Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.2В Ауа. Жану реакциясы 8.2C Химиялық реакциядағы энергиямен танысу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мейрам Жанаргүл |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы:7-8а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
7-сынып Ауа. Ауаның құрамы №6 зертханалық тәжірибе «Балауыз шамның жануы» |
8-сынып Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар. №4 зертханалық тәжірибе «Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.1-ауа құрамын білу; 7.3.1.2 -заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу |
8.3.1.3 -экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу 8.3.1.4 –экзотермиялық және эндотермиялық реакцияларды ажырату |
|
Сабақтың мақсаты: |
ауа құрамын білу; заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу |
экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу
экзотермиялық және эндотермиялық реакцияларды ажырату |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
7-сынып |
8-сынып |
|||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту Үй тапсырмасын тексеру 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Қауіпсіздік ережесін еске түсіру. 3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.
|
Тапсырма-1 Froggy jump әдісі бойынша берілген элементтердің дұрыс атауы мен таңбасын анықтайды. |
Тапсырма-1 Домино әдісі, Өрмекші торы әдісі арқылы өткен сабақта өткен тақырып бойынша тапсырма орындайды. |
Сынауықпен бағалау
. |
|
|||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 6 мин |
Оқушылардың берілген материалдарды мұқияттыңдап, сұрақтарға жауап беруін қадағалайды. Мәтін: Ауа — жер атмосферасын құрайтын табиғи газдар қоспасы Жердің ауа қабығын құрайды және аэробты тірі организмдердің қалыпты тіршілігі үшін қажет. Ауадағы оттегі тыныс алу процесінде ағзаның жасушаларына еніп, тотығу процесінде қолданылады, нәтижесінде өмірге қажетті энергия бөлінеді. Өнеркәсіпте және күнделікті өмірде ауадағы оттегі ішкі жану қозғалтқыштарында жылу мен механикалық энергия алу үшін отынды жағу үшін қолданылады. Құрамындағы газдар:
|
Тапсырма-2 Ауаның құрамы туралы мәтінмен танысып,
берілген сұрақтарға жауап
береді.
|
Тапсырма-2 Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар бойынша дайындалған видеоны қарап, тапсырмалар орындайды.
|
|
Видеоролик |
|||
|
Сабақтың ортасы 20 мин. |
Практикалық тапсырмалар беріп, дұрыс орындалуына бағыт береді |
Тапсырма-3. Практикалық жұмыс. Керекті құрал жабдықтар: үш балауыз шам, ермексаз, петель табақшасы, әртүрлі көлемде банкалар, сіріңке, секундомер Жұмыс барысы: Үш балауыз шамды ермесаздың көмегімен петель табақшасына орнатып, сіріңкемен жағамызда бірінші балауыз шамды ашық қоямыз, екіншісін үлкен банкамен, үшіншісін кішкентай банкамен ақырындап жабамыз. Қай балауыз шам қанша уақытта сөнгенін бақылаймыз, түсіндіреміз. |
Сергіту сәті (2 минут) Экзотермиялық реакция, эндотермиялық реакция, жылы бөлінеді, «Exo» , «ішкі» Тапсырма-3. Практикалық жұмыс. Керекті құрал жабдықтар: сынауықтар, спиртшам, су, ас содасы, сірке суы және KCl (калий хлориді) Жұмыс барысы: 1. Сынауықты алып бір қасық тұз саламыз, үстіне аздап сірке суын қосамыз. Не байқалды? Қандай реакция жүрді? 2. сынауыққа аздап су құйып, қасықтың ұшымен KCl (калий хлориді) қосамыз. Ешқандай реакция байқалмайды сол спиртшамның көмегімен себепті қыздырамыз. Не байқадыңыз? Қандай реакция жүрді? |
Оқушылар бір бірін бағалайды |
Зертханалық жұмыс дәптер |
|||
|
Сабақты бекіту 7 мин |
|
Химиялық диктант (сергіту сәті кезінде табылған тақырыпқа қатысты сөздерді пайдаланып сөйлемдерді аяқтайды) ..............жер атмосферасын құрайтын табиғи газдар қоспасы Ауа құрамындағы газдар........................................ .........................тыныс алу процесінде ағзаның жасушаларына еніп, тотығу процесінде қолданылады |
Химиялық диктант (сергіту сәті кезінде табылған тақырыпқа қатысты сөздерді пайдаланып сөйлемдерді аяқтайды) ............. «сыртқы» дегенді білдіреді және «endo ...............дегенді білдіреді. жылу бөле жүретін реакция......................... жылу сіңіре жүретін реакциялар.................. |
|
|
|||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауа. Ауаның құрамы. Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар.
