|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2В Ауа. Жану реакциясы |
Мектеп: Заңғар ЖОББМ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Базаралина Кызымай |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП:7 |
Қатысқандар : 8 |
Қатыспағандар: - |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауа. Ауаның құрамы №6 зертханалық тәжірибе «Балауыз шамның жануы» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.1-ауа құрамын білу; 7.3.1.2 -заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу 7.3.1.3 -атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Ауаның құрамын біледі заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын және атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді, Тапсырмалар орындау барысында алған білімдерін қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Ауа құрамын біледі. 2.Заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын меңгереді. 3.Атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: - затты жағуға қажеттіжағдайларды және жануреакциясының өнімдерін сипаттайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:Оттек ,тез тұтанатын, өртке қауіпсіз, жану, сынау, жанармай, жанбайтын, тұтану, жану өнімдері, отын, тұтану көзі, өртсөндіргіш |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бірлесе жұмыс жасау, сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, белсенді болу, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу,экологиялық білім алуды қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
2 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу.Жағымды психологиялық ахуал.
«Сені көргеніме
қуаныштымын...» жаттығуы Жаттығуды орындау Балалар, жаңа тақырыпты бастамас бұрын бір тыныс алу жаттығуын жасап алайық. тұрыңыз және мүмкіндігінше терең дем алыңыз. деміңізді мүмкіндігінше ұстаңыз. Жақсы рахмет, қазыр отырымыз. Сендерге тағы бір жұмбақ қоямын...
«ЖҰМБАҚТЫ ШЕШ» әдісі арқылы жаңа сабақтың мағынасын ашу. «Исі де, дәмі де жоқ ұсталмайды Ол болмаса отын да тұтанбайды Ол болмаса тіршілік, өмір де жоқ, (Ауа) Дәптерге жаңа тақырыбты жазамыз Қалыптастырушы бағалау: қолмен белгі беру арқылы білім алушылар бірін-бірі бағалайды. Мақсатымен, күтілетін нәтижемен таныстыру |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
10 мин
10 мин 5мин 5 мин |
Мәтінмен жұмыс “Мәреге жету” әдісі ( оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым дағдылары дамиды).(Білу түсіну деңгейі). Жұппен жұмыс. Қазыр біз жұппен жұмыс жасаймыз Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында мұғалім оқушыларға үлестірмелі қағаздар таратады. Мұғалім нөмірленген парақ дайындап, оларды әр топқа береді. Мәтінді оқып болғаннан кейін оқушылар тақтада постер түрінде алған білімдерін ортаға салады. Бұған үш минуттай уақыт бөлінеді. Қай топ неғұрлым көп фактілерді, оқиғаларды,олардың мерзімдерін көрсеткенін, қай топ неғұрлым толық, нақты, анық жауап бергенін мұғалім анықтап, жеңімпаздарды белгілейді. Қалыптастырушы бағалау:Қорғаудан кейін топтар бір-бірінің шеңберін бояй алады, мысалы, қызыл - өте жақсы, жасыл - жақсы, сары - аяқтау керек. Бейнеролик 1 ( Оқушылар бейнероликті көреді, содан кейін мұғаліммен бірге зертханалық жұмысты орындайды. Нәтижелер зертханалық жұмыстарға арналған дәптердегі кестеге енгізіледі ) Тәжірибе №6-зертханалық жұмыс Жұмыс барысы. Тұрғыға құрғақ стаканның аузын төмен қаратып бекітіп астына жанған балауызды орналастырамыз.Cтаканның қабырғалары буланады.Енді жанып тұрған балауызды алдын ала әк суымен шайылған стаканның астына орналастырамыз.Стаканның қабырғаларында лайланған су тамшылары пайда болады. Байқалған құбылыстардан тиісті қорытынды жасаймыз.
