|
Білім беру ұйымының атауы |
№50 ЖОББ мектебі |
||||||
|
Пәні: |
Химия |
||||||
|
Бөлім: |
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
13.02.2023ж |
||||||
|
Сынып: 9 «б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Азот қышқылы. №13 зертханалық тәжірибе «Азот қышқылының басқа қышқылдармен ортақ қасиеттері» |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.1.4.7- азот қышқылының молекулалық, формулаларын білу және атомдар арасындағы химиялық байланыстардың түзілуін түсіндіру; 9.2.1.18- азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін құрастыру; 9.2.1.19- азот қышқылының басқа қышқылдармен жалпы ортақ қасиеттерін зерттеу. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Азот қышқылының молекулалық формулаларын білу, азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін анықтау, азот қышқылының басқа қышқылдармен жалпы ортақ қасиеттерін зерттеу. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы 5минут. 5минут 2минут Жаңа сабақ 5минут Сабақтың ортасы 5 минут 2минут 5минут Сабақты бекіту 3минут Кері байланыс |
Амандасу. Оқушыларды түгендеу. (Ұ) “Кубик” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы көніл күй сыйлау. Кубиктің әр қырында орналасқан смайликтерги тапсырмаларды орындау ❤️- құшақта; ?-тілек айту; ?-күлкі сыйла;
«Kahoot» сайты оқушыларға тест тапсырмалары беріледі. 1.Амиак өршіткі қатысында неше валеннтті оксид түзеді? 2. Амиактың формуласы? 3.Амиакты зертханада қалай алады? 4.Амиак қышқылдармен әрекеттесіп не түзеді? 5.Амиактың физикалық қасиеті? 6.1литр суда қанша литр амиак ериді? 7. Амиак өршіткі қатысында неше валентті оксид түзеді? 8.Амиак қайда қолданылады? 9.Амиак сумен әрекеттесіп не түзеді? 10.Амиактың өндірістегі алыну жолы? Үйге берілген есепті тексеру. №1 есеп Массасы 100г 20%күкірт қышқылы арқылы қанша көлем (қ.ж) амиакты өткізгенде: ә) аммоний сульфаты түзіледі.
Мұғалім түсіндірмесі Презентация
«Ойлан, жұптас, талқыла»әдісі арқылы шағын топтарға топтастыру: «Тикет» әдісі арқылы оқушылара ал,ан тикеттері бойынша орналасады. Тапсырма беріледі. І топ. Азот қышқылыны физикалық қасиеті. Сұйытылған азот қышқылының металмен әрекеттесуін сипаттаңыз, реакция теңдеуін құрыңыз. II топ. Азот қышқылының қолданылуы. Азот қышқылының негізбен әрекеттесу реакциясын құрыңыз. III топ. Азот қышқылының алынуы. Азот диоксидінің алыну реакциясын сипаттаңыз.
«Жұптық жұмыс» HNO3+Al(OH)3= HNO3+CaO= HNO3+CaCO3= HNO3+NH3=
Есептер беріледі: №1 есеп Өндірістік шығын 15% болса, массасы 6,3 кг азот қышқылын алу үшін қанша көлем қ.ж амиак қажет. «Lays» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар беріледі. 1.Азот қышқылының формуласы қандай? 2.Азот қышқылындағы азоттың тотығу дәрежесі? 3.Азот қышқылының физикалық қасиеті? 4. Азот қышқылы қайда қолданылады? 6.Азот қышқылы қандай оксидтермен әрекеттеседі. №13 Зертханалық жұмыс
Тикток әдісі арқылы.
Үй тапсырмасы: 38 тақырып. 40 беттегі 2 есеп. |
Кубикта берілген іс-әрекетті жасау.
Ұялы телефондары арқылы берілген тест сұрақтарына жауап беріп белгілейді.
Есепті көрсетеді
Дәптермен жұмыс Презентациямен танысады
Оқушылар өздеріне түскен тикеттер бойынша бөлінеді. Топқа берілген Тапсырманы орындайды.
Оқушы өз көршісімен бірге реакция теңдеулерін теңестіреді.
Есепті шығарады.
Сұраққа жауап береді.
