|
Білім беру ұйым атауы |
М.Әуезов атындағы ЖББМ. |
||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Абдыханова С.А. |
||||||
|
Күні: |
26.11.2025ж |
||||||
|
Сынып: |
5 «А,Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жаңартылған салт дәстүр әндері, Жар-жар әні |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау; 5.1.3.2 – қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интепретациясымен салыстыру; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтайды, тыңдалған шығарманы талдайды; – Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интепретациясымен салыстырады; |
||||||
|
Құндылық |
Еңбекқорлыққа тәрбиелеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Амандасу.Ұйымдастыру кезеңі. «Сұрақтар ілмегі» әдісі. Өткенді қайталау. 1-тапсырма.«Миға шабуыл» Әнді тыңдап, қандай салт-дәстүрлердің бар екенін айтамыз. Үйлену салты – адам өміріндегі ең маңызды сәт. Мысалы: қыз ұзату тойында сыңсу, қоштасу әндері, ал үйлену тойында беташар, жар-жар айтылған.Ежелден келе жатқан салт-дәстүрлері жаңғырып, жаңа заманға сай лайықталып өзгерді. Сондықтан орындалатын салт әндердің сөздері жаңарып, әуені мен ырғағы заманауи (эстрадалық және компьютерлік) музыкамен өңделеді.
2-тапсырма.Ән үйрету: «Қазағымның дәстерлері - ай»Сөзі:Т.Әшімов. Әуені: Н.Адамбеков. Бейнежазбадан тыңдап, ән мазмұнындағы бүгінгі күнге дейін жалғасын тауып келе жатқан салт-дәстүрлерді ата.Ән мәтініндегі «Құда түсу, сырға салу, беташарым-ай» деген қандай салт-дәстүрге жатады? «Жар - жар» әнінің мәтіндеріне қарап, қайсысы қай тойда айтылатынын анықта.(қыз ұзату, үйлену). Үнтаспаға қосылып «Жар-жардың» екі нұсқасын орында. •ChatGPT – көмектеседі. Білім алушылардан ән мәтінінен қазақ халқының дәстүріне байланысты не байқағандарын сұрау. Оқулықтан тыс жаңа тақырыпқа байланысты мәтіндерді үш топқа таратып беремін. «Ойлан – жұптас - бөліс» әдісі бойынша жұппен, топпен талқылайды. Рефлексия «3 сөйлем» әдісі: •Бүгін мен білдім… •Мені таң қалдырды… •Енді мен салт-дәтүр туралы… |
Мұғаліммен бірге қайталап амандасады. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: Қазақ халқының салт-дәстүрі туралы біледі. Жұппен жұмыс жасайды. «Қазағымның дәстүрлері ай»әнін біргелікте орындайды. Сабаққа кері байланыс жасайды |
|
https://www.youtube.com/watch?v=Mj522ajANxs Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=uC_rG93-zyY Кері байланыс тақтайшасы |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әуелеген әсем әуен
Әуелеген әсем әуен
|
Білім беру ұйым атауы |
М.Әуезов атындағы ЖББМ. |
||||||
|
Бөлімі |
Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Абдыханова С.А. |
||||||
|
Күні: |
26.11.2025ж |
||||||
|
Сынып: |
5 «А,Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жаңартылған салт дәстүр әндері, Жар-жар әні |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау; 5.1.3.2 – қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интепретациясымен салыстыру; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтайды, тыңдалған шығарманы талдайды; – Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интепретациясымен салыстырады; |
||||||
|
Құндылық |
Еңбекқорлыққа тәрбиелеу |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Амандасу.Ұйымдастыру кезеңі. «Сұрақтар ілмегі» әдісі. Өткенді қайталау. 1-тапсырма.«Миға шабуыл» Әнді тыңдап, қандай салт-дәстүрлердің бар екенін айтамыз. Үйлену салты – адам өміріндегі ең маңызды сәт. Мысалы: қыз ұзату тойында сыңсу, қоштасу әндері, ал үйлену тойында беташар, жар-жар айтылған.Ежелден келе жатқан салт-дәстүрлері жаңғырып, жаңа заманға сай лайықталып өзгерді. Сондықтан орындалатын салт әндердің сөздері жаңарып, әуені мен ырғағы заманауи (эстрадалық және компьютерлік) музыкамен өңделеді.
2-тапсырма.Ән үйрету: «Қазағымның дәстерлері - ай»Сөзі:Т.Әшімов. Әуені: Н.Адамбеков. Бейнежазбадан тыңдап, ән мазмұнындағы бүгінгі күнге дейін жалғасын тауып келе жатқан салт-дәстүрлерді ата.Ән мәтініндегі «Құда түсу, сырға салу, беташарым-ай» деген қандай салт-дәстүрге жатады? «Жар - жар» әнінің мәтіндеріне қарап, қайсысы қай тойда айтылатынын анықта.(қыз ұзату, үйлену). Үнтаспаға қосылып «Жар-жардың» екі нұсқасын орында. •ChatGPT – көмектеседі. Білім алушылардан ән мәтінінен қазақ халқының дәстүріне байланысты не байқағандарын сұрау. Оқулықтан тыс жаңа тақырыпқа байланысты мәтіндерді үш топқа таратып беремін. «Ойлан – жұптас - бөліс» әдісі бойынша жұппен, топпен талқылайды. Рефлексия «3 сөйлем» әдісі: •Бүгін мен білдім… •Мені таң қалдырды… •Енді мен салт-дәтүр туралы… |
Мұғаліммен бірге қайталап амандасады. Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: Қазақ халқының салт-дәстүрі туралы біледі. Жұппен жұмыс жасайды. «Қазағымның дәстүрлері ай»әнін біргелікте орындайды. Сабаққа кері байланыс жасайды |
|
https://www.youtube.com/watch?v=Mj522ajANxs Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=uC_rG93-zyY Кері байланыс тақтайшасы |
|||
шағым қалдыра аласыз