Педагог оттегіде қандай заттар жанады деген сұрақтар қояды. Оқулықпен жұмыс жасап, фосфордың, күкірттің жануын ауызша айтуды ұсынады. Дескриптор Білім алушы - жану өнімдерінатайды; -кестені толтырады; Қалыптастырушы бағалау:Мұғалім әр оқушыға фигураларды тарату түрінде формативті бағалауды жүргізе алады.( жұлдыз өте жақсы, шаршы жақсы, шеңберді жақсарту керек ) 1- тапсырма «түртіп алу әдісі» Ауаның сапалық құрамын кестеге толтырыңыз:
Дескриптор Білім алушы -ауаның құрамын кестеге толтырады; -ауаның құрамын көлемі бойынша кестеге толтырады; Қалыптастырушы бағалау:бағдаршам арқылы бірін- бірі бағалайды Атмосфера Бейнеролик көрсетуге болады. 2-тапсырма "Өз шешіміңді тап" Мұғалім проблемалық сұрақ қояды, қоршаған ортаның ластану мәселесінің шешімін ұсынады. 1-топ пластикалық бөтелкелерге балама табу, 2-топ ауаға шығарылатын газдарды азайту жолын ұсынады, 3-топ қалдықтардың мөлшерін азайту. Дескриптор: Білім алушы - атмосфераның ластану көздерін атайды; - атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді; Қалыптастырушы бағалау:медальмен бағалау жазылым оқылым тыңдалым дағдылары.
|
Шаршаны бояу Оқулық Құрал-жабдықтар: шыны ыдыс, балауыз шам, шырпы, құрғақ пробирка, ұстағыш.
Үлестірме материалдар
А4 форматы Маркер
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 7.2В Ауа. Жану
реакциясы
Мектеп: Заңғар
ЖОББМ Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Базаралина Кызымай СЫНЫП:7 Қатысқандар :
8 Қатыспағандар:
- Сабақтың
тақырыбы:
Ауа. Ауаның
құрамы №6 зертханалық тәжірибе
«Балауыз шамның жануы» Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
7.3.1.1-ауа құрамын
білу;
7.3.1.2 -заттардың
жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын
білу 7.3.1.3 -атмосфералық ауаны
ластанудан қорғаудың маңызын
түсіну Сабақ
мақсаттары Ауаның
құрамын біледі
заттардың жану кезінде ауаның
құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын және атмосфералық ауаны
ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді,
Тапсырмалар орындау барысында
алған білімдерін қолданады. Бағалау
критерийі
1.Ауа құрамын
біледі.
2.Заттардың жану
кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын
меңгереді. 3.Атмосфералық ауаны
ластанудан қорғаудың маңызын
түсінеді. Тілдік
мақсаттар
Оқушылар орындай
алады:
- затты жағуға
қажеттіжағдайларды және
жануреакциясының өнімдерін
сипаттайды. Негізгі сөздер мен
тіркестер:Оттек ,тез тұтанатын, өртке
қауіпсіз, жану, сынау, жанармай, жанбайтын, тұтану, жану өнімдері,
отын, тұтану көзі,
өртсөндіргіш Құндылықтарға
баулу Бірлесе жұмыс жасау, сын
тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен
қарау, ынтымақтастық, белсенді болу, жауапкершілікті сезіну, білім
алуға дайын болу,экологиялық білім алуды
қалыптастыру. Пәнаралық
байланыс Жаратылыстану Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың
басы 5
мин
2
мин
3
мин
Ұйымдастыру
кезеңі
Сәлемдесу.Жағымды психологиялық
ахуал.
«Сені көргеніме
қуаныштымын...» жаттығуы
Жаттығуды
орындау
Балалар, жаңа тақырыпты
бастамас бұрын бір тыныс алу жаттығуын жасап алайық. тұрыңыз және
мүмкіндігінше терең дем алыңыз. деміңізді мүмкіндігінше ұстаңыз.
Жақсы рахмет, қазыр отырымыз. Сендерге тағы бір жұмбақ
қоямын...
«ЖҰМБАҚТЫ
ШЕШ» әдісі арқылы жаңа сабақтың
мағынасын ашу.
«Исі де, дәмі де жоқ
ұсталмайды
Ол болмаса отын да
тұтанбайды
Ол болмаса тіршілік,
өмір де жоқ,
(Ауа)
Дәптерге жаңа
тақырыбты жазамыз
Қалыптастырушы
бағалау: қолмен белгі беру арқылы
білім алушылар бірін-бірі
бағалайды. Мақсатымен, күтілетін
нәтижемен таныстыру
Сабақтың
ортасы 30
мин
10
мин
10
мин
5мин
5
мин
Мәтінмен
жұмыс
“Мәреге жету”
әдісі ( оқылым, айтылым, тыңдалым,
жазылым дағдылары дамиды).(Білу түсіну деңгейі). Жұппен
жұмыс.
