Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі:
|
ПӘНІ |
биология |
КЛАСЫ |
10 |
|
ТАҚЫРЫП |
Жасушаның химиялық құрамы. Су және басқа бейорганикалық заттар, олардың жасушаның тіршілік әрекетіндегі рөлі. |
||
|
МАҚСАТЫ |
Жасушаның химиялық құрамы мен ондағы жеке эелементтерге тоқталу. Адам ағзасында кездесетін элементтердің қай мүшеге әсер ететінін баяндау. Су және басқа қосылыстардың пайдасы мен ерекшелігіне мән бере отырып сабақ жүргізу. |
|
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ |
Берілген тақырыптың өзектілігін таба алады; Мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдалынады; Тапсырманы өз беттерінше орындауға үйренеді; Ой бөлісі мен пікір алмасуға дағдыланады; Сынып оқушыларымен қарым-қатынастары өрбиді; Қойылған мәселені жетік меңгеріп одан әрі өрбітеді; Адамгершілік, экологиялық тәрбие алады; |
|
КЕЗЕҢДЕРІ |
САБАҚТАҒЫ ІС-ӘРЕКЕТ |
ДИФФЕРЕНЦИАЦИЯ |
БАҒАЛАУ |
РЕСУРСТАР |
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 минут) |
Сабақ амандасу, сынып оқушыларын түгендеуден басталады. Үй тапсырмасын «Жұптық әңгіме» жүргізу арқылы бекіту. Мұғалім тарапынан бағыт-бағдар беріліп отырады. |
Оқушыларға деген сабақ тақырыбына қатысты ой тастау |
|
Үш тілдік сөздік, биологиялық сөздік, жануарлар энциклопедиясы. |
|
Қызығушылықты ояту (3 минут) |
Өзіндік зерттеу сәті. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау үшін тақырыпты өз бетімен оқу ұсынылады, тірі ағзалардың химиялық құрамы мен олардың негізгі ретін бастама сұрақ арқылы оқушылардың өздеріне анықтату, сабақтың мақсатын оқушылардың өздеріне анықтату. |
|
Жұптық бағалау |
Биология 7-сынып оқулығы |
|
Мағынаны тану (10 минут) (15 минут) (5 минут) |
«Бейорганикалық заттар» тірек-сызба құрастыру.
Сынып оқушыларына тақырыпқа
қатысты мәтін беріледі. Мұғалім оқуды ұсынады, бағыт береді. Әр
оқушыға оқу барысында талқылау
жүргізуге бағыт береді. Бірінші
топқа: оттек, сутек, көміртек және азот сияқты
органикалық және бейорганикалық заттардың молекулаларының негізін
құрайтын элементтер жатады. Бұлардың жасушадағы мөлшері 98%-ға жуық
болғандықтан, олар макроэлементтер деп аталады. Сонымен қатар бұл
топқа нәруыз (белок) бен нуклеин қышқылдарының құрамына кіретін
күкірт пен фосфор да кіреді. Бұларды биоэлементтер деп
атайды. Мәтінді «Түртіп алу» әдісі бойынша құстардың құрылысы тұрғысынан ерекшеліктерді саралай оқиды. Оқушылар өзара зерттеушілік әңгіме жүргізеді: «бәлкім», «мүмкін», «солай емес пе» және т.б. сөздерді қолданады. «20 секунд» әдісі арқылы сұрақтар қойылады. |
Жекеленген оқушыларға көмек Қызығушылығын оятуға бағыттау. |
Жұптық бағалау |
Оқулық, Интернет материалдары |
|
Рефлексия (15 минут) |
Тақырыптағы сурет бойынша жұмыс жасау. Сабақты қорытындылауға мақсатында «Құстардың құрылысы, тіршілігі, көбеюі мен дамуы» тақырыбын оқушылардың қалай түсінгенін анықтайды, тиянақтайды. 1-топ- Бауырымен жорғалаушылар мен құстардың қаңқасының айырмашылығы; 2-топ – Бауырымен жорғалаушылар мен құстардың көбею ерекшелігі; 3-топ –Қыртөсті және қыртөссіз құстардың айырмашылығы; 4-топ – Қызылшақа және ширақ балапандардың айырмашылығын талдау. |
Арнайы бейімділіктері бойынша қабілеттіліктерін дамыту |
«Екі жұлдыз, бір тілек» Үш шапалақ |
|
|
Сабақты қорытындылау |
Үйге тапсырма беру: Адам ағзасында су арқылы жүретін химиялық процесстерді жазу. Жаңа терминдермен жұмыс жүргізу. |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Атомдар мен молекулалар. Заттар
