|
Мектеп атауы |
Жаңақоныс ЖОББМ |
||||
|
Мұғалімнің Т.А.Ә. |
Оразбаева Эльмира Отепбергеновна |
||||
|
Күні |
13.12.2024 |
||||
|
Класы |
4 |
||||
|
Пәні |
Жаратылыстану |
||||
|
Бөлім |
Ауа мен су |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ауа қалай ластанады? |
||||
|
Оқу мақсаты |
4.3.2.2 ауаның ластану көздерін анықтау 4.3.2.3 ауа тазалығын сақтау жолдарын және оны тазарту шараларын ұсыну |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Адам тіршілігі үшін ауаның маңызды екенін түсіндіру. |
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
қолдану талдау |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Бекіту Кері байланыс |
«Зерттеуші» әдісі Жаңа ақпарат алуға ойларын жинақтау, зейін шоғырландыру. Майшамды жағып, оның үстіне ақ түсті фарфор ыдысты ұстап тұру. Аз уақыттан соң майшамды сөндіріп, бетіне ұстаған затқа балалардың назарын аудару. Олар майшам жанған кезде түтін немесе газдың иісі шығатынын әрі оның қара күйеге айналатынын көреді. Сұрақтар қою: - Не байқадыңыздар? - Тағы қандай заттардан ауаға осындай заттар шығады? - Нәтижесінде қандай өзгеріс болады? «Ой қозғау» «Галереяны шарлау» әдісі Тақтаға бірнеше суреттер ілінеді. Оқушылардан суретті екі топқа бөлуді сұрау. Сұрақтарға жауап алу: - Қай жерде адам жақсы тыныс алар еді? Неліктен? - Суреттен ауаны ластау көздерін анықта. - Ауаны таза сақтауға көмектесетін шараларды ата. - Қала көшелеріндегі лас ауа кімге көбірек зиян әкеледі? Топтық жұмыс Постер қорғау Оқушыларға жанартаулардың атқылауы, өсімдіктердің шаң-тозаңы, орманның өртенуі, жылу электр стансаларының улы газ бен түтін шығаруы, көліктердің улы газдар мен зиянды заттарды бөлуі, зымыранды ұшыру кезінде бөлінетін улы заттар, шашылған әртүрлі тұрмыстық қалдықтар бейнеленген суреттер таратылады. 1-топ табиғи ластануға жататын, ал 2-топ адамның іс-әрекетінен ластануға жататын суреттерді таңдап алып, постер жасап, қорғайды. «Фишбоун» әдісі Ауаның ластануы, себептері, алдын-алу және нәтижелерін талқылау. «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы кері байланыс алу. |
- Мұғалімнің іс-әрекетін бақылайды; - майшамның жануы нәтижесінде болатын өзгерісті анықтайды; - мысалдар келтіреді; - бұл іс-әрекеттердің ауаның ластану алып келетінін анықтайды. - Суреттерге мұқият қарап, ауылдық жерде жақсы тыныс алуға болатынын, ол жердің ауасы таза екендігін айтады; - суреттердегі ауаны ластау көздерін анықтайды; - ауаны таза сақтауға көмектесетін шараларды атайды; - лас ауаның кісге зиян келтіретінін айтады. - Суреттерден әр бір топ өзіне қажеттісін таңдап алады; - өз таңдауларын түсіндіреді - постер жасайды; - постерді қорғау барысында осы қателіктерді түзету жолдарын айтады. - Ауаның ластану себептерін анықтайды; - алдын-алу шараларын айтады; - нәтижесінде қандай өзгерістер болатынын біледі. «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы өздерінің бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергенін айтады. |
Мадақтау (ауызша бағалау). Бағалау критерийі: лас ауаның зиянын анықтау. Дескриптор: - Таза ауа көздерін анықтайды. - Ауаның ластану себептерін атайды. - Ауаны қалай таза сақтауға болатын айтады. - Лас ауаның кімге зиян келтіретінін біледі. Бағалау критерийі: ауаның ластану жолдарын анықтау. Дескриптор: - Табиғи жолмен ластануды ажыратады. - Адамның іс-әрекетінен ластануды ажыратады. - Ауаның ластануының алдын-алу жолдарын біледі. - Постер жасайды. - Постерді қорғайды. ҚБ: «Бас бармақ» әдісі Бағалау критерийі: ауаны тазалау жолдарын табу. Дескриптор: - Ауаның ластану себептерін анықтайды. - Ауаны тазалау жолдарын біледі. - Таза ауаның пайдасын түсінеді. Өзін-өзі бағалау |
Адам ауылдық жерде жақсы тыныс алар еді. Өйткені онда ағаштар көп, мәшинелер аз және де жел ауылдың ауасын тазартып отырады. Зауыт, фабрика-лар, мәшинелер, жылу электр стансалары, ұшақ-тар ауаның ластануына көбірек ықпал жасайды. Зауыт, фабрикалардың мұржаларына сүзгі орнату, ағаштарды, гүлдерді көп-теп отырғызу керек. Лас ауа адамға да, өсімдіктерге де өз зиянын тигізеді.
Басы: ауаның ластануы. Үстіңгі сүйектер: жанартау, өрт, зауыт-фабрикалар, қоқыс. Астыңғы сүйектер: сүзгі орнату, элект мәшинелері, қоқысты сұрыптау. Құйрығы: таза ауа.
