|
Бөлім: |
7.2 А Атомдар. Молекулалар. Заттар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абат А.С. |
|
|
Күн: |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Атомның құрамы және құрылысы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.5-протон, электрон, нейтронды және оларды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу; Протон, нейтрон, электрон сандарын анықтау. |
|
|
Ұлттық құндылықтар |
ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық |
|
|
АКТ қолдану |
ЖИ:Chat GPT, Magicschool, Kling ai |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен амандасу, түгендеу. Өткен сабақтағы алған білімдерін қайталау Топтық жұмыс.
Li, C, N, Na, Mg, O, S, Al, Cl, Fe, Si, He
H2, NH3, Au, MgCl2, Na, K2SO4, O2, H2O, O₂, Fe, CO₂, NaCl, S₈, NH₃, Cl₂, CaCO₃, HCl
He, O₂, H₂O, Fe, N₂, CO₂, Na, Cl₂, Ar, NH₃, MgCl2 , CaCO₃, HCl
|
Кезекші сабақта жоқ оқушы айтады.
1-топ. Металдар мен бейметалдарға жіктеу
3-Топ.Атом мен молекулаға жіктейді. |
Дескриптор:
Дескриптор: 1.Жай заттарға жіктейді; 1б 2.Күрделі заттарға жіктейді 1б
Дескриптор: 1.Атомға жіктейді; 1б 2. Молекулаға жіктейді 1б |
Үлестірмелі парақтар |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 28 минут |
«Миға шабуыл» тәсілі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. Тақтада таңбалар көрсетіледі: p- n e Бұл таңбалар нені білдіреді. |
«Миға шабуыл» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Интерактивті тақта |
||||||||||||
|
|
ІV Жаңа сабақ.Мұғалім түсіндірмесі. Бейнематериал көрсетеді. «Atomos" деген грек сөзінен шығады, «бөлінбейтін» дегенді білдіреді. Егер заттағы барлық атомдар мен зат бірдей болса, зат элемент деп аталады.
Атомның ішкі құрылысы Атом үш негізді субатомдық бөлшектен құралады; олар: электрондар, протондар және нейтрондар. Тығыз жинақталған протондар мен нейтрондар атом ядросын түзеді, ал электрондар оның айналасында жеке траектория бойымен қозғалады
Ar – элементтің салыстырмалы атомдық массасы. Z – оның реттік нөмірі. N – нейтрондар |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша жұмыс жасайды. Бейне материал бойынша талқылауға қатысады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Bilinland.kz Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||||||||
|
|
Сабақты бекіту тапсырмалары. 1-тапсырма.Жеке жұмыс. Элементтердің атомдарындағы электрон, протон, нейтрон сандарын, салыстырмалы атомдық массасын, аталуын анықтаңыз: а) B b) F c) Al d) S. 2-тапсырма. Жеке жұмыс. Бөлшектің аталуы мен таңбасын жазыңыз. 3-тапсырма. Жұптық жұмыс Түсініктер мен анықтамалары арасындағы сәйкестікті анықтаңыз. Бекіту тапсырмасы. Educaplay платформасы арқылы тапсырма орындайды. |
1-тапсырма. Элементтердің атомдарындағы электрон, протон, нейтрон сандарын, салыстырмалы атомдық массасын, аталуын анықтаңыз:
2-тапсырма.Бөлшектің аталуы мен таңбасын жазыңыз.
3-тапсырма (а)Түсініктер мен анықтамалары арасындағы сәйкестікті анықтаңыз Түсініктер мен анықтамалары арасындағы сәйкестікті анықтаңыз.
