|
|
|
|
|
|
||
|
|
||
|
Модуль / Пән |
Физика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім / кіші бөлім |
Атом ядросының физикасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
«Ауыр ядроның бөлінуі. Радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқытушы |
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы мәліметтер |
Курс 1 топ: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ түрі |
Жаңа білімді игеру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаттары, міндеттері |
11. 8.2.4 - ядролық реакцияны
жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын
қолдану; 11. 8.2.7 - a-, b- және ϒ -сәулелерінің табиғатын, қасиеттерін және биологиялық әсерін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-шаралар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут
|
|
Интерактивті тақта Пазл, Online Test Pad платформасында тестті орындау.
Презентация Жаңа сабақ бойныша видео сілтемесі Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбының ЖМБ физика оқулығы http://www.armanpv.com/10-klass Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбының ЖМБ физика оқулығы http://www.armanpv.com/10-klass
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 60 минут
|
Жаңа тақырыпты тыңдайды, жаңа ақпараттарды дәптерлеріне жаза отырады. Сұрақтарға жауап беріп, жаңа сабақты түсінеді.
- ядролық синтез бен табиғи радиоактивті ыдырау табиғатын түсінеді; - a, b және g-сәулелерінің табиғатын, қасиеттерін және биологиялық әсерін біледі; - ядролық реакторлардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттайды; - ядролық энергетиканың даму кезеңдерін талқылауды біледі. Презентациядағы анықтамалар мен формулаларды дәптерге көшіріп жазады 1-тапсырма «Ыстық орындық» әдісі
1.Қандай жағдайда ауыр ядролардың бөліну реакциясы орындалады? 2. Ядролық отын ретінде қандай ядролар қолданылады? 3. Ядролық реакциялардың шығу энергиясын есептеу әдістерін атаңдар. 4. Тізбекті реакцияның дамуын қандай шама сипаттайды? 6. Критикалық масса деп нені атайды? Қандай сәулелену көздерін білесіңдер? 7. Жұтылған сәулелену дозасы деп нені айтады? Оны қандай бірліктермен өлшейді? 8. Cәулелену дозасының cәулеленудің эквивалентті дозасынан айырмашылығы неде? 9. Сәулеленудің эквивалентті дозасын немен өлшейді? 10. Радиациялық сәулелену адам ағзасына қалай әсер етеді?
ЕБҚ арналған тапсырма. «Бос орынды толтыр»
2-тапсырма Топтық жұмыс. «Джигсо» әдісі
Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі
2-топ: Қазақстан Республикасындағы сынақ алаңдары. Олардың салдары. 3-топ: Ядролық энергетиканың дамуы
ЕБҚ арналған тапсырма. Бос орынға тиісті сөзді қой
3-тапсырма Есеп шығару «Ойлан, тап» әдісі. Деңгейлік тапсырма
Деңгейлік тапсырмалар: А-деңгейі:
В-деңгейі:
С-деңгейі:
ЕБҚ арналған тапсырма. «Мағынасына қарай сәйкестендір»
4–тапсырма. Топтық жұмыс. «Өрмекші» әдісі.
Ядролық реакция нәтижесінде алынған жарықшақтар массаларының ядро массасымен салыстырғанда 1,67·10–27 кг-ға азаюы 931,5 МэВ энергия бөлінуіне алып келетінін дәлелдеңдер.
5 тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты бекіту: LearningApps онлайн сервисінде жаңа сабақты бекіту
LearningApps онлайн сервисінде жаңа сабақты бекіту бойынша, алған білімдерін пайдалана отырып сәйкестендіру тапсырмасын орындайды.
Бағалау парағы
Рефлексия «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша
Студенттер сабақтың соңында өздерінің жұмыстарының жетістіктерін кезең бойынша баспалдақ жетістігінде көрсетеді.
Үй тапсырмасы:
§ 42, 43, 44 оқу.
Хабарлама дайындаңдар. Ядролық реакцияларды зерттеудегі Жолио-Кюри, П.Савич, О.Ганн, Ф.Штрассман, О.Фриш, Л.Мейтнер ғалымдардың жетістіктері..
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша 1

