Информатикалық сауаттылық
Қазақстанның тәуелсіз мемлекет ретінде қалыптасуы орта білім беру жүйесінің дамуымен тығыз байланысты. Қай халықтың, қай ұлттың болсын толығып өсуіне, рухани әрі мәдени дамуына басты ықпал жасайтын тірегі де, түп қазығыда – мектеп. Мектептердің білім деңгейін көтеру және онда интерактивті құралдарды пайдалану арқылы оқу – тәрбие процесін тиісті деңгейге көтеру, мектеп ұстаздарының, басшыларының, педагогикалық ұжымның жүйелі басшылыққа алған бағыты деп есептейміз. Интерактивті құралдарды қолдану негізінде мектепте жаратылыстану бағытының пәндерін оқыту сапасын арттырып, білім беруді ақпараттандыру жүйелі түрде іске асады деуге болады. «Білім беру жүйесінің басты міндеттерінің бірі – білім беру бағдарламаларын меңгеру үшін жағдайлар жасау керек» деп көрсетілген. Солардың бірі білім беруді ақпараттандыру барысында дидактикалық және оқыту құралы болып компьютер саналады. Сондықтан кез – келген білім беру саласында мультимедиалық электрондық оқыту құралдары барлық пәндерді оқытуға пайдаланылады.
№1
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||
|
Бөлім 1. |
Ақпаратпен жұмыс жасау |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақпараттың сипаттары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.1.1- ақпараттың қасиеттерін анықтау (өзектілігі, нақтылығы, анықтығы, құндылығы және тағы басқа) 9.4.1.1 - компьютерді ұзақ уақыт бойы қолдануға байланысты қауіптерді сынап бағалау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Ақпарат ұғымы мен түрлерін анықтау. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ой сергіту жаттығуы: «Телефон» ойыны. Оқушылар екі қатар болып тұрады. Мұғалім бірінші топтың топбасшысына «Сабақ болмайды» деп, ал екінші топтың топбасшысына «Ертең сағат 10:30-да сабақ болмайды» деп сыбырлайды. Топбасшысы келесі оқушыға сыбырлап айтады, соңғы оқушыға жеткенде оқушы ақпаратты дауыстап айтады. Мұғалім оқушылардан айтылған екі ақпараттың қандай ұқсастығы және айырмашылығы бар екенін сұрайды. Оқушылар пікірлерін айтады. Жаңа топ құру: «Мозаика». -берілген мақал-мәтелдердің қиындыларын құрастыру арқылы топтарға бірігеді: 1. «Мың рет естігенше, бір рет көр». 2. «Еңбегі аздың, өнбегі аз». 3. «Ағаш айғайға кұламайды». Кестемен жұмыс: Оқушылар кестеге білетіндерін жазады. Ақпарат түрлері Ақпарат қасиеттері Оқу мақсатын таныстыру, оқушылардың қажеттілігін анықтау. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. |
Оқулық, презентация, видео сабақ, Интерактивті тақта |
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс жасау. Ақпарат дегеніміз не? Ақпаратты қабылдаудың қандай түрлері бар? Ақпараттың адам өміріндегі маңызы жайлы не айтуға болады? Оқулықпен жұмыс: Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды. (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Практикалық тапсырмалар: 1. Өзің ақпарат алатын дереккөздердің тізімін көрсет. 2. Қызметтің негізгі түрі ақпаратпен жұмыс істеуге болатын мамандықтар тізімін жаса. 3. Өзің ақпарат көзі, ақпарат алушы болатын жағдайлар туралы мысалдар келтір. Сыныптасың саған жаңа сабақ кестесін берді. Бұл ақпаратта сен үшін қандай қасиеттер бар? (Сенімділік, толық, өзекті, құнды, түсінікті, объективті. ) Дескриптор Ақпарат көзін анықтайды. Ақпарат қасиеттерін салыстырады. Топтық жұмыс: Ақпараттың барлық қасиеттері маңызды десекте, әртүрлі мамандық иелері үшін осы қасиеттердің бірі басқаларына қарағанда айрықша маңыздылыққа ие болады. Мысалы, журналист үшін бірінші кезекте ақпараттың өзектілігі маңызды. Әрбір мамандық иесі үшін ақпараттың қай қасиеті ерекше маңызды екеніне талдау жасаңдар. Дескриптор Ақпарат қасиеттерін анықтайды. Ақпарат қасиеттерін салыстырады.
