Атомдар мен молекулалар

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Атомдар мен молекулалар

Материал туралы қысқаша түсінік
- гомогенді және гетерогенді реакцияларды ажыратады; - гомогенді және гетерогенді реакциялардың жылдамдық өрнегін біледі; - гомогенді және гетерогенді реакциялардың орташа жылдамдығын есептейді.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлім:

10.2 В Кинетика

Педагогтың аты-жөні:


Күні:


Сынып: 10 (ЖМБ)

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Химиялық реакция жылдамдығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары:

10.3.2.1 гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін білу;

10.3.2.2 қарапайым реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер жүргізу.

Сабақтың мақсаты:

- гомогенді және гетерогенді реакцияларды ажыратады;

- гомогенді және гетерогенді реакциялардың жылдамдық өрнегін біледі;

- гомогенді және гетерогенді реакциялардың орташа жылдамдығын есептейді.

Ұлттық құндылықтар

Мәңгілік ел» құндылығы:

Біздің қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және келісім

Мектеп құндылығы: ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық

Аптаның дәйек сөзі

ҚАРАША- ӘДІЛДІК ПЕН ЖАУАПКЕРШІЛІК АЙЫ

«Әділдікпен жауапкершілік – біртұтас ұғым».

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі / Уақыты

Педагогтың іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

2 минут








1.Оқушылармен амандасу,түгелдеу.

2. «Тілек» әдісі бойынша сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу.

«Түрлі түсті стикерлер» арқылы топтарға жіктеймін.

1-топ: жылдамдық

2-топ: уақыт

3-топ:температура

Топ ережесі түсіндіріледі.

Топтарға бағалау парағы таратылады

Оқу құралдарын алып, сабаққа дайындалады.

Оқушылар бір -біріне тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастырады.

Стикер артына жазылған құпия сөздер арқылы топқа бөлінеді (топтың атауы: жылдамдық, уақыт, температура).

Мадақтама арқылы

«Жарайсың!»,

«Керемет!»,

«Жақсы!»

деп ынталандырып отыру. Бағалау парақшасын толтырып отырады








Қолданылған ЖИ: Chat GPT,Gemini,Diffit,Magicschool
















3минут

Өткенді қайталау мақсатында «Кім алғыр» әдісі арқылы оқушыларға тапсырма беріледі.Әр түрлі жағдайда жүретін реакцияларды анықтайды.

https://wordwall.net/ru/resource/98859189

Оқушылар химиялық реакция жылдамдығы туралы өз ойларын айтады. Жылдам және баяу жүретін реакцияларды ажыратады.

дұрыс жауап бергені үшін 2 балл

Қосымша1

https://wordwall.net/ru/resource/98859189


Жаңа білім

5 минут




















Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында бейнебаян көрсетіледі. Бейнебаян бойынша ой қозғау үшін ашық сұрақтар қойылады.

Мұғалім химиялық реакцияның түрлерін және гомогенді, гетерогенді реакциялардың анықтамасын айтуын сұрайды.

1.Химиялық реакцияның қандай түрлерін білесіңдер?

2. Гомогенді және гетерогенді реакциялар дегеніміз не?

3.Химиялық кинетика нені зерттейді?



Мұғалім түсіндірмесі.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Гомогенді және гетерогенді реакциялардың анықтамасын айтады.








Ауызша мадақтау.

Сұраққа жауап бергені үшін 1 балл беріледі.
































https://youtu.be/J6qpkhnDC0U?si=49OcbTtOoilYkPqQ









https://youtu.be/BwHG-MqNWiY?si=O6VnW9pWlk2y0FZV










5 минут












«Топтық зерттеу» әдісі арқылы оқушылар гомогенді және гетерогенді реакциялардың жүру барысын тәжірибе жүзінде көрсетуге бағыт –бағдар беріледі.

1.Мырыштың тұз қышқылымен әрекеттесу реакциясы;

2. Натрий гидроксиді мен тұз қышқылының әрекеттесу барысы;


Қауіпсіздік техникасы ережесін ескереді.

Оқушылар екі топқа бірігіп, тәжірибені жасайды.

Тәжірибенің жүру барысын бақылайды. Химиялық реакциялардың теңдеулерін дәптерлеріне жазады.

Zn+2HCL=ZnCL2+H2

NaOH+HCL=NaCL+H2O

Топтар бір-бірін «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды

10 сынып оқулық







Реактивтер, сынауықтар, индикатор.




5 мин

Сәйкестендіру кестесі арқылы оқушыларға гомогенді және гетерогенді реакцияларды ажыратып алу ұсынылады.