Атомдар мен молекулалар. Заттар
Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі:
|
ПӘНІ |
биология |
КЛАСЫ |
10 |
|
ТАҚЫРЫП |
Жасушаның химиялық құрамы. Су және басқа бейорганикалық заттар, олардың жасушаның тіршілік әрекетіндегі рөлі. |
||
|
МАҚСАТЫ |
Жасушаның химиялық құрамы мен ондағы жеке эелементтерге тоқталу. Адам ағзасында кездесетін элементтердің қай мүшеге әсер ететінін баяндау. Су және басқа қосылыстардың пайдасы мен ерекшелігіне мән бере отырып сабақ жүргізу. |
|
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ |
Берілген тақырыптың өзектілігін таба алады; Мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдалынады; Тапсырманы өз беттерінше орындауға үйренеді; Ой бөлісі мен пікір алмасуға дағдыланады; Сынып оқушыларымен қарым-қатынастары өрбиді; Қойылған мәселені жетік меңгеріп одан әрі өрбітеді; Адамгершілік, экологиялық тәрбие алады; |
|
КЕЗЕҢДЕРІ |
САБАҚТАҒЫ ІС-ӘРЕКЕТ |
ДИФФЕРЕНЦИАЦИЯ |
БАҒАЛАУ |
РЕСУРСТАР |
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 минут) |
Сабақ амандасу, сынып оқушыларын түгендеуден басталады. Үй тапсырмасын «Жұптық әңгіме» жүргізу арқылы бекіту. Мұғалім тарапынан бағыт-бағдар беріліп отырады. |
Оқушыларға деген сабақ тақырыбына қатысты ой тастау |
|
Үш тілдік сөздік, биологиялық сөздік, жануарлар энциклопедиясы. |
|
Қызығушылықты ояту (3 минут) |
Өзіндік зерттеу сәті. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау үшін тақырыпты өз бетімен оқу ұсынылады, тірі ағзалардың химиялық құрамы мен олардың негізгі ретін бастама сұрақ арқылы оқушылардың өздеріне анықтату, сабақтың мақсатын оқушылардың өздеріне анықтату. |
|
Жұптық бағалау |
Биология 7-сынып оқулығы |
|
Мағынаны тану (10 минут) (15 минут) (5 минут) |
«Бейорганикалық заттар» тірек-сызба құрастыру.
Сынып оқушыларына тақырыпқа
қатысты мәтін беріледі. Мұғалім оқуды ұсынады, бағыт береді. Әр
оқушыға оқу барысында талқылау
жүргізуге бағыт береді. Бірінші
топқа: оттек, сутек, көміртек және азот сияқты
органикалық және бейорганикалық заттардың молекулаларының негізін
құрайтын элементтер жатады. Бұлардың жасушадағы мөлшері 98%-ға жуық
болғандықтан, олар макроэлементтер деп аталады. Сонымен қатар бұл
топқа нәруыз (белок) бен нуклеин қышқылдарының құрамына кіретін
күкірт пен фосфор да кіреді. Бұларды биоэлементтер деп
атайды. Мәтінді «Түртіп алу» әдісі бойынша құстардың құрылысы тұрғысынан ерекшеліктерді саралай оқиды. Оқушылар өзара зерттеушілік әңгіме жүргізеді: «бәлкім», «мүмкін», «солай емес пе» және т.б. сөздерді қолданады. «20 секунд» әдісі арқылы сұрақтар қойылады. |
Жекеленген оқушыларға көмек Қызығушылығын оятуға бағыттау. |
Жұптық бағалау |
Оқулық, Интернет материалдары |
|
Рефлексия (15 минут) |
Тақырыптағы сурет бойынша жұмыс жасау. Сабақты қорытындылауға мақсатында «Құстардың құрылысы, тіршілігі, көбеюі мен дамуы» тақырыбын оқушылардың қалай түсінгенін анықтайды, тиянақтайды. 1-топ- Бауырымен жорғалаушылар мен құстардың қаңқасының айырмашылығы; 2-топ – Бауырымен жорғалаушылар мен құстардың көбею ерекшелігі; 3-топ –Қыртөсті және қыртөссіз құстардың айырмашылығы; 4-топ – Қызылшақа және ширақ балапандардың айырмашылығын талдау. |
Арнайы бейімділіктері бойынша қабілеттіліктерін дамыту |
«Екі жұлдыз, бір тілек» Үш шапалақ |
|
|
Сабақты қорытындылау |
Үйге тапсырма беру: Адам ағзасында су арқылы жүретін химиялық процесстерді жазу. Жаңа терминдермен жұмыс жүргізу. |
|||
шағым қалдыра аласыз













