400 000+ дайын материалды шексіз жүктеңіз
ҚМЖ, БЖБ, ТЖБ, презентациялар, көрнекіліктер және авторлық материалдар - 690 тг-ден бастап
Тақырып бойынша 31 материал табылды

Азот қышқылы

Материал туралы қысқаша түсінік
9.1.4.7- азот қышқылының молекулалық, формулаларын білу және атомдар арасындағы химиялық байланыстардың түзілуін түсіндіру; 9.2.1.18- азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін құрастыру; 9.2.1.19- азот қышқылының басқа қышқылдармен жалпы ортақ қасиеттерін зерттеу.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

50 ЖОББ мектебі

Пәні:

Химия

Бөлім:

9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

13.02.2023ж

Сынып: 9 «б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Азот қышқылы.

13 зертханалық тәжірибе

«Азот қышқылының басқа қышқылдармен ортақ қасиеттері»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.1.4.7- азот қышқылының молекулалық, формулаларын білу және атомдар арасындағы химиялық байланыстардың түзілуін түсіндіру;

9.2.1.18- азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін құрастыру;

9.2.1.19- азот қышқылының басқа қышқылдармен жалпы ортақ қасиеттерін зерттеу.

Сабақтың мақсаты

Азот қышқылының молекулалық формулаларын білу,

азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін анықтау,

азот қышқылының басқа қышқылдармен жалпы ортақ қасиеттерін зерттеу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

5минут.
















5минут

















2минут








Жаңа сабақ

5минут






Сабақтың ортасы

5 минут













2минут






5минут





Сабақты бекіту

3минут














Кері байланыс




























Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

(Ұ) “Кубик” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы көніл күй сыйлау. Кубиктің әр қырында орналасқан смайликтерги тапсырмаларды орындау

❤️- құшақта;

?-тілек айту;

?-күлкі сыйла;

мақтау;

амандасу;

би қимылын жасау.

«Kahoot» сайты оқушыларға тест тапсырмалары беріледі.

1.Амиак өршіткі қатысында неше валеннтті оксид түзеді?

2. Амиактың формуласы?

3.Амиакты зертханада қалай алады?

4.Амиак қышқылдармен әрекеттесіп не түзеді?

5.Амиактың физикалық қасиеті?

6.1литр суда қанша литр амиак ериді?

7. Амиак өршіткі қатысында неше валентті оксид түзеді?

8.Амиак қайда қолданылады?

9.Амиак сумен әрекеттесіп не түзеді?

10.Амиактың өндірістегі алыну жолы?

Үйге берілген есепті тексеру.

1 есеп

Массасы 100г 20%күкірт қышқылы арқылы қанша көлем (қ.ж) амиакты өткізгенде:

ә) аммоний сульфаты түзіледі.




Мұғалім түсіндірмесі

Презентация




«Ойлан, жұптас, талқыла»әдісі арқылы шағын топтарға топтастыру:

«Тикет» әдісі арқылы оқушылара ал,ан тикеттері бойынша орналасады.

Тапсырма беріледі.

І топ. Азот қышқылыны физикалық қасиеті. Сұйытылған азот қышқылының металмен әрекеттесуін сипаттаңыз, реакция теңдеуін құрыңыз.

II топ. Азот қышқылының қолданылуы. Азот қышқылының негізбен әрекеттесу реакциясын құрыңыз.

III топ. Азот қышқылының алынуы. Азот диоксидінің алыну реакциясын сипаттаңыз.


«Жұптық жұмыс»

HNO3+Al(OH)3=

HNO3+CaO=

HNO3+CaCO3=

HNO3+NH3=



Есептер беріледі:

1 есеп

Өндірістік шығын 15% болса, массасы 6,3 кг азот қышқылын алу үшін қанша көлем қ.ж амиак қажет.

«Lays» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар беріледі.

1.Азот қышқылының формуласы қандай?

2.Азот қышқылындағы азоттың тотығу дәрежесі?

3.Азот қышқылының физикалық қасиеті?

4. Азот қышқылы қайда қолданылады?

6.Азот қышқылы қандай оксидтермен әрекеттеседі.

13 Зертханалық жұмыс


Тикток әдісі арқылы.



Сабақта қай тапсырма ұнағанын.

Сабақта қай тапсырма қиындық туғызғанын.


Тақырып бойынша материалды есінде сақтағанын.


Үй тапсырмасы:

38 тақырып.

40 беттегі 2 есеп.





Кубикта берілген іс-әрекетті жасау.
















Ұялы телефондары арқылы берілген тест сұрақтарына жауап беріп белгілейді.











Есепті көрсетеді









Дәптермен жұмыс

Презентациямен танысады


Оқушылар өздеріне түскен тикеттер бойынша бөлінеді.

Топқа берілген

Тапсырманы орындайды.











Оқушы өз көршісімен бірге реакция теңдеулерін теңестіреді.




Есепті шығарады.


Сұраққа жауап береді.












Бейне материалды көреді.

Кері байланыс жасайды























Үй тапсырмасын алады






















2балл

















2балл


















2балл














2балл








1балл



1балл



















































Интерактивті тақта













Дәптермен жұмыс.






Интерактивті тақта




Интерактивті тақта

А4 қағазы.















Интерактивті

Тақта

























Кері байланыс парағы



















Интерактивті тақта




















Материалды Word форматында жүктеп аласыз
Тарифке кіреді
1 ұстаз жүктеп алған
17.02.2023
442
Бұл материалды қолданушы жариялаған. UstazTilegi материалдың мазмұны мен авторлық құқықтарына жауап бермейді. Авторлық құқық бұзылған жағдайда шағым қалдыра аласыз
"Ұстаз" платформасында тіркелген пәндік олимпиадалар
Аттестацияға жарамды екенін көру үшін "Ұстаз" платформасында "Жарыстар, олимпиадалар тізімінен "Ustaz tilegi" деп іздесеңіз шығады
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Осы тақырыпта
көрнекілік керек па?
10 000 астам көрнекіліктерді жинап қойдық.
Көрнекілік бөліміне өтіп тақырыбын жазып жүктеп алыңыз!
Министірлікпен келісілген Аттестацияға жарамды курстар тізімі