Ауа. Ауаның құрамы. Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар.
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.2В Ауа. Жану реакциясы 8.2C Химиялық реакциядағы энергиямен танысу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мейрам Жанаргүл |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы:7-8а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
7-сынып Ауа. Ауаның құрамы №6 зертханалық тәжірибе «Балауыз шамның жануы» |
8-сынып Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар. №4 зертханалық тәжірибе «Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.1-ауа құрамын білу; 7.3.1.2 -заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу |
8.3.1.3 -экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу 8.3.1.4 –экзотермиялық және эндотермиялық реакцияларды ажырату |
|
Сабақтың мақсаты: |
ауа құрамын білу; заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу |
экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу
экзотермиялық және эндотермиялық реакцияларды ажырату |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
7-сынып |
8-сынып |
|||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту Үй тапсырмасын тексеру 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Қауіпсіздік ережесін еске түсіру. 3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.
|
Тапсырма-1 Froggy jump әдісі бойынша берілген элементтердің дұрыс атауы мен таңбасын анықтайды. |
Тапсырма-1 Домино әдісі, Өрмекші торы әдісі арқылы өткен сабақта өткен тақырып бойынша тапсырма орындайды. |
Сынауықпен бағалау
. |
|
|||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 6 мин |
Оқушылардың берілген материалдарды мұқияттыңдап, сұрақтарға жауап беруін қадағалайды. Мәтін: Ауа — жер атмосферасын құрайтын табиғи газдар қоспасы Жердің ауа қабығын құрайды және аэробты тірі организмдердің қалыпты тіршілігі үшін қажет. Ауадағы оттегі тыныс алу процесінде ағзаның жасушаларына еніп, тотығу процесінде қолданылады, нәтижесінде өмірге қажетті энергия бөлінеді. Өнеркәсіпте және күнделікті өмірде ауадағы оттегі ішкі жану қозғалтқыштарында жылу мен механикалық энергия алу үшін отынды жағу үшін қолданылады. Құрамындағы газдар:
|
Тапсырма-2 Ауаның құрамы туралы мәтінмен танысып,
берілген сұрақтарға жауап
береді.
|
Тапсырма-2 Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар бойынша дайындалған видеоны қарап, тапсырмалар орындайды.
|
|
Видеоролик |
|||
|
Сабақтың ортасы 20 мин. |
Практикалық тапсырмалар беріп, дұрыс орындалуына бағыт береді |
Тапсырма-3. Практикалық жұмыс. Керекті құрал жабдықтар: үш балауыз шам, ермексаз, петель табақшасы, әртүрлі көлемде банкалар, сіріңке, секундомер Жұмыс барысы: Үш балауыз шамды ермесаздың көмегімен петель табақшасына орнатып, сіріңкемен жағамызда бірінші балауыз шамды ашық қоямыз, екіншісін үлкен банкамен, үшіншісін кішкентай банкамен ақырындап жабамыз. Қай балауыз шам қанша уақытта сөнгенін бақылаймыз, түсіндіреміз. |
Сергіту сәті (2 минут) Экзотермиялық реакция, эндотермиялық реакция, жылы бөлінеді, «Exo» , «ішкі» Тапсырма-3. Практикалық жұмыс. Керекті құрал жабдықтар: сынауықтар, спиртшам, су, ас содасы, сірке суы және KCl (калий хлориді) Жұмыс барысы: 1. Сынауықты алып бір қасық тұз саламыз, үстіне аздап сірке суын қосамыз. Не байқалды? Қандай реакция жүрді? 2. сынауыққа аздап су құйып, қасықтың ұшымен KCl (калий хлориді) қосамыз. Ешқандай реакция байқалмайды сол спиртшамның көмегімен себепті қыздырамыз. Не байқадыңыз? Қандай реакция жүрді? |
Оқушылар бір бірін бағалайды |
Зертханалық жұмыс дәптер |
|||
|
Сабақты бекіту 7 мин |
|
Химиялық диктант (сергіту сәті кезінде табылған тақырыпқа қатысты сөздерді пайдаланып сөйлемдерді аяқтайды) ..............жер атмосферасын құрайтын табиғи газдар қоспасы Ауа құрамындағы газдар........................................ .........................тыныс алу процесінде ағзаның жасушаларына еніп, тотығу процесінде қолданылады |
Химиялық диктант (сергіту сәті кезінде табылған тақырыпқа қатысты сөздерді пайдаланып сөйлемдерді аяқтайды) ............. «сыртқы» дегенді білдіреді және «endo ...............дегенді білдіреді. жылу бөле жүретін реакция......................... жылу сіңіре жүретін реакциялар.................. |
|
|
|||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз
















