Материалдар / Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар, 7сынып

Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар, 7сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар тақырыбына арналған ашық сабақ. сабақта оқушылар изотоп, атом құрылысы туралы мағлұмат алады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Қаңтар 2023
269
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін: __________________

Оқу ісі жөніндегі орынбасары: Көнебаева И.С.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Атомдар. Молекулалар. Заттар

Мектеп: 29 ЖББМ

Педагогтің аты-жөні:

Аденова. А.Н

Күні: 2.12.2022ж


Сыныбы: 7е

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.2.5 -протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу

7.1.2.6 -алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;

7.1.2.7 -изотоп түсінігін білу

Сабақтың мақсаты:

- Протон, нейтрон, электронды, олардың орналасу тәртібін меңгереді;

- Кез келген элементтің құрамындағы протон, нейтрон, электронды есептеп біледі;

- Изотопты таба алады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.



5 мин.


Ұйымдастыру:

оқушылармен сәлемдесу, сыныптағы қажеттілікті түгелдеу, топтық және жұптық жұмыс кезінде техника қауіпсіздігін ескертемін.

«Атом, Молекула» атты сергіту сәтін жасатамын.

Сосын оқушыларға әртүрлі шарлар тарату арқылы топқа бөлемін.

Шаттық шеңберін құрып тұрады да, сосын Атом дегенде жеке, ал Молекула дегенде жұптасып, топтасып тұрып қалады.


Оқушылар қораптан қолына түскен шарларды алу арқылы, «протон», «нейтрон», «электрон» болып топқа бөлінеді.


Яғни, қолдарына т.скен шарлар арқылы бүгінгі сабақты анықтайды.

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды:

Молекула шарлары.






5 мин.











Жаңа тақырыпты жазып, сабақтың мақсатымен таныстырамын.


https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/7-synyp/atom-quramy-men-qurylysy-izotoptar?mid=03055790-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051

Атомның субатомдық бөлшектері

https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/7-synyp/atom-quramy-men-qurylysy-izotoptar?mid=03055791-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051

Атом заряды

Оқушылар тақырыппен, сабақ мақсатымен танысады. Сосын видеороликтерді тамашалау арқылы атом құрамы мен құрылысымен танысады.






Кестені жазады.


Оқулық, Химия 7-сынып.


ДК экраны






Сабақтың ортасы


10 мин.


Жұптық жұмыс



Тапсырма 1.


Тапсырма 2.

Тапсырманы жұп болып орындайды, яғни литий мен көміртектің құрамын анықтайды.












Периотық кестені пайдаланып, берілген кестені толтырады.



Дескриптор:

-элементтің құрылысын салады.

-құрамын анықтайды.


Бағалау: Әр элементке 1ұпайдан.



Дескриптор:

-аты мен таңбасын жазады.

-атомдық массасы мен протон санын жазады.


Бағалау: Әр элементке 1ұпайдан.




Жеке жұмыс.

15 мин.




Тапсырма 3.





Тапсырма 4.



Тапсырма 5.

Әр оқушы жеке-жеке орындайды. Тапсырмада фтор мен фосфордың қажетті мәліметтерін жазады.







Бұл тапсырмада элементтердің изотоптарының таңбалануын дұрыстап жазады.









Бұл тапсырмада оқушылар берілген суретке қарап, протон, электрон, нейтрон сандарын тауып, қай элементтің изотопы екенін анықтайды.

Дескриптор:

-Таңбасын жазады.

-кестені дұрыс толытырады.


Бағалау: Әр элементке 1ұпайдан.



Дескриптор:

-изотоптың таңбасын жазады.


Бағалау: Әр элементке 1ұпайдан.





Дескриптор:

-протон, атомдық массаны табады.

-элемнетті анықтайды.


.


А4 қағаз. ДК экраны, оқулық.




Сабақтың соңы.




Ой толғаныс.

Рефлексия



5 мин.

Қорытындылау:

Оқушыларға сұрақ қою арқылы бүгінгі сабақты қорытындылайды.

Үй жұмысы:

Кез келген 20элементтің құрамын жазу.

Рефлекция: «БББ» әдісі






Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін тұжырымдайды.

Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау.


Оқушылар бүгінгі сабақтан білгенін, білмегенін, білгісі келетін тұстарын жеткізді.



ДК экраны

7-сынып оқулығы.





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