Бейне материалды көреді. Кері байланыс жасайды
Үй тапсырмасын алады
|
2балл
2балл
2балл
2балл
1балл
1балл
|
Интерактивті тақта
Дәптермен жұмыс. Интерактивті тақта
Интерактивті тақта А4 қағазы. Интерактивті Тақта
Кері байланыс парағы Интерактивті тақта |
|
||


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Азот қышқылы
Азот қышқылы
|
Білім беру ұйымының атауы |
№50 ЖОББ мектебі |
||||||
|
Пәні: |
Химия |
||||||
|
Бөлім: |
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
13.02.2023ж |
||||||
|
Сынып: 9 «б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Азот қышқылы. №13 зертханалық тәжірибе «Азот қышқылының басқа қышқылдармен ортақ қасиеттері» |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.1.4.7- азот қышқылының молекулалық, формулаларын білу және атомдар арасындағы химиялық байланыстардың түзілуін түсіндіру; 9.2.1.18- азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін құрастыру; 9.2.1.19- азот қышқылының басқа қышқылдармен жалпы ортақ қасиеттерін зерттеу. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Азот қышқылының молекулалық формулаларын білу, азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін анықтау, азот қышқылының басқа қышқылдармен жалпы ортақ қасиеттерін зерттеу. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы 5минут. 5минут 2минут Жаңа сабақ 5минут Сабақтың ортасы 5 минут 2минут 5минут Сабақты бекіту 3минут Кері байланыс |
Амандасу. Оқушыларды түгендеу. (Ұ) “Кубик” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы көніл күй сыйлау. Кубиктің әр қырында орналасқан смайликтерги тапсырмаларды орындау ❤️- құшақта; ?-тілек айту; ?-күлкі сыйла;
«Kahoot» сайты оқушыларға тест тапсырмалары беріледі. 1.Амиак өршіткі қатысында неше валеннтті оксид түзеді? 2. Амиактың формуласы? 3.Амиакты зертханада қалай алады? 4.Амиак қышқылдармен әрекеттесіп не түзеді? 5.Амиактың физикалық қасиеті? 6.1литр суда қанша литр амиак ериді? 7. Амиак өршіткі қатысында неше валентті оксид түзеді? 8.Амиак қайда қолданылады? 9.Амиак сумен әрекеттесіп не түзеді? 10.Амиактың өндірістегі алыну жолы? Үйге берілген есепті тексеру. №1 есеп Массасы 100г 20%күкірт қышқылы арқылы қанша көлем (қ.ж) амиакты өткізгенде: ә) аммоний сульфаты түзіледі.
Мұғалім түсіндірмесі Презентация
«Ойлан, жұптас, талқыла»әдісі арқылы шағын топтарға топтастыру: «Тикет» әдісі арқылы оқушылара ал,ан тикеттері бойынша орналасады. Тапсырма беріледі. І топ. Азот қышқылыны физикалық қасиеті. Сұйытылған азот қышқылының металмен әрекеттесуін сипаттаңыз, реакция теңдеуін құрыңыз. II топ. Азот қышқылының қолданылуы. Азот қышқылының негізбен әрекеттесу реакциясын құрыңыз. III топ. Азот қышқылының алынуы. Азот диоксидінің алыну реакциясын сипаттаңыз.
«Жұптық жұмыс» HNO3+Al(OH)3= HNO3+CaO= HNO3+CaCO3= HNO3+NH3=
Есептер беріледі: №1 есеп Өндірістік шығын 15% болса, массасы 6,3 кг азот қышқылын алу үшін қанша көлем қ.ж амиак қажет. «Lays» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар беріледі. 1.Азот қышқылының формуласы қандай? 2.Азот қышқылындағы азоттың тотығу дәрежесі? 3.Азот қышқылының физикалық қасиеті? 4. Азот қышқылы қайда қолданылады? 6.Азот қышқылы қандай оксидтермен әрекеттеседі. №13 Зертханалық жұмыс
Тикток әдісі арқылы.
Үй тапсырмасы: 38 тақырып. 40 беттегі 2 есеп. |
Кубикта берілген іс-әрекетті жасау.
Ұялы телефондары арқылы берілген тест сұрақтарына жауап беріп белгілейді.
Есепті көрсетеді
Дәптермен жұмыс Презентациямен танысады
Оқушылар өздеріне түскен тикеттер бойынша бөлінеді. Топқа берілген Тапсырманы орындайды.
Оқушы өз көршісімен бірге реакция теңдеулерін теңестіреді.
Есепті шығарады.
Сұраққа жауап береді.
Бейне материалды көреді. Кері байланыс жасайды
Үй тапсырмасын алады
|
2балл
2балл
2балл
2балл
1балл
1балл
|
Интерактивті тақта
Дәптермен жұмыс. Интерактивті тақта
Интерактивті тақта А4 қағазы. Интерактивті Тақта
Кері байланыс парағы Интерактивті тақта |
|
||


шағым қалдыра аласыз


















