|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
Алматы облысы Талғар ауданы Талдыбұлақ ауылы №34 орта мектеп –гимназиясы КММ |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Бергенова А.Г. |
||||
|
Пәні |
Жаратылыстану |
||||
|
Сыныбы |
3 «А» |
||||
|
Бөлім |
Ортақ тақырып: Зат. Ауа. Су. |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ауа неден құралады? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.3.2.1. Ауаның құрамын сипаттау; 3.3.2.2. Ауаның жануды қолдайтын қасиетін сипаттау; 3.1.2.3. Экспериментті жоспарау және жүргізу: |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||
|
Құндылықты дарыту |
Ай құндылығы: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы Апталық дәйек сөз: «Ақырын жүріп анық бас, еңбегің кетпес далаға!» (Абай) Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 5 мин
Ортасы 30 мин |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал орнату: Ынтымақтастық атмосферасы Амандасу салтымыз, Оқып-біліп жатырмыз. Салтымызбен сіздерге Сәлем бердік жалпымыз! Өткен тақырыпқа шолу: Үй тапсырмасын пысықтау. Қатты, сұйық тәрізді заттар. Акт мен жұмыс Тақырыпты ашу: (ЖЖ) «Шешіп көр» әдісі: таратпа қағаз арқылы жұмбақтың шешуін таба отырып, жаңа тақырыпты ашу. Сұрақтар:
Көзге ілінбейді, Жұтсаң білінбейді (Жұмбақты өз-ара талдап,жауабын түсіндіру)
ЕББҚ бар балаларға тапсырма:
(Ұ.Ж)
ЕББҚ бар балаларға тапсырма:
(Т.Ж) Ауаның құрамы «Топтас,бөліс» әдісі: Инфографиканың көмегімен ауаның құрамын анықта. Сұрақтарға жауа беріңдер.
ЕББҚ бар балаларға тапсырма:
Сергіту сәті
Азот-шеңбер ашады Оттегі-шеңберге жиналады Көмірқышқыл газы-тарайды (Ж.Ж) От пен ауа «Ойлан, жұптас,бөліс» әдісі: Қай кезде от жанады, қай кезе жанбайды? І. топ: Отты тұтандыратындар. ІІ.топ: Отты өшіретіндер. Отты тұтаңдырады: отты үрлеу, желдің соғуы, желдеткіші ашық пеш. Отты өшіреді: шелекпен су құю, күрекпен құм лақтыру, көрпемен жабу. (ҰЖ) зерттеу «Көпіршелер» әдісі: Эксперимент жасау. Оттың жануына ауа қажет деген болжамды қалай дәлелдеуге болады? Балауыз шамдарды жағады. Екі балауыз шамның үстіне бір уақытта бір литірлік және үш литірлік құтыларды қойып, біреуін ашық қалдырады. От жану үдерісін бақылайды. Қорытынды жасайды. Ойлан: Ауа, азот,оттек, көмірқышқыл газ және Басқа газдардан құралады. Ауа отты өршітеді. Өртті сөндіру үшін ауа жіермей, жолын жабу керек. ЕББҚ бар балаларға тапсырма:
|
