Бекітілді:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Әбдіғалиева Қ.Н. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
Химия 7сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Атомдар.Молекулалар.Заттар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атомдар мен молекулалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.2.1 -атомдар мен молекулалардың айырмашылығын білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
атомдар мен молекулалардың айырмашылығын біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту: |
-Білуге, жаңаны тануға құштар болу;
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру |
Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
|
|
Оқулық, дәптер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Атом-молекулалық ілімін дамытып,оны алғаш химия ғылымында қолданған-ұлы орыс ғалымы М.В.Ломоносов.Бұл ілімнің негізгі қағидалары«Математикалық химияның элементтері» (1741 ж.) еңбегінде және басқа да еңбектерінде баяндалды. М.В.Ломоносовтан кейін, 67 жылдан соң атомдық ілімді химия ғылымында қолданған-ағылшын ғалымы Джон Дальтон.Ілімнің негізгі қағидаларын ол өзінің «Химиялық философияның жаңа жүйесі» кітабында жазды. Атом-молекулалық ілім химия ғылымына XIX ғасырдың ортасында ғана енді. 1860 жылы Карлсруэ қаласында химиктердің сьезінде атом және молекула ұғымдарының нақты анықтамалары қабылданды. Атомдар-заттың химиялық жолмен бөлінбейтін ұсақ бөлшектері.Атом бөлінбейді деген мағына береді.Атомдар бірігіп өзара молекула түзеді.Молекулалар атомдарға ыдырайды. Заттың қасиеттері мен құрамы сақталатын ұсақ бөлшектері молекулалар деп аталады. Молекулалар химиялық реакциялар барысында ыдырайды.Яғни,олар химиялық бөлінетін бөлшектер. Заттарды жай заттарға жіктеу арқылы олардың құрамын анықтау әдісі анализ (талдау) (грек. analisis- айырылу) деп аталады.Атомдардың бір түрінен түзілген заттаржай заттар деп аталады.Мысалы:мыс,темір,күкірт, оттек т.б Атомдардың әр түрінен түзілген заттаркүрделі заттар деп аталады.Мысалы: су,сода т.б.Күрделі заттар химиялық қосылыстар деп аталады. |
Білу Жаңа тақырыпты меңгеру Түсіну |
|
Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма №1 сәйкестендір:
№1 Суретке мұқият қараңыз.
(а) Әріптермен белгіленген қарапайым және күрделі заттар берілген. Осы берілген заттарды қарапайым және күрделі заттарға жіктеңіз.
(b) Қарапайым және күрделі заттар терминін сипаттаңыз. (с) Атом және молекуланың анықтамасын жазыңыз.
№2 Заттарды жіктеңіз.
Төменде берілген кестені сәйкес келетін әріптермен толтырыңыз. А) Қарапайым заттар Б) Күрделі заттар
№3 Тұжырымдардың ақиқат не жалған екенін анықта. Судың құрамына екі сутек молекуласы және бір оттек атомы кіреді. Су молекуласының құрамына кіретін оттек заттың қасиетіне ие. Оттегінің газ ретіндегі қасиеттері оттек молекуласына байланысты. Жеңіл газ болатын зат сутек молекулаларынан тұрады. Сутек атом түрінде судың құрамына кіреді.
|
Қолдану Жаңа тақырыпты меңгеруге арналған тапсырмалар
|
10 баллдық жүйемен бағалау Дескриптор Білім алушы қарапайым және күрделі заттарды анықтайды; қарапайым және күрделі заттар терминін анықтайды; атом және молекула терминіне анықтама береді.
Білім алушы -қарапайым заттарды анықтайды; -күрделі заттарды анықтайды.
|
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Бекіту сұрақтары: Атом және молекуланың айырмашылығы? Жай зат дег не? Күрделі зат дегеніміз не? |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Қорытындылау Рефлексия Үйге тапсырма тақырыпты оқу ,сұраққа жауап
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Атомдар мен молекулалар
Атомдар мен молекулалар
Бекітілді:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Әбдіғалиева Қ.Н. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
Химия 7сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Атомдар.Молекулалар.Заттар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атомдар мен молекулалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.2.1 -атомдар мен молекулалардың айырмашылығын білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
атомдар мен молекулалардың айырмашылығын біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту: |
-Білуге, жаңаны тануға құштар болу;
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру |
Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
|
|
Оқулық, дәптер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Атом-молекулалық ілімін дамытып,оны алғаш химия ғылымында қолданған-ұлы орыс ғалымы М.В.Ломоносов.Бұл ілімнің негізгі қағидалары«Математикалық химияның элементтері» (1741 ж.) еңбегінде және басқа да еңбектерінде баяндалды. М.В.Ломоносовтан кейін, 67 жылдан соң атомдық ілімді химия ғылымында қолданған-ағылшын ғалымы Джон Дальтон.Ілімнің негізгі қағидаларын ол өзінің «Химиялық философияның жаңа жүйесі» кітабында жазды. Атом-молекулалық ілім химия ғылымына XIX ғасырдың ортасында ғана енді. 1860 жылы Карлсруэ қаласында химиктердің сьезінде атом және молекула ұғымдарының нақты анықтамалары қабылданды. Атомдар-заттың химиялық жолмен бөлінбейтін ұсақ бөлшектері.Атом бөлінбейді деген мағына береді.Атомдар бірігіп өзара молекула түзеді.Молекулалар атомдарға ыдырайды. Заттың қасиеттері мен құрамы сақталатын ұсақ бөлшектері молекулалар деп аталады. Молекулалар химиялық реакциялар барысында ыдырайды.Яғни,олар химиялық бөлінетін бөлшектер. Заттарды жай заттарға жіктеу арқылы олардың құрамын анықтау әдісі анализ (талдау) (грек. analisis- айырылу) деп аталады.Атомдардың бір түрінен түзілген заттаржай заттар деп аталады.Мысалы:мыс,темір,күкірт, оттек т.б Атомдардың әр түрінен түзілген заттаркүрделі заттар деп аталады.Мысалы: су,сода т.б.Күрделі заттар химиялық қосылыстар деп аталады. |
Білу Жаңа тақырыпты меңгеру Түсіну |
|
Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма №1 сәйкестендір:
№1 Суретке мұқият қараңыз.
(а) Әріптермен белгіленген қарапайым және күрделі заттар берілген. Осы берілген заттарды қарапайым және күрделі заттарға жіктеңіз.
(b) Қарапайым және күрделі заттар терминін сипаттаңыз. (с) Атом және молекуланың анықтамасын жазыңыз.
№2 Заттарды жіктеңіз.
Төменде берілген кестені сәйкес келетін әріптермен толтырыңыз. А) Қарапайым заттар Б) Күрделі заттар
№3 Тұжырымдардың ақиқат не жалған екенін анықта. Судың құрамына екі сутек молекуласы және бір оттек атомы кіреді. Су молекуласының құрамына кіретін оттек заттың қасиетіне ие. Оттегінің газ ретіндегі қасиеттері оттек молекуласына байланысты. Жеңіл газ болатын зат сутек молекулаларынан тұрады. Сутек атом түрінде судың құрамына кіреді.
|
Қолдану Жаңа тақырыпты меңгеруге арналған тапсырмалар
|
10 баллдық жүйемен бағалау Дескриптор Білім алушы қарапайым және күрделі заттарды анықтайды; қарапайым және күрделі заттар терминін анықтайды; атом және молекула терминіне анықтама береді.
Білім алушы -қарапайым заттарды анықтайды; -күрделі заттарды анықтайды.
|
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Бекіту сұрақтары: Атом және молекуланың айырмашылығы? Жай зат дег не? Күрделі зат дегеніміз не? |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Қорытындылау Рефлексия Үйге тапсырма тақырыпты оқу ,сұраққа жауап
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














