Күні: Сыныбы: Пән атауы:
Сабақтың тақырыбы: Ауызша көбейту және бөлу тәсілдері
Сабақтың мақсаты: АУЫЗША БӨЛУ ЖӘНЕ КӨБЕЙТУГЕ ҮЙРЕТУ
І Білімділігі: Оқушылардың білім – білік дағдыларын қалыптастыра отырып,көп таңбалы сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдерін қалыптастыру, есептеу тәсілдерін және есеп шығару дағдыларын жетілдіру.
ІІ Дамытушылығы: Оқушылардың ынта – жігерін, алғырттылығы мен шапшаңдығын, танымдылық дағдыларын арттыра отырып, шығармашылыққа жетелеу.
ІІІ Тәрбиелігі: Оқушыларды тазалыққа, адамгершілік қасиеттерге, ұжымшылдыққа, тазалыққа, ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелей отырып, білімпазқа жетелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдіс- тәсілдері: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, баяндау, талдау-жинақтау, пікір –талас.
Көрнекілігі: Кестелер, карточкалар, плакаттар және т.б.
Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, еңбекке баулу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
. Сәлемдесу.
. Оқушыларды тексеру, сабаққа келмеу себебін анықтау. Жұмыстың жүргізілу түріне қарай топтастырып отырғызу.
. Оқушылардың көңілін, назарын, сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
. Ойға шақыру. (Психологиялық даярлық жүргізу).
ІІ. Өткен материалды еске түсіру/ Жалпылау:
1. Үй тапсырмасын сұрау, тексеру.
2. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау.
3. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін сөздік қорын байқау.
4. Неге көңіл аудару қажеттілігін анықтау, ескеру. Жан-жақты тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақ:
Сабақтың тақырыбы: Ауызша көбейту және бөлу тәсілдері
№1. Кестені толтыра отырып, есептеп ойлан.
|
а |
200 |
15 |
6 |
120 |
|
b |
30 |
30 |
40 |
5 |
|
c |
5 |
9 |
100 |
15 |
|
d |
4 |
2 |
4 |
3 |
|
(а+ b+ c)∙ d |
940 |
108 |
584 |
420 |
№2. Қосындыны санға қалай көбейтуге болады?
(a+b)∙c=a∙c+b∙c c∙(a+b) = c∙a+c∙b
Қосынды санға көбейту үшін, әр қосылғышты сол санға көбейтіп, содан шыққан көбейтінділерді қосу керек.
А) 22 341 ∙2 =44 682
(20 000 + 2 000 + 300 +40 + 1)∙2 = 20 000∙2+ 2 000 ∙2+ 300∙2+40∙2+1∙2= 40 000+ 4000+600+80+2= 44 682
123 200 ∙3 = 369 600
(100 000 + 20 000 + 3 000 +200)∙3 = 100 000∙3+ 20 000 ∙3+ 3 000∙3+ 200∙3 = 300 000+ 60 000 +9 000+600 = 369 600
111 202∙4 =444 808
(100 000 + 10 000 + 1 000 +200+2)∙4 = 100 000∙4+ 10 000 ∙4+ 1 000∙4+ 200∙4+2∙4 = 400 000+ 40 000 +4 000+800+8 = 444 808
(a+b):c=a:c+b:c
Қосындыны санға бөлу кезінде әрбір қосылғыш осы санға бөлінетін болса, онда тиімді есептеу үшін әр қосылғышты санға бөліп, алынған нәтижені қосуға болады.
44 682: 2 = 22 341
(40 000 + 4 000 + 6 00 +80+2):2 = 40 000:2+ 4 000:2+ 600: 2+ 80:2+2:2= 20 000+ 2 000 +3 00+40+1 = 22 341
369 600:3 = 123 200
(300 000+ 60 000 +9 000+600):3 = 300 000:3+ 60 000 :3+ 9 000:3+ 600:3 = 100 000 + 20 000 + 3 000 +200= 123 200
444 808: 4 =111 202
(400 000+ 40 000 +4 000+800+8):4 = 400 000:4+ 40 000 :4+ 4 000:4+ 800:4+8:4 =100 000 + 10 000 + 1 000 +200+2 = 111 202.
№3. Түсіндіре отырып, көрсетілген теңдікті пайдалану.
4 ∙ 6 000= 24 000 9∙ 8 000= 72 000 5∙ 6 000= 30 000
49 000, 56 000, 81 000, 32 000, 45 000, 28000.
14 000: 7= 2 000 30 000:5= 6 000 81 000: 9= 9 000
7 000, 6 000, 2 000. 17 000, 18 000, 16 000.
ІV. Сергіту сәті: «Күн мен түн» ойынын ойнату арқылы қызығушылығын арттыру.
V. Сабақты бекіту:
№4. Шешуі: 500 000+ 700 + 700= 501 400(м) Тіктөртбұрыш 4 см * 5 см, 2 см * 10 см, 1 см*20 см болуы мүмкін.
№5. А) Шешуі: 10∙2= 20 см²
Ә) 500∙5= 2 500 мм² =25 см² - шаршының ауданы. 5 см – шаршы қабырғасы.
Дәптермен жұмыс.
VII. Үй жұмысы: №6, 7 есеп 53 бет.
VIII. Бағалау: Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды топпен мадақтап,
жеткен жетістіктерін айта отырып білімдерін бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Ауызша көбейту және бөлу тәсілдері" (3 сынып)
"Ауызша көбейту және бөлу тәсілдері" (3 сынып)
Күні: Сыныбы: Пән атауы:
Сабақтың тақырыбы: Ауызша көбейту және бөлу тәсілдері
Сабақтың мақсаты: АУЫЗША БӨЛУ ЖӘНЕ КӨБЕЙТУГЕ ҮЙРЕТУ
І Білімділігі: Оқушылардың білім – білік дағдыларын қалыптастыра отырып,көп таңбалы сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдерін қалыптастыру, есептеу тәсілдерін және есеп шығару дағдыларын жетілдіру.
ІІ Дамытушылығы: Оқушылардың ынта – жігерін, алғырттылығы мен шапшаңдығын, танымдылық дағдыларын арттыра отырып, шығармашылыққа жетелеу.
ІІІ Тәрбиелігі: Оқушыларды тазалыққа, адамгершілік қасиеттерге, ұжымшылдыққа, тазалыққа, ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелей отырып, білімпазқа жетелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдіс- тәсілдері: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, баяндау, талдау-жинақтау, пікір –талас.
Көрнекілігі: Кестелер, карточкалар, плакаттар және т.б.
Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, еңбекке баулу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
. Сәлемдесу.
. Оқушыларды тексеру, сабаққа келмеу себебін анықтау. Жұмыстың жүргізілу түріне қарай топтастырып отырғызу.
. Оқушылардың көңілін, назарын, сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.
. Ойға шақыру. (Психологиялық даярлық жүргізу).
ІІ. Өткен материалды еске түсіру/ Жалпылау:
1. Үй тапсырмасын сұрау, тексеру.
2. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау.
3. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін сөздік қорын байқау.
4. Неге көңіл аудару қажеттілігін анықтау, ескеру. Жан-жақты тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақ:
Сабақтың тақырыбы: Ауызша көбейту және бөлу тәсілдері
№1. Кестені толтыра отырып, есептеп ойлан.
|
а |
200 |
15 |
6 |
120 |
|
b |
30 |
30 |
40 |
5 |
|
c |
5 |
9 |
100 |
15 |
|
d |
4 |
2 |
4 |
3 |
|
(а+ b+ c)∙ d |
940 |
108 |
584 |
420 |
№2. Қосындыны санға қалай көбейтуге болады?
(a+b)∙c=a∙c+b∙c c∙(a+b) = c∙a+c∙b
Қосынды санға көбейту үшін, әр қосылғышты сол санға көбейтіп, содан шыққан көбейтінділерді қосу керек.
А) 22 341 ∙2 =44 682
(20 000 + 2 000 + 300 +40 + 1)∙2 = 20 000∙2+ 2 000 ∙2+ 300∙2+40∙2+1∙2= 40 000+ 4000+600+80+2= 44 682
123 200 ∙3 = 369 600
(100 000 + 20 000 + 3 000 +200)∙3 = 100 000∙3+ 20 000 ∙3+ 3 000∙3+ 200∙3 = 300 000+ 60 000 +9 000+600 = 369 600
111 202∙4 =444 808
(100 000 + 10 000 + 1 000 +200+2)∙4 = 100 000∙4+ 10 000 ∙4+ 1 000∙4+ 200∙4+2∙4 = 400 000+ 40 000 +4 000+800+8 = 444 808
(a+b):c=a:c+b:c
Қосындыны санға бөлу кезінде әрбір қосылғыш осы санға бөлінетін болса, онда тиімді есептеу үшін әр қосылғышты санға бөліп, алынған нәтижені қосуға болады.
44 682: 2 = 22 341
(40 000 + 4 000 + 6 00 +80+2):2 = 40 000:2+ 4 000:2+ 600: 2+ 80:2+2:2= 20 000+ 2 000 +3 00+40+1 = 22 341
369 600:3 = 123 200
(300 000+ 60 000 +9 000+600):3 = 300 000:3+ 60 000 :3+ 9 000:3+ 600:3 = 100 000 + 20 000 + 3 000 +200= 123 200
444 808: 4 =111 202
(400 000+ 40 000 +4 000+800+8):4 = 400 000:4+ 40 000 :4+ 4 000:4+ 800:4+8:4 =100 000 + 10 000 + 1 000 +200+2 = 111 202.
№3. Түсіндіре отырып, көрсетілген теңдікті пайдалану.
4 ∙ 6 000= 24 000 9∙ 8 000= 72 000 5∙ 6 000= 30 000
49 000, 56 000, 81 000, 32 000, 45 000, 28000.
14 000: 7= 2 000 30 000:5= 6 000 81 000: 9= 9 000
7 000, 6 000, 2 000. 17 000, 18 000, 16 000.
ІV. Сергіту сәті: «Күн мен түн» ойынын ойнату арқылы қызығушылығын арттыру.
V. Сабақты бекіту:
№4. Шешуі: 500 000+ 700 + 700= 501 400(м) Тіктөртбұрыш 4 см * 5 см, 2 см * 10 см, 1 см*20 см болуы мүмкін.
№5. А) Шешуі: 10∙2= 20 см²
Ә) 500∙5= 2 500 мм² =25 см² - шаршының ауданы. 5 см – шаршы қабырғасы.
Дәптермен жұмыс.
VII. Үй жұмысы: №6, 7 есеп 53 бет.
VIII. Бағалау: Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды топпен мадақтап,
жеткен жетістіктерін айта отырып білімдерін бағалау.
шағым қалдыра аласыз













