|
Бөлім: Дұрыс тамақтану. Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар |
МЕКТЕП: |
|||||
|
КҮНІ: |
Мұғалім: |
|||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауруға- ем, сауға- қуат, дәрі қымыз |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.2.1 Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын әңгіме құрастырып жазу; |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: мәтіннің жанрлық, стильдік ерекшелігін анықтау; Көпшілігі: Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сайәңгіме құрастырып жазу;; Кейбір оқушылар: Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын әңгіме құрастырып жазу. |
|||||
|
Жоспар: |
||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі?тСынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Жағымды психологиялық ахуал. «Сымсыз телефон» ойыны Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Ойын басқарушы бірінші тұрған адамға құлағына сыбырлап, бір сөз айтады, ол келесі көршісіне сыбырлап естіген сөзін жеткізеді, осылайша соңғы адамға дейін жалғасады. Ал енді ойын басқарушы соңғы адамнан бастап сұрайды. Мүмкін соны қате естіп, өзгерткен адам айып өтейді. Айып әр түрлі: ән салу, би билеу, өлең оқу, т.б.
Бір жерде бар дейікші сары бұлақ, Мақсаты адамзатқа нәсіп болмақ. Тып-тыныш өз жайымен тұрмаған соң, Байлаған екі жақтан тесіп құлақ , Ойнақтар ор текесі ортасында, Денесі басқалардан ұзынырақ. Қымыз, саба, піспек Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз пікірлерін білдіреді. Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды.
1-оқылым мәтінін оқыңыз.Мәтінді оқып, мазмұны бойынша бірнеше сұрақ құрастырыңдар. Қымыз сапалы тамақ өнімі ғана емес, сондай ақ шипалы сусын деп те есептеледі. Халық арасында қымызды көңіл күй сергектігі және ұзақ жасау сусыны деп текке атамаған. Халық медицинасында ата-бабаларымыз емдік сусын ретінде қымызды асқазан, өкпе, ішек ауруларына пайдаланып келген. Қымызды қазақ халқымен қоса көрші қырғыз елі, татарлар, башқұрт халықтарында да емдік мақсатта қолданған. Қымыздың құрамына кіретін түрлі заттардың бәрі де адамның бойына жақсы сіңеді. Майы дәмді, белогы тез сіңімді. Аз шамада кездесетін сүт және көмір қышқылдары адамның тәбетін ашып, асқазанның жақсы жұмыс істеуіне жағдай туғызады. Бие сүтінде «С» витамині мол болады. Сондықтан да туберкулез ауруынан емдеуде айрықша жетістіктерге жетуге көмегі баршылық. Қымыздың осы қасиеттері белгілі болғаннан түрлі емдеу мекемелері оны дәрумен ретінде пайдалуға көшкен. Ешқандай сусын қымызбен тең келе алмайды. Құрамында дәрумендер, майлар, белоктар бай, ол талай ауруды емдеп қана қоймайды, олардың алдын да алады. Қымыз ас қорытуды жақсартады, қауіпті ісікті болдырмайды. Бие сүтінен ашытылады. Оның алғашқы ашытқысын «қымыздың қоры» деп атайды. Кей жерлерде мұны бие сүтіне сүр қазының қабырғасын, жылқының ашыған сүр жамбасының жұлынды сүйегін не малта салып немесе ашыған тары көженің суын қосып, бөлек ашытады. Сосын сабадағы қорды сарықпай, биенің жылы сүтін саумалдап, жаңғыртып отырады. Жаңа сүт құйған сайын 20-30 минуттан піседі, жаңа сүтпен қорды араластырып, ірімтігін жазады, ашуын басып отырады. Қымызды көп сапырғанда оған таза ауа (оттегі, азон, т.б.) көп сіңеді.
Қазақ халқының бір ғасырлық
тарихын басынан кешірген Жамбыл Жабаев ақын атамыз:
Қымыздың пайдасы Дескриптор: *Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады; *Қымыздың пайдасын анықтап, кластер толтырады. ҚБ Тапсырма. Жеке жұмыс. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын әңгіме құрастырып жазу.(100 сөз) Тақырыбы: «Ауруға- ем, сауға- қуат, дәрі қымыз» Дескриптор:
ҚБ ЖАЗЫЛЫМНАН КЕЙІН. «Автор орындығы». Үздік жұмыстар «Автор орындығында» оқылады.