|
Мұғалімді тыңдайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. Смайлик |
Интер белсенді тақта Компьютер |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
1. Ақпараттың қандай түрлері бар? 2. Ақпараттың қандай қасиеттерін білесің? 3. Ақпаратты адам қай сезім мүшесімен ең көп қабылдайды? 4. Тарихи ақпараттың қандай қасиеттерін айтуға болады? 5. Ақпараттың өзектілігіне қандай мысалдар келтіруге болады? 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Смайлик»
|
Оқулық Өзін-өзі бағалау. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. |
Оқулық, презентация, видео сабақ, Интерактивті тақта |
|
Үй тапсырмасы |
Шағын мақала дайындап келу: Адамның ақпараттық іс-әрекеті. Әртүрлі салалардағы ақпаратпен жұмыс. |
|
|
|
№2
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Деректер базасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Деректерді кеңейтілген сүзгі арқылы іріктеу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.2-электронды кесте элементтерін пішімдеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шағын жобаларды қорғауда электронды кестеде деректер базасын қолдану туралы мағлұмат аласыздар. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі
Жылы лебізбен оқушылармен сәлемдесіп, топ басшысын анықтау, Сабақтың тақырыбын, мақсатын, бағалау критерилерімен таныстырады.
Онлайын мектеп платформасындағы тест тапсырмаларын орындау арқылы бағаланатынын оқушыларға алдын ала ескертеді. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Оқулық, презентация, видео сабақ, Интерактивті тақта Оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Оқушылардың назарын сабаққа аударып, «Деректер базасымен жұмыс» туралы ой қозғау мақсатында сұрақтар қою. Сұрақ жауаптарын таныстырып, өз пікірін ортаға салады.
https://www.timeanddate.com/timer/ осы сайт арқылы таймер қояды. |
Дескрипторлар: Жауап беру, көру, ойын жинақтау, үйренгенін пайдалану |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Авторлық бағдарлама
Авторлық бағдарлама
Информатикалық сауаттылық
Қазақстанның тәуелсіз мемлекет ретінде қалыптасуы орта білім беру жүйесінің дамуымен тығыз байланысты. Қай халықтың, қай ұлттың болсын толығып өсуіне, рухани әрі мәдени дамуына басты ықпал жасайтын тірегі де, түп қазығыда – мектеп. Мектептердің білім деңгейін көтеру және онда интерактивті құралдарды пайдалану арқылы оқу – тәрбие процесін тиісті деңгейге көтеру, мектеп ұстаздарының, басшыларының, педагогикалық ұжымның жүйелі басшылыққа алған бағыты деп есептейміз. Интерактивті құралдарды қолдану негізінде мектепте жаратылыстану бағытының пәндерін оқыту сапасын арттырып, білім беруді ақпараттандыру жүйелі түрде іске асады деуге болады. «Білім беру жүйесінің басты міндеттерінің бірі – білім беру бағдарламаларын меңгеру үшін жағдайлар жасау керек» деп көрсетілген. Солардың бірі білім беруді ақпараттандыру барысында дидактикалық және оқыту құралы болып компьютер саналады. Сондықтан кез – келген білім беру саласында мультимедиалық электрондық оқыту құралдары барлық пәндерді оқытуға пайдаланылады.
