Материалдар / Ауған соғысының ардагерлеріне тағзым 6-сынып

Ауған соғысының ардагерлеріне тағзым 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар біртұтас тәрбие бағдарламасына сәйкестендіріліп жасалған.ҚМЖ-ға құндылықтар мен қауіпсіз сабақтар кіріктірілген.
Авторы:
16 Ақпан 2025
53
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


Тәрбие сағаты

Ауған соғысының ардагерлеріне тағзым

Күні

17-21.02.2025ж

Сынып жетекші:

Аты жөні

Сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты:

Ауған соғысы туралы білімдерін тереңдету.

Ауған соғысына қатысқан ардагерлерге құрмет көрсету.

Оқушылардың отаншылдық сезімдерін қалыптастыру, Отанға қызмет ету идеяларын насихаттау.

Ауған соғысының ардагерлерінің ерліктерін ұлықтау.

Құндылықтарды дарыту

Отанға деген сүйіспеншілік және оның қорғанысына дайын болу.

Ауған соғысына қатысқан қазақ жауынгерлерінің ерліктерін ұлықтап, оларды құрметтеу арқылы отаншылдық сезімін нығайту.

Отанды қорғау – әр азаматтың парызы екендігін ұғындыру.

Апта дәйексөзі

Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық

Өнерлі бала - өрге жүзер

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті


Оқушы әрекеті

Ресурстар


Ұйымдастыру кезеңі (17 мин)


Оқушылармен амандасады

Мұғалім сөзі:

Құрметті оқушылар!

Бүгінгі тәрбие сағатымыздың тақырыбы — «Ауған соғысының ардагерлеріне тағзым». Бұл тақырыпты таңдаған себебіміз — тарихтың ауыр беттері мен біздің халқымыздың болашағы үшін құрбан болған ержүрек батырларымызды ұлықтау.

Ауған соғысы – тек Қазақстан үшін ғана емес, бүкіл кеңес халқы үшін ауыр да қасіретті кезең болды. Осы соғысқа біздің елімізден мыңдаған азамат қатысып, олардың көбі қазір ардагерлер атанды. Соғыста біздің жауынгерлеріміз қандай ерліктер көрсетті? Олардың өмірі мен ерліктері бізге қандай сабақтар береді?

Ауған соғысы 1979 жылы басталып, 1989 жылы аяқталды. Он жылға созылған бұл соғыс көптеген жастарымыздың өмірін қиды. Бұл соғыстың ерекшелігі — қазақ жерінен шыққан жастар көп болды, олардың ішінде ерлік танытқандар да, ауыр сынақтардан өтіп, аман қалғандары да бар. Солардың бірі – біздің аталарымыз бен ағаларымыз.

Соғыстың ауыртпалығын тек соғыста болғандар ғана емес, соғыстан кейінгі уақытта, жарақаттарымен өмір сүріп жатқан ардагерлеріміз де сезіп отыр. Сондықтан біз бүгін, осы соғыстың ардагерлеріне тағзым ету арқылы, олардың ерліктерін бағалап, құрмет көрсетуіміз керек.

Деректі фильм немесе бейнемазмұн көрсету:

Мұғалім оқушыларға ауған соғысы жайлы қысқаша бейнемазмұн немесе деректі фильм көрсетеді. Бұл материал соғыс жайлы айқын түсінік қалыптастырады және оқушыларға оқиғаға эмоционалды түрде енуге мүмкіндік береді.

Мұғалім әрекеті: Фильмнен кейін оқушыларға сұрақтар қойып, олардың фильмнен алған әсерлерін тыңдайды:

«Фильмнен қандай маңызды ақпарат алдыңыздар?»

«Ауған соғысына қатысқан қазақстандық жауынгерлердің ерліктері туралы не ойлайсыздар?»




Мұғаліммен амандасады


Оқушылар мұғалімнің кіріспе сөзін тыңдайды.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді:

«Ауған соғысы туралы не білесіздер?» немесе «Ауған соғысына қатысқан қазақстандық жауынгерлер туралы қандай ақпарат білесіздер?»

Оқушылар өздерінің білімдерін, ойларын ортаға салады.