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Ауа қалай ластанады?" тақырыбында сабақ
"Ауа қалай ластанады?" тақырыбында сабақ
|
Мектеп атауы |
Жаңақоныс ЖОББМ |
||||
|
Мұғалімнің Т.А.Ә. |
Оразбаева Эльмира Отепбергеновна |
||||
|
Күні |
13.12.2024 |
||||
|
Класы |
4 |
||||
|
Пәні |
Жаратылыстану |
||||
|
Бөлім |
Ауа мен су |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ауа қалай ластанады? |
||||
|
Оқу мақсаты |
4.3.2.2 ауаның ластану көздерін анықтау 4.3.2.3 ауа тазалығын сақтау жолдарын және оны тазарту шараларын ұсыну |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Адам тіршілігі үшін ауаның маңызды екенін түсіндіру. |
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
қолдану талдау |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Бекіту Кері байланыс |
«Зерттеуші» әдісі Жаңа ақпарат алуға ойларын жинақтау, зейін шоғырландыру. Майшамды жағып, оның үстіне ақ түсті фарфор ыдысты ұстап тұру. Аз уақыттан соң майшамды сөндіріп, бетіне ұстаған затқа балалардың назарын аудару. Олар майшам жанған кезде түтін немесе газдың иісі шығатынын әрі оның қара күйеге айналатынын көреді. Сұрақтар қою: - Не байқадыңыздар? - Тағы қандай заттардан ауаға осындай заттар шығады? - Нәтижесінде қандай өзгеріс болады? «Ой қозғау» «Галереяны шарлау» әдісі Тақтаға бірнеше суреттер ілінеді. Оқушылардан суретті екі топқа бөлуді сұрау. Сұрақтарға жауап алу: - Қай жерде адам жақсы тыныс алар еді? Неліктен? - Суреттен ауаны ластау көздерін анықта. - Ауаны таза сақтауға көмектесетін шараларды ата. - Қала көшелеріндегі лас ауа кімге көбірек зиян әкеледі? Топтық жұмыс Постер қорғау Оқушыларға жанартаулардың атқылауы, өсімдіктердің шаң-тозаңы, орманның өртенуі, жылу электр стансаларының улы газ бен түтін шығаруы, көліктердің улы газдар мен зиянды заттарды бөлуі, зымыранды ұшыру кезінде бөлінетін улы заттар, шашылған әртүрлі тұрмыстық қалдықтар бейнеленген суреттер таратылады. 1-топ табиғи ластануға жататын, ал 2-топ адамның іс-әрекетінен ластануға жататын суреттерді таңдап алып, постер жасап, қорғайды. «Фишбоун» әдісі Ауаның ластануы, себептері, алдын-алу және нәтижелерін талқылау. «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы кері байланыс алу. |
- Мұғалімнің іс-әрекетін бақылайды; - майшамның жануы нәтижесінде болатын өзгерісті анықтайды; - мысалдар келтіреді; - бұл іс-әрекеттердің ауаның ластану алып келетінін анықтайды. - Суреттерге мұқият қарап, ауылдық жерде жақсы тыныс алуға болатынын, ол жердің ауасы таза екендігін айтады; - суреттердегі ауаны ластау көздерін анықтайды; - ауаны таза сақтауға көмектесетін шараларды атайды; - лас ауаның кісге зиян келтіретінін айтады. - Суреттерден әр бір топ өзіне қажеттісін таңдап алады; - өз таңдауларын түсіндіреді - постер жасайды; - постерді қорғау барысында осы қателіктерді түзету жолдарын айтады. - Ауаның ластану себептерін анықтайды; - алдын-алу шараларын айтады; - нәтижесінде қандай өзгерістер болатынын біледі. «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы өздерінің бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергенін айтады. |
Мадақтау (ауызша бағалау). Бағалау критерийі: лас ауаның зиянын анықтау. Дескриптор: - Таза ауа көздерін анықтайды. - Ауаның ластану себептерін атайды. - Ауаны қалай таза сақтауға болатын айтады. - Лас ауаның кімге зиян келтіретінін біледі. Бағалау критерийі: ауаның ластану жолдарын анықтау. Дескриптор: - Табиғи жолмен ластануды ажыратады. - Адамның іс-әрекетінен ластануды ажыратады. - Ауаның ластануының алдын-алу жолдарын біледі. - Постер жасайды. - Постерді қорғайды. ҚБ: «Бас бармақ» әдісі Бағалау критерийі: ауаны тазалау жолдарын табу. Дескриптор: - Ауаның ластану себептерін анықтайды. - Ауаны тазалау жолдарын біледі. - Таза ауаның пайдасын түсінеді. Өзін-өзі бағалау |
Адам ауылдық жерде жақсы тыныс алар еді. Өйткені онда ағаштар көп, мәшинелер аз және де жел ауылдың ауасын тазартып отырады. Зауыт, фабрика-лар, мәшинелер, жылу электр стансалары, ұшақ-тар ауаның ластануына көбірек ықпал жасайды. Зауыт, фабрикалардың мұржаларына сүзгі орнату, ағаштарды, гүлдерді көп-теп отырғызу керек. Лас ауа адамға да, өсімдіктерге де өз зиянын тигізеді.
Басы: ауаның ластануы. Үстіңгі сүйектер: жанартау, өрт, зауыт-фабрикалар, қоқыс. Астыңғы сүйектер: сүзгі орнату, элект мәшинелері, қоқысты сұрыптау. Құйрығы: таза ауа.
|
|
шағым қалдыра аласыз



















