3 тоқсан
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің толық аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны : |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Азаматтық құқықтың принциптері мен субъектілері Зерттеу сұрағы: Азаматтық құқықтың негізгі принциптері қандай және олар азаматтық құқық субъектілерінің құқықтарын қалай реттейді? |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
10.3.1.1 - Қазақстан Республикасының азаматтық құқығыың қайнар көздерін түсіндіру (Азаматтық кодексі, заңдар, заңға тәуелді актілер, Азаматтық кодексін толықтыратын және нақтылайтын ережелер); 10.3.1.2 - азаматтық құқық принциптерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру; 10.3.1.3 - азаматтық құқық субъектілерін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Азаматтық құқық субъектілерін анықтайды Қазақстан Республикасының азаматтық құқығның қайнар көздерін түсіндіреді Азаматтық құқық принциптерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың әрекеттері |
Критерий бағалаулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың 8-12 минут аралығы |
Оқушылармен амандасу , түгелдеу
Мұғалім оқущылардың
қызығушылығын арттыру мақсатында Ширату жаттығуы
ұсынады.
Мұғалім оқушыларға зерттеу сұрағына болжам жасауға тапсырма берелі Зерттеу сұрағы: Азаматтық құқықтың негізгі принциптері қандай және олар азаматтық құқық субъектілерінің құқықтарын қалай реттейді? Зерттеу сұрағына қатысты өз болжамдарыңызды дәптерге жазыныздар деп нұсқау айтады Болжамдарыңыздың расталғаны мен расталмағанын анықтау үшін бүгін нормативтік құжаттармен жұмыс жасайтынын ескертеді |
Сабаққа дайындалады Оқушылар өз түсінік пайымы бойынша сұрақтарға жауап береді Сатып алушы мен сатушы арасындағы қарым қатынасты жіне жұмыс беруші мен жұмысшы не қызметкер асындағы келісімшарттар не туралы болу керекгін ойланып ауызша жауап берелі.Сонымен бірге камелетке толмаған балалардың құқытарын еске түсіреді Мұғалімнің жаңа сабақ бойынша айтқан түсіндірмесін тыңдайды. Зерттеу сұрағына қатысты өз болжамдарын дәптерге жазады. |
Кері байланыс ұсыну Адам құқығы мен Құқықтық қатынастар және шарт жасасу кезіндегі сүйенетін заңнаманы жақсы еске түсірдіндер. |
Интерактивті тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
МТ Тақырып пен мақсатты түсіндіреді Тапсырма: №1 «Ақпаратты тап» әдісі арқылы азамматтық құқық туралы мәтінді оқып, Қазақстан Республикасының азаматтық құқығыың қайнар көздерін сәйкестендіріп, түсіндір
Глосариймен жұмыс азаматтық құқықтың қайнар көздері; • азаматтық кодекс • азаматтық құқық қағидаттары; • жеке тұлғалар, • заңды тұлғалар, • құқық қабілеті, • әрекетке қабілеттілік Жеке оқушыларға мәтінмен жұмыс
№2 тапсырма әдісі арқылы Азаматтық құқық субъектілерін анықтаныздар
Кез келген азаматтық-құқықтық қатынасқа азаматтық құқықтың субъектілері деп аталатын құқықтары мен міндеттері бар кемінде екі қатысушы кіреді. Азаматтық кодекске сәйкес Қазақстан Республикасында азаматтық құқықтың субъектілеріне жеке тұлғалар, заңды тұлғалар, мемлекет және әкімшілік-аумақтық бірліктер жатады. Дәптерге мәтіннен 3 құқықтық субьектіні анықтап жаз Мұғалім оқушыларға Азаматтық құқық принциптерін нақты мысалдар арқылы түсінуі үшін қолдану деңгейіндегі тапсырма ұсынады Азаматтық құқықтың негізгі принциптерін
түсіндіреді: №3 тапсырма Азаматтық құқықтың негізгі принциптеріне өмірден мысал келтіріндер. Мақсатқа жетуге бағытталған жағдаятық тапсырмалар ұсынады. №4 тапсырма 1-Топ 1.Марат пен Айдана бір пәтер жалдауға келісті. Бірақ Айдана келісімшартсыз тұра беруді ұсынды. Бірнеше айдан соң Марат пәтерді босатуды сұрағанда, Айдана бас тартты.
2-топ 1.Жеке кәсіпкер Әлия клиенттің алдын ала төлеміне қарамастан, қызметті уақытында көрсетпеді.
3-топ 1.Ермек өзіне тиесілі жер теліміне қоршау қойған. Бірақ көршісі бұл жердің бір бөлігін өз ауласына қосып алған.
|
Оқушылар мәтіннен ақпаратты табады,тапсырманы жеке орындап, жеке жауап береді, жауап беру барысында бір -бірінің жауаптарын толықтырады.
.
Оқулықтағы мәтінді оқып, ҚР Азаматтық кодексінің 14 бабынан өзіңе қажетті мәліметті тауып, жазбаша жауап береді
Тыңдайды, сұрақ қояды, өз білгенін айтады.
Принциптерді дәптерге жазады, мысал келтіреді, мұғаліммен бірге талдайды
Топта жағдаятты оқиды, кімнің қандай құқығы бұзылғанын анықтайды, қандай принцип бұзылғанын атайды, шешім ұсынады.
Өз пікірін айтып, не үйренгенін тұжырымдайды
|
Мұғалім оқушылардың жауаптарын мұқият тыңдап, кері байланыс жасайды .
Дескриптор:
Дескриптор: 1.Ұғымдарды анықтамаларымен дәптерге жазады Дескриптор: 3 құқықтық субьектіні анықтап жазады. Дескриптор: 1.Азаматтық құқықтың 1 принципіне өмірден мысал келтіреді. Дескриптор: 1. Жағдаятық тапсырмаларды оқып, сұрақтарға жауап береді.
|
Азамматтық құқық Оқулықтың 141 б
https://www.y outube.com/watch?v=frumK5UGz_Q https://adilet.zan.kz/kaz/docs/K940001000_ ҚР Азаматтық кодексі : Қазақстан Республикасының Конституциясы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың 7 мин. |
Бекіту сұрақтары (сабақ соңында қоюға арналған):
|
.сұрақты оқиды жеке жауап береді |
Оқушы білімдерін дескриптор арқылы баллмен бағалау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Жазбаша тапсырма (міндетті): «Азаматтық құқық субъектілерінің құқықтары мен міндеттері» тақырыбында 5-7 сөйлемдік шағын эссе жазу. Бағалау критерийі:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Азаматтық құқықтың принциптері мен субъектілері
Азаматтық құқықтың принциптері мен субъектілері
3 тоқсан
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Азаматтық құқық жүйесі және оның негізгі институттары |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің толық аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны : |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Азаматтық құқықтың принциптері мен субъектілері Зерттеу сұрағы: Азаматтық құқықтың негізгі принциптері қандай және олар азаматтық құқық субъектілерінің құқықтарын қалай реттейді? |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
10.3.1.1 - Қазақстан Республикасының азаматтық құқығыың қайнар көздерін түсіндіру (Азаматтық кодексі, заңдар, заңға тәуелді актілер, Азаматтық кодексін толықтыратын және нақтылайтын ережелер); 10.3.1.2 - азаматтық құқық принциптерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру; 10.3.1.3 - азаматтық құқық субъектілерін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Азаматтық құқық субъектілерін анықтайды Қазақстан Республикасының азаматтық құқығның қайнар көздерін түсіндіреді Азаматтық құқық принциптерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың әрекеттері |
Критерий бағалаулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың 8-12 минут аралығы |
Оқушылармен амандасу , түгелдеу
Мұғалім оқущылардың
қызығушылығын арттыру мақсатында Ширату жаттығуы
ұсынады.
Мұғалім оқушыларға зерттеу сұрағына болжам жасауға тапсырма берелі Зерттеу сұрағы: Азаматтық құқықтың негізгі принциптері қандай және олар азаматтық құқық субъектілерінің құқықтарын қалай реттейді? Зерттеу сұрағына қатысты өз болжамдарыңызды дәптерге жазыныздар деп нұсқау айтады Болжамдарыңыздың расталғаны мен расталмағанын анықтау үшін бүгін нормативтік құжаттармен жұмыс жасайтынын ескертеді |
Сабаққа дайындалады Оқушылар өз түсінік пайымы бойынша сұрақтарға жауап береді Сатып алушы мен сатушы арасындағы қарым қатынасты жіне жұмыс беруші мен жұмысшы не қызметкер асындағы келісімшарттар не туралы болу керекгін ойланып ауызша жауап берелі.Сонымен бірге камелетке толмаған балалардың құқытарын еске түсіреді Мұғалімнің жаңа сабақ бойынша айтқан түсіндірмесін тыңдайды. Зерттеу сұрағына қатысты өз болжамдарын дәптерге жазады. |
Кері байланыс ұсыну Адам құқығы мен Құқықтық қатынастар және шарт жасасу кезіндегі сүйенетін заңнаманы жақсы еске түсірдіндер. |
Интерактивті тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
МТ Тақырып пен мақсатты түсіндіреді Тапсырма: №1 «Ақпаратты тап» әдісі арқылы азамматтық құқық туралы мәтінді оқып, Қазақстан Республикасының азаматтық құқығыың қайнар көздерін сәйкестендіріп, түсіндір
Глосариймен жұмыс азаматтық құқықтың қайнар көздері; • азаматтық кодекс • азаматтық құқық қағидаттары; • жеке тұлғалар, • заңды тұлғалар, • құқық қабілеті, • әрекетке қабілеттілік Жеке оқушыларға мәтінмен жұмыс
№2 тапсырма әдісі арқылы Азаматтық құқық субъектілерін анықтаныздар
Кез келген азаматтық-құқықтық қатынасқа азаматтық құқықтың субъектілері деп аталатын құқықтары мен міндеттері бар кемінде екі қатысушы кіреді. Азаматтық кодекске сәйкес Қазақстан Республикасында азаматтық құқықтың субъектілеріне жеке тұлғалар, заңды тұлғалар, мемлекет және әкімшілік-аумақтық бірліктер жатады. Дәптерге мәтіннен 3 құқықтық субьектіні анықтап жаз Мұғалім оқушыларға Азаматтық құқық принциптерін нақты мысалдар арқылы түсінуі үшін қолдану деңгейіндегі тапсырма ұсынады Азаматтық құқықтың негізгі принциптерін
түсіндіреді: №3 тапсырма Азаматтық құқықтың негізгі принциптеріне өмірден мысал келтіріндер. Мақсатқа жетуге бағытталған жағдаятық тапсырмалар ұсынады. №4 тапсырма 1-Топ 1.Марат пен Айдана бір пәтер жалдауға келісті. Бірақ Айдана келісімшартсыз тұра беруді ұсынды. Бірнеше айдан соң Марат пәтерді босатуды сұрағанда, Айдана бас тартты.
2-топ 1.Жеке кәсіпкер Әлия клиенттің алдын ала төлеміне қарамастан, қызметті уақытында көрсетпеді.
3-топ 1.Ермек өзіне тиесілі жер теліміне қоршау қойған. Бірақ көршісі бұл жердің бір бөлігін өз ауласына қосып алған.
|
Оқушылар мәтіннен ақпаратты табады,тапсырманы жеке орындап, жеке жауап береді, жауап беру барысында бір -бірінің жауаптарын толықтырады.
.
Оқулықтағы мәтінді оқып, ҚР Азаматтық кодексінің 14 бабынан өзіңе қажетті мәліметті тауып, жазбаша жауап береді
Тыңдайды, сұрақ қояды, өз білгенін айтады.
Принциптерді дәптерге жазады, мысал келтіреді, мұғаліммен бірге талдайды
Топта жағдаятты оқиды, кімнің қандай құқығы бұзылғанын анықтайды, қандай принцип бұзылғанын атайды, шешім ұсынады.
Өз пікірін айтып, не үйренгенін тұжырымдайды
|
Мұғалім оқушылардың жауаптарын мұқият тыңдап, кері байланыс жасайды .
Дескриптор:
Дескриптор: 1.Ұғымдарды анықтамаларымен дәптерге жазады Дескриптор: 3 құқықтық субьектіні анықтап жазады. Дескриптор: 1.Азаматтық құқықтың 1 принципіне өмірден мысал келтіреді. Дескриптор: 1. Жағдаятық тапсырмаларды оқып, сұрақтарға жауап береді.
|
Азамматтық құқық Оқулықтың 141 б
https://www.y outube.com/watch?v=frumK5UGz_Q https://adilet.zan.kz/kaz/docs/K940001000_ ҚР Азаматтық кодексі : Қазақстан Республикасының Конституциясы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың 7 мин. |
Бекіту сұрақтары (сабақ соңында қоюға арналған):
|
.сұрақты оқиды жеке жауап береді |
Оқушы білімдерін дескриптор арқылы баллмен бағалау |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Жазбаша тапсырма (міндетті): «Азаматтық құқық субъектілерінің құқықтары мен міндеттері» тақырыбында 5-7 сөйлемдік шағын эссе жазу. Бағалау критерийі:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













