|
Бөлім |
3.2 Атмосфера |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Алпарова М.С |
||||
|
Күні: 12.11 |
Мектеп:Қаблиса жырау |
||||
|
Сынып: 7 А |
Қатысушылар саны. |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ауа райы және метеорологиялық элементтер |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.2.5 метеорологиялық элементтердің көрсеткіштерін өлшеп, метеорологиялық құрал-жабдықтарды қолданумен тіркейді 7.3.2.6 жергілікті жер мүмкіндігі бойынша температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтерінің көрсеткіштері бойынша синоптикалық графикалық материалдарды жасайды |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Метеорологиялық элементтер мен құбылыстарды түсініп сипаттай алу, оларды өлшейтін құрал-жабдықтармен танысу, өлшем бірліктерін анықтау. |
||||
|
Сабақ құндылығы |
Бірлік және ынтымақ Команда да жұмыс істей білу; Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу. Әділдік және жауапкершілік Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну; Бастаған ісін соңына дейін жеткізу. |
||||
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушыларға күн салынған қағаз беріледі. Әр жұп күннің әр шуағына бүгінгі күн райы туралы жақсы сөздер жазу керек. Мысалы: Күннің көзі жылы, күн шуақты, ауа-райы жақсы т.б. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Кезекші оқушы сыныпты түгендеп береді.
Оқушылар өз жазған мәліметтерін оқып береді.
|
Мұғалімнің мадақтауы.
|
Күн сәулесі
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 минут |
Сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсатын анықтау мақсатында «Ауа райы элементтері аялдамасы» әдісі арқылы сұрақтар қоямын.
Желдің бағытын қандай құралдың көмегімен өлшейміз? Т.с.с |
Мұғалім тарапынан қойылған сұрақтарға жауап береді.
|
|
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
|
Сабақтың ортасы 5 минут |
Тапсырма Ж.Ж.
Берілген QR-кодты сканерлеп, өткен тақырыптан алған білімдерін пайдаланып метеорологиялық элементтер жайлы ақпаратпен танысады.
Онлайн-барометр көмегімен Қайнарлы ауылының нақты уақыттағы қысымын, ауа температурасы мен ылғалдылығының көрсеткіштерін анықтау тапсырмасын беремін
|
Бүгінгі тақырыппен өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін пайдаланып, метеорологиялық элементтердің қолданылу аясын анықтайды
Онлайн-барометр көмегімен Қайнарлы ауылының нақты уақыттағы қысымын, ауа температурасы мен ылғалдылығының көрсеткіштерін анықтайды
|
Д. 1.Әр құралдың қолданылу аясын анықтайды 1б 2. Ауа райының элементтерінің көрсеткішін анықтайды 1б 3. Онлайн-барометр құралымен танысады 1б |
|
|
|
11 минут |
2- тапсырма. Д.Ж. Берілген «атмосфералық қысым» мән мәтінін мұқият тыңдаңыз. Тыңдап болған соң мән мәтін соңындағы сұрақтарға жауап беріңіз. https://app.fliki.ai/editor/690c5407268c090898037ebc
|
Берілген «атмосфералық қысым» мән мәтінін мұқият тыңдайды. Соңындағы сұрақтарға жауап береді.
|
Д. 1. Аймақтарды айтады 2. Себебін айтады.
3. Қысымды өлшейтін құралды атайды |
https://app.fliki.ai/editor/690c5407268c090898037ebc |
|
|
14 минут |
3-тасырма. Т.Ж. Оқушылар 1- топ: ауа температурасы 2- топ: жел 3-топ: ылғалдылық 4-топ: жауын-шашын топтарға бөлінеді. Оқушылар гисметео Қазақстан сайтына кіріп, жергілікті жер бойынша (Қайнарлы елді мекені) 10 күннің ішіндегі метеорологиялық элементтерінің температурасын, желдің күші мен бағытын, ылғалдылығы мен жауын-шашын көрсеткіштерін жинақтап, алынған көрсеткіштерді графикалық түрде көрсету және температураның орташа көрсеткішін анықтау тапсырмасын беремін. |
Топтарға отырып тапсырмаларды бөліп алады. 1- топ: ауа температурасы 2- топ: жел 3-топ: қысым 4-топ: ылғалдылық Топта отырған оқушылар берілген сайтқа кіріп, өздеріне берілген метеорологиялық элементтердің көсеткіштерін көшіріп алады. Алынған көрсеткіштерді графикалық түрде көрсетеді. |
Д.
|
|
|
|
ЕБҚ |
*Берілген кестедегі мәліметтерді пайдаланып, 10 күн ішіндегі ауа температурасының көрсеткіштерін негізге алып, графигін толықтырыңыз. |
Қайнарлы ауылының 10 күндік ауа температурасының графигін толықтырады. |
|
|
|
|
ЕҚБ |
* Берілген «атмосфералық қысым» мән мәтінін мұқият оқыңыз. Оқып болған соң мән мәтін бойынша қысқа жауапты қажет ететін тапсырманы орындаңыз. (Бос орынды толтырыңыз). |
Берілген мәтінді оқып, бос орындарға тиісті сөздерді жазып, сөйлемді толықтырады. |
|
|
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс. https://admin.sli.do/event/6gR6rJY2ERErBqWBzhze89/polls қосымшасында арнайы кодты сканерлеу арқылы кері байланыс жасау Үйге тапсырма: Қазақстанның синоптикалық картасын жасап келу. |
Бүгінгі сабақтан соң кодты сканерлеу арқылы кері байланыс жасайды
|
Бағалау парағы |
https://admin.sli.do/event/6gR6rJY2ERErBqWBzhze89/polls |
|







|
Оқушының аты-жөні: |
|
|
Д. Әр құралдың қолданылу аясын анықтайды |
1б |
|
Ауа райының элементтерінің көрсеткішін анықтайды |
1б |
|
Онлайн-барометр құралымен танысады |
1б |
|
Аймақтарды айтады |
1б |
|
Себебін айтады. |
1б |
|
Қысымды өлшейтін құралды атайды |
1б |
|
Температу-раны графикалық түрде көрсетеді |
1б |
|
Желдің өрнегін сызады |
1б |
|
Ылғалдылық-ты графика-лық түрде көрсетеді |
1б |
|
Жауын-шашынды графикалық түрде көрсетеді |
1б |
|
Оқушының аты-жөні: |
|
|
Д. Әр құралдың қолданылу аясын анықтайды |
1б |
|
Ауа райының элементтерінің көрсеткішін анықтайды |
1б |
|
Онлайн-барометр құралымен танысады |
1б |
|
Аймақтарды айтады |
1б |
|
Себебін айтады. |
1б |
|
Қысымды өлшейтін құралды атайды |
1б |
|
Температу-раны графикалық түрде көрсетеді |
1б |
|
Желдің өрнегін сызады |
1б |
|
Ылғалдылық-ты графика-лық түрде көрсетеді |
1б |
|
Жауын-шашынды графикалық түрде көрсетеді |
1б |
|
Оқушының аты-жөні: |
|
|
Д. Әр құралдың қолданылу аясын анықтайды |
1б |
|
Ауа райының элементтерінің көрсеткішін анықтайды |
1б |
|
Онлайн-барометр құралымен танысады |
1б |
|
Аймақтарды айтады |
1б |
|
Себебін айтады. |
1б |
|
Қысымды өлшейтін құралды атайды |
1б |
|
Температу-раны графикалық түрде көрсетеді |
1б |
|
Желдің өрнегін сызады |
1б |
|
Ылғалдылық-ты графика-лық түрде көрсетеді |
1б |
|
Жауын-шашынды графикалық түрде көрсетеді |
1б |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауа райы және метеорологиялық элементтер 7 сынып
Ауа райы және метеорологиялық элементтер 7 сынып
|
Бөлім |
3.2 Атмосфера |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Алпарова М.С |
||||
|
Күні: 12.11 |
Мектеп:Қаблиса жырау |
||||
|
Сынып: 7 А |
Қатысушылар саны. |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ауа райы және метеорологиялық элементтер |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.2.5 метеорологиялық элементтердің көрсеткіштерін өлшеп, метеорологиялық құрал-жабдықтарды қолданумен тіркейді 7.3.2.6 жергілікті жер мүмкіндігі бойынша температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтерінің көрсеткіштері бойынша синоптикалық графикалық материалдарды жасайды |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Метеорологиялық элементтер мен құбылыстарды түсініп сипаттай алу, оларды өлшейтін құрал-жабдықтармен танысу, өлшем бірліктерін анықтау. |
||||
|
Сабақ құндылығы |
Бірлік және ынтымақ Команда да жұмыс істей білу; Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу. Әділдік және жауапкершілік Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну; Бастаған ісін соңына дейін жеткізу. |
||||
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушыларға күн салынған қағаз беріледі. Әр жұп күннің әр шуағына бүгінгі күн райы туралы жақсы сөздер жазу керек. Мысалы: Күннің көзі жылы, күн шуақты, ауа-райы жақсы т.б. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Кезекші оқушы сыныпты түгендеп береді.
Оқушылар өз жазған мәліметтерін оқып береді.
|
Мұғалімнің мадақтауы.
|
Күн сәулесі
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 минут |
Сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсатын анықтау мақсатында «Ауа райы элементтері аялдамасы» әдісі арқылы сұрақтар қоямын.
Желдің бағытын қандай құралдың көмегімен өлшейміз? Т.с.с |
Мұғалім тарапынан қойылған сұрақтарға жауап береді.
|
|
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
|
Сабақтың ортасы 5 минут |
Тапсырма Ж.Ж.
Берілген QR-кодты сканерлеп, өткен тақырыптан алған білімдерін пайдаланып метеорологиялық элементтер жайлы ақпаратпен танысады.
Онлайн-барометр көмегімен Қайнарлы ауылының нақты уақыттағы қысымын, ауа температурасы мен ылғалдылығының көрсеткіштерін анықтау тапсырмасын беремін
|
Бүгінгі тақырыппен өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін пайдаланып, метеорологиялық элементтердің қолданылу аясын анықтайды
Онлайн-барометр көмегімен Қайнарлы ауылының нақты уақыттағы қысымын, ауа температурасы мен ылғалдылығының көрсеткіштерін анықтайды
|
Д. 1.Әр құралдың қолданылу аясын анықтайды 1б 2. Ауа райының элементтерінің көрсеткішін анықтайды 1б 3. Онлайн-барометр құралымен танысады 1б |
|
|
|
11 минут |
2- тапсырма. Д.Ж. Берілген «атмосфералық қысым» мән мәтінін мұқият тыңдаңыз. Тыңдап болған соң мән мәтін соңындағы сұрақтарға жауап беріңіз. https://app.fliki.ai/editor/690c5407268c090898037ebc
|
Берілген «атмосфералық қысым» мән мәтінін мұқият тыңдайды. Соңындағы сұрақтарға жауап береді.
|
Д. 1. Аймақтарды айтады 2. Себебін айтады.
3. Қысымды өлшейтін құралды атайды |
https://app.fliki.ai/editor/690c5407268c090898037ebc |
|
|
14 минут |
3-тасырма. Т.Ж. Оқушылар 1- топ: ауа температурасы 2- топ: жел 3-топ: ылғалдылық 4-топ: жауын-шашын топтарға бөлінеді. Оқушылар гисметео Қазақстан сайтына кіріп, жергілікті жер бойынша (Қайнарлы елді мекені) 10 күннің ішіндегі метеорологиялық элементтерінің температурасын, желдің күші мен бағытын, ылғалдылығы мен жауын-шашын көрсеткіштерін жинақтап, алынған көрсеткіштерді графикалық түрде көрсету және температураның орташа көрсеткішін анықтау тапсырмасын беремін. |
Топтарға отырып тапсырмаларды бөліп алады. 1- топ: ауа температурасы 2- топ: жел 3-топ: қысым 4-топ: ылғалдылық Топта отырған оқушылар берілген сайтқа кіріп, өздеріне берілген метеорологиялық элементтердің көсеткіштерін көшіріп алады. Алынған көрсеткіштерді графикалық түрде көрсетеді. |
Д.
|
|
|
|
ЕБҚ |
*Берілген кестедегі мәліметтерді пайдаланып, 10 күн ішіндегі ауа температурасының көрсеткіштерін негізге алып, графигін толықтырыңыз. |
Қайнарлы ауылының 10 күндік ауа температурасының графигін толықтырады. |
|
|
|
|
ЕҚБ |
* Берілген «атмосфералық қысым» мән мәтінін мұқият оқыңыз. Оқып болған соң мән мәтін бойынша қысқа жауапты қажет ететін тапсырманы орындаңыз. (Бос орынды толтырыңыз). |
Берілген мәтінді оқып, бос орындарға тиісті сөздерді жазып, сөйлемді толықтырады. |
|
|
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс. https://admin.sli.do/event/6gR6rJY2ERErBqWBzhze89/polls қосымшасында арнайы кодты сканерлеу арқылы кері байланыс жасау Үйге тапсырма: Қазақстанның синоптикалық картасын жасап келу. |
Бүгінгі сабақтан соң кодты сканерлеу арқылы кері байланыс жасайды
|
Бағалау парағы |
https://admin.sli.do/event/6gR6rJY2ERErBqWBzhze89/polls |
|







|
Оқушының аты-жөні: |
|
|
Д. Әр құралдың қолданылу аясын анықтайды |
1б |
|
Ауа райының элементтерінің көрсеткішін анықтайды |
1б |
|
Онлайн-барометр құралымен танысады |
1б |
|
Аймақтарды айтады |
1б |
|
Себебін айтады. |
1б |
|
Қысымды өлшейтін құралды атайды |
1б |
|
Температу-раны графикалық түрде көрсетеді |
1б |
|
Желдің өрнегін сызады |
1б |
|
Ылғалдылық-ты графика-лық түрде көрсетеді |
1б |
|
Жауын-шашынды графикалық түрде көрсетеді |
1б |
|
Оқушының аты-жөні: |
|
|
Д. Әр құралдың қолданылу аясын анықтайды |
1б |
|
Ауа райының элементтерінің көрсеткішін анықтайды |
1б |
|
Онлайн-барометр құралымен танысады |
1б |
|
Аймақтарды айтады |
1б |
|
Себебін айтады. |
1б |
|
Қысымды өлшейтін құралды атайды |
1б |
|
Температу-раны графикалық түрде көрсетеді |
1б |
|
Желдің өрнегін сызады |
1б |
|
Ылғалдылық-ты графика-лық түрде көрсетеді |
1б |
|
Жауын-шашынды графикалық түрде көрсетеді |
1б |
|
Оқушының аты-жөні: |
|
|
Д. Әр құралдың қолданылу аясын анықтайды |
1б |
|
Ауа райының элементтерінің көрсеткішін анықтайды |
1б |
|
Онлайн-барометр құралымен танысады |
1б |
|
Аймақтарды айтады |
1б |
|
Себебін айтады. |
1б |
|
Қысымды өлшейтін құралды атайды |
1б |
|
Температу-раны графикалық түрде көрсетеді |
1б |
|
Желдің өрнегін сызады |
1б |
|
Ылғалдылық-ты графика-лық түрде көрсетеді |
1б |
|
Жауын-шашынды графикалық түрде көрсетеді |
1б |
шағым қалдыра аласыз




