Жаңа тақырып бойынша білімдерін бекітеді. |
Дескриптор: элементтердің таңбасын жазады, атауын дұрыс атайды; 1б элементтердің протон санын көрсетеді;1б элементтердің нейтрон санын көрсетеді;1б элементтердің электрон санын көрсетеді;1б
Дескриптор: Бөлшектің аталуы мен таңбасын жазады. 1б Жалпы балл-1б
Дескриптор: түсініктер мен анықтамалары арасындағы сәйкестікті анықтайды;3б Жалпы балл-3
|
Оқулық, жұмыс дәптері, үлестірмелі парақтар Educaplay |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5-мин |
Үй тапсырмасы § 7оку Оқушының білімін кеңейтуге үйде бір химиялық элементтің атом құрамын моделдеу сұралады (алғашқы 20 элементтен). Бағалау Оқушының жеке бағалау парағы және мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асады. «Жетістік баспалдағы» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Үй тапсырмасын жазып алу Бағалау парағы арқылы сабақта жеткен жетістіктерін бағалайды. Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Оқушының жеке бағалау парағы және мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асады.
|
Презентация
|
||||||||||||
|
|
|
|
|
1-топ. Металдар мен бейметалдарға жіктеу
Li, C, N, Na, Mg, O, S, Al, Cl, Fe, Si, He
|
металдар |
бейметалдар |
|
|
|
Дескриптор:
1.Металдарға жіктейді; 1б
2.Бейметалдарға жіктейді 1б
2-топ. Жай және күрделі заттарға жіктеу
H2, NH3, Au, MgCl2, Na, K2SO4, O2, H2O, O₂, Fe, CO₂, NaCl, S₈, NH₃, Cl₂, CaCO₃, HCl
|
Жай заттар |
Күрделі заттар |
|
|
|
Дескриптор:
1.Жай заттарға жіктейді; 1б
2.Күрделі заттарға жіктейді 1б
3-топ. Атом мен молекулаға жіктеу
He, O₂, H₂O, Fe, N₂, CO₂, Na, Cl₂, Ar, NH₃, MgCl2 , CaCO₃, HCl
|
Атом |
Молекула |
|
|
|
Дескриптор:
1.Атомға жіктейді; 1б
2. Молекулаға жіктейді 1б
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Атомның құрамы мен құрылысы
|
Бөлім: |
7.2 А Атомдар. Молекулалар. Заттар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абат А.С. |
|
|
Күн: |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Атомның құрамы және құрылысы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.5-протон, электрон, нейтронды және оларды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу; Протон, нейтрон, электрон сандарын анықтау. |
|
|
Ұлттық құндылықтар |
ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық |
|
|
АКТ қолдану |
ЖИ:Chat GPT, Magicschool, Kling ai |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен амандасу, түгендеу. Өткен сабақтағы алған білімдерін қайталау Топтық жұмыс.
Li, C, N, Na, Mg, O, S, Al, Cl, Fe, Si, He
H2, NH3, Au, MgCl2, Na, K2SO4, O2, H2O, O₂, Fe, CO₂, NaCl, S₈, NH₃, Cl₂, CaCO₃, HCl
He, O₂, H₂O, Fe, N₂, CO₂, Na, Cl₂, Ar, NH₃, MgCl2 , CaCO₃, HCl
|
Кезекші сабақта жоқ оқушы айтады.
1-топ. Металдар мен бейметалдарға жіктеу
3-Топ.Атом мен молекулаға жіктейді. |
Дескриптор:
Дескриптор: 1.Жай заттарға жіктейді; 1б 2.Күрделі заттарға жіктейді 1б
Дескриптор: 1.Атомға жіктейді; 1б 2. Молекулаға жіктейді 1б |
Үлестірмелі парақтар |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 28 минут |
«Миға шабуыл» тәсілі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. Тақтада таңбалар көрсетіледі: p- n e Бұл таңбалар нені білдіреді. |
«Миға шабуыл» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Интерактивті тақта |
||||||||||||
|
|
ІV Жаңа сабақ.Мұғалім түсіндірмесі. Бейнематериал көрсетеді. «Atomos" деген грек сөзінен шығады, «бөлінбейтін» дегенді білдіреді. Егер заттағы барлық атомдар мен зат бірдей болса, зат элемент деп аталады.
Атомның ішкі құрылысы Атом үш негізді субатомдық бөлшектен құралады; олар: электрондар, протондар және нейтрондар. Тығыз жинақталған протондар мен нейтрондар атом ядросын түзеді, ал электрондар оның айналасында жеке траектория бойымен қозғалады
Ar – элементтің салыстырмалы атомдық массасы. Z – оның реттік нөмірі. N – нейтрондар |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша жұмыс жасайды. Бейне материал бойынша талқылауға қатысады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Bilinland.kz Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||||||||
|
|
Сабақты бекіту тапсырмалары. 1-тапсырма.Жеке жұмыс. Элементтердің атомдарындағы электрон, протон, нейтрон сандарын, салыстырмалы атомдық массасын, аталуын анықтаңыз: а) B b) F c) Al d) S. 2-тапсырма. Жеке жұмыс. Бөлшектің аталуы мен таңбасын жазыңыз. 3-тапсырма. Жұптық жұмыс Түсініктер мен анықтамалары арасындағы сәйкестікті анықтаңыз. Бекіту тапсырмасы. Educaplay платформасы арқылы тапсырма орындайды. |
1-тапсырма. Элементтердің атомдарындағы электрон, протон, нейтрон сандарын, салыстырмалы атомдық массасын, аталуын анықтаңыз:
2-тапсырма.Бөлшектің аталуы мен таңбасын жазыңыз.
3-тапсырма (а)Түсініктер мен анықтамалары арасындағы сәйкестікті анықтаңыз Түсініктер мен анықтамалары арасындағы сәйкестікті анықтаңыз.
Жаңа тақырып бойынша білімдерін бекітеді. |
Дескриптор: элементтердің таңбасын жазады, атауын дұрыс атайды; 1б элементтердің протон санын көрсетеді;1б элементтердің нейтрон санын көрсетеді;1б элементтердің электрон санын көрсетеді;1б
Дескриптор: Бөлшектің аталуы мен таңбасын жазады. 1б Жалпы балл-1б
Дескриптор: түсініктер мен анықтамалары арасындағы сәйкестікті анықтайды;3б Жалпы балл-3
|
Оқулық, жұмыс дәптері, үлестірмелі парақтар Educaplay |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5-мин |
Үй тапсырмасы § 7оку Оқушының білімін кеңейтуге үйде бір химиялық элементтің атом құрамын моделдеу сұралады (алғашқы 20 элементтен). Бағалау Оқушының жеке бағалау парағы және мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асады. «Жетістік баспалдағы» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Үй тапсырмасын жазып алу Бағалау парағы арқылы сабақта жеткен жетістіктерін бағалайды. Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Оқушының жеке бағалау парағы және мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асады.
|
Презентация
|
||||||||||||
|
|
|
|
|
1-топ. Металдар мен бейметалдарға жіктеу
Li, C, N, Na, Mg, O, S, Al, Cl, Fe, Si, He
|
металдар |
бейметалдар |
|
|
|
Дескриптор:
1.Металдарға жіктейді; 1б
2.Бейметалдарға жіктейді 1б
2-топ. Жай және күрделі заттарға жіктеу
H2, NH3, Au, MgCl2, Na, K2SO4, O2, H2O, O₂, Fe, CO₂, NaCl, S₈, NH₃, Cl₂, CaCO₃, HCl
|
Жай заттар |
Күрделі заттар |
|
|
|
Дескриптор:
1.Жай заттарға жіктейді; 1б
2.Күрделі заттарға жіктейді 1б
3-топ. Атом мен молекулаға жіктеу
He, O₂, H₂O, Fe, N₂, CO₂, Na, Cl₂, Ar, NH₃, MgCl2 , CaCO₃, HCl
|
Атом |
Молекула |
|
|
|
Дескриптор:
1.Атомға жіктейді; 1б
2. Молекулаға жіктейді 1б
шағым қалдыра аласыз