Қосымша 2

Қосымша 3

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауыр ядроның бөлінуі
Ауыр ядроның бөлінуі
|
|
|
|
|
|
||
|
|
||
|
Модуль / Пән |
Физика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім / кіші бөлім |
Атом ядросының физикасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
«Ауыр ядроның бөлінуі. Радиоактивті сәулелердің биологиялық әсері» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқытушы |
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы мәліметтер |
Курс 1 топ: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ түрі |
Жаңа білімді игеру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаттары, міндеттері |
11. 8.2.4 - ядролық реакцияны
жазу кезінде массалық және зарядтық санның сақталу заңын
қолдану; 11. 8.2.7 - a-, b- және ϒ -сәулелерінің табиғатын, қасиеттерін және биологиялық әсерін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-шаралар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут
|
|
Интерактивті тақта Пазл, Online Test Pad платформасында тестті орындау.
Презентация Жаңа сабақ бойныша видео сілтемесі Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбының ЖМБ физика оқулығы http://www.armanpv.com/10-klass Жалпы білім беретін мектептің 10-сыныбының ЖМБ физика оқулығы http://www.armanpv.com/10-klass
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 60 минут
|
Жаңа тақырыпты тыңдайды, жаңа ақпараттарды дәптерлеріне жаза отырады. Сұрақтарға жауап беріп, жаңа сабақты түсінеді.
- ядролық синтез бен табиғи радиоактивті ыдырау табиғатын түсінеді; - a, b және g-сәулелерінің табиғатын, қасиеттерін және биологиялық әсерін біледі; - ядролық реакторлардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін сипаттайды; - ядролық энергетиканың даму кезеңдерін талқылауды біледі. Презентациядағы анықтамалар мен формулаларды дәптерге көшіріп жазады 1-тапсырма «Ыстық орындық» әдісі
1.Қандай жағдайда ауыр ядролардың бөліну реакциясы орындалады? 2. Ядролық отын ретінде қандай ядролар қолданылады? 3. Ядролық реакциялардың шығу энергиясын есептеу әдістерін атаңдар. 4. Тізбекті реакцияның дамуын қандай шама сипаттайды? 6. Критикалық масса деп нені атайды? Қандай сәулелену көздерін білесіңдер? 7. Жұтылған сәулелену дозасы деп нені айтады? Оны қандай бірліктермен өлшейді? 8. Cәулелену дозасының cәулеленудің эквивалентті дозасынан айырмашылығы неде? 9. Сәулеленудің эквивалентті дозасын немен өлшейді? 10. Радиациялық сәулелену адам ағзасына қалай әсер етеді?
ЕБҚ арналған тапсырма. «Бос орынды толтыр»
2-тапсырма Топтық жұмыс. «Джигсо» әдісі
Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі
2-топ: Қазақстан Республикасындағы сынақ алаңдары. Олардың салдары. 3-топ: Ядролық энергетиканың дамуы
ЕБҚ арналған тапсырма. Бос орынға тиісті сөзді қой
3-тапсырма Есеп шығару «Ойлан, тап» әдісі. Деңгейлік тапсырма
Деңгейлік тапсырмалар: А-деңгейі:
В-деңгейі:
С-деңгейі:
ЕБҚ арналған тапсырма. «Мағынасына қарай сәйкестендір»
4–тапсырма. Топтық жұмыс. «Өрмекші» әдісі.
Ядролық реакция нәтижесінде алынған жарықшақтар массаларының ядро массасымен салыстырғанда 1,67·10–27 кг-ға азаюы 931,5 МэВ энергия бөлінуіне алып келетінін дәлелдеңдер.
5 тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты бекіту: LearningApps онлайн сервисінде жаңа сабақты бекіту
LearningApps онлайн сервисінде жаңа сабақты бекіту бойынша, алған білімдерін пайдалана отырып сәйкестендіру тапсырмасын орындайды.
Бағалау парағы
Рефлексия «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша
Студенттер сабақтың соңында өздерінің жұмыстарының жетістіктерін кезең бойынша баспалдақ жетістігінде көрсетеді.
Үй тапсырмасы:
§ 42, 43, 44 оқу.
Хабарлама дайындаңдар. Ядролық реакцияларды зерттеудегі Жолио-Кюри, П.Савич, О.Ганн, Ф.Штрассман, О.Фриш, Л.Мейтнер ғалымдардың жетістіктері..
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша 1

Қосымша 2

Қосымша 3

шағым қалдыра аласыз



