№1
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||
|
Бөлім 1. |
Ақпаратпен жұмыс жасау |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақпараттың сипаттары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.1.1- ақпараттың қасиеттерін анықтау (өзектілігі, нақтылығы, анықтығы, құндылығы және тағы басқа) 9.4.1.1 - компьютерді ұзақ уақыт бойы қолдануға байланысты қауіптерді сынап бағалау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Ақпарат ұғымы мен түрлерін анықтау. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ой сергіту жаттығуы: «Телефон» ойыны. Оқушылар екі қатар болып тұрады. Мұғалім бірінші топтың топбасшысына «Сабақ болмайды» деп, ал екінші топтың топбасшысына «Ертең сағат 10:30-да сабақ болмайды» деп сыбырлайды. Топбасшысы келесі оқушыға сыбырлап айтады, соңғы оқушыға жеткенде оқушы ақпаратты дауыстап айтады. Мұғалім оқушылардан айтылған екі ақпараттың қандай ұқсастығы және айырмашылығы бар екенін сұрайды. Оқушылар пікірлерін айтады. Жаңа топ құру: «Мозаика». -берілген мақал-мәтелдердің қиындыларын құрастыру арқылы топтарға бірігеді: 1. «Мың рет естігенше, бір рет көр». 2. «Еңбегі аздың, өнбегі аз». 3. «Ағаш айғайға кұламайды». Кестемен жұмыс: Оқушылар кестеге білетіндерін жазады. Ақпарат түрлері Ақпарат қасиеттері Оқу мақсатын таныстыру, оқушылардың қажеттілігін анықтау. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. |
Оқулық, презентация, видео сабақ, Интерактивті тақта |
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс жасау. Ақпарат дегеніміз не? Ақпаратты қабылдаудың қандай түрлері бар? Ақпараттың адам өміріндегі маңызы жайлы не айтуға болады? Оқулықпен жұмыс: Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды. (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Практикалық тапсырмалар: 1. Өзің ақпарат алатын дереккөздердің тізімін көрсет. 2. Қызметтің негізгі түрі ақпаратпен жұмыс істеуге болатын мамандықтар тізімін жаса. 3. Өзің ақпарат көзі, ақпарат алушы болатын жағдайлар туралы мысалдар келтір. Сыныптасың саған жаңа сабақ кестесін берді. Бұл ақпаратта сен үшін қандай қасиеттер бар? (Сенімділік, толық, өзекті, құнды, түсінікті, объективті. ) Дескриптор Ақпарат көзін анықтайды. Ақпарат қасиеттерін салыстырады. Топтық жұмыс: Ақпараттың барлық қасиеттері маңызды десекте, әртүрлі мамандық иелері үшін осы қасиеттердің бірі басқаларына қарағанда айрықша маңыздылыққа ие болады. Мысалы, журналист үшін бірінші кезекте ақпараттың өзектілігі маңызды. Әрбір мамандық иесі үшін ақпараттың қай қасиеті ерекше маңызды екеніне талдау жасаңдар. Дескриптор Ақпарат қасиеттерін анықтайды. Ақпарат қасиеттерін салыстырады.
|
Мұғалімді тыңдайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. Смайлик |
Интер белсенді тақта Компьютер |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
1. Ақпараттың қандай түрлері бар? 2. Ақпараттың қандай қасиеттерін білесің? 3. Ақпаратты адам қай сезім мүшесімен ең көп қабылдайды? 4. Тарихи ақпараттың қандай қасиеттерін айтуға болады? 5. Ақпараттың өзектілігіне қандай мысалдар келтіруге болады? 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Смайлик»
|
Оқулық Өзін-өзі бағалау. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. |
Оқулық, презентация, видео сабақ, Интерактивті тақта |
|
Үй тапсырмасы |
Шағын мақала дайындап келу: Адамның ақпараттық іс-әрекеті. Әртүрлі салалардағы ақпаратпен жұмыс. |
|
|
|
№2
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Деректер базасы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Деректерді кеңейтілген сүзгі арқылы іріктеу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.2-электронды кесте элементтерін пішімдеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шағын жобаларды қорғауда электронды кестеде деректер базасын қолдану туралы мағлұмат аласыздар. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі
Жылы лебізбен оқушылармен сәлемдесіп, топ басшысын анықтау, Сабақтың тақырыбын, мақсатын, бағалау критерилерімен таныстырады.
Онлайын мектеп платформасындағы тест тапсырмаларын орындау арқылы бағаланатынын оқушыларға алдын ала ескертеді. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Оқулық, презентация, видео сабақ, Интерактивті тақта Оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Оқушылардың назарын сабаққа аударып, «Деректер базасымен жұмыс» туралы ой қозғау мақсатында сұрақтар қою. Сұрақ жауаптарын таныстырып, өз пікірін ортаға салады.
https://www.timeanddate.com/timer/ осы сайт арқылы таймер қояды. |
Дескрипторлар: Жауап беру, көру, ойын жинақтау, үйренгенін пайдалану |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Алақан-жұлдыз»
ҚБ «Ең үздік жауап»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Кері байланыс Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз

барлығын түсіндім