-Оқушылар Өлең жолдарын бірге айтады. - Үй тапсырмасын қорытады Тақырыпты ашады Ауа Заттың иісі жоқ екенін. Заттың түссіз болатыны. Газдың дәмі жоқ болатынын. Сұрақтарға жауап береді. Газ күйінде Ғаламшарлар. Жер ғаламшарлары тіршілік бар жалғыз жалғыз ғаламшар. Мұнда су, өсімдіктер, жануарлар,адамдар тіршілік етеді. Қызылжұлдыз Марс Негешті жіберер еді, себебі ол ауау қоры бар скафандр киген. Тапсырманы орындайды Сұраққа жауап береді. Отты үрлейді, үстінен қолмен желпейді.
жел соққан жерде, күн жақсы түскен жер.
Жаңбыр жауған кезде, айда шыны қалпақ астында ауа болмайтындықтан, жана алмайды. Ормандағы алаңқай ылғал болғандықтан от нашар жанады. Музыка ырғағымен шеңберге тұрады. Оттек-ораман, су буы мұхит, көмірқышқыл газ, зауыт, түтін, қала. Сұраққа жауап береді. Бақылайды, қорытынды жсасайды. І. Сіріңкемен ойнауға болмайды. ІІ. Электр тоғымен жылытатын құралдарды қараусыз қалдыруға болмайды. ІІІ. Үйден шығарда барлық электр құралдарын сөндіру керек. |
Ауызша мақтау мадақтау Бағалау термометрі арқылы өзін-өзі бағалап отырады.
Дискриптор: -Сұрақтарға нақты жауап берді. (1.ұ)
«Басмармақ» әдісі арқылы бағалау Дискриптор: -Жұмбақта қандай зат жасырылғанын табады. -Сұрақтарға нақты жауап берді. (1.ұ) Дискриптор: -Сурет бойынша сұрақтарға нақты жауап берді. (1.ұ) «Үш шапалақ» арқылы бағалау
Дискриптор:
Дискриптор:
Дискриптор:
Дискриптор:
(1.ұ
Бағалау термометрі арқылы өзін-өзі бағалап отырады
«Үш шапалақ» арқылы бағалау
|
https://wordwall.net/ Таратпа қағаздар
https://youtu.be/YYYEaeeW9Yo?si=GNhGh9pKPlQirgzb
|
|
|
Соңы 10 мин |
Кері байланыс. - Бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс жасайық. Топ мүшелері ақылдаса отырып, таратылған ауарайының стикерін жабыстырады. Рефлексия:«Белгі бер»
Үй тапсырмасы: Үйде өрт шығудан сақтайтын ережелерді жазу |
.-Білім алушылар бүгінгі өткен тақырыпқа байланысты, кері байланыс жасайды. Сабақтағы көңіл күйлерін белгілер әдісімен көрсетеді. Білім алушылар бүгінгі сабақта Бағалау термометрі арқылы бағаланады Үйге тапсырма жазады. |
Дискриптор: Қауіпсіз ережелерін жазады;
Бағалау термометрі арқылы өзін-өзі бағалап отырады |
|
|
Тапсырмалар
(ЖЖ)
«Шешіп көр» әдісі: таратпа қағаз арқылы жұмбақтың шешуін таба отырып, жаңа тақырыпты ашу.
ЕББҚ бар балаларға тапсырма:
-
Ауаның дәмі болама?
3-сынып
оқулығынан
Тапсырма № 1 .
(Ұ.Ж)
-
Айырмашылығын тап.
-
Екі ғаламшардың суретін салыстыр.
-
Олар неге әртүрлі?
-
Ғаламшардың қайсысы қызыл түсті?
-
Балалардың қайсысы қызылжұлдызға (марсқа) ұшуға дайын деп ойлайсың?
-
Өз ойыңды түсіндір.
-
Суретте не бейнеленген?