Фильмді немесе бейнемазмұнды көру:

Оқушылар бейнемазмұнды мұқият қарап, соғыс туралы маңызды мәліметтер мен оқиғаларға назар аударады.

Олар көрсетілген материалды талқылап, оның өздеріне әсерін білдіреді.

Оқушылардың сұрақтарға жауап беруі:

Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді:

«Фильмнен қандай әсер алдыңыздар?»

«Ауған соғысының қазақстандық жауынгерлері қандай қиындықтармен бетпе-бет келді?»






















Сабақ ортасы (10 мин)







Қауіпсіздік сабағы.

«КӨШЕДЕГІ ҚАУІПТІ НЫСАНДАРДАН (ФОНТАН) ҚАЛАЙ АУЛАҚ БОЛУҒАБОЛАДЫ?»


Сабақтың мақсаты: оқушыларды көшеде (фонтан жанында) өзін дұрыс ұстауға үйрету.

Негізгі міндеттер:

1.Оқушыларды фонтанда шомылу кезінде кездесетін қауіп түрлерімен таныстыру.

2.Фонтан жайлы толық ақпарат беру.

3.Фонтан жанында болатын мінез-құлық ережелерін үйрету.

Сабақтың барысы

1.Кіріспе. Көшеде қандай қауіптінысандарды күтуге болатындығын түсіндіріңіз. (2 минутқа дейін)

Осындай нысандардың бірі – фонтан. Өте ыстық ауа райында мен ағаштардың көлең кесінде жатқым келеді. Мүмкін фонтан жақсы болар?

Жазғы ыстықта адамдар фонтан жанына барады. Біреу қолын жуады, біреу бетін жуады, ал біреу фонтанда шомылады.

Есте сақтау маңызды, фонтан – бұл қаланы абаттандыру элементі. Олар ауаны ылғалдандырады, аймаққа эстетикалық көрініс береді, бірақ шомылуға арналмаған.

2.Негізгі бөлім

«Фонтанда шомылу неге қауіпті?»

Адамдардан басқа, жануарлар мен құстар фонтанда шомылуды жақсы көреді.

Сондай-ақ фонтанда шомылу апатпен аяқталуы мүмкін. Су астында кейде құбырлар, электр шамдары болғандықтан, балалар сүрініп, құлап кетуі де мүмкін. Фонтан аумағында 14 жасқа дейінгі балаларға жалғыз жүру тыйым салынады;

фонтан аумағында аяқ киімсіз болуға, сондай-ақ биік өкшелі аяқкиіммен кіруге тыйым салынады;

фонтан тостағанының аумағына вело, мото, автокөлік құралдарымен, балалар арбаларымен, роликтермен, скейтбордтармен және т.б. кіруге тыйым салынады;

фонтан ағындарынан су ішуге тыйым салынады;

фонтан ішіне және оның айналасына қоқыс тастауға тыйым салынады;

фонтан жабдықтарын бүлдіруге тыйым салынады.

3.Қорытынды Пайдалы сілтемелер:

4.https://www.youtube.com/watch?v=NCnr6WmrZ4o&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS-IEuEG9KjOrJzvPM&index=14 https://www.youtube.com/watch?v=ylMqQnk_eq4&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS-IEuEG9KjOrJzvPM&index=19











Ортасы (15 мин)


Ауған соғысына қатысқан қазақстандық жауынгерлер туралы білім аламыз.

Ардагерлеріміздің ерліктерін еске ала отырып, оларды құрметтеу керектігін түсінеміз.

Отанға деген сүйіспеншілікті, ұлтжандылықты ұлықтаймыз.

Сонымен, мен сіздерге Ауған соғысына қатысқан ардагерлердің ерлігін құрметтеу үшін бірінші сұрақты қоюды ұсынамын: «Ауған соғысының қазақ жауынгерлері үшін қандай маңыздылығы болды?»

Енді, біз бірге осы сұрақты талқылай отырып, ардагерлеріміздің ерліктері туралы ойланып, оларды ұмытпауымыз керек екендігін түсінетін боламыз.

