Пәні: Әдебиет Күні: 6.09.2018ж Мұғалім: Енсегенова А сыныбы: 6 «Ә»
|
Сабақтың тақырыбы: №2 |
«Аяз би» ертегісінің тақырыбы мен идеясы |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты |
Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік –қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. |
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылардың барлығы орындай алады: ертегінің тақырыбы мен идеясын түсінеді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: ертегіде көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы дұрыс анықтайды. Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізеді. |
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тақырып, идея, қоғамдық, әлеуметтік, теңсіздік, т.б Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Менің ойымша, шығармадағы басты идея... Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын... Мен мынандай қорытындыға келдім... Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|
Құндылықтарыды дарыту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық,толеранттық, ұлтжандылық тәрбие. |
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі, дене шынықтыру. |
|
Бағалау критерийлері |
Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы дұрыс анықтайды. Әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізеді. |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану. Жоғары деңгей дағдылары. |
|
Алдыңғы бөлім |
Ертегінің мазмұнын толық біледі. Кейіпкерлер әрекетін түсінеді. Аяз бидің әр әрекетіне баға бере алады. |
|
Сабақ барысы
|
|
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс -әрекеттер |
Ресурс |
|
Сабақтың басы |
Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызу. Аяз бидің бойындағы өздеріңе ұнаған қасиеттерді тізбектеп айтып шығу. Кіріспе сұрақтар қою:
|
|
|
Сабақтың ортасы |
«ДЖИГСО»әдісі бойынша Оқыту қадамдары: 1-қадам. Ертегіде көтерілген мәселе қаншалықты өзекті?(Оқушылар пікірлерін тыңдату) 2-қадам.Топтарға тақырыптар ұсынылады. Мәтін бөліктеріне сай топ мүшелерінің әрқасысы тапсырмаларды бөліп алып,топпен үзіндінің тақырыбы, идеясы, әлеуметтік-қоғамдық мәселесіне талдау жасайды. 1-топ. Хан тапсырмасы 2-топ. Хан сынағы. Жаманның үйленуі 3-топ Қырық уәзірдің іштарлығы 4-топ Жаманның даналығы. 3-қадам.Мазмұн жинақтау топтарына қайта бөлінеді(топтағы рет санына байланысты топқа жиналады,1-номердегілер1-топқа,т.б) Бұл топқа келген оқушылар өз топтарында жасаған талқылау жұмыстарын біріктіріп, ертегінің ортақ тақырыбы мен идеясын, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені шығарады. 4-қадам. Осы топта өздері оқып,талдап келген үзіндіге талқылау жасайды, топ мүшелеріне түсінікті жеткізудің жолдарын белгілейді. 5-қадам. Жанұя топтарына, яғни, өз топтарына барып,сараптау тобында талқылап келген тапсырмасын түсіндіреді, өзара сұрақтар қояды.Олар ертегінің басты тақырыбы мен идеясын түсіндіретін карталарын(кесте)жасайды. Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау. Топтық бағалау. Топтар өзара бағалауды стикерге жазу арқылы жүзеге асырады. Жеке 4. Жеке жұмыс 1-тап 1-тапсырма Шы Шығарама мазмұны бойынша берілген кестені толтыр.
2- 2-тапсырма. «Раунд-робин» әдісі Шарт Шарты:Әр оқушы ертегі туралы түйінді ойын екі сөйлеммен жеткізеді. |
Оқулық |
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. «Үш саусақ» тәсілі
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аязби ертегісінің тақырыбы мен идеясы
Аязби ертегісінің тақырыбы мен идеясы
Пәні: Әдебиет Күні: 6.09.2018ж Мұғалім: Енсегенова А сыныбы: 6 «Ә»
|
Сабақтың тақырыбы: №2 |
«Аяз би» ертегісінің тақырыбы мен идеясы |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты |
Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік –қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. |
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылардың барлығы орындай алады: ертегінің тақырыбы мен идеясын түсінеді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: ертегіде көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы дұрыс анықтайды. Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізеді. |
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тақырып, идея, қоғамдық, әлеуметтік, теңсіздік, т.б Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Менің ойымша, шығармадағы басты идея... Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын... Мен мынандай қорытындыға келдім... Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|
Құндылықтарыды дарыту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық,толеранттық, ұлтжандылық тәрбие. |
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі, дене шынықтыру. |
|
Бағалау критерийлері |
Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы дұрыс анықтайды. Әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізеді. |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану. Жоғары деңгей дағдылары. |
|
Алдыңғы бөлім |
Ертегінің мазмұнын толық біледі. Кейіпкерлер әрекетін түсінеді. Аяз бидің әр әрекетіне баға бере алады. |
|
Сабақ барысы
|
|
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс -әрекеттер |
Ресурс |
|
Сабақтың басы |
Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызу. Аяз бидің бойындағы өздеріңе ұнаған қасиеттерді тізбектеп айтып шығу. Кіріспе сұрақтар қою:
|
|
|
Сабақтың ортасы |
«ДЖИГСО»әдісі бойынша Оқыту қадамдары: 1-қадам. Ертегіде көтерілген мәселе қаншалықты өзекті?(Оқушылар пікірлерін тыңдату) 2-қадам.Топтарға тақырыптар ұсынылады. Мәтін бөліктеріне сай топ мүшелерінің әрқасысы тапсырмаларды бөліп алып,топпен үзіндінің тақырыбы, идеясы, әлеуметтік-қоғамдық мәселесіне талдау жасайды. 1-топ. Хан тапсырмасы 2-топ. Хан сынағы. Жаманның үйленуі 3-топ Қырық уәзірдің іштарлығы 4-топ Жаманның даналығы. 3-қадам.Мазмұн жинақтау топтарына қайта бөлінеді(топтағы рет санына байланысты топқа жиналады,1-номердегілер1-топқа,т.б) Бұл топқа келген оқушылар өз топтарында жасаған талқылау жұмыстарын біріктіріп, ертегінің ортақ тақырыбы мен идеясын, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені шығарады. 4-қадам. Осы топта өздері оқып,талдап келген үзіндіге талқылау жасайды, топ мүшелеріне түсінікті жеткізудің жолдарын белгілейді. 5-қадам. Жанұя топтарына, яғни, өз топтарына барып,сараптау тобында талқылап келген тапсырмасын түсіндіреді, өзара сұрақтар қояды.Олар ертегінің басты тақырыбы мен идеясын түсіндіретін карталарын(кесте)жасайды. Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау. Топтық бағалау. Топтар өзара бағалауды стикерге жазу арқылы жүзеге асырады. Жеке 4. Жеке жұмыс 1-тап 1-тапсырма Шы Шығарама мазмұны бойынша берілген кестені толтыр.
2- 2-тапсырма. «Раунд-робин» әдісі Шарт Шарты:Әр оқушы ертегі туралы түйінді ойын екі сөйлеммен жеткізеді. |
Оқулық |
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. «Үш саусақ» тәсілі
|
|
шағым қалдыра аласыз