|
Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз пікірлерін білдіреді. Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Мәтінді оқып, мазмұны бойынша бірнеше сұрақ құрастырыңдар. Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады; *Қымыздың пайдасын анықтап, кластер толтырады. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын әңгіме құрастырып жазады. Үздік жұмыстар «Автор орындығында» оқылады. |
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
ҚБ
ҚБ
|
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы https://syr-media.kz/tanym/6638-ymyz-asiett-de-rmett-susyn.html |
||
|
Рефлексия |
Кері байланыс: «Термометр»
әдісі 38- қызықты да түсінікті 36,6- қызықсыз, күрделі 34- пайдасыз, құнды емес. Үй тапсырмасы: 5-тапсырма |
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауруға -ем, сауға-қуат, дәрі қымыз 5-сабақ
Ауруға -ем, сауға-қуат, дәрі қымыз 5-сабақ
|
Бөлім: Дұрыс тамақтану. Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар |
МЕКТЕП: |
|||||
|
КҮНІ: |
Мұғалім: |
|||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауруға- ем, сауға- қуат, дәрі қымыз |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.2.1 Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын әңгіме құрастырып жазу; |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: мәтіннің жанрлық, стильдік ерекшелігін анықтау; Көпшілігі: Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сайәңгіме құрастырып жазу;; Кейбір оқушылар: Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын әңгіме құрастырып жазу. |
|||||
|
Жоспар: |
||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі?тСынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Жағымды психологиялық ахуал. «Сымсыз телефон» ойыны Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Ойын басқарушы бірінші тұрған адамға құлағына сыбырлап, бір сөз айтады, ол келесі көршісіне сыбырлап естіген сөзін жеткізеді, осылайша соңғы адамға дейін жалғасады. Ал енді ойын басқарушы соңғы адамнан бастап сұрайды. Мүмкін соны қате естіп, өзгерткен адам айып өтейді. Айып әр түрлі: ән салу, би билеу, өлең оқу, т.б.
Бір жерде бар дейікші сары бұлақ, Мақсаты адамзатқа нәсіп болмақ. Тып-тыныш өз жайымен тұрмаған соң, Байлаған екі жақтан тесіп құлақ , Ойнақтар ор текесі ортасында, Денесі басқалардан ұзынырақ. Қымыз, саба, піспек Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз пікірлерін білдіреді. Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды.
1-оқылым мәтінін оқыңыз.Мәтінді оқып, мазмұны бойынша бірнеше сұрақ құрастырыңдар. Қымыз сапалы тамақ өнімі ғана емес, сондай ақ шипалы сусын деп те есептеледі. Халық арасында қымызды көңіл күй сергектігі және ұзақ жасау сусыны деп текке атамаған. Халық медицинасында ата-бабаларымыз емдік сусын ретінде қымызды асқазан, өкпе, ішек ауруларына пайдаланып келген. Қымызды қазақ халқымен қоса көрші қырғыз елі, татарлар, башқұрт халықтарында да емдік мақсатта қолданған. Қымыздың құрамына кіретін түрлі заттардың бәрі де адамның бойына жақсы сіңеді. Майы дәмді, белогы тез сіңімді. Аз шамада кездесетін сүт және көмір қышқылдары адамның тәбетін ашып, асқазанның жақсы жұмыс істеуіне жағдай туғызады. Бие сүтінде «С» витамині мол болады. Сондықтан да туберкулез ауруынан емдеуде айрықша жетістіктерге жетуге көмегі баршылық. Қымыздың осы қасиеттері белгілі болғаннан түрлі емдеу мекемелері оны дәрумен ретінде пайдалуға көшкен. Ешқандай сусын қымызбен тең келе алмайды. Құрамында дәрумендер, майлар, белоктар бай, ол талай ауруды емдеп қана қоймайды, олардың алдын да алады. Қымыз ас қорытуды жақсартады, қауіпті ісікті болдырмайды. Бие сүтінен ашытылады. Оның алғашқы ашытқысын «қымыздың қоры» деп атайды. Кей жерлерде мұны бие сүтіне сүр қазының қабырғасын, жылқының ашыған сүр жамбасының жұлынды сүйегін не малта салып немесе ашыған тары көженің суын қосып, бөлек ашытады. Сосын сабадағы қорды сарықпай, биенің жылы сүтін саумалдап, жаңғыртып отырады. Жаңа сүт құйған сайын 20-30 минуттан піседі, жаңа сүтпен қорды араластырып, ірімтігін жазады, ашуын басып отырады. Қымызды көп сапырғанда оған таза ауа (оттегі, азон, т.б.) көп сіңеді.
Қазақ халқының бір ғасырлық
тарихын басынан кешірген Жамбыл Жабаев ақын атамыз:
Қымыздың пайдасы Дескриптор: *Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады; *Қымыздың пайдасын анықтап, кластер толтырады. ҚБ Тапсырма. Жеке жұмыс. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын әңгіме құрастырып жазу.(100 сөз) Тақырыбы: «Ауруға- ем, сауға- қуат, дәрі қымыз» Дескриптор:
ҚБ ЖАЗЫЛЫМНАН КЕЙІН. «Автор орындығы». Үздік жұмыстар «Автор орындығында» оқылады.
|
Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз пікірлерін білдіреді. Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Мәтінді оқып, мазмұны бойынша бірнеше сұрақ құрастырыңдар. Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады; *Қымыздың пайдасын анықтап, кластер толтырады. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын әңгіме құрастырып жазады. Үздік жұмыстар «Автор орындығында» оқылады. |
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
ҚБ
ҚБ
|
7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы https://syr-media.kz/tanym/6638-ymyz-asiett-de-rmett-susyn.html |
||
|
Рефлексия |
Кері байланыс: «Термометр»
әдісі 38- қызықты да түсінікті 36,6- қызықсыз, күрделі 34- пайдасыз, құнды емес. Үй тапсырмасы: 5-тапсырма |
|
||||
шағым қалдыра аласыз
