Топтарға бөлу:

  • Мұғалім оқушыларды 4-5 адамнан тұратын топтарға бөледі. Әр топқа Ауған соғысы жайлы түрлі сұрақтар мен тапсырмалар беріледі.

  • Мұғалім әрекеті: Топтарға тапсырма бергеннен кейін, оларды бақылап, бағыттау арқылы топтардың жұмысын бақылап отырады.

Топтық тапсырмалар:

  • Ауған соғысы туралы маңызды деректер жинақтау.

  • Қазақстанның Ауған соғысына қатысуының себептерін талқылау.

  • Ардагерлердің ерліктерін және соғыстан кейінгі қиыншылықтарын зерттеу.

  • Әр топ өз жұмысын сынып алдында қорғайды.

Оқушылардың пікірін тыңдау:

  • Мұғалім оқушылардан Ауған соғысына қатысқан ардагерлерге деген құрмет туралы пікірлерін сұрайды.

  • Оқушылардан ардагерлер туралы өлеңдер оқуды немесе соғыс туралы естеліктерді бөлісуді сұрайды.

Мұғалім әрекеті: Ардагерлер туралы құрмет білдіретін өлеңдер мен шығармаларды оқып беру. Оқушылардың пікірін тыңдай отырып, олардың ойларын қолдайды және соғыс батырларының ерлігін дәріптеу қажеттігін айтады.




Топтарға бөлініп жұмыс істеу:

  • Оқушылар 4-5 адамнан тұратын топтарға бөлінеді.

  • Әр топқа арнайы тапсырма беріледі. Мысалы:

    • Қазақстанның Ауған соғысына қатысу себептерін талқылау.

    • Ауған соғысына қатысқан қазақстандық жауынгерлердің ерліктерін баяндау.

    • Соғыстың ардагерлерге қалдырған мұрасы мен әсері туралы ой бөлісу.

  • Оқушылар топта бірлесіп жұмыс істейді, деректер жинайды, талқылайды және қорытынды жасайды.

Топтың жұмысын қорғай отырып, пікір айту:

  • Әр топ өзінің жұмысын сынып алдында қорғайды. Бұл кезеңде оқушылар өздерінің зерттеген тақырыптары бойынша ақпаратпен бөлісіп, өз ойларын жеткізеді.

  • Оқушылар топтың басқа мүшелерімен бірге келіспеушілік немесе жаңа идеялар болса, оны талқылайды.

Ардагерлер туралы пікір білдіру:

  • Оқушылар өздерінің ойлары мен әсерлерін бөліседі.

  • «Ауған соғысының ардагерлеріне тағзым ету біздің міндетіміз» деген тақырыпта пікірлерін айтады.

  • Оқушылардан ардагерлерге құрмет көрсетудің маңыздылығы туралы жеке пікірлерін сұрау.

Өлең оқып немесе естеліктерді бөлісу:

  • Оқушылар қазақ немесе орыс тілінде Ауған соғысына қатысты өлеңдер оқиды немесе өздерінің жазған шығармаларын бөліседі.

  • Оқушылар ардагерлерді құрметтеу туралы өз пікірлерін айтып, соғыстағы ерліктерге және бүгінгі ардагерлердің қиындықтарына көзқарастарын білдіреді.




.



Соңы

3 мин


Мұғалім оқу жылының соңында немесе дәстүрлі түрде ардагерлердің құрметіне байланысты шараларды ұйымдастырудың маңыздылығын атап өтеді.

Оқушыларға өз еліне, жеріне деген құрмет пен патриотизм сезімдерін арттыру қажеттігін түсіндіреді.

Үй тапсырмасын беру

Мұғалім оқушыларға үй тапсырмасын береді:

Эссе жазу: «Ауған соғысының ардагеріне арнау» тақырыбында эссе жазу.

Зерттеу жұмысы: Жергілікті ардагерлермен сұхбаттасып, олардың соғысқа қатысуын және қазіргі өмірін зерттеу.



Оқушылар өз ойларын талқылайды және қорытынды жасайды.

Олар бүгінгі тақырып бойынша қандай жаңа білімдер алғанын, қандай құндылықтарды түсінгенін айтады.

«Ауған соғысы туралы не білдік?» деген сұраққа жауап береді.




Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі