|
Білім беру ұйымының атауы |
№14 орта мектеп-гимназиясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.4 Ғұндар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Уазбекова Ж.Т. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
21.04.2023 жыл |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аттила және оның жаулаушылық жорықтары Зерттеу сұрағы: Ежелгі авторлар Аттилаға қандай баға береді? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Іс-әрекеттегі зерттеу сұрағы: |
«Топтық зерттеу» әдісі арқылы оқушылардың танымдық-зерттеушілік қабілетін қалай дамытуға болады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі / уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ой қозғау Аттила туралы бейнебаян көрсетіледі. Оқушылардың алған әсерлерімен бөліседі. Бейнебаян арқылы тақырыпқа шығу. Аттила патшаны білесің бе? Оған мінездеме бер? Аттила әйгілі қолбасшы болу үшін қандай қасиеттерді өз бойына сіңірген? Оқушылардың жауаптарын тыңдап болғаннан кейін сабақ тақырыбы, оқу мақсаттарын таныстыру. ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
https://www.youtube.com/watch?v=l-C-y_xl9Sc |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 5 минут 10 минут 10 минут |
1 тапсырма Зерттеу мен талдау Дерекпен жұмыс Ғұндардың Батысқа жасаған жорықтарын талдау және сұрақтарға жауап бер. Оқушыларға мәтін беріледі. Сұрақтар: 1. Ғұн тайпаларының батысқа қарай жылжуы қай ғасырда басталды? 2. Ғұндардың батысқа қарай жылжуы Еуразия жеріндегі халықтарға қандай өзгерістер әкелді? 3. Ғұндардың жаулап алған жерлері және тигізген зардаптары? 4. Аларих және Аттила қолбасшылар жайлы не айта аласыз? ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды 2 тапсырма Сәйкестендіру
3 тапсырма «Топтық зерттеу» Оқушылардың танымдық және зерттеушілік қабілеттерін дамыту мақсатында топтық жұмыс ұйымдастырылады. Топтағы оқушылар «зерттеуші маман» кейпіне еніп, берілген мамандық бойынша зерттеу жүргізеді. 1 топ: Журналистер: «Менің ғұн мемлекетіндегі бір күнім» тақырыбында оқиға орнынан репортаж дайындайды; 2 топ: Тарихшылар: Ғұн мемлекетінде көрші мемлекеттермен қандай саяси оқиғалар болды? 3 топ: Этнографтар: Ғұндардың әдет-ғұрыптары, наным-сенімдері бойынша презентация жасайды. Олардың мағынасын ашып, түсіндіреді. ЕББҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды
4 тапсырма Дискуссиялық карта. «Иа», «Жоқ».
|
Дескриптор: Ғұндардың Батысқа жасаған жорықтарын талдау жасайды; Ғұндардың жаулап алған жерлері және тигізген зардаптарын айтады;
Дұрыс жауабын табады
Оқушылар топтық жұмыста талдау жасап, «зерттеу» жүргізеді
Оқушылар дұрыс жауапты белгілейді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру ұйымының
атауы
№14 орта
мектеп-гимназиясы
Пәні:
Қазақстан
тарихы
Бөлім:
5.4
Ғұндар
Педагогтің
аты-жөні:
Уазбекова
Ж.Т.
Күні:
21.04.2023
жыл
Сынып: 5
«А»
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы: Аттила және оның
жаулаушылық жорықтары
Зерттеу сұрағы:
Ежелгі авторлар Аттилаға қандай баға
береді?
Іс-әрекеттегі зерттеу
сұрағы:
«Топтық зерттеу»
әдісі арқылы оқушылардың танымдық-зерттеушілік қабілетін қалай
дамытуға болады?
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты:
5.3.2.2 Қазақстан
аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен
қарым-қатынасын анықтау;
Сабақтың
мақсаты
Қазақстан аумағындағы алғашқы
мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын
анықтайды;
Сабақтың
барысы
Сабақтың кезеңі /
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақтың
басы 5
минут Ой
қозғау Аттила туралы бейнебаян
көрсетіледі. Оқушылардың алған әсерлерімен
бөліседі. Бейнебаян арқылы тақырыпқа
шығу. Аттила патшаны білесің
бе? Оған мінездеме
бер? Аттила әйгілі қолбасшы болу
үшін қандай қасиеттерді өз бойына
сіңірген? Оқушылардың жауаптарын тыңдап
болғаннан кейін сабақ тақырыбы, оқу мақсаттарын
таныстыру.
