Сынып:
2
Пән:
Дүниетану
Сабақтың
тақырыбы:
«Ауаның
маңызы». Ауаны ластанудан сақтау.
Сабақтың
мақсаты:
1. Ауаның тіршілік үшін, тірі табиғат үшін
пайдасын ғылыми түрде дәлелдеу, ауаның серпімділік, сығымдық
қасиеттерін тәжірибелер жасау арқылы көрсету. Ауаның ластану
көздері мен ластануды болдырмау туралы бастапқы көзқарас
қалыптастыру, ауаның тіршілік үшін маңыздылығын
ұғындыру.
Пәндік
нәтиже: Ауаның қасиеті туралы
алған білімдерін пысықтау; Ауаның маңызы мен ластанудан сақтау
жолдарын түсіндіру.Сауатты жазуға
баулу.
Тұлғалық
нәтиже: сұрақтарға толық жауап
беруге үйрету, шығармашы-лықпен жұмыс істеуге
баулу.
Жүйелі-әрекеттік
нәтиже: есте сақтау қабілеттерін
және зейіндерін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі:
кесте- сызбалар, бағалау
парағы
Сабақтың әдіс -
тәсілдері: ой шақыру, әңгімелесу,
«Үш қадам сұхбат» әдісі, тәжірибелер жасау, сұрақ - жауап, ой
қорытындылау, оқулықпен жұмыс, сын тұрғысынан ойлау
стратегиялары.
Сабақтың
барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық
(3 мин)
Жақсы сөз көңіл- күйді көтереді демекші, бір – бірімізге
алақанымызбен жан-жылуымызды сыйлаймыз.
Бүгінгі күн терезеден ,
Көңіл-күйін сыйлап тұр.
Сондай жақсы көңіл – күймен ,
Басталады бұл сабақ.
-
Иа, балалар сонда бүгінгі көңіл-күйлеріңіз
қандай?
-
Керемет! (Қолдарымен
көтереді.)
-
Сабаққа
дайындықтарын қалай?
-
Тамаша!
-
Көңіл –
күйлерің керемет, сабаққа дайындықтарың тамаша болса, сабағымызды
бастаймыз ба?
-
Керемет,
тамаша! (Бас бармақтарын көрсетеді)
Балаларды топқа бөлу және топ басшысын
сайлау.
II. Үй тапсырмасын
тексеру. (5 мин)
1-тәжірибе:
Майшамды үшке бөліп, жағып, біреуін
стаканмен, екіншісін банкамен жауып, үшіншісін ашық
қалдырамын.
— Қай шырағдан бұрын
сөнеді?
● Оқушылар өздері
дәлелдейді.
Осы жерде оттың пайдасы
мен зиянды жағын ашып
көрсетеді.
2-тәжірибе:
— Доптың екі бүйірін қыссаң, қабысып ішіне
кіреді. Жіберіп қалсаң, серпіліп қайтадан өз орнына келеді.
Неліктен?
● Оқушылар
дәлелдейді.
3-тәжірибе:
Бір стақан суға, бір
түйір қант сал.Судың бетіне ауа көпіршіктерінің шыққанын
көресің.
● Оқушылар дәлелдейді.
Видео роликтер көрсетіледі. Біреуі табиғатты
қорғау, екіншісі табиғаттың бұзылуы.
Сонда бүгінгі
сабағымыздың мақсаты қандай болады?
● Ауаның
маңызы
● Ауаны ластанудан сақтау
т.б.
● Әдемі көркем етіп
жазу.
IV. Дәптермен жұмыс . (5 мин) көшіріп алу
диктанты
Ауа- тіршілік көзі.
Акваланг – су астында жүзетін адамдардың
тыныс алу үшін арнайы, ішіне ауа толтырылған
аппарат.
Батискраф – терең мұхиттардағы су астында
зерттеуге арналған арнаулы аппарат.
V. Жетістікке жету жолы. (Әр бала өзін-өзі
бағалайды.) (12 мин)
- Ал балалар
барлығымыз «Жетістікке жету жолы» бағдарына
қараймыз.
- Жетістікке
жету жолы 4 нүктеден тұрады. Қазір әр бала өз орнын табуы
тиіс.
|
Білмеймін
|
Білемін
|
Түсінемін,
орындаймын
|
Басқаларға
көмектесе
аламын
|
Басында
|
|
|
|
|
Соңында
|
|
|
|
|
Тапсырмалары:
БІЛМЕЙМІН:
-
Ауаның
тіршіліктегі пайдасын айту.