Гомогенді және гетерогенді ажыратады.

Тапсырма Жеке жұмыс



Гомогенді


C+O2=CO2

2NO+O2=2NO2

Zn+2HCL=ZnCL2+H2

Гетерогенді

N2+H2 = NH3

CaO+CO2=CaCO3

H2S+O2=S+H2O



Дескриптор:

-гомогенді реакцияларды ажыратады;

-гетерогенді реакцияларды ажыратады;

Тапсырма үшін

2 балл беріледі.





Қосымша 2



















10 мин

«Жас эколог» әдісі арқылы функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма беріледі. Оқушыларға қоршаған ортаның әр түрлі факторлардың әсерінен зақымдалуы, озон қабатының жұқаруы туралы ақпарат беріледі. Оқушылар ақпаратпен танысып атмосферада жүретін реакциялар қандай фазада жүретінін анықтауға.

Озонның түзілу реакциясын жазуға ұсыныс беріледі.





Оқушылар ақпаратпен танысып атмосферада жүретін реакциялар қандай фазада жүретінін анықтайды.

Озонның түзілу реакциясын жазады. Оқушылар берілген мәлімет бойынша ашық сұрақтарға жауап береді. Реакцияның орташа жылдамдығын анықтауға байланысты есеп шығарады.

Мәтін: Атмосфера- жер бетіндегі тіршілікті сақтайтын ауа мұхиты және баға жетпес табиғи қор. Өкінішке орай, адамзат, ұлттық және жеке мүддесіне негізделген, жалпы ресурстарға зиян келтіре отырып, жер бетіндегі қорғаушы перде ретіндегі озондық қабықшаны жұқартады.Пайдалы озон кабатысыз адамдар күн көзінін ультракүлгін саулесінен түрлі ауру сырқаттарға бейім болушы еді. Соңғы он жылдың ішінде озонның саны азайды. 1974 жылда жасалған болжам бойынша бұның себебі фреондар: CCL3 F, CСL2F2

а) Озонның түзілу реакциясын жазыңдар. Бұл реакция қандай фазада жүретін анықтаңдар.



b)Табиғатта жүретін гомогенді, гетерогенді реакцияларға мысалдар келтіріңдер.



Атмосфераны қорғаудың қандай тиімді тәсілдерін ұсынатын едіңдер?



---------------------------------------------------

Өз ойларыңды жазыңдар.

---------------------------------------------------

с)Озонның түзілуімен жүретін реакцияда реакция басталғаннан кейін 15 секундта озонның концентрациясы 0,3 моль/л болды. 35 секундтан соң 0,15 моль/л болды. Реакцияның орташа жылдамдығын анықтаңдар.

Дескриптор:

Білім алушы

- Озонның түзілу реакциясын жазады;

-табиғатта жүретін гомогенді, гетерогенді реакцияларға мысалдар келтіреді;

- атмосфераны қорғаудың тиімді тәсілдерін ұсынады; -реакцияның орташа жылдамдығын анықтайды.

Тапсырма дұрыс орындағаны үшін

2 балл беріледі.

Қосымша 3

15 мин

Тақырыпты пысықтау мақсатында «Есептер сыры» әдісін қолдана отырып, химиялық реакцияның жылдамдығын анықтауға есептер беріледі.

Топта бірлесіп есептер шығарыды. Оқушылар бір-біріне қолдау білдіреді.

Тапсырма. «Есептер сыры»

Оқушыларға гомогенді және гетерогенді фазада жүретін реакциялардың жылдамдығын анықтауға есептер беріледі.

1.А+В=AB реакциясының жылдамдығының Ажәне В заттарының концентрациясынатәуелділігін сипаттайтын әрекеттесуші массалар заңының математикалық өрнегін жазыңыздар, егер:

a)А және В заты газ тәрізді заттар болса;

b)А және В заты шексіз араласатын сұйықтықтар болса;

2.Егер бастапқы концентрация 0,05 моль/л болып, 10 секундтан кейін 0,005 моль/л -ге кеміген болса

Реакция жылдамдығын есептеңдер

2- есеп

A+B2C реакция теңдеуінде А затының бастапқы концентрациясы 0,22 мольл, ал 10 сек өткеннен кейін 0,215 мольл болса,реакцияның орташа жылдамдығын

есептеңіз.

Дескриптор:

Білім алушы

-есептің шартын құрады;

-есеп шығару үшін формуланы жазады;

-реакция жылдамдығын анықтайды.

Тапсырма дұрыс орындағаны үшін

3 балл беріледі.

Үлестірме қағазы

Сабақтың соңы

5 мин

«Химиялық жи» әдісі арқылы оқушылар кері байланыс жасайды. Сабақтың өн бойында алған білімдерін қорытындылап кері байланыс береді.



Химиялық реакция жылдамдығы тақырыбын оқу

142 бет 2 есеп





Сабақтың өн бойында алған білімдерін қорытындылап кері байланыс береді.

Алған балдарын жинақтайды

Қолданылған ЖИ: Gemini,Chat GPT,Kling ai,Diffit



Жи-мен жасалынған тест тапсырмалары

Тақырыбы: Химиялық реакция жылдамдығы

Сынып: 10

Пән: Химия

Сұрақ саны: 10

1. Химиялық реакция жылдамдығының қандай факторларға тәуелділігі бар?

A) Температура

B) Қысым

C) Катализатор

D) Барлығы дұрыс

Жауап: D) Барлығы дұрыс

2. Катализатор дегеніміз не?

A) Реакцияны баяулататын зат

B) Реакцияны жылдамдататын зат

C) Реакцияға қатыспайтын зат

D) Өнімнің құрамына кіретін зат

Жауап: B) Реакцияны жылдамдататын зат

3. Температураның жоғарылауы реакция жылдамдығына қалай әсер етеді?

A) Жылдамдатады

B) Баяулатады

C) Әсер етпейді

D) Өнімнің құрамын өзгертеді

Жауап: A) Жылдамдатады

4. Концентрацияның артуы реакция жылдамдығына қалай әсер етеді?

A) Жылдамдатады

B) Баяулатады

C) Әсер етпейді

D) Өнімнің құрамын өзгертеді

Жауап: A) Жылдамдатады

5. Қандай фактор химиялық реакция жылдамдығына әсер етпейді?

A) Температура

B) Катализатор

C) Қысым

D) Өнімнің түсі

Жауап: D) Өнімнің түсі

6. Қысымның артуы қай реакция түріне әсер етеді?

A) Тек газ тәрізді

B) Тек сұйық

C) Тек қатты

D) Барлық реакция түріне

Жауап: A) Тек газ тәрізді

7. Катализатордың реакциядан кейінгі күйі қандай болады?

A) Өзгермейді

B) Жойылады

C) Өнімге айналады

D) Басқа затқа айналады

Жауап: A) Өзгермейді

8. Химиялық реакция жылдамдығының өлшем бірлігі қандай?

A) моль/л

B) моль/л·с

C) л/моль

D) с/моль

Жауап: B) моль/л·с

9. Реакция жылдамдығын анықтайтын негізгі әдіс қандай?

A) Массаны өлшеу

B) Температураны өлшеу

C) Концентрацияны өлшеу

D) Қысымды өлшеу

Жауап: C) Концентрацияны өлшеу

10. Катализатордың негізгі функциясы қандай?

A) Температураны төмендету

B) Реакцияны жылдамдату

C) Қысымды арттыру

D) Концентрацияны өзгерту

Жауап: B) Реакцияны жылдамдату





Қосымша 1

Тапсырмалар

1. «Кім алғыр» әдісі. Баяу және жылдам жүретін реакцияларды ажыратыңыз:





















Қосымша 2

Сәйкестендіру кестесі

Тапсырма 1. Жеке жұмыс . Гомогенді және гетерогенді реакцияларды ажыратыңыз. Сәйкестендіру кестесін толтырыңыз

Гомогенді


C+O2=CO2

2NO+O2=2NO2

Zn+2HCL=ZnCL2+H2

Гетерогенді

N2+H2 = NH3

CaO+CO2=CaCO3

H2S+O2=S+H2O





Дескриптор:

-гомогенді реакцияларды ажыратады;

-гетерогенді реакцияларды ажыратады;






















Қосымша 3

«Жас эколог» әдісі.

Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырмалар.

Атмосфера- жер бетіндегі тіршілікті сақтайтын ауа мұхиты және баға жетпес табиғи қор. Өкінішке орай, адамзат, ұлттық және жеке мүддесіне негізделген, жалпы ресурстарға зиян келтіре отырып, жер бетіндегі қорғаушы перде ретіндегі озондық қабықшаны жұқартады. Пайдалы озон кабатысыз адамдар күн көзінін ультракүлгін саулесінен түрлі ауру сырқаттарға бейім болушы еді. Соңғы он жылдың ішінде озонның саны азайды. 1974 жылда жасалған болжам бойынша бұның себебі фреондар: CCL3 F, CСL2F2

а) Озонның түзілу реакциясын жазыңдар.

Бұл реакция қандай фазада жүретін айтыңдар.

