|
Мектеп: |
№ 205 орта мекеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Музыка |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі: |
Мәдени мұра |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Үркімбаева Жанна Шералықызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әуелеген әсем әуен |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.3.4.1-– музыкалық көркемдеуіш құралдардың көмегімен шығарманың жанрын, көркемдік образдарын анықтау жəне салыстыру; 4.3.4.2 – əн айту ережесін сақтай отырып, түрлі сипаттағы екідауысты қарапайым элементтері бар əндерді орындау; 1.2-музыкалық сауаттылық(музыкалық терминдер мен ұғымдар) 1.3- музыкалық орындаушылық іс-әрекет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұлттық мүдде құндылығы: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ар-ұят құндылығы: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талап құндылығы: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 12 минут Сабақтың ортасы 30 минут Сабақтың соңы 3 минут |
I.Ұйымдастыру кезеңі: «Біз қандаймыз?» әдісі ақылы ынтымақтастық кезеңін ұйымдастыып аламын Дауыс жаттығуын жасау
(М) Сәлеметпе балалар! (О) Сәлеметсіз бе ағай! (М) Көңіл күйлерің қалай? (О) Көңіл күйіміз жақсы. (М-О) Ән салайық тамаша, (М-О) Ән салайық жараса. ( Үй тапсырмасын сұрау: «Атадан қалған жаухар жыр» III.Үй тапсырмасына сұрақ-жауап арқылы қорытынды жасау. IV.Жаңа сабақ: «Әуелеген әсем әуен» Сабақ өткен сабақпен жалғасып, қазақтың ардақты əндерінің бірі – əнші, ақын Естайдың «Құсни-Қорлан» əнімен танысады. Арқа мектебіне тəн сал-серілік дəстүрдің жалғастырушы Естай Беркінбайұлының есімін білмейтін қазақ кемде-кем. «Құсни-Қорлан» əнінің қысқаша тарихы: «Иса деген бір мықты Маралды еліне құдалыққа баратын болады да, Ақкөлдің болысы Əбілқасым Шыманұлына хат жазып, ақын Естайды алдырады. Естайдың жасы жиырманың үстіне шыққан екен. Сері үшін бұл сапар қызықты көрінеді. Сол заманда Маралды болысы Ұрық ауылында түбі Қыпшақ – Сұңқар, Сұлтан деген белгілі адамдар болады. Сұңқар – болыс, Сұлтан – би. Екеуінің де ел арасында беделі жоғары, ауқатты кісілердің қатарында болған. Сұлтанның Құсни жəне Қорлан есімді екі қызы бар екен. Естай келіпті дегенді естіген Сұлтан ауылының күллі қыз-бозбаласы жиналып, той-думан ұйымдастырады. Осындай көңілді кештердің біріне Құсни мен Қорлан да келеді. Естай сол жерде ару қыздарды көріп, жақын келіп танысады. Қорлан мен Естай бір-бірін ұнатып қалады. Дегенмен махаббаттары баянсыз болады». Тыңдау және талдау:
Оқулықта əнге қысқаша ғана сипаттама беріледі. Ақын, əнші, композитор Естай 20 жасында Маралды ауылында өткен бір тойда Сұлтан бидің Құсни жəне Қорлан есімді апалы-сіңлілі қыздарын көреді. Құсни мен Қорланның сұлулығына таңғалған Естай олардың есімін əнге қосады. Бұл əн – сұлулықты дəріптейтін қазақтың ең үздік əндерінің бірі. Əн екі нұсқада орындалған (əншілер: Д. Құдайберген, Е. Шүкіманов). Екі орындаушының да əнді орындау ерекшеліктері талқыланады. Д. Құдайбергеннің орындауы сүйемелсіз академиялық дауыста, ал Е. Шүкіманов дəстүрлі əншілік дауыспен домбыраның сүйемелімен орындайды. Əнші, ақын Естай сұлулықты қандай əуен арқылы, қалай жеткізген? (жігерлі, баяу, жылдам, көңілді, лирикалық) Тыңдау және талдау:
Оқулықта Естай Беркінбайұлының қысқаша өмірбаяны берілген. Берілетін тапсырма: 3-ыныптағы сал, сері ұғымдарын есіңе түсір. Естайдың шығармашылығы жөнінде ғаламтордан ақпарат іздестіріп толықтыр. Музыкалық сауаттылық: ( Ә Қазақтың халық əні «Қоғалы-ай» – жиі айтылатын, ел арасына кең тараған əндердің бірі. Əннің өлең жолдары шалыс ұйқасқа құрылған. Əрбір екі жолдан соң, қайталанатын «Қоғалы-ай, қоңырсалқын-ай, малға жай» деген жолдар əн əуенін толықтай аяқтап тұрады. Мұғалімге əнді үйрету аса қиындық тудырмайды. Əн екі нұсқада тыңдалады. Қазыбек Əдікейдің қобыз аспабында жəне эстрадалық əншілер Құралай мен Мирастың орындауында. III.Жаңа сабақты сұрақ-жауап арқылы қорытындылау. «Сиқырлы нота» әдісі Сабақта не ыңғайлы болды? Қайсы тапсырма қиын болды? Сабақта нені əлі де жақсарту қажет? IV.Үй тапсырмасы: «Қоғалы-ай» әнін жаттап келу Рефлексия «Білім гүлі» әдісі
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып алады Дауыс жаттығуларын жасайды «Атадан қалған жауһар жыр» тақырыбында үй тапсырмасына АКТ әдістері арқылы жауап береді
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Бесір НазеркеШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Әуелеген әсем әуен 4сынып ашық сабақ
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Әуелеген әсем әуен 4сынып ашық сабақМатериал туралы қысқаша түсінік
Құсни Қорлан әніннің шығуы туралы ақпараттар ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
М-О)
терминдер мен
ұғымдар)
н
Орында!












