Ауылшаруашылық, өнеркәсіп және қызмет салаларын ұйымдастыру түрлері 8 сынып ҚМЖ

Тақырып бойынша 21 материал табылды

Ауылшаруашылық, өнеркәсіп және қызмет салаларын ұйымдастыру түрлері 8 сынып ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Ауылшаруашылық, өнеркәсіп және қызмет салаларын ұйымдастыру түрлері 8 сынып 472 бұйрық бойынша құрастырылған қысқа мерзімді жоспар Оқу мақсаты: 8.5.3.2 - қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ауылшаруашылық және өнеркәсіп өндірісін, қызмет саласын ұйымдастыру түрлерін сипаттайды
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Ауылшаруашылық, өнеркәсіп және қызмет салаларын ұйымдастыру түрлері

Бөлім

5.1 Экономикалық география 5.2 Әлеуметтік-экономикалық ресурстар

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып 8

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Ауылшаруашылық, өнеркәсіп және қызмет салаларын ұйымдастыру түрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

8.5.3.2 - қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ауылшаруашылық және өнеркәсіп өндірісін, қызмет саласын ұйымдастыру түрлерін сипаттайды

Сабақтың мақсаты

ауылшаруашылық, өнеркәсіп және қызмет көрсету салаларын ұйымдастыру түрлерін талдайды

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармаен сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта психологиялық ахуал туғызу.

Жаңа тақырыпқа байланысты «Ой қозғау» сұрақтары қойылады.

1.Қазақстандағы мемлекеттік және жекеменшік холдингтердің басты мақсаттары қандай?

2.Зауыт және фабрика кәсіпорындарының бір-бірінен айырмашылықтары бар ма?

3. Концерн дегенді қалай түсінесіңдер?

4. Шағын кәсіпорындардың артықшылықтары мен кемшіліктері қандай?

Оқушыларға сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлаймын

Өз пікірлерін айтады қорғайды

Сұрақтарға жауап береді


Жалпы 1 балл




Ашық сұрақ-жауаптар


Сабақтың ортасы

Жаңа тақырыпты меңгеру. Негізгі ұғымдармен танысып, оқулық мәтінімен жұмыс жасайды.

Тапсырма №1. Әлеуметтік инфроқұрылымды қызмет саласымен сәйкестендіріңіз.

Әлеуметтік инфрақұрылым 



Қызмет саласы

Денсаулық сақтау

мектептер, жоғарғы оқу орындары, кәсіптік білім беру орталығы

Білім

театр, мәдени орталықтар, музейлер т.б

Мәдениет

қоғамдық тамақтану, сауда орталықтары, демалыс орталықтары, демалыс базалары

Тұрмыстық қызмет ету орындары

ауруханалар, клиникалар, тіс емдеу орталықтары

Тапсырма №2. Ауылшаруашылығын ұйымдастыруға әсер ететін негізгі факторлардың маңыздылығы мен өзара байланысын сипаттаңыз.

Негізгі факторлар: жылу, жарық, топырақ, ылғал, өнеркәсіп өнімдері, энергия көзі, көлік, тұтынушы.


Тапсырма №3.

  1. Төмендегі мәтінді қолданып, Қарағанды металлургия зауытының шикізат, су, отын энергиясы, өнім түрлері көрсетілген картасхемасын сызыңыз.

Қарағанды металлургия зауыты (ҚМЗ) Қазақстандағы металл+ өңдеу зауыты болып табылады. Ең негізгі шикізат көзін Соколов-Сарыбай темір кенінен алады. Темірді өңдеп, ең негізгі өнімдері: шойын, болат, прокат, кокс алынады. ҚМЗ –ның негізгі отын энергиясы ретінде Қарағандының көмірі қолданылады. Ал шикізатты тау жынысынан бөліп алу үшін Қарағанды-Ертіс каналының суын қолданады.


Кен орны

Пайдалы қазба түрі

Алыну тәсілі





Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.

Дескриптор

Инфрақұрылымға сәйкес қызмет саласын анықтайды.




Дескриптор

Ауылшаруашылығын ұйымдастыруға әсер ететін факторлардың маңыздылығын сипаттайды




Дескриптор

Өнім түрлері көрсетілген картасхеманы сызып, түсіндіреді;









Жалпы 4 балл










Жалпы 3 балл








Жалпы 3 балл







Кесте

Оқулық

Дәптер







Оқулық

Атлас

Дәптер








Оқулық

Дәптер

Кесте

Суреттер

Сабақтың соңы


«Еркін микрофон» әдісі. Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдаймын.

Үйге тапсырма: §54, Алматыдағы «Рахат» және «Баян-Сұлу» кондитер фабрикаларының орналасу ерекшеліктерін және шығаратын өнім түрлерін бір-бірімен салыстырып, оған талдау жасау

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.

Дескриптор бойынша өзара бағалау жүргізеді


Кері байланыс



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.04.2024
484
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі