|
7.2 А Атомдар. Молекулалар. Заттар |
||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақмуханова Ырысбол Әлібекқызы Кенжегалиева Зауреш Айткалиевна Абденов Самат Алдонгарович Хансұлтанова Алмагүл Мұқтарқызы |
|
|
Күн: 3.12 |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: 7 |
Ауа. Ауаның құрамы. 6-зертханалық жұмыс. «Балауыздың жануы» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.1-ауаның құрамы білу. 7.3.1.2-заттардың жануы кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу 7.3.1.3-атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
ауаның құрамы біледі заттардың жануы кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын біледі : атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді |
|
|
Құндылықтар |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Комплимент айту» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Оттек, көмірқышқыл газы, азот» молекулаларының суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Комплимент айту» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Оттек, көмірқышқыл газы, азот» молекулаларының суреті бойынша топқа бірігеді |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
||||||
|
7 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Quizizz» платформасы арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.Атом Ауаның ластануы « Кинометафора» тәсілі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар «Quizizz» платформасы арқылы жауап береді., өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. « Кинометафора» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Атом https://quizizz.com/join?gc=97932441 Ауаның ластануы https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/1aa3c6a3-cf52-41e4-abf0-5d6d2efe4fcb |
||||||
|
10 мин |
ІV Жаңа сабақ Ауаның маңызы Ауаның құрамы Балауыздың жануы Джозеф Пристли, Антуан Лавуазье, Генри Кавендиш және Карл Шееле секілді ғалымдар ауаның газдардың қоспасы екенін зерттеп, ғылыми тұжырымдар ұсынды. Француз ғалымы Антуан Лоран Лавуазье, бірнеше тәжірибе жасап, ауаның бөлігі, тыныс және жану үшін қолайлы оттек деп атаған газдан және бөлігі, азот деп аталатын «жансыз газдан» тұратынын дәлелдеген. Кейінірек 78% – азот, 21% – оттек, 0,93% – аргон және басқа инертті газдар ауаның тұрақты компоненттері екені анықталды. Ауа құрамындағы көмірқышқыл газ және су булары ауыспалы компоненттер. Сондай-ақ, ауаны ластайтын азот пен күкірттің оксидтері де болуы мүмкін. Қазіргі заманғы әлемде жаһандық проблемалардың бірі ауаның ластануы болып отыр. Бұл жағдай ірі қалалар мен өндіріс орталықтарында айқын орын алады. Атмосфераға автокөліктер мен мұнай өңдеу зауыттарынан және басқа да өндірістерден шығатын зиянды газдар мен бөлшектер жиналып тұмша түзіледі. Бұл балалар, қарт кісілер және өкпе мен жүрек ауруы бар сырқат кісілерге қауіпті. Басқа елдер сияқты Қазақстан да ауаны әртүрлі ластаушылардан қорғау шараларын жасауда |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдайды. Терминдермен танысады.Видио көрсетілімді талқылайды. |
Кері байланыс: Мұғалімнің мадақтауы |
Ауаның маңызы Ауаның құрамы Балауыз шамның жануы Видиокөрсетілім BilimLand |
||||||
|
13 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. 6-зертханалық жұмыс. «Балауыздың жануы» Керекті құрал-жабдықтар мен реактивтер: Тұрғы,стақан,әк суы (әк суы), балауыз шам. Жұмыстың орындалуы: Тұрғыға аузы төмен қаратып орнатылған стақанның астына жанған балуызды орналастырамыз. Стақанның қабырғалары буланады. Жанып тұрған балауызды алдын ала әк суымен шайылған стақанның астына орналастырамыз. Стақанның қабырғалары лайланған су тамшылары пайда болады
1-тапсырма Ауаның құрамын көрсетіңдер
2-тапсырма Суретте ауаның ластаушы көздері көрсетілген. Табиғи және жасанды ластануды анықтаңыз
(e) Ауаны ластаушы компоненттерді атаңыздар. ………………………………………………………………………………… Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма Қышқыл жаңбыр ұғымы барлығымызға белгілі. Бұл түсінікті 100-ден астам жыл бұрын ағылшын химигі Э. Р. Смит енгізген. Қышқыл жаңбыр автокөлік, зауыттар мен жылу электростанциялардан шығатын азот және күкірт оксидтерінің атмосферадағы су буларымен өзара әрекеттесу нәтижесінде түзіледі. Нәтижесінде түзілетін күкірт пен азот қышқылдары орман, көлдер мен оларда тіршілік ететін жан-жануарлардың өміріне қауіпті. Адам қолынан шыққан мәдени, сәулетті ескерткіштер, көліктер мен құбырлар да бұзылып, істен шығады. Мәселенің шешімі өндірістік бизнес қызметін тоқтату немесе қымбат сүзгілерін орнату болуы мүмкін. Сұрақ :Өткен ғасырдың шамасы 60-шы жылдары қышқыл жаңбыр жиі жауған. Бұның себебін түсіндір. |
Нұсқаулық бойынша зертханалық жұмысты орындап, дәптерге жазады. . Ауаның құрамын кестеге толтырады; Суретте ауаның ластаушы көздері көрсетілген. Табиғи және жасанды ластануды анықтайды. Ауаны ластаушы компоненттерді атайды. Жауабы Өндірістің өркендеуіне байланысты және автокөлік санының ұлғаюы азот, күкірт және көміртек оксидтерінің ауадағы мөлшері ұлғайып, қышқыл жаңбырлардың түзілуіне әсер етеді. |
Дескриптор: зертханалық тәжірибе жасап,құбылыстарды айқындап, өзгерісті байқайды; зертханалық тәжірибе кезінде жану өнімдерін атайды; Балауыз жанғанда көмір қышқыл газы түзілгенін түсінеді; жасалған жұмыстың нәтижесін қортындылай біледі; Дескриптор: ауаның құрамын кестеге толтырады; Жалпы балл-4
Дескриптор : табиғи және жасанды ластануды анықтайды; ауаны ластаушы компоненттерді атайды; Жалпы балл-2 |
«Балауыздың жануы» https://youtu.be/mLGBnpgT4Wc?si=h6YIKMYRHhUL-nsd
BilimLand
|
||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Шығу билеті» Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Кері байланыс «Шығу билеті» Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
|
|||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 8оку |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауа. Ауаның құрамы. 6-зертханалық жұмыс. «Балауыздың жануы»
Ауа. Ауаның құрамы. 6-зертханалық жұмыс. «Балауыздың жануы»
|
7.2 А Атомдар. Молекулалар. Заттар |
||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақмуханова Ырысбол Әлібекқызы Кенжегалиева Зауреш Айткалиевна Абденов Самат Алдонгарович Хансұлтанова Алмагүл Мұқтарқызы |
|
|
Күн: 3.12 |
Сыныбы : 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: 7 |
Ауа. Ауаның құрамы. 6-зертханалық жұмыс. «Балауыздың жануы» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.1-ауаның құрамы білу. 7.3.1.2-заттардың жануы кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу 7.3.1.3-атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
ауаның құрамы біледі заттардың жануы кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын біледі : атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді |
|
|
Құндылықтар |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Комплимент айту» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «Оттек, көмірқышқыл газы, азот» молекулаларының суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Комплимент айту» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Оттек, көмірқышқыл газы, азот» молекулаларының суреті бойынша топқа бірігеді |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
||||||
|
7 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Quizizz» платформасы арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.Атом Ауаның ластануы « Кинометафора» тәсілі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар «Quizizz» платформасы арқылы жауап береді., өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. « Кинометафора» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Атом https://quizizz.com/join?gc=97932441 Ауаның ластануы https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/1aa3c6a3-cf52-41e4-abf0-5d6d2efe4fcb |
||||||
|
10 мин |