---------------------------------------------------

б) Атмосферада жүретін реакциялардың жылдамдығын анықтауға болады ма?

Өз жауаптарыңды түсіндіріңдер.

в) Озонның түзілуімен жүретін реакцияда реакция басталғаннан кейін 15 секундта озонның концентрациясы 0,3 моль/л болды. 35 секундтан соң 0,15 моль/л болды. Реакцияның орташа жылдамдығын анықтаңдар













«Есептер сыры» әдісі

Тапсырма 3.

Оқушыларға гомогенді және гетерогенді фазада жүретін реакциялардың жылдамдығын анықтауға есептер беріледі.

1.А+В=AB реакциясының жылдамдығының Ажәне В заттарының концентрациясынатәуелділігін сипаттайтын әрекеттесуші массалар заңының математикалық өрнегін жазыңыздар, егер:

a)А және В заты газ тәрізді заттар болса;

b)А және В заты шексіз араласатын сұйықтықтар болса;

2.Егер бастапқы концентрация 0,05 моль/л болып, 10 секундтан кейін 0,005 моль/л -ге кеміген болса



Дескриптор:

Білім алушы

-есептің шартын құрады;

-есеп шығару үшін формуланы жазады;

-реакция жылдамдығын анықтайды.









1. Гомогенді және гетерогенді реакциялар дегеніміз не? Олардың айырмашылықтары қандай?

2. Гомогенді және гетерогенді реакциялардың жылдамдықтары дегеніміз не?

3. Гомогенді және гетерогенді реакцияларға әсер етуші қандай факторлар бар?

4. Химиялық кинетиканың негізгі заңы қалай аталады және қалай өрнектеледі? Гетерогенді реакция үшін кинетикалық теңдеудің қандай ерекшелігі бар?

5. Вант-Гофф ережесі қалай тұжырымдалады? Математикалық өрнегі қалай жазылады?



6. Катализ процесі дегеніміз не? Гомогенді және гетерогенді катализ теориялары қандай?

1. А + В → С гомогенді реакциясында А затының концентрациясы 10 сек өткеннен соң 0,020 моль/л-ден 0,015 моль/л-ге өзгерді. Химиялық реакцияның орташа жылдамдығын есептеңдер. (Жауабы: 0,0005 моль/л · с)

2. Химиялық реакция жылдамдығын 1500С-тан 2000С-қа арттырғанда реакция жылдамдығы неше есе артады? γ = 3. (Жауабы: 243 есе артады)











Бағалау парағы

Оқушылардың аты-жөні

1


2


3


4


Жалпы

1







2







3







4







5







6







7







8



























«5-6»- 3

«7-8» 4

«9-10» 5





1-тапсырма

  1. Химиялық реакция жылдамдығы:

А) бір-біріне қарай молекулалар немесе иондардың қозғалысы

В) химиялық реакция аяқталатын уақыт

С)химиялық реакцияға түскен заттың құрылымдық бірліктер саны

Д) белгілі бір көлемде немесе аудан бірлігінде зат мөлшерінің өзгерісі

2. Өте жылдам жүретін процесс?

А) жапырақтың шіруі

В) динамиттің жарылуы

С) металдың тотығуы

Д) сүттің ашуы

3. Химиялық реакция жылдамдығының өлшем бірлігі?

А) моль/л В) г/моль

С) моль/с Д) моль/л ·с

Дұрыс жауабы

  1. Химиялық реакция жылдамдығы:

А) бір-біріне қарай молекулалар немесе иондардың қозғалысы

В) химиялық реакция аяқталатын уақыт

С)химиялық реакцияға түскен заттың құрылымдық бірліктер саны

Д) белгілі бір көлемде немесе аудан бірлігінде зат мөлшерінің өзгерісі

2. Өте жылдам жүретін процесс?

А) жапырақтың шіруі

В) динамиттің жарылуы

С) металдың тотығуы

Д) сүттің ашуы

3. Химиялық реакция жылдамдығының өлшем бірлігі?

А) моль/л

В) г/моль

С) моль/с

Д) моль/л ·с



2-тапсырма

A+B2C реакция теңдеуінде А затының бастапқы концентрациясы 0,22 мольл, ал 10 сек өткеннен кейін 0,215 мольл болса,реакцияның орташа жылдамдығын

есептеңіз.

Дұрыс жауабы

Берілгені: Шешуі:

C1 = 0,215 мольл

C2 = 0,22 мольл υор = 0,22 мольл -0,215 мольл /

t = 10 сек 10 сек = 0,0005 мольл·сек

табу керек υор = ?

Жауабы: υ =0,0005 мольл·сек









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.12.2025
10
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі