
Сергіту сәті: көз жаттығулары
«Ойлан тап, жұптас-әдісі» Тапсырма 3. кестедегі элементердің элементар бөлшектерін дұрыс жазып, атаныз және кестені толтырыңыз(нейтрон табу формуласы N=Ar-Z пайдалана отырып). І топ
-элементердің таңбасын жазады; -элементтің атауын атайды; -элементтердің пратон саның көрсетеді; - элементтердің нейтрон саның көрсетеді; -элементтердің электрон саның көрсетеді; Қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам» |
Әр топқа таратпа материалын беру (мәтін)
Жұптық жұмыс
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
3+2мин
|
Үй тапсырмасын беру. Алғашқы жиырма элементтің атом құрылысы мен атом ядросының құрамын анықтау. Кері байланыс «Бес саусақ» Бағалау дескриптор арқылы қорытынды бағалары қойылады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2Барлық оқушылар: Атомдағы ұсақ бөлшектерді біледі. Атомдағы бөлшектердің таңбасын таниды. Элемент атауы бойынша және оны атомы құрамындағы бөлшектер саны бойынша сипаттама береді. Оқушылардың басым бөлігі: элементтіңатом ядросындағы нейтрон санын есептеп шығарады. Кейбір оқушылар: кейбір элементердің нейтрон сандары әр түрлі болатының біледі. |
1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау. Мақтау мадақтау арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізу. 3. Рефлексия.(жазбаша) 4. Дайын үлгі жауап 5. Әр оқушының ОМ жеткендігін аныұтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану
|
Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету: -бөлшектердің қозғалысы; -өзгеріс жасау; -жаңа заттың түзілуі. Қауіпсіздік техникасы ережелері қимыл қозғалыс кезінде құлап қалмау;
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
атом құрамы мен құрылысы
атом құрамы мен құрылысы
Бекітемін: МДОІЖО: Бисекенова С.М.
|
Мектеп: |
Н.С.Манаев атындағы жалпы орта мектебі |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Оразова О.Е. |
|
|
Күні: |
20ү11 |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
7.2A Атомдар. Молекулалар.Заттар |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атомның құрамы мен құрылысы. |
|
|
Сабақтың түрі |
Жаңа тақырыпты меңгеру |
|
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты: |
7.1.2 5 -протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу 7.1.2.6 -алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу; 7.1.2.7 -изотоп түсінігін білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейбір оқушылар:
|
|
|
|
||
|
|
||
|
|
||
|
|
||
|
|
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
1мин 5 мин 3мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу АКТ мүмкіндіктерін пайдалана отырып «Ой қозғау» «серпілген сауал әдісі»
Қалыптастырушы бағалау. Жарайсын, керемет деп оқушыларды сабақ барасында ынталандырып отырамын «Мозайка әдісі»-оқушыларды 3 топқа біріктіру. (қағаз қиындылары». І – Протон ІІ- Нейтрон ІІІ- Электрон (Мақсатым тақырыптағы тірек сөздер негізінде протон, нейтрон, электрон ұғымдары туралаы сабақ тақырыбымен байланыстыру) |
Электрондық оқулық Интербелсенді тақтада (слайд) Сұрақтар көрсетіледі смайлик
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 32 мин |
5 мин 5 мин 3 мин 5 мин 3 мин 5 мин |
Оқулықпен жұмыс. Тапсырма 1 Мәтінмен жұмыс – «денотатты граф әдісімен оқушылар оқыған мәтіннің не туралы екенің анықтайды мәтіннің мазмұнын сурет арқылы көрсетеді. Берілген сурутті зерделей отырып атом моделдерін қай ғалымдар ұсынды. Атом құрлысын түсіндірдер.
а)планетарлық б) « мейіз қосылған пудинг» атомдық модель атомдық модель Дискриптор: -атом моделін ұсынған ғалымдарды атайды; -атом құрлысын түсіндіреді; ҚБ: Қол шапалақтау Басбармақ әдісімен бағаланады Тапсырма 2 «Сәйкестендіру кестесі» Түсініктермен анықтамалары арқылы сәйкестікті анықта
Дескриптор: -түсініктермен анықтамаларды сәйкестендіреді.
Кесте дұрыс толтырылса топ оқушылары өзара бағалау жасайды
Сергіту сәті: көз жаттығулары
«Ойлан тап, жұптас-әдісі» Тапсырма 3. кестедегі элементердің элементар бөлшектерін дұрыс жазып, атаныз және кестені толтырыңыз(нейтрон табу формуласы N=Ar-Z пайдалана отырып). І топ
-элементердің таңбасын жазады; -элементтің атауын атайды; -элементтердің пратон саның көрсетеді; - элементтердің нейтрон саның көрсетеді; -элементтердің электрон саның көрсетеді; Қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам» |
Әр топқа таратпа материалын беру (мәтін)
Жұптық жұмыс
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
3+2мин
|
Үй тапсырмасын беру. Алғашқы жиырма элементтің атом құрылысы мен атом ядросының құрамын анықтау. Кері байланыс «Бес саусақ» Бағалау дескриптор арқылы қорытынды бағалары қойылады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2Барлық оқушылар: Атомдағы ұсақ бөлшектерді біледі. Атомдағы бөлшектердің таңбасын таниды. Элемент атауы бойынша және оны атомы құрамындағы бөлшектер саны бойынша сипаттама береді. Оқушылардың басым бөлігі: элементтіңатом ядросындағы нейтрон санын есептеп шығарады. Кейбір оқушылар: кейбір элементердің нейтрон сандары әр түрлі болатының біледі. |
1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау. Мақтау мадақтау арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізу. 3. Рефлексия.(жазбаша) 4. Дайын үлгі жауап 5. Әр оқушының ОМ жеткендігін аныұтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану
|
Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету: -бөлшектердің қозғалысы; -өзгеріс жасау; -жаңа заттың түзілуі. Қауіпсіздік техникасы ережелері қимыл қозғалыс кезінде құлап қалмау;
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















