Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасының Байзақ ауданының білім бөлімінің Нығметулла Киікбаев атындағы мектеп-гимназиясы» КММ
Қысқамерзімді (сабақ) жоспар
Сабақ тақырыбы: §39. Азот қышқылы мен нитраттардың өзіне тән қасиеттері
|
Бөлім: |
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV)-топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мержанова Гүлнәр Айбековна |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§39. Азот қышқылы мен нитраттардың өзіне тән қасиеттері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.20 сұйылтылғанжәне концентрлі азот қышқылының металмен әрекеттесуінің ерекшелігін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру; 9.2.1.21 нитраттың термиялық айрылуының ерекшелігін түсіндіру, реакция теңдеулерін құрастыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Азот қышқылының қасиетімен нитраттардың ыдырауының химиялық реакция теңдеулерін құрастырады. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі: 3 мин |
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. |
1.Мұғаліммен амандасады. |
ҚБ: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері |
|
|
Бүгінгі сабақтағы оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұсынамын. |
Оқушылар бүгінгі сабақтағы бағалаумен танысады. |
ҚБ: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
«Домбыра» суреттері
|
|
Топқа бөлу 1 мин |
Қоржындағы асықты таңдауға нұсқау беремін |
Қоржындағы асық түсіне қарай бірігіп отырады. |
ҚБ: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
«Асық» суреттері
|
|
*Алдыңғы білімді еске түсіру. 3 мин |
Алдыңғы білімді еске түсіру мақсатында оқушыларға «Додекаэдр»де ұсынылған сұрақтарға жауап беруге нұсқау жасаймын |
Тапсырма №1. Сұрақ-жауап. 1. HNO3 сутек атомына қарай негізділігі? 2. Азот қышқылы электролиттік диссоциация дәрежесі бойынша қандай электролит? 3. Азот қышқылы тұншықтырғыш, өткір ....... сұйықтық? 4. Азот қышқылы қандай тотықтырғыш? 5. Азот қышқылы күлгін лакмустың түсін ........ өзгертеді? |
Дескриптор: Бір сұраққа дұрыс жауап [1] балл. ҚБ: Жарайсыңдар. |
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері «Додекаэдр»
|
|
Сабақтың ортасы Миға шабуыл. 35 мин Жаңа сабақ 15 мин |
Жаңа тақырыпқа сәйкес оқушылардың білетін ақпараттарын (қайталанбау керек) жазуға нұсқау беремін Жаңа сабақтың тақырыбына сәйкес мақсатын айқындап, тақырыпты түсіндіремін. 1.Концентрлі азот қышқылының қасиеттері 2. Сұйылтылған азот қышқылының қасиеттері. 3.Нитраттардың ыдырауы. |
Жаңа сабақ тақырыбы бойынша білетін ақпараттарды А3 жазады. (1,2 сөз). Жаңа тақырыппен жұмыс жасайды. Қажетті ақпараттарды дәптерге жазып алады. Ұлт құндылығы: Еліміздегі азот қышқылының тұздары нитраттардың қолданылуы. |
ҚБ: Жарайсыңдар. |
Азот қышқылы және нитраттар https://emaze.link/@RWTKTYA 9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Интерактивті тақта. https://www.youtube.com/watch?v=OdTpqrtaY1Y (1мин) https://rutube.ru/video/70cb22fc75e2ed5459836e7e7845d78b/?t=9 (2мин) Виртуалды зертхана 8-11 сынып |
|
-8 мин |
ОТ орындауға нұсқау беремін |
1-тапсырма Топтық жұмыс. «Тарсия» Топтар бір-бірінің жұмысын тексереді. Бірін-бірі дескрипторларға сәйкес бағалайды. |
Дескриптор: 1.Сұйылтылған қышқылдың металмен әрекеттесуі реакциясының теңдеуін құрастырады. [1] балл 2.Концентрленген қышқылдың металмен әрекеттесуі реакциясын теңдеуін құрастырады. [1] балл 3.Нитраттардың ыдырау реакциясын құрастырады [1] балл ҚБ: Бірін- бірі бағалау |
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері Қосымша №1 https://emaze.link/@RWTKTYA |
|
6 мин |
ОТ орындауға нұсқау беремін |
2-тапсырма Жұптық жұмыс. «Ойлан-жұптас-бөліс» (Мәтіндік тапсырма) Нитраттар Егер құрамында 10 % қоспасы бар массасы 45,1 г калий нитраты ыдырағанда түзілетін оттектің (қ.ж) көлемін есептеңіз.Түзілген азоты бар тұзды атаңыз. |
Дескриптор: 1.Қоспаның массалық үлесі бойынша есептеуді жүргізеді. [1] балл 2. Газдың көлемін есептейді. [1] балл 3. Түзілген азоты бар тұзды атайды. [1] балл ҚБ: Өзін-өзі бағалау. |
Қосымша №2 https://emaze.link/@RWTKTYA |
|
6 мин |
ОТ орындауға нұсқау береді. |
3-тапсырма Жеке жұмыс Викториналық тест сұрақтары.
