Күні:
23.11.18
|
ІІ тоқсан
- Сабақ №6 23/2
|
Сабақтың
тақ-бы:
|
Азот және
оның қосылыстары.
|
Мақсаты:
|
Азот
атомының құрылысын сипаттау, валенттілік, тотығу дәрежелерін
анықтау және оның сутекті қосылысының, оксидтерін, қышқылдарын
формулаларын білу, химиялық қасиеттерін талқылап, биологиялық
маңызын, ағзаға деген әсерін талдау тиіс.
|
Күтілетін
нәтижесі:
|
Азоттың
негізгі қосылыстарының формуласын біледі, қасиеттерін сипаттайды,
қосылыстағы валенттілігі мен тотығу дәрежелерін анықтайды. Реакция
теңдеулерін сауатты жазып, есептер шығарады
|
Ойлау
дағдылары
|
Білу,
түсіну, қодану, талдау, жинақтау, бағалау
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Азоттың
атом құрылысын біледі
-
Азоттың
негізгі қосылыстарының формуласын біледді
-
Азоттың табиғатта
кездесуі
|
Сабақ
түрі
|
Жаңа
тақырыпты меңгерту, кіріктірілген сабақ
|
Сілтемелері мен ресурстар
|
Электронды оқулық, қағаз А3, маркерлер,
оқулық
|
|
|
Сабақтың
мазмұны
|
|
Сабақ
кезеңдері
|
Бағалау
критерийлері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Сабақтың
басы - Білу түсіну
|
І кезең –
қызығуш-ты
ояту
(өткен материалды
қайталау)
* азоттың атом құрылысын,
формуласын білу
*
табиғатта таралуын, биологиялық маңызын түсіндіру
|
1.Ұйымдастыру (психолог ахуал
орнату)
«Жоғары деңгейге жету жолы» -
тренинг
Бағалау критерийлері
беріледі
2. «Тыңдайды, айтады» -
мультимедиялық аудиожазба тыңдатқызу
3.
А.Лавуазье «азот» деген аталуын берген екен, аудармасы тіршілікке
қатысы жоқ дейді. Сіздер қалай ойласыңдар азоттың тіршілікке қатысы
бар ма?
|
Оқушылар тыңдайды, білгенін,
есінде сақтағаның айтады, түсіндіреді, көрсетеді
Биология пәні мұғалімі берген
тапсырмалары бойынша білгендерін түсіндіреді
Өзін-өзі
дескрипторлар бойынша бағалайды
|
Сабақтың
ортасы - талдау
|
ІІ кезең – мағынаны
түсіну
Оқытудың жаңа
әдістері
Көшбасшылық
СТО,
ОүБ
|
4. Стикерде жазылған
формулалар б/ша топтастыру және №1, №2 тапсырма
беру:
1) азот тобы
2) азот сутекті және оттекті
қосылыстары
3) азот
қышқылы
4) нитраттар
Азот
қосылыстарының ағзаға деген әсері қандай екен?
|
4-5 оқушыдан
топтасады
«Ойлан, жүптас, бөліс» әдісі
бойынша жеке, содан кейін жүпта, топта бір-бірімен жаңа ақпаратпен
бөліседі, талдайды
Топ ішінде өзара бағалау
бағалау
Биология
пәнімен байланыстыру
|
Сабақтың
бекіту - Қолдану, жинақтау
|
ІІІ кезең -
Ой толғаныс
СТО
Дарынды
|
5. №3
тапсырма
11,2 л азот литиймен
әрекеттескенде неше г литий нитриді түзіледі?
6.
Қайталау сұрақтары бойынша қорытындылау
|
Топ ішінде бірлесіп
шығарады.
«Бұрыштар тәсілі» бойынша
дұрыс жауап ілініп тұрған бұрышқа топтасып барады
|
Бағалау
|
ОүБ
|
Бағалау
критерийлер мен дескрипторлар береді
|
Өзін-өзі
бағалайды
|
Үйге
тапсырма беру
|
§19
|
Күнделікке жазу
|
Кері
байланыс жасау
|
|
|
Рефлексия
|
|
|
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Балл
|
Білім
алушы
|
Азоттың атом құрылысын сипаттау
|
Аудиожазбаны мұқият тыңдайды
|
1
|
Ядро
зарядын айтады
|
1
|
Энергетикалық деңгейлер саның анықтайды
|
1
|
Электрондардың таралуын атап өтеді
|
1
|
Нейтрондардың санын анықтайды
|
1
|
Қосылыстардағы элементтердің тотығу дәрежелерін
анықтайды
|
1
|
Жоғары
валенттілікті атап, түсіндіреді
|
1
|
Азот
қосылыстарының формулаларын есте сақтау
|
Валенттілігін ескеріп, формуланы жазады
|
1
|
Формуланың аталуын жазады
|
1
|
Формула
бойынша қосылыстарда азоттың тотығу дәрежесін
табады
|
1
|
Азот
қосылыстарының химиялық қасиеттерін талдау,
сипаттау
|
Берілген
реакция теңдеулерін аяқтайды
|
1
|
Валенттілігін ескеріп, түзілген заттардың формуласын
құрастырады
|
1
|
Түзілген
заттарды атайды
|
1
|
Реакция
теңдеулерін теңестіреді
|
1
|
Сұраққа
жауап береді
|
1
|
Азот
қосылыстарының ағзаға деген әсерін түсіндіреді
|
1
|
Реакция теңдеуі бойынша есептеу
|
Есептің
шарттың жазады
|
1
|
Есептің
сұрағын жазады
|
1
|
Реакция
теңдеуін жазады, теңестіреді
|
1
|
Есептің
шешуін көрсетіп, жазады
|
1
|
Есептің
жауабын тауып, жазады
|
1
|
Барлық
балл
|
21
|