Материалдар / Ауа, Ауаның құрамы. №6 зертханалық жұмыс. "Балауыз шамның жануы" ҚМЖ
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ауа, Ауаның құрамы. №6 зертханалық жұмыс. "Балауыз шамның жануы" ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Химия 7 - сынып. Ауа. Ауаның құрамы. №6 зертханалық жұмыс. "Балауыз шамның жануы" тақырыбына жасалған Қымқа мерзімді жоспар. Ашық сабақ
Авторы:
04 Желтоқсан 2023
664
28 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:

Бөлім:

7.2В Ауа. Жану реакциясы

Педагогтің тегі, аты - жөні

Дәрменқұлова Динара

Күні:

30.11.23 ж

Сынып:

7

Сабақтың тақырыбы

Ауа. Ауаның құрамы

6 зертханалық тәжірибе «Балауыз шамның жануы»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.3.1.1-ауа құрамын білу;

7.3.1.2 -заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу

7.3.1.3 -атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну

Сабақтың мақсаты

Ауа құрамын біледі

Заттардың жануын зерттейді

Атмосфера ауасын ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді

Талап құндылығы

Білуге, жаңаны тануға құштар болу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал, сыныптың назарын аударту «Жасанды интелект» оқу – ағарту министрі Ғ.Бисембаев сөзімен

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2.Оқушылар топтарға бөлінеді

3. Оқушыларға өзін – өзі бағалау парағы таратылады

«Атом құрылысы» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу



Үй тапсырмасы «Guiziz» платформасы арқылы сұралады

  1. Атомның планетаралық моделін ұсынған. Э. Резерфорд

  2. Ядро заряды бірдей, бірақ атомдық массалары әртүрлі элемент атомдарының түрөзгерісі. Изотоптар

  3. Әртүрлі атомдардан тұратын молекула. Күрделі зат

  4. Атомның бүкіл массасы қайда шоғырланған. Ядрода

  5. Протонның заряды тең. +1

  6. Нейтронның заряды тең. 0

  7. Ядроның құрамына кіретін бөлшектер. Протондар мен нейтрондар

  8. Электронның заряды тең. -1

  9. Элементтің ең кіші бөлшегі. Атом

  10. Екі немесе одан да көп элементтен тұратын қосылыс. Молекула

Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін:

-Балалар, көңіл күйлерің қалай? Керемет! (қолдарын көтереді)




1 топ – Оттек

2 топ – Азот

3 топ - Асыл газ


Оқушыларға сұраққа жауап береді

Мадақтау сөздері:

Жарайсың!

Керемет!

Сәттілік тілеймін!









ҚБ. Оқушылар өз – өздерін бағалайды.

Әрбір дұрыс жауап

2 ұпай

Кітап, дәптер, интерактив ті тақта








Интерактив ті тақта




https://quizizz.com/join?gc=97932441


Сабақтық ортасы

15 минут








Жаңа сабақ материалдарын игерту

«Ой қозғау»

Оқушылар , алдарыңыздағы көріністен не байқауға болады?


Бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз Ауа. Ауаның құрамы.

Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.

Жаңа сабақ түсіндіріледі

«Миға шабуыл» сұрақтары қойылады , талқылайды







Топтық жұмыс. «Мәтінді тест » әдісі

1 топ. Ауаның құрамына кіретін газдар

2 топ. Атмосфераны қорғау шаралары туралы

3 топ. Заттардың ауада жануы туралы- әр топ талқылау жұмыстары жүргізіледі.



Оқушылар  жауап

береді.



Маңызды деп таныған мәліметтерді дәптерге түртіп алады.

Сұрақтарға жауап береді







Тақырыпты «Мәтінді тест» әдісімен меңгереді. Берілген мәтін бойынша тест құрастырады және келесі топқа белгілеуге жібереді.






Дескриптор:

  • Ауаның құрамын біледі

  • Атмосфера ауасын ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді



Дескриптор:

-Ауаның құрамындағы газдарды біледі

-Атмосфераны қорғау шараларын түсінеді

-Жану реакциясын біледі

Топ бір-бірін бағалайды.

Жалпы – 3 ұпай

7-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері

Интерактивті тақта























Сабақтың ортасы

15 минут

Топтық жұмыс. №6 зертханалық жұмыс. «Балауыз шамның жануы» Қарапайым тәжірибені орындайды. Реактивтер:

Әк суы

Құрылғылармен және ыдыстар: Химиялық стақан 200 мл -2 дана Тұрғы -1 дана

Балауыз шамы – 1 дана

Сіріңке – 1 дана

Жұмыс барысы:

1. Химиялық стақанмен балауыз шамның бетін жабу

2 Әк суымен шайылған химиялық стақанмен балауыз шамның бетін жабу


Назар аударыңыздар: қыздыру құралдарымен жұмыс ережелерін сақтаңыздар


«Жеке жұмыс» сараланған тапсырма

1 тапсырма

  1. Ауаның проценттік құрамын көрсететін диаграммасын сыз.

2 тапсырма

  1. Оқушы үш балауыз шамды жағып, әрбірінің үстін стақанмен жапты. Стақандардың көлемі: біріншісі – 0,25 л, екіншісі – 0,5 л, үшіншісі – 1 л.











Тәжірибе көрсетіледі

Зертханалық жұмыс жасайды.

Байқалған құбылыстарды айтады, жұмыс дәптеріне жазады.

























Оқушылар берілген кестені толтырады.

Тапсырманы орындап болған соң тексеру үшін интербелсенді тақтадан презентация көрсетіледі


Оқушылар дескрипторда көрсетілген балл бойынша өз – өзін бағалайды.

Оқушыларға

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жауабыңды толықтыр!

деген сияқты кері байланыстар жүргізіледі.

Жеке жұмысқа 2 балл беріледі.

Дескриптор:

-Балауыз шамның оттек қатысында жануын зерттейді

-Көмірқыш қыл газы қатысында балауыз шамның жануын зерттейді

-Байқалған құбылысты жазады

Жалпы: 3 ұпай














Дескриптор

-Ауаның проценттің құрамын жазады, диаграмма сызады


- Қай Балауыз шамы бірінші болып өшуін зерттейді.

Жалпы: 2 ұпай















7-сынып оқулығы.

Зертхана-лық жұмыс дәптерлері





Сабақтың соңы

10 минут

«Educaplay Материалды жүктеу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!