|
Дескриптор: Екі дұрыс жауап [1] балл Жалпы [3] балл ҚБ: Өзін-өзі бағалау |
Қосымша №3 https://learningapps.org/display?v=pfm3bg33a24 |
|
Сабақтың соңы Бағалау 2 мин Рефлексия 1 мин. |
Бүгінгі сабақтағы баллдарды жинақтап қорытынды шығаруға нұсқау беремін Рефлексия жазуға нұсқау беремін |
Әр оқушы жинаған балды қосып қорытынды шығарады. Талап ? Еңбек ? Терең ой ? |
Қорытынды: 9-10 балл. Керемет 7-8 балл. Бәрі де қолыңнан келеді. 5-6 балл. Әлі де дайындық қажет 1-4 балл Талпын |
«Қоржын»
|
|
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Азот қышқылы 9 сынып
Азот қышқылы 9 сынып
Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасының Байзақ ауданының білім бөлімінің Нығметулла Киікбаев атындағы мектеп-гимназиясы» КММ
Қысқамерзімді (сабақ) жоспар
Сабақ тақырыбы: §39. Азот қышқылы мен нитраттардың өзіне тән қасиеттері
|
Бөлім: |
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV)-топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мержанова Гүлнәр Айбековна |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§39. Азот қышқылы мен нитраттардың өзіне тән қасиеттері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.20 сұйылтылғанжәне концентрлі азот қышқылының металмен әрекеттесуінің ерекшелігін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру; 9.2.1.21 нитраттың термиялық айрылуының ерекшелігін түсіндіру, реакция теңдеулерін құрастыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Азот қышқылының қасиетімен нитраттардың ыдырауының химиялық реакция теңдеулерін құрастырады. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі: 3 мин |
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. |
1.Мұғаліммен амандасады. |
ҚБ: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері |
|
|
Бүгінгі сабақтағы оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұсынамын. |
Оқушылар бүгінгі сабақтағы бағалаумен танысады. |
ҚБ: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
«Домбыра» суреттері
|
|
Топқа бөлу 1 мин |
Қоржындағы асықты таңдауға нұсқау беремін |
Қоржындағы асық түсіне қарай бірігіп отырады. |
ҚБ: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
«Асық» суреттері
|
|
*Алдыңғы білімді еске түсіру. 3 мин |
Алдыңғы білімді еске түсіру мақсатында оқушыларға «Додекаэдр»де ұсынылған сұрақтарға жауап беруге нұсқау жасаймын |
Тапсырма №1. Сұрақ-жауап. 1. HNO3 сутек атомына қарай негізділігі? 2. Азот қышқылы электролиттік диссоциация дәрежесі бойынша қандай электролит? 3. Азот қышқылы тұншықтырғыш, өткір ....... сұйықтық? 4. Азот қышқылы қандай тотықтырғыш? 5. Азот қышқылы күлгін лакмустың түсін ........ өзгертеді? |
