Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
8.1 Атомдағы электрондардың қозғалысы (5с) |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Құнанбай Ә.Р. |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атомда электрондардың таралуы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.1 атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын түсіну 8.1.3.2 әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсіну; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- Атом,молекула түсініктерін еске алу - Энергетикалық деңгей ұғымын білу - Атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын түсіну - Әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсіну; |
||||
|
Бағалау критериилері: |
Оқушы мақсатқа жетеді, егер: - Атом,молекула түсініктерін еске алады - Энергетикалық деңгей ұғымын біледі - Атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын түсінеді - Әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсінеді |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады |
|
|
|
|
Өткенге шолу 6 минут
|
1. Атомдар және молекулалар ойыны (Mix Freeze Group әдісі)
|
Әуен ырғаңына қозғала арқылы оқушылар бір бірлерімен араласады. Мұғалім әуенді тоқтатқанда кез келген санды айтады. Сол айтылған сан бойынша оқушылар молекулаларға топтасады |
Мадақтау |
https://phet.colorado.edu/sims/html/build-an-atom/latest/build-an-atom_en.html |
|
|
2. Build an Atom (4к әдісі) 1. Атом дегеніміз не? (30 сек) 2.Атом қандай бөлшектерден тұрады?(30 сек) 3.Қосымшаны пайдалана отырып оттек атомын құрастырыңыз |
Оқушылар берілген уақыт ішінде сұрақтарға жауап береді бір біріне жауап береді; Оқушылар қосымшаны пайдалана отырып оттек атомын құрастырады; |
Мадақтау |
https://phet.colorado.edu/sims/html/build-an-atom/latest/build-an-atom_en.html |
||
|
Сабақтың ортасы 3 мин
7 мин
4 мин
4 мин
4 мин
6 мин |
Үй жұмысын қайталай келе жаңа сабақтың тақырыбын ашу Сабақ мақсаттарымен таныстыру Бағалау критерийлерін құрастыру |
Оқушылыр оқу мақсаттарына қарай отыра бағалау критерийлерін құрастырады |
Мадақтау |
Презентация |
|
|
Мұғалімнің жаңа тақырыпты түсіндіруі |
|
|
Презентация |
||
|
Жеке тапсырма Тапсырма 1 N=2n2 формуласы арқылы энергия деңгейлеріндегі электрондардың максималды санын анықтаңыз. 1.Энергетикалық деңгей____________________ 2.Энергетикалық деңгей____________________ 3.Энергетикалық деңгей____________________
Тапсырма 2 Келесі элементтердің энергия деңгейлерінің санын және электрондар санын анықтаңыз Не,Ве,Si,P Тапсырма 3 (Жұптық тапсырма) Электрондарды келесі элементтердегі энергия деңгейлеріне қарай орналастырыңыз:
|
Дескриптор N=2n2 формуласы арқылы энергия деңгейлеріндегі электрондардың максималды санын анықтаңыз. Дескриптор Келесі элементтердің энергия деңгейлерінің санын және электрондар санын анықтайды Дескриптор Электрондарды энергетикалық деңгейлерге орналастырамыз |
3 балл 1 балл 4 балл |
Презентация |
||
|
Фукционалдық сауаттылыққа тапсырма Топтық жұмыс |
Дескриптор Электрон санын аңықтайды Электрондарды энергетикалық деңгейге орналастырады |
1 балл 1 балл |
Қосымша 1 |
||
|
Сабақтың соңы 3 мин
3 мин
|
Бекіту тапсырмасы Элементті анықтаңыз
Рефлексия. Маған не қиын болды, не қиын болмады
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау Үй тапсырмасы Тақырып соныңдағы А,В,С деңгейіндегі тапсырмаларды орындау |
Суретке қарап қай элемент екенін аңықтайды |
2 балл |
Презентация |
|
Қосымша 1

-
Айман атомның құрылысы Күн жүйесінің құрылысына ұқсайтының байқады. Сомен ол Күн жүйесін атомның құрылысындағы электрондардың орналасуы бойынша құрастырып көруді шешті. Ол үшін Айманға энергетикалық деңгейлер жайында мәліметтер қажет болды. Күнді бір элементтің ядросы, планеталарды электрондар деп, және де Күнді 2-ші периодта орналасқан деп қарастырғандағы
-
Дескриптор
-
Электрон санын аңықтайды 1 балл
-
Электрондарды энергетикалық деңгейге орналастырады 1балл
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Атомда электрондардың тарауы"
"Атомда электрондардың тарауы"
