Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.2В Ауа. Жану реакциясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
З.Сарыбаева |
|
Күні: |
05.12.24 |
|
Сыныбы: |
7 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауа. Ауаның құрамы №6 зертханалық тәжірибе «Балауыз шамның жануы» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.1-ауа құрамын білу; 7.3.1.2 -заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу 7.3.1.3 -атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Ауа құрамын біледі Көпшілік оқушылар үшін: Заттардың жануын зерттейді Кейбір оқушылар үшін: Атмосфера ауасын ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Қауіпсіздік ережесін еске түсіру. 3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сынып шеңберге тұрып, бір-біріне жақсы тілек айтады, мұғалім ұсынған пейджикті оқушы өздері таңдап алады (химик, физик, географ, эколог, биолог, тарихшы) оқушылардың зейінін шоғырландыруға арналған«Кейіпкерге сипаттама» әдісі арқылы жүргіземін |
Амандасады, жоқ оқушыны айтады, жағымды көңіл-күйге келеді. Бір-біріне жақсы тілектер айтады. Тапсырма Берілген атомның сипаттамасы бойынша (протон,нейтрон,электрон) қай элемент екенін анықтайды
|
ҚБ: Баспалдақ
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Жаттығу жасайды. 1-тәжірибе. Қолымызға шарды алып үрлейміз. Не байқалды? Неге шар көлемі артты? 2-тәжірибе Үш май шам берілген оларды жағып, біреуін ашық қалдырып, екіншісін үлкен цилиндрмен және үшіншісін кіші цилиндрмен жабамыз. Қайсысы бірінші өшеді? Неліктен? |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау және дене жаттығуларын жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады
|
ҚБ. Ауызша мадақтау |
Балауыз шам, химиялық стақан, су, цилиндр, петри табақшасы |
|
Жұптық жұмыс
«Ойлан, жұптас, бөліс» |
Мәтінмен жұмыс Әр жұп өзінің атына сай ауаны сипаттайды. |
Бейне материал көргеннен кейін жұп болып жұмыс жасайды. 1.Химик-физик 2. Биолог -эколог 3. Географ -тарихшы Жқмыс дәптерге жазып алады |
ҚБ. Ауызша мадақтау Дескриптор: Жалпы - 3 балл Атмосфера ауасын ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді |
Бейне материал https://www.youtube.com/watch?v=i4wfj9f3Pgk&t=16s |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. Топтық жұмыс |
«Жас зерттеушілер» Оқушылардың танымдық қызығушылығын арттыру мақсатында, зерттеу дағдысын дамыту үшін зертханалық тәжірибені демонстрациялайды Қауіпсіздік ережесін
еске түсіреді |
Тәжірибе Шыны ыдысқа су құйып,ішіне химиялық стакан төңкеріп орнатып судың деңгейін есептейміз.Балауыз шамды жағып стаканның ішіне орнатамыз,шам өшкен соң стаканның ішіндегі судың қаншалықты көтерілгенін есептейміз не себепті судың деңгейі көтерілді. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл -Тәжірибені бақылап судың деңгейі артқанын айтады - Тәжірибені бақылап судың деңгейі қаншалақты көтерілгенін айтады - Тәжірибені бақылап судың деңгейінің не себепті1 /5 бөлігіне артқанын айтады |
Балауыз шам, химиялық стақан, су, цилиндр, петри табақшасы |
|
Жеке жұмыс «Жас зерттеушілер» |
№6 Зертханалық жұмыс «Балауыз шамның жануы» |
Тәжірибе қоþға арналған құрал |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Зертханалық жұмысты орындайды |
Балауыз шам, химиялық стақан, цилиндр, петри табақшасы, әк су, тұрғы |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия
|
«Жетістік баспалдағы» әдісі. Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдаймын. Стикерге бүгінгі сабақта қай сатыда тұрғанын жазып бере алады. |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
1-10 ұпайға дейін жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті ұпайын қойып бағалайды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауа және оның құрамы