Дескриптор: Бір сұраққа дұрыс жауап [1] балл. ҚБ: Жарайсыңдар. |
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері «Додекаэдр»
|
|
Сабақтың ортасы Миға шабуыл. 35 мин Жаңа сабақ 15 мин |
Жаңа тақырыпқа сәйкес оқушылардың білетін ақпараттарын (қайталанбау керек) жазуға нұсқау беремін Жаңа сабақтың тақырыбына сәйкес мақсатын айқындап, тақырыпты түсіндіремін. 1.Концентрлі азот қышқылының қасиеттері 2. Сұйылтылған азот қышқылының қасиеттері. 3.Нитраттардың ыдырауы. |
Жаңа сабақ тақырыбы бойынша білетін ақпараттарды А3 жазады. (1,2 сөз). Жаңа тақырыппен жұмыс жасайды. Қажетті ақпараттарды дәптерге жазып алады. Ұлт құндылығы: Еліміздегі азот қышқылының тұздары нитраттардың қолданылуы. |
ҚБ: Жарайсыңдар. |
Азот қышқылы және нитраттар https://emaze.link/@RWTKTYA 9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Интерактивті тақта. https://www.youtube.com/watch?v=OdTpqrtaY1Y (1мин) https://rutube.ru/video/70cb22fc75e2ed5459836e7e7845d78b/?t=9 (2мин) Виртуалды зертхана 8-11 сынып |
|
-8 мин |
ОТ орындауға нұсқау беремін |
1-тапсырма Топтық жұмыс. «Тарсия» Топтар бір-бірінің жұмысын тексереді. Бірін-бірі дескрипторларға сәйкес бағалайды. |
Дескриптор: 1.Сұйылтылған қышқылдың металмен әрекеттесуі реакциясының теңдеуін құрастырады. [1] балл 2.Концентрленген қышқылдың металмен әрекеттесуі реакциясын теңдеуін құрастырады. [1] балл 3.Нитраттардың ыдырау реакциясын құрастырады [1] балл ҚБ: Бірін- бірі бағалау |
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері Қосымша №1 https://emaze.link/@RWTKTYA |
|
6 мин |
ОТ орындауға нұсқау беремін |
2-тапсырма Жұптық жұмыс. «Ойлан-жұптас-бөліс» (Мәтіндік тапсырма) Нитраттар Егер құрамында 10 % қоспасы бар массасы 45,1 г калий нитраты ыдырағанда түзілетін оттектің (қ.ж) көлемін есептеңіз.Түзілген азоты бар тұзды атаңыз. |
Дескриптор: 1.Қоспаның массалық үлесі бойынша есептеуді жүргізеді. [1] балл 2. Газдың көлемін есептейді. [1] балл 3. Түзілген азоты бар тұзды атайды. [1] балл ҚБ: Өзін-өзі бағалау. |
Қосымша №2 https://emaze.link/@RWTKTYA |
|
6 мин |
ОТ орындауға нұсқау береді. |
3-тапсырма Жеке жұмыс Викториналық тест сұрақтары.
|
Дескриптор: Екі дұрыс жауап [1] балл Жалпы [3] балл ҚБ: Өзін-өзі бағалау |
Қосымша №3 https://learningapps.org/display?v=pfm3bg33a24 |
|
Сабақтың соңы Бағалау 2 мин Рефлексия 1 мин. |
Бүгінгі сабақтағы баллдарды жинақтап қорытынды шығаруға нұсқау беремін Рефлексия жазуға нұсқау беремін |
Әр оқушы жинаған балды қосып қорытынды шығарады. Талап ? Еңбек ? Терең ой ? |
Қорытынды: 9-10 балл. Керемет 7-8 балл. Бәрі де қолыңнан келеді. 5-6 балл. Әлі де дайындық қажет 1-4 балл Талпын |
«Қоржын»
|
|
|
||||
шағым қалдыра аласыз















