|
Білім беру ұйымының атауы |
Б. Соқпақбаев атындағы орта мектеп- гимназиясы |
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Құқық негіздері |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.3 Азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бақытжанұлы Ермек |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Азаматтық-құқықтық міндеттемелер қандай жауапкершіліктерді туындатады? |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.3.1 азаматтық құқықтағы міндеттемелерді талдап, жауапкершіліктерін анықтау |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Міндеттеме, борышкер, шарт, азаматтық құқықтық жауапкершілік ұғымдарын ашады;азаматтық құқықтың міндеттемелерің талдап, жауапкер- шілігін анықтайды;Азаматтық құқықтағы міндеттемелер мен шарттарға мысал- дардың шешімін бағалайды |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
басқа адамдардың құқықтары мен бостандықтарын бұзбау, конституциялық құрылыс пен қоғамдық имандылыққа нұқсан келтірмеу,азаматтық жауапкершілік, елжандылық |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
БЫМ «Еркін микрофон» әдісі
кіші дәріс, конспектілеу - сабақтың тақырыбы, мақсаты, күтілетін нәтижелер - міндеттеме, шарт, тараптар; |
Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Бейнекөрініс -«Несие беруші, борышқор және үшінші жақ қандай міндетемелерді орындауға тиіс болады?» Сұрақпен бірге оқушыларға жауапкершіліккеқатысты ақпараттар беріледі. . Мұғалім шарт түрлерін беру арқылы шарт құрастыруын сұрайды. Мысалы: І .«Аралас,Жария шарт». ІІ..«Ақылы және ақысыз шарт», шарттардың қолданылуы. ІІІ. «Алдын ала жасалатын шарт». IV.Үшінші жақтың пайдасына жасалытын шарт, шартты түсіндіру «Азаматтық құқықтық қатынастар қандай жауапкершілікті туғызады?» тақырыбына эссе жазады. 80-100 cөз. ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау 1-тапсырма Кестемен жұмыс
ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру 2-тапсырма Міндеттемені орындау әдістері: тұрақсыздық айыбы- кепіл- кепілдік- кепіл болушылық- кепіл пұл- кепілдік жарна- 3-тапсырма Жағдаяттарды талқылаңдар Оқулық-60-61 беттер ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. Бақылау сұрақтары:
ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Терминдерге қатысты анықтамалардың сәкестігін табыңыз
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Оқушылар сұрақтар бойынша жауап береді Оқушылар оқулықтағы ақпаратты қорытып, кесте бойынша түйін жасайды Оқушылар негізгі ойды сақтай отырып, тапсырмалар жазады Дескриптор: Міндеттеме субъектілерін анықтайды; Міндеттемені орындау әдістерін сипаттайды; Міндеттеменің қандай түрлерін ажыратады; Міндеттеменің орындау әдістерін түсіндіреді; Дескриптор: Азаматтық құқықтағы міндеттемелер ді талдап, жауапкершіліктерін анықтайды; Анықтамалар ды пайдалана отырып, сәйкестігін анықтайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау |
Ақпараттық мәтін www.youtube.com/watch?v=Svabf5qEW9Y, 9сынып оқулық Авт: А.С.Ибраева, С.Б.Гончаров Қазақстан Республикасының Конституциясы Алматы 2008 https://kodeksy-kz.com/grazhdanskij_kodeks_osobennaya_chast/506.htm http://adilet.zan.kz/kaz/docs/K940001000_
ҚР нормативтік құқықтық акті- лерінің ақпарат тық-құқықтық жүйесі http://adilet.zan. kz
ҚБ парағы таратпа материал дар |
||||||||||||||||||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Азаматтық құқықтағы міндеттеменің маңыздылығы мен негізгі мәні неде? Үйге тапсырма Азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
«Екі жақты күнделік» әдісі
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік
Азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік
|
Білім беру ұйымының атауы |
Б. Соқпақбаев атындағы орта мектеп- гимназиясы |
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Құқық негіздері |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.3 Азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бақытжанұлы Ермек |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Азаматтық-құқықтық міндеттемелер қандай жауапкершіліктерді туындатады? |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.3.1 азаматтық құқықтағы міндеттемелерді талдап, жауапкершіліктерін анықтау |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Міндеттеме, борышкер, шарт, азаматтық құқықтық жауапкершілік ұғымдарын ашады;азаматтық құқықтың міндеттемелерің талдап, жауапкер- шілігін анықтайды;Азаматтық құқықтағы міндеттемелер мен шарттарға мысал- дардың шешімін бағалайды |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
басқа адамдардың құқықтары мен бостандықтарын бұзбау, конституциялық құрылыс пен қоғамдық имандылыққа нұқсан келтірмеу,азаматтық жауапкершілік, елжандылық |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
БЫМ «Еркін микрофон» әдісі
кіші дәріс, конспектілеу - сабақтың тақырыбы, мақсаты, күтілетін нәтижелер - міндеттеме, шарт, тараптар; |
Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Бейнекөрініс -«Несие беруші, борышқор және үшінші жақ қандай міндетемелерді орындауға тиіс болады?» Сұрақпен бірге оқушыларға жауапкершіліккеқатысты ақпараттар беріледі. . Мұғалім шарт түрлерін беру арқылы шарт құрастыруын сұрайды. Мысалы: І .«Аралас,Жария шарт». ІІ..«Ақылы және ақысыз шарт», шарттардың қолданылуы. ІІІ. «Алдын ала жасалатын шарт». IV.Үшінші жақтың пайдасына жасалытын шарт, шартты түсіндіру «Азаматтық құқықтық қатынастар қандай жауапкершілікті туғызады?» тақырыбына эссе жазады. 80-100 cөз. ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау 1-тапсырма Кестемен жұмыс
ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру 2-тапсырма Міндеттемені орындау әдістері: тұрақсыздық айыбы- кепіл- кепілдік- кепіл болушылық- кепіл пұл- кепілдік жарна- 3-тапсырма Жағдаяттарды талқылаңдар Оқулық-60-61 беттер ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі. Бақылау сұрақтары:
ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Терминдерге қатысты анықтамалардың сәкестігін табыңыз
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Оқушылар сұрақтар бойынша жауап береді Оқушылар оқулықтағы ақпаратты қорытып, кесте бойынша түйін жасайды Оқушылар негізгі ойды сақтай отырып, тапсырмалар жазады Дескриптор: Міндеттеме субъектілерін анықтайды; Міндеттемені орындау әдістерін сипаттайды; Міндеттеменің қандай түрлерін ажыратады; Міндеттеменің орындау әдістерін түсіндіреді; Дескриптор: Азаматтық құқықтағы міндеттемелер ді талдап, жауапкершіліктерін анықтайды; Анықтамалар ды пайдалана отырып, сәйкестігін анықтайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау |
Ақпараттық мәтін www.youtube.com/watch?v=Svabf5qEW9Y, 9сынып оқулық Авт: А.С.Ибраева, С.Б.Гончаров Қазақстан Республикасының Конституциясы Алматы 2008 https://kodeksy-kz.com/grazhdanskij_kodeks_osobennaya_chast/506.htm http://adilet.zan.kz/kaz/docs/K940001000_
ҚР нормативтік құқықтық акті- лерінің ақпарат тық-құқықтық жүйесі http://adilet.zan. kz
ҚБ парағы таратпа материал дар |
||||||||||||||||||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Азаматтық құқықтағы міндеттеменің маңыздылығы мен негізгі мәні неде? Үйге тапсырма Азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
«Екі жақты күнделік» әдісі
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













