Білім беру
ұйымының атауы
|
Байзерек негізгі
орта мектебі
|
Пәні:
|
Химия
|
Бөлім:
|
7.2 Ауа. Жану
реакциясы
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
А.Т.Калабаева
|
Күні:
|
13.12.2023
ж
|
Сынып:
|
7
|
7
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Ауа. Ауаның
құрамы№6 зертханалық тәжірибе
«Балауыз шамның жануы
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
|
7.3.1.3 атмосфералық ауаны
ластанудан қорғаудың маңызын
түсіну
|
Сабақтың
мақсаты
|
атмосфералық ауаны ластанудан
қорғаудың маңызын
түсінеді
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың
кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы Ұйымдастыру
|
Ұйымдастыру
1.Түгендеу
2.Сабаққа
әзірлеу
|
|
|
|
Миға
шабуыл:
-Біз немен тыныс
аламыз;
-Демімізді іште неше
уақытқа дейін ұстап тұра
аламыз;
-Атмосфера дегеніміз
не?
-Қышқыл жаңбыр дегенді
қалай түсінеміз, қалай пайда
болады;
-Ауаның ластануына не
себеп?
-Ауаны ластамау үшін
қандай іс-шаралар атқарылу
керек;
|
Мұғалім сұрақтарына жауап
береді
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
«Соңымнан
ер»мәтінмен танысып
шығады
|
Жаңа тақырыппен
танысады
Тақырыпты оқыған оқушы екі оқушыға сұрақ қояды
.
|
Дескриптор:
1.Ауа тіршілік көзі
екенін біледі
2 Ауаның құрамын
сипаттайды
|
|
|
№6 зертханалық
жұмыс.
Байқалған құбылыстардан тиісті
қорытынды жасау.
|
Жасалған жұмыстың нәтижесіне
қортынды айтады
|
Дескриптор
1.Зертх.тәжірибемен таныса
отырып, , құбылыстарды
айқындайды
2.Зертханалық тәжірибе
кезіндегі жану өнімдерін
атайды
3.Заттар жанғанда не бөлінетінін
түсінеді
(Балауыз жанғанда
көмір қышқыл газы түзілгенін
)
|
|
|
1-тапсырма
Оқулықтағы мәтінді оқып, кестені
толтырыңыз
Ауаның құрамын сипаттап
жазыңыз
Ауаның
құрамы
|
Көлемдік мөлшері
(%)
|
Тұрақты
газдар
|
Кездейсоқ
газдар
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор
1.Ауаның құрамын
біледі
2.ауаның көлемдік
мөлшерін жазады
3.тұрақты ,кездейсоқ
газдарды жазады
|
|
|
3
тапсырма
Видео ролик көріп,қосымша
мәліметтерді пайдаланып кестені
толтырыңыз
Атмосфералық ауаны ластаушылар
мен атмосфера тазалығын сақтау жолдарын
жазыңыз
Атмосферның ластану жолдары
|
Атмосфера тазалығын
сақтау жолдары
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор
1. ауаның ластану жолын
жазады
2. ауаның тазалығын сақтау
жолдарын
талдап
көрсетеді
3.Атмосфераға зиянды заттардың
қалай таралатынын
біледі
|
|
Сабақтың
соңы
Кері
байланыс
|
ҚБ: «Отшашу» әдісі арқылы
жұптар бір-бірінің жұмыстарын
бағалайды. Кері
байланыс
«БББ
кестесі»
|
Білемін Білдім Білгім келеді
(ұсыныс немесе жауабын таппаған сұрағын
жазады
|
|
|