ЕББҚ оқушылар маңызды тірек
сөздерді жазып алады;
Оқушылар өз жауаптарын
ұсынады ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын
мұқият тыңдап кері байланыс беріп
отырады https://www.youtube.com/watch?v=l-C-y_xl9Sc Сабақтың
ортасы 10
минут 5
минут 10
минут
10
минут 1 тапсырма Зерттеу мен
талдау Дерекпен
жұмыс Ғұндардың Батысқа жасаған
жорықтарын талдау және сұрақтарға жауап
бер. Оқушыларға мәтін
беріледі. Сұрақтар: 1. Ғұн тайпаларының батысқа
қарай жылжуы қай ғасырда
басталды? 2.
Ғұндардың батысқа қарай жылжуы
Еуразия жеріндегі халықтарға қандай өзгерістер
әкелді? 3. Ғұндардың жаулап алған
жерлері және тигізген
зардаптары? 4. Аларих және Аттила
қолбасшылар жайлы не айта
аласыз? ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс
кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау
жасайды 2
тапсырма
Сәйкестендіру № Тұлғалар Айтылған
сөздер Дұрыс
жауабы 1 Аттила 400-453жж әйгілі ғұн ұлысының
билеушісі. Еділ атанған. 2 Прииск 448 жылы Римнен шыққан елші,
тілмаш Аттила сарайына барған. «Бір көргеннен оның нағыз азиялық
екенін бірден айтады. Басы үлкен, орта бойлы, мығым
денелі». 3 Д.Верди Италияның атақты компазиторы.
«Аттила» операсын жазды. 4 В.Иордан Ғұндар жеңімпаз
қолбасшыларын,жартылай құдай ретінде
мойындады. 5 Марцеллин Ертелі-кеш ат үстінен
түспейді. Маңызды істер туралы кеңесетін болса, кеңесті де ат
үстінде отырып өткізеді. Ғұндар жақсы шыныққан, олар отты да қажет
етпейді. Тау мен орманда көшіп жүреді, жас кезінен ыстық-суыққа
үйренген.
3
тапсырма
«Топтық
зерттеу»
Оқушылардың танымдық
және зерттеушілік қабілеттерін дамыту
мақсатында топтық жұмыс
ұйымдастырылады. Топтағы оқушылар «зерттеуші
маман» кейпіне еніп, берілген мамандық бойынша зерттеу
жүргізеді.
1 топ:
Журналистер:
«Менің ғұн
мемлекетіндегі бір күнім» тақырыбында оқиға орнынан репортаж
дайындайды;
2 топ:
Тарихшылар:
Ғұн мемлекетінде
көрші мемлекеттермен қандай саяси оқиғалар
болды?
3 топ:
Этнографтар:
Ғұндардың
әдет-ғұрыптары, наным-сенімдері бойынша презентация жасайды.
Олардың мағынасын ашып,
түсіндіреді.
ЕББҚ: оқушы шығарылып берілген
тапсырманы орындайды
4
тапсырма
Дискуссиялық карта.
«Иа», «Жоқ».
№ Мәліметтер Иа Жоқ 1. Ғұндар 370 жылы аландарды,375
жылы остготтар мен вестготтарды
талқандады. + 2. 430 жылы Сақтар (Ғұндар) Шығыс
Рим империясын алым-салық төлеуге мәжбүр
болды. - 3 445 жылы жеке дара билік
құрды. + Ғұндар Балқан түбегіне жорық
жасап,40 (70ке) жуық қаланы тонады. - 5. Мөде (Аттила) Ү ғасырда
Румыния мен Венгрияны бағындырған соң, Рим империясының аудандары
Паннония мен Мезияны басып алды, Францияға
өтті. -
Дескриптор:
Ғұндардың Батысқа
жасаған жорықтарын талдау
жасайды;
Ғұндардың жаулап
алған жерлері және тигізген зардаптарын
айтады;
Дұрыс жауабын
табады
Оқушылар топтық жұмыста
талдау жасап, «зерттеу»
жүргізеді
Оқушылар дұрыс жауапты
белгілейді
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын
мұқият тыңдап кері байланыс беріп
отырады
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