Тапсырма № 2
Т.Ж) Ауаның құрамы
«Топтас,бөліс» әдісі:
Инфографиканың көмегімен ауаның құрамын анықта. Сұрақтарға жауа беріңдер

Тапсырма № 3
(Ж.Ж) От пен ауа
«Ойлан, жұптас,бөліс» әдісі:
Қай кезде от жанады, қай кезе жанбайды?
І. топ: Отты тұтандыратындар.
ІІ.топ: Отты өшіретіндер.

Тапсырма № 4
(ҰЖ) зерттеу
«Көпіршелер» әдісі:
Эксперимент жасау.
Оттың жануына ауа қажет деген болжамды қалай дәлелдеуге болады?


Кері байланыс «Ауа райы» Рефлексия:«Белгі бер» Қауіпсіз ережелері Бағалау термометрі
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауа неден құралады? Жаратылыстану 3-сынып
Ауа неден құралады? Жаратылыстану 3-сынып
|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||
|
Білім беру ұйымының атауы |
Алматы облысы Талғар ауданы Талдыбұлақ ауылы №34 орта мектеп –гимназиясы КММ |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Бергенова А.Г. |
||||
|
Пәні |
Жаратылыстану |
||||
|
Сыныбы |
3 «А» |
||||
|
Бөлім |
Ортақ тақырып: Зат. Ауа. Су. |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ауа неден құралады? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.3.2.1. Ауаның құрамын сипаттау; 3.3.2.2. Ауаның жануды қолдайтын қасиетін сипаттау; 3.1.2.3. Экспериментті жоспарау және жүргізу: |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||
|
Құндылықты дарыту |
Ай құндылығы: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы Апталық дәйек сөз: «Ақырын жүріп анық бас, еңбегің кетпес далаға!» (Абай) Адам өміріндегі, отбасындағы, қоғамдағы еңбектің құндылығын түсіну |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы 5 мин
Ортасы 30 мин |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал орнату: Ынтымақтастық атмосферасы Амандасу салтымыз, Оқып-біліп жатырмыз. Салтымызбен сіздерге Сәлем бердік жалпымыз! Өткен тақырыпқа шолу: Үй тапсырмасын пысықтау. Қатты, сұйық тәрізді заттар. Акт мен жұмыс Тақырыпты ашу: (ЖЖ) «Шешіп көр» әдісі: таратпа қағаз арқылы жұмбақтың шешуін таба отырып, жаңа тақырыпты ашу. Сұрақтар:
Көзге ілінбейді, Жұтсаң білінбейді (Жұмбақты өз-ара талдап,жауабын түсіндіру)
ЕББҚ бар балаларға тапсырма:
(Ұ.Ж)
ЕББҚ бар балаларға тапсырма:
(Т.Ж) Ауаның құрамы «Топтас,бөліс» әдісі: Инфографиканың көмегімен ауаның құрамын анықта. Сұрақтарға жауа беріңдер.
ЕББҚ бар балаларға тапсырма:
Сергіту сәті
Азот-шеңбер ашады Оттегі-шеңберге жиналады Көмірқышқыл газы-тарайды (Ж.Ж) От пен ауа «Ойлан, жұптас,бөліс» әдісі: Қай кезде от жанады, қай кезе жанбайды? І. топ: Отты тұтандыратындар. ІІ.топ: Отты өшіретіндер. Отты тұтаңдырады: отты үрлеу, желдің соғуы, желдеткіші ашық пеш. Отты өшіреді: шелекпен су құю, күрекпен құм лақтыру, көрпемен жабу. (ҰЖ) зерттеу «Көпіршелер» әдісі: Эксперимент жасау. Оттың жануына ауа қажет деген болжамды қалай дәлелдеуге болады? Балауыз шамдарды жағады. Екі балауыз шамның үстіне бір уақытта бір литірлік және үш литірлік құтыларды қойып, біреуін ашық қалдырады. От жану үдерісін бақылайды. Қорытынды жасайды. Ойлан: Ауа, азот,оттек, көмірқышқыл газ және Басқа газдардан құралады. Ауа отты өршітеді. Өртті сөндіру үшін ауа жіермей, жолын жабу керек. ЕББҚ бар балаларға тапсырма:
