Бөлім:
|
8-
Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері.
Наурыз
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Аязбекова Аяжан
|
Күні:
|
28.02.2024
|
Сынып:
|
6-“Г” Қатысушылар саны:
27
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Атқа мінгізу, Мезгіл
үстеу
|
Сабақтың мақсаты
|
6.4.4.3- үстеудің мағыналық түрлерін ажырату,
синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың
кезеңі
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Оқушыларға психиологиялық ахуал
туғызу
5
мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Сыныппен сәлемдесу. “Әуенді
қорапша” әдісі арқылы оқушыларға қорапшада белгіленген ойындарды
ойнатқызу.
Оқушыларды Qaz.match сайты арқылы топқа
бөлу
|
Мұғаліммен амандасады. Оқу құралдарын дайындайды.
Қорапшадағы іс-әрекеттерді орындайды.
|
Таңдауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
«Керемет!» деген мадақтау сөзімен
ынталандыру.
|
|
Өткен сабақты қайталау
10мин
|
Алдыңғы білімді тексеру. «Есімдер» әдісімен үй
тапсырмасы сұралады.
|
Оқушылар үй тапсырмасына жауап
береді.
|
|
https://wordwall.net/resource/60513017/таңда-2
АКТ
|
І.Қызығушылықты ояту
|
“Пазл” әдісі бойынша жаңа тақырыпты
табады.
Дескриптор
-
Сабақтың тақырыбын ашады
-
Суреттердің мәнін ашады
|
Жаңа тақырыпты суреттер арқылы табады.
Маңыздылығын көрсетеді
|
|
|
ІІ.
Мағынаны ашу
25
мин
|
Үстеудің мағыналық түрлері түсіндіріледі. Мезгіл
үстеуге мысалдар көрсетіледі.
Ширату сұрақтары
қойылады.
Үстеу неше мағыналық түрлері
бар?
Мезгіл үстеу дегеніміз
не?
Мезгіл үстеудің сұрақтары
қандай?
|
Сабақтың тақырыбына қатысты сұрақтарға жауап
береді
|
|
Wordwall сайты
|
1-тапсырма.
Мақалды жатқа жазып, мезгіл үстеуді тауып, астын
сыз.
Ерте шықсаң, алдыңнан күн
шығады
Кеш
шықсаң, алдыңнан түн шығады.
Дескриптор:-
-Мақалды жатқа жазады 1б
-Мезгіл үстеуді табады
2б
|
Мезгіл үстеуді
анықтайды.
|
Таңдауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
«Керемет!» деген мадақтау сөзімен
ынталандыру
|
|
2-тапсырма
Сөйлемдегі үстеулерге синонимдес сөз тауып,
алмастырып жазу
Мен
жарыста тез жүгірдім. Жақында облыстық сайысқа қатысамыз. Ол әдейі
сабаққа келмей қойды. Маржан дереу анасына хабарласты. Бұрын
сабағымыз таңертен басталатын еді. Ұлдар тым қатты асықты. Гүлдана
босқа гүл сатып алды. Таңертен күн суық
болды.
Дескриптор:
-Синонимдес сөзді табады
2б;
-Үстеуді табады 2б;
|
2-тапсырма.
Үстеуді дұрыс табады. Синонимдес сөзбен
ламастырады
|
Таңдауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен
ынталандыру
|
ДК
|
|
Сергіту сәті
Нейрожаттығулар орындау арқылы миды
тынықтыру
|
Нейрожаттығуларды
орындайды
|
|
|
|
3-тапсырма.
ЖЖ
Үстеулердің түрлерін анықтап, жұппен семантикалық
кестені толтырады
Дескриптор:
-Үстеудің түрін анықтайды
1б
-Семантикалық кестені дұрыс толтырады
2б
|
3-тапсырма.
Семантикалық кестені толтырады. Үстеудің құрамына
қарай дұрыс бөледі
|
Таңдауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен
ынталандыру
|
|
Үй
тапсырмасы
|
Мезгіл үстеуді қолданып, 5 сөйлем
құрау
|
|
10
балл
|
|
Бағалау
|
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын
тарату
|
Өзін-өзі бағалайды
|
Бағалау
парағы
|
|
Рефлексия
|
“1-2-3” әдісі
Оқушыларға стикерлерді
толтырту
|
Стикерлерді толтыру
|
Өзара пікір алмасады
|
|