Ортақ
тақырып: Мамандық
таңдау
Бөлімше:Ауа
Бөлім: Заттар және олардың
қасиеттері
Пән:
Жаратылыстану
Сынып :
4 «А»
Пән
мұғалімі:
Балгабаева
Г.М.
|
Оралхан Бөкей атындағы №44
лицей
Қатысқандар саны:
27
Қатыспаған
оқушылар:0
|
Күні:
|
9.12.20
жыл
|
Тақырыбы:
|
Ауанының маңызы қандай
?
|
Оқу
мақсаты:
|
4.3.2.1 адам тіршілігінің түрлі
салаларында ауаны қолдану жолдарын
анықтау
4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы
таңдаған формада ұсыну
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық
оқушы: ауаның құрамы және қасиеттері туралы
біледі.
Көптеген
оқушы: ауаның қасиеттерін анықтап,
айтады
Кейбір
оқушы: ауаның түрлі салаларда қолдану
жолдарын айтады, зерттеу жүргізеді, дәлел
келтіреді және алынған нәтижені өзі таңдаған формада
ұсыну
|
Бағалау критерийі
|
Түрлі салада ауаны қолдану
жолдарын анықтайды, зерттеу
жүргізеді
|
Тілдік
мақсат
|
Ауа – воздух, самал жел –
легкий ветерок.
|
Пәндік терминология мен тірек
сөздер:
|
Оттегі жастықшасы , оттегі
баллоны
Диалог пен жазу үшін
пайдалы сөздер мен тіркестер:
-Ауада иіс бар
ма?
- Ауаның түсі, дәмі
болама?
-Ауаны біз қалай
сеземіз?
|
Құндылықтар
|
Шығармашылық және сын
тұрғысынан ойлау, табиғатқа қамқорлықпен қарау, ауаны ластанудан
қорғау
|
Пәнаралық
байланыс
|
әдебиеттік оқу,
дүниетану
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Бейнежазба,
слайд
|
Алдыңғы меңгерілген
білім
|
Желдің пайда
болуы
|
Сабақ
барысы
|
Жоспарланған
уақыт
|
Сабақта жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Өткенді
қайталау:
|
Ұйымдастыру
Психологиялық ахуал
орнату. «Еркін тыныс»
Балалар, денелеріңді
түзу ұстап, бастарыңды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырыңдар.
Көздеріңді жұмсаңдар да болады. Ауаны терең жұтып, еркін тыныс
алыңдар. Өздеріңнің тыныс алуларыңды бақылап, бақыт пен тыныштыққа
толы таза ауаның тұла бойларыңа толғанын сезініңдер. Ал енді,
көздеріңді ашсаңдар да болады.
Тәжірибе
жасау
«Ой
толғаныс»
Балалар өз
тәжірибелерімен бөліседі
Допты
ал,оны қолыңмен екі
бүйірінен
қыс.Бүйірі қабысып
ішке қарай кіреді.Бұл
кезде
доп ішінде не
сығылады?Ал қолыңды жіберіп қалсаң,
Қалай өз орнына
келеді?
Автокөліктердің Дөңгелектері сығылған
неге
толтырылады? Автокөліктердің
дөңгелектеріне қандай
пайдасы бар?
Үйлердің
терезесіне екі қабат
әйнек
қойылады. Екі
қабат әйнек
арасында
не болады? Ауа
үйдегі жылуды
қайда
шығармайды? Себебі неде?
Қыс кезінде
тері тон жүн
қолғап неге
киесің?
Бұл жерде
ауаның қандай қатысы
бар?
|
Суреттер
Су, 2 стақан,
ыдыс,түтікше
2 майшам, 2 банка, сіріңке,
А3, фламастер, секундамер
|
Сабақтың
ортасы
|
Ауаның құрамын есіңе
түсіріп, жаз
?
- Ауа туралы не
білеміз?
Ауа барлық тірі
ағзалардың тыныс алуы үшін ғана емес, өсімдіктердің жер астындағы
тамырларына да қажет. Тамырға ауа бармаса, өсімдіктің тыныс алуы
нашарлап, тамыр шіриді. Өсімдік дұрыс өсе
алмайды.
Ауа жануды қолдайды.
Көлік, зымыран, ұшақ, тікұшақтар мұнай өнімдерінің жануы әсерінен
қозғалысқа келеді.
Табиғатта ауаның
қатысуымен өздігінен көптеген түрлі үдерістер жүреді. Мысалы, темір
ашық ауада тұрса, сыртқы ортаның әсерінен таттанады да, өзінің
қасиетін жоғалтып, бүлінеді. Сүт өнімдері жылы жерде тұрып қалса,
ашиды. Тағам желінбей ұзақ тұрып қалса, бұзылады. Сондықтан әртүрлі
тағамдардың қанша мерзім және қандай температурада сақталатынын
білу қажет.
Бейнефильмнен алған ойларын ортаға
салу
Ауа қасиеттерін
айтау
«Бинго» әдісі
Сұрақтарға ең бірінші жауап берген оқушы жеңімпаз
болады.
«Қара
жәшік» әдісі
Қара жәшік
ішіндегі сұрақтарға жауап беру
|
|
Сабақтың
соңы
|
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау- оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырасыз?
|
Бағалау - оқушылардың
материалдың меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы.
|
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме?
Жеткізбесе
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезендері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда
берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі(оқыту турулу да оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2.
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|