ІV Жаңа сабақ Ауаның маңызы Ауаның құрамы Балауыздың жануы Джозеф Пристли, Антуан Лавуазье, Генри Кавендиш және Карл Шееле секілді ғалымдар ауаның газдардың қоспасы екенін зерттеп, ғылыми тұжырымдар ұсынды. Француз ғалымы Антуан Лоран Лавуазье, бірнеше тәжірибе жасап, ауаның бөлігі, тыныс және жану үшін қолайлы оттек деп атаған газдан және бөлігі, азот деп аталатын «жансыз газдан» тұратынын дәлелдеген. Кейінірек 78% – азот, 21% – оттек, 0,93% – аргон және басқа инертті газдар ауаның тұрақты компоненттері екені анықталды. Ауа құрамындағы көмірқышқыл газ және су булары ауыспалы компоненттер. Сондай-ақ, ауаны ластайтын азот пен күкірттің оксидтері де болуы мүмкін. Қазіргі заманғы әлемде жаһандық проблемалардың бірі ауаның ластануы болып отыр. Бұл жағдай ірі қалалар мен өндіріс орталықтарында айқын орын алады. Атмосфераға автокөліктер мен мұнай өңдеу зауыттарынан және басқа да өндірістерден шығатын зиянды газдар мен бөлшектер жиналып тұмша түзіледі. Бұл балалар, қарт кісілер және өкпе мен жүрек ауруы бар сырқат кісілерге қауіпті. Басқа елдер сияқты Қазақстан да ауаны әртүрлі ластаушылардан қорғау шараларын жасауда |
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдайды. Терминдермен танысады.Видио көрсетілімді талқылайды. |
Кері байланыс: Мұғалімнің мадақтауы |
Ауаның маңызы Ауаның құрамы Балауыз шамның жануы Видиокөрсетілім BilimLand |
||||||
|
13 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. 6-зертханалық жұмыс. «Балауыздың жануы» Керекті құрал-жабдықтар мен реактивтер: Тұрғы,стақан,әк суы (әк суы), балауыз шам. Жұмыстың орындалуы: Тұрғыға аузы төмен қаратып орнатылған стақанның астына жанған балуызды орналастырамыз. Стақанның қабырғалары буланады. Жанып тұрған балауызды алдын ала әк суымен шайылған стақанның астына орналастырамыз. Стақанның қабырғалары лайланған су тамшылары пайда болады
1-тапсырма Ауаның құрамын көрсетіңдер
2-тапсырма Суретте ауаның ластаушы көздері көрсетілген. Табиғи және жасанды ластануды анықтаңыз
(e) Ауаны ластаушы компоненттерді атаңыздар. ………………………………………………………………………………… Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма Қышқыл жаңбыр ұғымы барлығымызға белгілі. Бұл түсінікті 100-ден астам жыл бұрын ағылшын химигі Э. Р. Смит енгізген. Қышқыл жаңбыр автокөлік, зауыттар мен жылу электростанциялардан шығатын азот және күкірт оксидтерінің атмосферадағы су буларымен өзара әрекеттесу нәтижесінде түзіледі. Нәтижесінде түзілетін күкірт пен азот қышқылдары орман, көлдер мен оларда тіршілік ететін жан-жануарлардың өміріне қауіпті. Адам қолынан шыққан мәдени, сәулетті ескерткіштер, көліктер мен құбырлар да бұзылып, істен шығады. Мәселенің шешімі өндірістік бизнес қызметін тоқтату немесе қымбат сүзгілерін орнату болуы мүмкін. Сұрақ :Өткен ғасырдың шамасы 60-шы жылдары қышқыл жаңбыр жиі жауған. Бұның себебін түсіндір. |
Нұсқаулық бойынша зертханалық жұмысты орындап, дәптерге жазады. . Ауаның құрамын кестеге толтырады; Суретте ауаның ластаушы көздері көрсетілген. Табиғи және жасанды ластануды анықтайды. Ауаны ластаушы компоненттерді атайды. Жауабы Өндірістің өркендеуіне байланысты және автокөлік санының ұлғаюы азот, күкірт және көміртек оксидтерінің ауадағы мөлшері ұлғайып, қышқыл жаңбырлардың түзілуіне әсер етеді. |
Дескриптор: зертханалық тәжірибе жасап,құбылыстарды айқындап, өзгерісті байқайды; зертханалық тәжірибе кезінде жану өнімдерін атайды; Балауыз жанғанда көмір қышқыл газы түзілгенін түсінеді; жасалған жұмыстың нәтижесін қортындылай біледі; Дескриптор: ауаның құрамын кестеге толтырады; Жалпы балл-4
Дескриптор : табиғи және жасанды ластануды анықтайды; ауаны ластаушы компоненттерді атайды; Жалпы балл-2 |
«Балауыздың жануы» https://youtu.be/mLGBnpgT4Wc?si=h6YIKMYRHhUL-nsd
BilimLand
|
||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Шығу билеті» Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Кері байланыс «Шығу билеті» Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
|
|||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 8оку |
|
|
шағым қалдыра аласыз















