|
Бекітемін:
|
||||||
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||||
|
Бөлім: |
Мәтіндік құжатпен жұмыс істеу |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 6 |
|
|
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Авторлық құқық және плагиат ұғымдары. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.4.2.2 "авторлық құқық", "плагиат" ұғымдарын түсіндіру 6.4.2.3 авторға сілтеме жасайтын ақпаратпен ілестіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Авторлық құқықпен қорғалатын туындыларды біледі Авторлық құқық жүрмейтін туындыларды біледі. |
|||||
|
Құндылықтар |
еңбекқорлық және кәсіби біліктілік өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелерін бағалау; еңбек қоғамдық және табысты болудың негізі екенін түсіну; |
|||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3. Жағымды оқу ортасын қалыптастыру үшін ▲ O фигураларын таңдау арқылы адамдардың белгілі бір көрінбейтін қасиеттерін анықтап, өзін- өзі реттеуді бағамдайды. - таңдаған адам өзгермелі, өзін-өзі бағалауы төмен, өзіне-өзі сенбейді, көңіл-күйі тез өзгереді, ұмытшақ. ▲ - таңдаған адам көшбасшы, өз-өзіне сенімді, шешімшіл, батыл, керемет саясаткер, ұшқыр ойлы, қарым-қатынас ортасы үлкен. O - таңдаған адам жылы жүзді, өзгеге қамқор, кішіпейіл, қоршағанның пікіріне сүйенеді, қарым-қатынаста үлкен қажеттілік сезінеді. Топқа бөлу: І-топ «Алғырлар» тобы; ІІ-топ «Тапқырлар» тобы. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Фигураны таңдайды. 5.Таңдаған фигуранын түсініктемесімен танысады. |
|
▲ O фигуралар Информатика оқулығы, 6-сынып Интерактивті тақта |
|
Сабақтың ортасы 8-15мин 16-27 мин 28-36мин 37-39мин |
Жаңа сабақ. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Тақырыптағы негізгі ұғымдарды түсіндіру. Тақырыпқа байланысты бейнеролик көрсету. Бейнероликті оқушармен қысқаша талқылау. 1-тапсырма. Топтық жұмыс «Постер қорғау». Оқушылар бейнероликтегі және оқулықтағы ақпаратты пайдаланып постер жасайды және оны келесі топқа түсіндіреді. «Алғырлар» тобы – «Плагиат дегеніміз не және оның түрлері» «Тапқырлар тобы» - «Авторлық құқық және оның түрлері». 2-тапсырма. Жеке жұмыс «Презентация жасау». Оқушылар жеке-жеке «Плагиат» немесе «Авторлық құқық» ұғымдарына 2 беттен тұратын презентация жасайды.
3-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер
|
Оқушылар бейнероликті мұқият қарап, өз ойларымен бөліседі. Дескриптор: - берілген тақырып бойынша ақпарат жинайды; - ақпаратты постерге түсіреді; - өзге топтарға тақырыпты түсіндіреді. Дескриптор: - «плагиат» немесе «авторлық құқық» ұғымдарына ақпарат жинақтайды; - екі беттен тұратын презентация жасайды; - презентацияға анимация енгізеді. Дескриптор -Авторлық құқық сұрақтарға жауап береді |
Топтар бір-бірін Жарайсың Жақсы Орташа деп фигуралар арқылы бағалайды Оқушыларды мадақтау сөздер арқылы бағалау. |
Компьютер/ интернет желісі стикерлер, маркерлер, суреттер Компьютер, оқулық |
|
Сабақтың соңы 40 мин |
Сабақты бекіту. «Себебін анықтайық» әдісі. 1.Не себепті пайдаланылған әдебиеттерді, сілтемелерді көрсету керек? 2. Не себепті ақпараттарды тарату, көшіру заңсыз болып табылады?