БІЛЕМІН:
Жатқа жазу
-
Акваланг – су
астында жүзетін адамдардың тыныс алу үшін арнайы ,ішіне ауа
толтырылған аппарат.
-
Бастискаф –
терең мұхиттардағы су астын зерттеуге арналған арнаулы
аппарат
ТҮСІНЕМІН.
ОРЫНДАЙМЫН:
Адам және өсімдік тіршілігіндегі ауаның
маңызын дәлелде
БАСҚАЛАРҒА КӨМЕКТЕСЕ
АЛАМЫН.
Адам өзінің жақсы өмір сүруі үшін түрлі
құрылыстар зауыт, фабрикалар салады. Бірақ тазалық ережелерін
сақтаймағандықтан айналаны ластап, адам денсаулығына зиянын
тигізеді.Суреттер салып оқушыла өздері талдайды.
V. Сергіту
сәті (2 мин)
Күн
ұйықтады.
Күн
оянды.
Жел
соқты,
Жаңбыр
жауды.
Найзағай
соқты.
Жел
басылды.
Бағалау
парағы: (3 мин)
Бағалау парағы.
Оқушының аты – жөні:
____________________________________
|
Жетістік критерийлері
|
«+», «-»
|
1. Ауаның негігі қасиеттерін ажырата
аламын.
|
|
2. Адам мен өсімдік
тіршілігінде ауаның маңызын дәлелдей
аламын.
|
|
3. Суреттер салып сурет бойынша талдап
білемін
|
|
4. Көркем ,таза жаза аламын.
|
|
«Жетістікке жету жолына»
тұрғызу. ( 8
мин)
- Балаларды қайтадан «Жетістікке жету жолына»
тұрғызу.
VI.
Рефлексия. «Бейнекамера»
приемы
-
Балалар сонда өткен
сабақта қандай тақырып өттіңдер?
-
Ауа. Ауаның қасиеті
-
Балалар адам ауасыз қанша уақыт шыдай
алады.?
-
Ауаның адамға, өсімдікке , жануарларға қалай
қажет.?
-
Ауаның сығылуы және жылу ұстауы өмірмен мысал
келтір?
-
- Бір уақыт мұрындарыңды
қысып, дем алмаңдар. Қанша уақыт шыдай аласың
?
-
Ауа тіршілік
үшін өте пайдалы. Ал ауа болмаса айнала қандай күйге түсер
еді?
VII. Үйге тапсырма беру .( 3мин)
Бағалау.
Бағалау парағы.
Оқушының аты – жөні:
____________________________________
|
Жетістік критерийлері
|
«+», «-»
|
1. Ауаның негігі қасиеттерін ажырата
аламын.
|
|
2. Адам мен өсімдік тіршілігінде ауаның маңызын
дәлелдей аламын.
|
|
3. Суреттер салып сурет бойынша талдап
білемін
|
|
4. Көркем ,таза жаза аламын.
|
|
Бағалау парағы.
Оқушының аты – жөні:
____________________________________
|
Жетістік критерийлері
|
«+», «-»
|
1. Ауаның негігі қасиеттерін ажырата
аламын.
|
|
2. Адам мен өсімдік тіршілігінде ауаның маңызын
дәлелдей аламын.
|
|
3. Суреттер салып сурет бойынша талдап
білемін
|
|
4. Көркем ,таза жаза аламын.
|
|
Бағалау парағы.
Оқушының аты – жөні:
____________________________________
|
Жетістік критерийлері
|
«+»,
«-»
|
1. Ауаның негігі қасиеттерін ажырата
аламын.
|
|
2. Адам мен өсімдік тіршілігінде ауаның маңызын
дәлелдей аламын.
|
|
3. Суреттер салып сурет бойынша талдап
білемін
|
|
4. Көркем ,таза жаза аламын.
|
|
1-тәжірибе:
Майшамды үшке бөліп, жағып, біреуін
стаканмен, екіншісін банкамен жауып, үшіншісін ашық
қалдырамын.
— Қай шырағдан бұрын
сөнеді?
2-тәжірибе:
— Доптың екі бүйірін қыссаң, қабысып ішіне
кіреді. Жіберіп қалсаң, серпіліп қайтадан өз орнына келеді.
Неліктен?