|
-Оқушылар Өлең жолдарын бірге айтады. - Үй тапсырмасын қорытады Тақырыпты ашады Ауа Заттың иісі жоқ екенін. Заттың түссіз болатыны. Газдың дәмі жоқ болатынын. Сұрақтарға жауап береді. Газ күйінде Ғаламшарлар. Жер ғаламшарлары тіршілік бар жалғыз жалғыз ғаламшар. Мұнда су, өсімдіктер, жануарлар,адамдар тіршілік етеді. Қызылжұлдыз Марс Негешті жіберер еді, себебі ол ауау қоры бар скафандр киген. Тапсырманы орындайды Сұраққа жауап береді. Отты үрлейді, үстінен қолмен желпейді.
жел соққан жерде, күн жақсы түскен жер.
Жаңбыр жауған кезде, айда шыны қалпақ астында ауа болмайтындықтан, жана алмайды. Ормандағы алаңқай ылғал болғандықтан от нашар жанады. Музыка ырғағымен шеңберге тұрады. Оттек-ораман, су буы мұхит, көмірқышқыл газ, зауыт, түтін, қала. Сұраққа жауап береді. Бақылайды, қорытынды жсасайды. І. Сіріңкемен ойнауға болмайды. ІІ. Электр тоғымен жылытатын құралдарды қараусыз қалдыруға болмайды. ІІІ. Үйден шығарда барлық электр құралдарын сөндіру керек. |
Ауызша мақтау мадақтау Бағалау термометрі арқылы өзін-өзі бағалап отырады.
Дискриптор: -Сұрақтарға нақты жауап берді. (1.ұ)
«Басмармақ» әдісі арқылы бағалау Дискриптор: -Жұмбақта қандай зат жасырылғанын табады. -Сұрақтарға нақты жауап берді. (1.ұ) Дискриптор: -Сурет бойынша сұрақтарға нақты жауап берді. (1.ұ) «Үш шапалақ» арқылы бағалау
Дискриптор:
Дискриптор:
Дискриптор:
Дискриптор:
(1.ұ
Бағалау термометрі арқылы өзін-өзі бағалап отырады
«Үш шапалақ» арқылы бағалау
|
https://wordwall.net/ Таратпа қағаздар
https://youtu.be/YYYEaeeW9Yo?si=GNhGh9pKPlQirgzb
|
|
|
Соңы 10 мин |
Кері байланыс. - Бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс жасайық. Топ мүшелері ақылдаса отырып, таратылған ауарайының стикерін жабыстырады. Рефлексия:«Белгі бер»
Үй тапсырмасы: Үйде өрт шығудан сақтайтын ережелерді жазу |
.-Білім алушылар бүгінгі өткен тақырыпқа байланысты, кері байланыс жасайды. Сабақтағы көңіл күйлерін белгілер әдісімен көрсетеді. Білім алушылар бүгінгі сабақта Бағалау термометрі арқылы бағаланады Үйге тапсырма жазады. |
Дискриптор: Қауіпсіз ережелерін жазады;
Бағалау термометрі арқылы өзін-өзі бағалап отырады |
|
|
Тапсырмалар
(ЖЖ)
«Шешіп көр» әдісі: таратпа қағаз арқылы жұмбақтың шешуін таба отырып, жаңа тақырыпты ашу.
ЕББҚ бар балаларға тапсырма:
-
Ауаның дәмі болама?
3-сынып
оқулығынан
Тапсырма № 1 .
(Ұ.Ж)
-
Айырмашылығын тап.
-
Екі ғаламшардың суретін салыстыр.
-
Олар неге әртүрлі?
-
Ғаламшардың қайсысы қызыл түсті?
-
Балалардың қайсысы қызылжұлдызға (марсқа) ұшуға дайын деп ойлайсың?
-
Өз ойыңды түсіндір.
-
Суретте не бейнеленген?

Тапсырма № 2
Т.Ж) Ауаның құрамы
«Топтас,бөліс» әдісі:
Инфографиканың көмегімен ауаның құрамын анықта. Сұрақтарға жауа беріңдер

Тапсырма № 3
(Ж.Ж) От пен ауа
«Ойлан, жұптас,бөліс» әдісі:
Қай кезде от жанады, қай кезе жанбайды?
І. топ: Отты тұтандыратындар.
ІІ.топ: Отты өшіретіндер.

Тапсырма № 4
(ҰЖ) зерттеу
«Көпіршелер» әдісі:
Эксперимент жасау.
Оттың жануына ауа қажет деген болжамды қалай дәлелдеуге болады?


Кері байланыс «Ауа райы» Рефлексия:«Белгі бер» Қауіпсіз ережелері Бағалау термометрі
шағым қалдыра аласыз





