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. |
Оқушылар қойылған сұрақтар бойынша жауаптарын айтады. Өзін-өзі бағалау. |
Сабақ соңында оқушылардың сабаққа қатысу деңгейіне қарай 1-10 балл аралығында бағалау |
Оқулық |
|
Сабақтың соңы 2 минут
1 минут 1 минут |
Рефлексия |
Сабақты қорытындайды |
|
|
|
Үй тапсырмасы |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Авторлы құқық және плагиат ұғымдары қысқа мерзімді жоспары
Авторлы құқық және плагиат ұғымдары қысқа мерзімді жоспары
|
Бекітемін:
|
||||||
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||||
|
Бөлім: |
Мәтіндік құжатпен жұмыс істеу |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 6 |
|
|
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Авторлық құқық және плагиат ұғымдары. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.4.2.2 "авторлық құқық", "плагиат" ұғымдарын түсіндіру 6.4.2.3 авторға сілтеме жасайтын ақпаратпен ілестіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Авторлық құқықпен қорғалатын туындыларды біледі Авторлық құқық жүрмейтін туындыларды біледі. |
|||||
|
Құндылықтар |
еңбекқорлық және кәсіби біліктілік өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелерін бағалау; еңбек қоғамдық және табысты болудың негізі екенін түсіну; |
|||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3. Жағымды оқу ортасын қалыптастыру үшін ▲ O фигураларын таңдау арқылы адамдардың белгілі бір көрінбейтін қасиеттерін анықтап, өзін- өзі реттеуді бағамдайды. - таңдаған адам өзгермелі, өзін-өзі бағалауы төмен, өзіне-өзі сенбейді, көңіл-күйі тез өзгереді, ұмытшақ. ▲ - таңдаған адам көшбасшы, өз-өзіне сенімді, шешімшіл, батыл, керемет саясаткер, ұшқыр ойлы, қарым-қатынас ортасы үлкен. O - таңдаған адам жылы жүзді, өзгеге қамқор, кішіпейіл, қоршағанның пікіріне сүйенеді, қарым-қатынаста үлкен қажеттілік сезінеді. Топқа бөлу: І-топ «Алғырлар» тобы; ІІ-топ «Тапқырлар» тобы. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Фигураны таңдайды. 5.Таңдаған фигуранын түсініктемесімен танысады. |
|
▲ O фигуралар Информатика оқулығы, 6-сынып Интерактивті тақта |
|
Сабақтың ортасы 8-15мин 16-27 мин 28-36мин 37-39мин |
Жаңа сабақ. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Тақырыптағы негізгі ұғымдарды түсіндіру. Тақырыпқа байланысты бейнеролик көрсету. Бейнероликті оқушармен қысқаша талқылау. 1-тапсырма. Топтық жұмыс «Постер қорғау». Оқушылар бейнероликтегі және оқулықтағы ақпаратты пайдаланып постер жасайды және оны келесі топқа түсіндіреді. «Алғырлар» тобы – «Плагиат дегеніміз не және оның түрлері» «Тапқырлар тобы» - «Авторлық құқық және оның түрлері». 2-тапсырма. Жеке жұмыс «Презентация жасау». Оқушылар жеке-жеке «Плагиат» немесе «Авторлық құқық» ұғымдарына 2 беттен тұратын презентация жасайды.
3-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер
|
Оқушылар бейнероликті мұқият қарап, өз ойларымен бөліседі. Дескриптор: - берілген тақырып бойынша ақпарат жинайды; - ақпаратты постерге түсіреді; - өзге топтарға тақырыпты түсіндіреді. Дескриптор: - «плагиат» немесе «авторлық құқық» ұғымдарына ақпарат жинақтайды; - екі беттен тұратын презентация жасайды; - презентацияға анимация енгізеді. Дескриптор -Авторлық құқық сұрақтарға жауап береді |
Топтар бір-бірін Жарайсың Жақсы Орташа деп фигуралар арқылы бағалайды Оқушыларды мадақтау сөздер арқылы бағалау. |
Компьютер/ интернет желісі стикерлер, маркерлер, суреттер Компьютер, оқулық |
|
Сабақтың соңы 40 мин |
Сабақты бекіту. «Себебін анықтайық» әдісі. 1.Не себепті пайдаланылған әдебиеттерді, сілтемелерді көрсету керек? 2. Не себепті ақпараттарды тарату, көшіру заңсыз болып табылады?
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. |
Оқушылар қойылған сұрақтар бойынша жауаптарын айтады. Өзін-өзі бағалау. |
Сабақ соңында оқушылардың сабаққа қатысу деңгейіне қарай 1-10 балл аралығында бағалау |
Оқулық |
|
Сабақтың соңы 2 минут
1 минут 1 минут |
Рефлексия |
Сабақты қорытындайды |
|
|
|
Үй тапсырмасы |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
