3-тәжірибе:
Бір станқан
суға, бір түйір қант сал.Судың бетіне ауа көпіршіктерінің шыққанын
көресің.Неліктен? Не көрдің?
БІЛМЕЙМІН:
БІЛМЕЙМІН:
БІЛМЕЙМІН БІЛМЕЙМІН
БІЛМЕЙМІН БІЛМЕЙМІН
БІЛМЕЙМІН БІЛМЕЙМІН
БІЛМЕЙМІН БІЛМЕЙМІН
Ауаның тіршіліктегі
Ауаның тіршіліктегі пайдасын айту. пайдасын
айту.
Ауаның тіршіліктегі Ауаның тіршіліктегі
пайдасын айту. пайдасын айту.
Ауаның тіршіліктегі
Ауаның тіршіліктегі пайдасын айту. пайдасын
айту.
Ауаның тіршіліктегі
Ауаның тіршіліктегі пайдасын айту. пайдасын
айту.
Ауаның тіршіліктегі
Ауаның тіршіліктегі пайдасын айту. пайдасын
айту.
БІЛЕМІН:
БІЛЕМІН:
БІЛЕМІН:
БІЛЕМІН:
БІЛЕМІН:
БІЛЕМІН:
БІЛЕМІН:
БІЛЕМІН:
БІЛЕМІН:
БІЛЕМІН:
Акваланг – су
астында жүзетін Акваланг – су астында жүзетін адамдардың тыныс алу
үшін адамдардың тыныс алу үшін
арнайы ,ішіне
ауа толтырылған арнайы ,ішіне ауа толтырылған
аппарат.Бастискаф – терең аппарат.Бастискаф –
терең
мұхиттардағы су
астын зерттеуге мұхиттардағы су астын зерттеуге
арналған арнаулы аппарат арналған арнаулы
аппарат
Акваланг – су
астында жүзетін Акваланг – су астында жүзетін адамдардың тыныс алу
үшін адамдардың тыныс алу үшін
арнайы ,ішіне
ауа толтырылған арнайы ,ішіне ауа толтырылған
аппарат.Бастискаф – терең аппарат.Бастискаф –
терең
мұхиттардағы су
астын зерттеуге мұхиттардағы су астын зерттеуге
арналған арнаулы аппарат арналған арнаулы
аппарат
Акваланг – су
астында жүзетін Акваланг – су астында жүзетін адамдардың тыныс алу
үшін адамдардың тыныс алу үшін
арнайы ,ішіне
ауа толтырылған арнайы ,ішіне ауа толтырылған
аппарат.Бастискаф – терең аппарат.Бастискаф –
терең
мұхиттардағы су
астын зерттеуге мұхиттардағы су астын зерттеуге
арналған арнаулы аппарат арналған арнаулы
аппарат
Акваланг – су
астында жүзетін Акваланг – су астында жүзетін адамдардың тыныс алу
үшін адамдардың тыныс алу үшін
арнайы ,ішіне
ауа толтырылған арнайы ,ішіне ауа толтырылған
аппарат.Бастискаф – терең аппарат.Бастискаф –
терең
мұхиттардағы су
астын зерттеуге мұхиттардағы су астын зерттеуге
арналған арнаулы аппарат арналған арнаулы
аппарат
Акваланг – су
астында жүзетін Акваланг – су астында жүзетін адамдардың тыныс алу
үшін адамдардың тыныс алу үшін
арнайы ,ішіне
ауа толтырылған арнайы ,ішіне ауа толтырылған
аппарат.Бастискаф – терең аппарат.Бастискаф –
терең
мұхиттардағы су
астын зерттеуге мұхиттардағы су астын зерттеуге
арналған арнаулы аппарат арналған арнаулы
аппарат
БАСҚАЛАРҒА
БАСҚАЛАРҒА
КӨМЕКТЕСЕ
КӨМЕКТЕСЕ
АЛАМЫН.
АЛАМЫН.
БАСҚАЛАРҒА
БАСҚАЛАРҒА
КӨМЕКТЕСЕ
КӨМЕКТЕСЕ
АЛАМЫН.
АЛАМЫН.
БАСҚАЛАРҒА
БАСҚАЛАРҒА
КӨМЕКТЕСЕ
КӨМЕКТЕСЕ
АЛАМЫН.
АЛАМЫН.
БАСҚАЛАРҒА
БАСҚАЛАРҒА
КӨМЕКТЕСЕ
КӨМЕКТЕСЕ
АЛАМЫН.
АЛАМЫН.
Адам өзінің жақсы өмір сүруі Адам өзінің
жақсы өмір сүруі үшін түрлі құрылыстар зауыт, үшін түрлі құрылыстар
зауыт,
фабрикалар салады. Бірақ фабрикалар салады.
Бірақ
тазалық
ережелерін тазалық ережелерін сақтаймағандықтан айналаны
сақтаймағандықтан айналаны
ластап, адам денсаулығына ластап, адам
денсаулығына
зиянын тигізеді.Суреттер салып зиянын
тигізеді.Суреттер салып
оқушыла өздері
талдайды. оқушыла өздері талдайды.
Адам өзінің жақсы өмір
сүруі Адам өзінің жақсы өмір сүруі үшін түрлі құрылыстар зауыт,
үшін түрлі құрылыстар зауыт,
фабрикалар салады. Бірақ фабрикалар салады.
Бірақ
тазалық
ережелерін тазалық ережелерін сақтаймағандықтан айналаны
сақтаймағандықтан айналаны
ластап, адам денсаулығына ластап, адам
денсаулығына
зиянын тигізеді.Суреттер салып зиянын
тигізеді.Суреттер салып
оқушыла өздері
талдайды. оқушыла өздері талдайды.
Адам өзінің жақсы өмір
сүруі Адам өзінің жақсы өмір сүруі үшін түрлі құрылыстар зауыт,
үшін түрлі құрылыстар зауыт,
фабрикалар салады. Бірақ фабрикалар салады.
Бірақ
тазалық
ережелерін тазалық ережелерін сақтаймағандықтан айналаны
сақтаймағандықтан айналаны
ластап, адам денсаулығына ластап, адам
денсаулығына
зиянын тигізеді.Суреттер салып зиянын
тигізеді.Суреттер салып
оқушыла өздері
талдайды. оқушыла өздері талдайды.
Адам өзінің жақсы өмір сүруі Адам өзінің
жақсы өмір сүруі үшін түрлі құрылыстар зауыт, үшін түрлі құрылыстар
зауыт,
фабрикалар салады. Бірақ фабрикалар салады.
Бірақ
тазалық
ережелерін тазалық ережелерін сақтаймағандықтан айналаны
сақтаймағандықтан айналаны
ластап, адам денсаулығына ластап, адам
денсаулығына
зиянын тигізеді.Суреттер салып зиянын
тигізеді.Суреттер салып
оқушыла өздері
талдайды. оқушыла өздері талдайды.
ТҮСІНЕМІН
ТҮСІНЕМІН
ОРЫНДАЙМЫН ОРЫНДАЙМЫН
ТҮСІНЕМІН
ТҮСІНЕМІН
ОРЫНДАЙМЫН ОРЫНДАЙМЫН
ТҮСІНЕМІН
ТҮСІНЕМІН
ОРЫНДАЙМЫН ОРЫНДАЙМЫН
ТҮСІНЕМІН
ТҮСІНЕМІН
ОРЫНДАЙМЫН ОРЫНДАЙМЫН
ТҮСІНЕМІН
ТҮСІНЕМІН
ОРЫНДАЙМЫН ОРЫНДАЙМЫН
ТҮСІНЕМІН
ТҮСІНЕМІН
ОРЫНДАЙМЫН ОРЫНДАЙМЫН
Адам және өсімдік Адам және
өсімдік
тіршілігіндегі ауаның тіршілігіндегі
ауаның
маңызын дәлелде маңызын
дәлелде
Адам және өсімдік Адам және
өсімдік
тіршілігіндегі ауаның тіршілігіндегі
ауаның
маңызын дәлелде маңызын
дәлелде
Адам және өсімдік Адам және
өсімдік
тіршілігіндегі ауаның тіршілігіндегі
ауаның
маңызын дәлелде маңызын
дәлелде
Адам және өсімдік Адам және
өсімдік
тіршілігіндегі ауаның тіршілігіндегі
ауаның
маңызын дәлелде маңызын
дәлелде
Адам және өсімдік Адам және
өсімдік
тіршілігіндегі ауаның тіршілігіндегі
ауаның
маңызын дәлелде маңызын
дәлелде
Адам және өсімдік Адам және
өсімдік
тіршілігіндегі ауаның тіршілігіндегі
ауаның
маңызын дәлелде маңызын
дәлелде