Материалдар / Азот және оның оксидтері. Аммиак

Азот және оның оксидтері. Аммиак

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың азот және оның қосылыстары туралы білімдерін қалыптастыру: құрылысы, алыну әдістері, қасиеттері. Қорытынды жасай білу, талдау, жүйелеу дағдыларын қалыптастыра отырып, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Сабақ уақытын бағалауға үйрету, еңбекқорлыққа және пәнге қызығушылығын арттыру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Желтоқсан 2017
903
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы: Азот және оның оксидтері. Аммиак.Мектеп: № 52 М.Өзтүрік атындағы ЖОМ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні : Жубаева Жанара
Сыныбы: 9 «А» сыныпПәні: Химия
Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты меңгерту сабағы
Пәнаралық байланыс: география, биология, медицина.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың азот және оның қосылыстары туралы білімдерін қалыптастыру: құрылысы, алыну әдістері, қасиеттері. Қорытынды жасай білу, талдау, жүйелеу дағдыларын қалыптастыра отырып, есте сақтау қабілеттерін дамыту.Сабақ уақытын бағалауға үйрету, еңбекқорлыққа және пәнге қызығушылығын арттыру
Табыс критерийлері
Барлық оқушылар біледіКөпшілік оқушылар жасай аладыКейбір оқушылар орындай алады
Азот және оның қосылыстарының құрылысын, аталуын біледіХимиялық қасиеттері мен алыну жолдарын біледіОқушылар диалог әдісі арқылы сыни тұрғыдан ойлана алады
Кезеңдер Мұғалімнің іс-әрекетіОқушының іс-әрекетіБағалау Қолданылған ресурстарУақыт
1Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгелдеуОқушылардың назарын сабаққа аудару: Оқушылар барлықтарың маған сұқ саусақтарыңды көрсетіңдерші.Оқушыларды 3 топқа топтастыру: «Байланысты тап» әдісіБайланысқан сөздерді оқуын ұсынадыОқушылар назарларын сабаққа аударады. Оқушылар сөздер жазылған стикерлерді алып, сол сөзге байланысты сөздерді дуалдарға жапсырылған стикерлерден іздеп табады. Байланысқан сөздерді оқып шығады.Критериалды бағалау. Смайликтермен бағалау«Сұқ саусақ» әдісі. Сөздер жазылған стикерлер, смайликтер, бағалау парағы. «Байланысын тап» әдісі5 мин
11 тапсырма: білу1. «Ия, жоқ» әдісі. Үйге берілген тақырыпты тексеру мақсатында оқушыларға ауызша сұрақтар қойылады. 1. табиғатта бейметалдар саны металдарға қарағанда көп емес «ия».2. 6 а тобының элементтері халькогендер деп аталады «ия».3. Күкірті бар кен орындары Қазақстанда жоқ «жоқ».4. Күкірт суда жақсы еритін сары түсті кристалды зат «жоқ».5. күкірт тек тотықтырғыш қасиет көрсетеді «жоқ».6. күкіртсутек улы зат, адам онымен тыныс алса тұншығады «ия».7. Табиғатта күкіртсутек мұнай, жанартау құрамында болады «ия». 8. Күкірт төрт түрлі оксид түзеді «жоқ». 9. күкірт қышқылы үшнегізді қышқыл «жоқ».10. күкірт қышқылымен жұмыс істеген кезде қауіпсіздік ережені қатаң сақтауымыз керек «ия». Жауап берген оқушыларға смайликтер қойылып отырады





Әр топтың оқушылары қолдарын көтеру арқылы сұрақтарға жауап береді. әр дұрыс жауапқа бір смайликтен алып отырады.

Мұғалім бағалау парағына бағалайды(Критерийлер жазылған бағалау парағы)Диалог әдісі5 мин
2Тақырыпты меңгертуТүсінуМағынаны тану . Мәтінмен жұмыс1-топ Азоттың атом құрылысы, қасиеттері, алынуы, табиғатта таралуы2- топ Азоттың (ІІ, ІV) оксидтері3- топ Аммиак. Аммиакты алу жолдары

Оқушылар жұмысты ватман қағазында орындайды. Топтар постер қорғайды.



Мұғалім бағалайды. (Критерийлер жазылған бағалау парағы)

Джигсо әдісі, Сто, Топтық жұмыс, постерді салып, қорғау18 мин
3Тақырыпқа байланысты реакциялар жазу, қосылыстарды жіктеуге арналған тапсырмаларды орындауҚолдану, талдауАйналуларды жүзеге асыру;1-топ N2→NO→NO 2→ HNO3 → Zn(NO3)2 2-топ Ca →CaO→СaCO3→Ca(NO3)2 3-топN2→NH3→NO→NO 2→ HNO3 →NaNO3

Оқушылар реакцияларды топпен жазып, бір оқушы шығып тақтаға орындап, қорғайды.Топтар бірін-бірінің реакцияларын тексереді.(Критерийлер жазылған бағалау парағы)

Топтық жұмыс. 8 мин
4 Жинақтау Қорытытынды жасау





Химиялық диктант:Азот ................ газАзот ауадан........, суда.............ериді.Қайнау температурасы.................Қату температурасы.....................Ауаның құрамында.......% aзот және ............% оттек бар.

Оқушылар берілген уақытта қанша үлгерсе сонша жазады. Келесі топқа өткізеді. Келесі топ қателерін жөндеп, кемшіліктерін түзейді.Бірін-бірі бағалау(Критерийлер жазылған бағалау парағы)

Химиялық диктант. Кластер әдісі Сто2 мин
6Бағалау Бағалау парақшаларындағы бағаларын айтуды ұсынадыБағалау парақтарына қойылған (белгілі оқушыға қойылған) бағаларының орта балын айтадыОҮБОБ2
7Кері байланыс«Бес саусақ » әдісі
  • Бас бармақ- неден қиналдыңыз
  • Балан үйрек- кімге көмектестіңіз
  • Ортан терек-көңіл күйіңіз
  • Шылдыр шумек-не үйрендіңіз
  • 5. Кішкене бөбек-қандай жетістікке жеттіңіз


    Оқушылар өздерінің саусақтарының суретін салып, жазады














    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
    Осы аптаның ең үздік материалдары
    Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
    Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
    тақырыптармен дайындаймыз
    Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
    Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
    Толығырақ