Қосымша
Қысқа мерзімді сабақ жоспары. Үлгі № 1
|
Бөлім: |
І.бөлім «Қиял мен шындық негіздері» |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Балмагамбетова Кымбат Тайбагаровна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қиял мен шындық: бастапқы түсінік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.2.1 Қиял мен шындықтың айырмасын мысалмен түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қиял мен шындықтың айырмашылығын ажыратады; Қарапайым мысалдар арқылы ой бөліседі; Өз ойларын шығармашылықпен жеткізеді. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ынтымақтастық, құрмет, жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сыныппен амандасу, көңіл-күй қалыптастыру. «Тілек таспасы» әдісі арқылы психологиялық ахуал қалыптастыру. Мұғалім түрлі түсті қағаз таспаларын таратады.
«Бағдаршам» түстерімен 3 топқа
бөлінеді: І. Қызығушылықты ояту. «Сиқырлы қақпа» Интертақтада екі есік суретін көрсетеді: бір есіктің артында – «Қиял әлемі» (ертегі, ұшатын кілем, сөйлейтін жануар), екінші есіктің артында – «Шындық әлемі» (мектеп, табиғат, күнделікті өмір). «Егер сен қайсы есікті ашар едің? Неге?» деп сұрайды. |
Оқушылар амандасады. Әр оқушы таспаға бір жақсы тілек жазып, тақтадағы «Тілек ағашына» (плакатқа) іледі. «Бағдаршам» әдісімен 3 топқа бөлініп, топ басшысын тағайындайдыӨз ойымен бөліседі, сабақ тақырыбын болжайды. |
Қалыптастырушы бағалау Оқушылар тапсырмадан кейін «Қол көтеру» әдісімен өз жұмысын бағалайды. Өзін бағалау (толық/жартылай/мүлдем білмеймін). Бағалау парақшалары таратылады. |
Интертақта, кеспе қағаздар, жұмыс дәптерлері, флипчарт, балл қоюға арналған стикерлер, суреттер. |
||
|
Сабақтың ортасы 30мин |
Тапсырма 1. «Қиял және шындық суреттері» (топтық жұмыс ) Әр топқа суреттер жиынтығын (ертегі кейіпкерлері, жануарлар, ғарыш кемесі, мектеп, табиғат) таратады. «Суреттерді қиялға жататын және шындыққа жататын деп бөліңдер» деп тапсырма береді. Тапсырма 2. «Қиял әңгімесі» (жұптық жұмыс)
Жұптарға тапсырма береді:
Тапсырма 3. «Қиял мен шындық Венн диаграммасы» (жеке жұмыс) Мұғалім әрекеті: Оқушыларға екі шеңберден тұратын бос Венн диаграммасын таратады. «Қиялға тән ерекшеліктерді бір жағына, шындыққа тән ерекшеліктерді екінші жағына, ортақ тұстарын ортаға жазыңдар» деп нұсқау береді.
|
Топта суреттерді талқылайды, постерге орналастырады. Өз ойларын түсіндіреді. Жұппен бірге шағын қиял әңгіме құрастырады. Жұмыстарын дауыстап оқиды. Венн диаграммасын толтырады. Өз жазбаларын сыныппен бөліседі. |
Дескрипторлар (барлығы 10 ұпай): Дескриптор (1 тапсырма) 1. Суреттерді дұрыс ажыратады (1 ұпай).
Топтық жұмыста белсенділік танытады (1 ұпай).
Өз ойын дәлелдейді (1 ұпай). -3 ұпай
Дескриптор (2 тапсырма) – 1. Қиялға негізделген әңгіме құрастырады (1 ұпай). 2.Әңгімеде байланыс бар (1 ұпай). 3. Ойын ауызша жеткізеді (1 ұпай). -3 ұпай
Дескриптор (3 тапсырма) 1. Қиялдың ерекшеліктерін жазады (1 ұпай). 2. Шындықтың ерекшеліктерін жазады (1 ұпай). 3.Ортақ қасиеттерін көрсетеді (1 ұпай). 4.Өз жұмысын қорғайды (1 ұпай).-4 ұпай |
Интертақта, суреттер |
||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Сабақты қорытындылау. Тақырып бойынша кері байланыс жасату: Бүгін мендегі ақпарат... Бүгін мендегі қиындық ... Бүгін мен үшін оңай... Бүгін мен үшін қызық... Оқушылардың рефлексиясын тыңдап, қысқаша қорытынды жасайды. Дескриптор бойынша алған ұпайларын есептеп қалыптастырушы баға қою. Жоғары ұпай алған оқушыларды, топты мадақтау. Орта ұпай алған оқушыларды ынталандыру. Үй
жұмысы: «Қиял әлемі мен Шындық әлемі»
атты сурет салу. |
«Бүгін мендегі...» әдісімен кері байланыс жасайды. Бағалау парақтарындағы ұпайларын есептейді. Үй жұмысын белгілеп алады. |
Барлық тапсырмалар қосындысы бойынша максималды 10 ұпаймен бағаланады. ҚБ ауызша «Бас бармақ», графикалық түрі |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Авторлық бағдарлама . "Ойлар бағы: қиял мен шындықтың арасы"
Авторлық бағдарлама . "Ойлар бағы: қиял мен шындықтың арасы"
Қосымша
Қысқа мерзімді сабақ жоспары. Үлгі № 1
|
Бөлім: |
І.бөлім «Қиял мен шындық негіздері» |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Балмагамбетова Кымбат Тайбагаровна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қиял мен шындық: бастапқы түсінік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.2.1 Қиял мен шындықтың айырмасын мысалмен түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қиял мен шындықтың айырмашылығын ажыратады; Қарапайым мысалдар арқылы ой бөліседі; Өз ойларын шығармашылықпен жеткізеді. |
|||||
|
Құндылықтар |
Ынтымақтастық, құрмет, жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сыныппен амандасу, көңіл-күй қалыптастыру. «Тілек таспасы» әдісі арқылы психологиялық ахуал қалыптастыру. Мұғалім түрлі түсті қағаз таспаларын таратады.
«Бағдаршам» түстерімен 3 топқа
бөлінеді: І. Қызығушылықты ояту. «Сиқырлы қақпа» Интертақтада екі есік суретін көрсетеді: бір есіктің артында – «Қиял әлемі» (ертегі, ұшатын кілем, сөйлейтін жануар), екінші есіктің артында – «Шындық әлемі» (мектеп, табиғат, күнделікті өмір). «Егер сен қайсы есікті ашар едің? Неге?» деп сұрайды. |
Оқушылар амандасады. Әр оқушы таспаға бір жақсы тілек жазып, тақтадағы «Тілек ағашына» (плакатқа) іледі. «Бағдаршам» әдісімен 3 топқа бөлініп, топ басшысын тағайындайдыӨз ойымен бөліседі, сабақ тақырыбын болжайды. |
Қалыптастырушы бағалау Оқушылар тапсырмадан кейін «Қол көтеру» әдісімен өз жұмысын бағалайды. Өзін бағалау (толық/жартылай/мүлдем білмеймін). Бағалау парақшалары таратылады. |
Интертақта, кеспе қағаздар, жұмыс дәптерлері, флипчарт, балл қоюға арналған стикерлер, суреттер. |
||
|
Сабақтың ортасы 30мин |
Тапсырма 1. «Қиял және шындық суреттері» (топтық жұмыс ) Әр топқа суреттер жиынтығын (ертегі кейіпкерлері, жануарлар, ғарыш кемесі, мектеп, табиғат) таратады. «Суреттерді қиялға жататын және шындыққа жататын деп бөліңдер» деп тапсырма береді. Тапсырма 2. «Қиял әңгімесі» (жұптық жұмыс)
Жұптарға тапсырма береді:
Тапсырма 3. «Қиял мен шындық Венн диаграммасы» (жеке жұмыс) Мұғалім әрекеті: Оқушыларға екі шеңберден тұратын бос Венн диаграммасын таратады. «Қиялға тән ерекшеліктерді бір жағына, шындыққа тән ерекшеліктерді екінші жағына, ортақ тұстарын ортаға жазыңдар» деп нұсқау береді.
|
Топта суреттерді талқылайды, постерге орналастырады. Өз ойларын түсіндіреді. Жұппен бірге шағын қиял әңгіме құрастырады. Жұмыстарын дауыстап оқиды. Венн диаграммасын толтырады. Өз жазбаларын сыныппен бөліседі. |
Дескрипторлар (барлығы 10 ұпай): Дескриптор (1 тапсырма) 1. Суреттерді дұрыс ажыратады (1 ұпай).
Топтық жұмыста белсенділік танытады (1 ұпай).
Өз ойын дәлелдейді (1 ұпай). -3 ұпай
Дескриптор (2 тапсырма) – 1. Қиялға негізделген әңгіме құрастырады (1 ұпай). 2.Әңгімеде байланыс бар (1 ұпай). 3. Ойын ауызша жеткізеді (1 ұпай). -3 ұпай
Дескриптор (3 тапсырма) 1. Қиялдың ерекшеліктерін жазады (1 ұпай). 2. Шындықтың ерекшеліктерін жазады (1 ұпай). 3.Ортақ қасиеттерін көрсетеді (1 ұпай). 4.Өз жұмысын қорғайды (1 ұпай).-4 ұпай |
Интертақта, суреттер |
||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Сабақты қорытындылау. Тақырып бойынша кері байланыс жасату: Бүгін мендегі ақпарат... Бүгін мендегі қиындық ... Бүгін мен үшін оңай... Бүгін мен үшін қызық... Оқушылардың рефлексиясын тыңдап, қысқаша қорытынды жасайды. Дескриптор бойынша алған ұпайларын есептеп қалыптастырушы баға қою. Жоғары ұпай алған оқушыларды, топты мадақтау. Орта ұпай алған оқушыларды ынталандыру. Үй
жұмысы: «Қиял әлемі мен Шындық әлемі»
атты сурет салу. |
«Бүгін мендегі...» әдісімен кері байланыс жасайды. Бағалау парақтарындағы ұпайларын есептейді. Үй жұмысын белгілеп алады. |
Барлық тапсырмалар қосындысы бойынша максималды 10 ұпаймен бағаланады. ҚБ ауызша «Бас бармақ», графикалық түрі |
|
||
шағым қалдыра аласыз
