Қазыр біз
жұппен жұмыс
жасаймыз
Сабақтың тақырыбын ашу
мақсатында мұғалім оқушыларға үлестірмелі қағаздар
таратады.
Мұғалім нөмірленген парақ
дайындап, оларды әр топқа береді.
Мәтінді оқып болғаннан кейін
оқушылар тақтада постер түрінде алған білімдерін ортаға
салады.
Бұған үш минуттай уақыт
бөлінеді. Қай топ неғұрлым көп фактілерді, оқиғаларды,олардың
мерзімдерін көрсеткенін, қай топ неғұрлым толық, нақты, анық жауап
бергенін мұғалім анықтап, жеңімпаздарды
белгілейді.
Қалыптастырушы
бағалау:Қорғаудан кейін топтар
бір-бірінің шеңберін бояй алады, мысалы, қызыл - өте жақсы, жасыл -
жақсы, сары - аяқтау
керек.
Бейнеролик 1
( Оқушылар бейнероликті
көреді, содан кейін мұғаліммен бірге зертханалық жұмысты орындайды.
Нәтижелер зертханалық жұмыстарға арналған дәптердегі кестеге
енгізіледі
)
Тәжірибе
№6-зертханалық
жұмыс
Жұмыс
барысы.
Тұрғыға құрғақ
стаканның аузын төмен қаратып бекітіп астына жанған балауызды
орналастырамыз.Cтаканның қабырғалары буланады.Енді жанып тұрған
балауызды алдын ала әк суымен шайылған стаканның астына
орналастырамыз.Стаканның қабырғаларында лайланған су тамшылары
пайда болады. Байқалған құбылыстардан тиісті қорытынды
жасаймыз. Тәжірибе
реті Жұмыстың
орындалуы Байқалған
құбылыс Қорытын-ды
Педагог оттегіде
қандай заттар жанады деген сұрақтар қояды. Оқулықпен жұмыс жасап,
фосфордың, күкірттің жануын ауызша айтуды
ұсынады.
Дескриптор Білім
алушы
- жану
өнімдерінатайды;
-кестені
толтырады;
Қалыптастырушы
бағалау:Мұғалім әр оқушыға
фигураларды тарату түрінде формативті бағалауды жүргізе
алады.( жұлдыз өте жақсы, шаршы
жақсы, шеңберді жақсарту
керек
)
1- тапсырма
«түртіп алу әдісі»
Ауаның сапалық
құрамын кестеге толтырыңыз: Құрамдық
бөлігі Газдардың мөлшері %
есебімен
Көлемі
бойынша
Дескриптор Білім
алушы
-ауаның құрамын
кестеге толтырады;
-ауаның құрамын көлемі бойынша
кестеге толтырады;
Қалыптастырушы
бағалау:бағдаршам арқылы бірін- бірі
бағалайды
Атмосфера
Бейнеролик көрсетуге
болады.
2-тапсырма
"Өз шешіміңді
тап"
Мұғалім проблемалық
сұрақ қояды, қоршаған ортаның ластану мәселесінің шешімін ұсынады.
1-топ пластикалық бөтелкелерге балама табу, 2-топ ауаға шығарылатын
газдарды азайту жолын ұсынады, 3-топ қалдықтардың мөлшерін
азайту.
Дескриптор: Білім
алушы
- атмосфераның ластану
көздерін атайды;
-
атмосфералық ауаны ластанудан
қорғаудың маңызын түсінеді;
Қалыптастырушы
бағалау:медальмен бағалау жазылым
оқылым тыңдалым дағдылары.
Шаршаны
бояу
Оқулық
Құрал-жабдықтар: шыны ыдыс, балауыз
шам, шырпы,
құрғақ пробирка,
ұстағыш.
Үлестірме
материалдар
А4
форматы
Маркер
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