Ауа және оның құрамы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.2В Ауа. Жану реакциясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
З.Сарыбаева |
|
Күні: |
05.12.24 |
|
Сыныбы: |
7 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауа. Ауаның құрамы №6 зертханалық тәжірибе «Балауыз шамның жануы» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.1-ауа құрамын білу; 7.3.1.2 -заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу 7.3.1.3 -атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Ауа құрамын біледі Көпшілік оқушылар үшін: Заттардың жануын зерттейді Кейбір оқушылар үшін: Атмосфера ауасын ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Қауіпсіздік ережесін еске түсіру. 3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сынып шеңберге тұрып, бір-біріне жақсы тілек айтады, мұғалім ұсынған пейджикті оқушы өздері таңдап алады (химик, физик, географ, эколог, биолог, тарихшы) оқушылардың зейінін шоғырландыруға арналған«Кейіпкерге сипаттама» әдісі арқылы жүргіземін |
Амандасады, жоқ оқушыны айтады, жағымды көңіл-күйге келеді. Бір-біріне жақсы тілектер айтады. Тапсырма Берілген атомның сипаттамасы бойынша (протон,нейтрон,электрон) қай элемент екенін анықтайды
|
ҚБ: Баспалдақ
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Жаттығу жасайды. 1-тәжірибе. Қолымызға шарды алып үрлейміз. Не байқалды? Неге шар көлемі артты? 2-тәжірибе Үш май шам берілген оларды жағып, біреуін ашық қалдырып, екіншісін үлкен цилиндрмен және үшіншісін кіші цилиндрмен жабамыз. Қайсысы бірінші өшеді? Неліктен? |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау және дене жаттығуларын жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады
|
ҚБ. Ауызша мадақтау |
Балауыз шам, химиялық стақан, су, цилиндр, петри табақшасы |
|
Жұптық жұмыс
«Ойлан, жұптас, бөліс» |
Мәтінмен жұмыс Әр жұп өзінің атына сай ауаны сипаттайды. |
Бейне материал көргеннен кейін жұп болып жұмыс жасайды. 1.Химик-физик 2. Биолог -эколог 3. Географ -тарихшы Жқмыс дәптерге жазып алады |
ҚБ. Ауызша мадақтау Дескриптор: Жалпы - 3 балл Атмосфера ауасын ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді |
Бейне материал https://www.youtube.com/watch?v=i4wfj9f3Pgk&t=16s |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. Топтық жұмыс |
«Жас зерттеушілер» Оқушылардың танымдық қызығушылығын арттыру мақсатында, зерттеу дағдысын дамыту үшін зертханалық тәжірибені демонстрациялайды Қауіпсіздік ережесін
еске түсіреді |
Тәжірибе Шыны ыдысқа су құйып,ішіне химиялық стакан төңкеріп орнатып судың деңгейін есептейміз.Балауыз шамды жағып стаканның ішіне орнатамыз,шам өшкен соң стаканның ішіндегі судың қаншалықты көтерілгенін есептейміз не себепті судың деңгейі көтерілді. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл -Тәжірибені бақылап судың деңгейі артқанын айтады - Тәжірибені бақылап судың деңгейі қаншалақты көтерілгенін айтады - Тәжірибені бақылап судың деңгейінің не себепті1 /5 бөлігіне артқанын айтады |
Балауыз шам, химиялық стақан, су, цилиндр, петри табақшасы |
|
Жеке жұмыс «Жас зерттеушілер» |
№6 Зертханалық жұмыс «Балауыз шамның жануы» |
Тәжірибе қоþға арналған құрал |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Зертханалық жұмысты орындайды |
Балауыз шам, химиялық стақан, цилиндр, петри табақшасы, әк су, тұрғы |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия
|
«Жетістік баспалдағы» әдісі. Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдаймын. Стикерге бүгінгі сабақта қай сатыда тұрғанын жазып бере алады. |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
1-10 ұпайға дейін жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті ұпайын қойып бағалайды. |
|
шағым қалдыра аласыз




