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
8.1 Атомдағы электрондардың қозғалысы (5с) |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Құнанбай Ә.Р. |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атомда электрондардың таралуы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.1 атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын түсіну 8.1.3.2 әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсіну; |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- Атом,молекула түсініктерін еске алу - Энергетикалық деңгей ұғымын білу - Атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын түсіну - Әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсіну; |
||||
|
Бағалау критериилері: |
Оқушы мақсатқа жетеді, егер: - Атом,молекула түсініктерін еске алады - Энергетикалық деңгей ұғымын біледі - Атомда электрондар ядродан арақашықтығы артқан сайын біртіндеп энергетикалық деңгейлер бойынша таралатынын түсінеді - Әрбір электрон қабатында электрон саны нақты максимал мәннен аспайтынын түсінеді |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады |
|
|
|
|
Өткенге шолу 6 минут
|
1. Атомдар және молекулалар ойыны (Mix Freeze Group әдісі)
|
Әуен ырғаңына қозғала арқылы оқушылар бір бірлерімен араласады. Мұғалім әуенді тоқтатқанда кез келген санды айтады. Сол айтылған сан бойынша оқушылар молекулаларға топтасады |
Мадақтау |
https://phet.colorado.edu/sims/html/build-an-atom/latest/build-an-atom_en.html |
|
|
2. Build an Atom (4к әдісі) 1. Атом дегеніміз не? (30 сек) 2.Атом қандай бөлшектерден тұрады?(30 сек) 3.Қосымшаны пайдалана отырып оттек атомын құрастырыңыз |
Оқушылар берілген уақыт ішінде сұрақтарға жауап береді бір біріне жауап береді; Оқушылар қосымшаны пайдалана отырып оттек атомын құрастырады; |
Мадақтау |
https://phet.colorado.edu/sims/html/build-an-atom/latest/build-an-atom_en.html |
||
|
Сабақтың ортасы 3 мин
7 мин
4 мин
4 мин
4 мин
6 мин |
Үй жұмысын қайталай келе жаңа сабақтың тақырыбын ашу Сабақ мақсаттарымен таныстыру Бағалау критерийлерін құрастыру |
Оқушылыр оқу мақсаттарына қарай отыра бағалау критерийлерін құрастырады |
Мадақтау |
Презентация |
|
|
Мұғалімнің жаңа тақырыпты түсіндіруі |
|
|
Презентация |
||
|
Жеке тапсырма Тапсырма 1 N=2n2 формуласы арқылы энергия деңгейлеріндегі электрондардың максималды санын анықтаңыз. 1.Энергетикалық деңгей____________________ 2.Энергетикалық деңгей____________________ 3.Энергетикалық деңгей____________________
Тапсырма 2 Келесі элементтердің энергия деңгейлерінің санын және электрондар санын анықтаңыз Не,Ве,Si,P Тапсырма 3 (Жұптық тапсырма) Электрондарды келесі элементтердегі энергия деңгейлеріне қарай орналастырыңыз:
|
Дескриптор N=2n2 формуласы арқылы энергия деңгейлеріндегі электрондардың максималды санын анықтаңыз. Дескриптор Келесі элементтердің энергия деңгейлерінің санын және электрондар санын анықтайды Дескриптор Электрондарды энергетикалық деңгейлерге орналастырамыз |
3 балл 1 балл 4 балл |
Презентация |
||
|
Фукционалдық сауаттылыққа тапсырма Топтық жұмыс |
Дескриптор Электрон санын аңықтайды Электрондарды энергетикалық деңгейге орналастырады |
1 балл 1 балл |
Қосымша 1 |
||
|
Сабақтың соңы 3 мин
3 мин
|
Бекіту тапсырмасы Элементті анықтаңыз
Рефлексия. Маған не қиын болды, не қиын болмады
Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау Үй тапсырмасы Тақырып соныңдағы А,В,С деңгейіндегі тапсырмаларды орындау |
Суретке қарап қай элемент екенін аңықтайды |
2 балл |
Презентация |
|
Қосымша 1

-
Айман атомның құрылысы Күн жүйесінің құрылысына ұқсайтының байқады. Сомен ол Күн жүйесін атомның құрылысындағы электрондардың орналасуы бойынша құрастырып көруді шешті. Ол үшін Айманға энергетикалық деңгейлер жайында мәліметтер қажет болды. Күнді бір элементтің ядросы, планеталарды электрондар деп, және де Күнді 2-ші периодта орналасқан деп қарастырғандағы
-
Дескриптор
-
Электрон санын аңықтайды 1 балл
-
Электрондарды энергетикалық деңгейге орналастырады 1балл
шағым қалдыра аласыз

















