Сабақ жоспары
|
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: Су мен органикалық заттар |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Қатысқандар саны:12 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Азық- түлік өнімдеріндегі органикалық заттар: нәруыздар, майлар, көмірсулар. Зертханалық жұмыс: «Тамақ өнімдерін органикалық заттарға тестілеу» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
оқушылар: азық- түлік өнімдерінің құрамында көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар-жоғын дәлелдейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
азық-түлік өнімдерінің құрамында органикалық заттардың бар-жоғын тестілеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
оқушылар: азық-түлік өнімдерінің құрамында органикалық заттардың бар-жоғын тексереді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
зертханалық жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар
|
Оқушылар майлармен көмірсулардың тағамдарда кездесуін атай алады Пәнге қатысты лексика мен терминология липидтер, көмірсулар, нәруыздар, крахмал, глюкоза, Бенедикт ерітіндісі, йод, этанол, Биурет ерітіндісі Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Нәруыздер ........ құрамында кездеседі. Майлар ...... құрамында кездеседі. Майлар мен көмірсулардлы ................... арқылы анықтауға болады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтардыдарыту |
Ұжымда жұмыс істей алу, сыныптастардың ойын тыңдау, бір-бірін сыйластыққа үйрету |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
химия – органикалық заттардың құрамындағы элементтерді анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсендітақта, ғаламтордағы ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар білу керек: азық-түліктің құрамында крахмал, қант, майлар, нәруыздардың бар болуы (6 сынып) Органикалық заттарды құрайтын элементтер (7 сынып) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-10 мин. |
Ұйымдастыру кезеңіІ. Ынтымақтастыру атмосферасын ұйымдастыру. Сәлемдесу. Бір-бірімізге жақсы көңіл күй тілейміз.ІІ. Сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау үшін оқушылардың пікірлерін тыңдауСабақтың мақсатын айқындау және тақтада жазу. (Ж) ҚБ «Дұрыс-бұрыс»
Бағалау шкаласы: 9-10 ұпай «5» 8-7 ұпай «4» 6-5 ұпай «3» (Т) Топтық жұмысты ұйымдастыру «Жұбыңды тап» (азық-түліктің суреттері) Ой шақыру. Мұғалім азық-түлік бар қоржынды көрсетіп оқушылардан сұрайды: «Біз бүгін немен айналысамыз?» |
Таратпа материалдар Азық-түлік бар қоржын |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 11-41 мин. |
Практикалық жұмыстың ұйымдастырылуы мен өткізілуі жекелей және жұпта болады. Зертханалық жұмыс Тақырып: «Азық- түлік өнімдерін зерттеу» Жұмыстың мақсаты:азық-түлік өнімдерін органикалық заттарға бар-жоғын тестілеу Болжам: азық-түлік өнімдерінің құрамында нәруыздер, майлар, көмірсулар әр түрлі мөлшерде болады. Құрал-жабдықтар: Майдалағыш – 1 дана Майдалауға арналған ыдыс – 1 дана Петри табақшасы – 1 дана Сынауықтар – 3 дана Этил спирті - 2 мл Су - 2 мл Картоп – 1 дана Күнбағыстың дәні – 6-7 дана Құс жұмыртқасының ерітіндісі – 2 мл Биурет ерітіндісі -1 мл Бенедикт ерітіндісі -1мл Жүзім жемісімен сабағы Жаңғақ дәндері 8-9 дана (Бенедикт және Биурет ерітінділері болмағанда, оларды жекелей дайындауға болады ) Жұмыс барысы: Әрбір азық-түлік өнімдерінің құрамындағы заттарды анықтау:
Жұмыс нәтижесі: Қант - қыздыру барысында бұл тұнба қызыл түске ауысады. Крахмал-қара-көк түс пайда болады. Липид- лайлы сұйықтық көрінсе,липидтердің бар екендігін дәлелдейді. Нәруыз - ерітіндінің сия- көк түске айналуы байқалады. Жұмыста берілген азық-түліктердің түрлері қолжетімді, олардың санын жекелей таңдауға болады.
Немесе
Қорытынды :
Оқушылармен алынған нәтижелерді талдаңдар |
Таратпа материалдар
https://twig-bilim.kz/film/balanced-diet-5890/
https://www.youtube.com/watch?v=IKP8GGgZSGQ (глюкозаны анықтау) https://www.youtube.com/watch?v=xVxxHRkvUxg (нәруыз) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы 42-45 мин. |
Үйге: тақырып бойынша тірек сөздермен жұмыс жасау
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: азық-түлік өнімдеріндегі органикалық заттарды бар-жоғын анықтауды біледі. Көпшілік оқушылар: органикалық заттардың түрлерін сипаттау. Кейбір оқушылар: азық-түлік құрамында заттарды анықтайтын ерітінді туралы ақпарат жазылғанын білу |
Лездік сұрақтар беру арқылы оқушылардың органикалық заттардың түрлерін атау және олардың ағза үшін маңыздылығы туралы сұрау. Жұпта орындаған тәжірибе нәтижелерін қорытындылап, бағалау жүргізеді. Практикалық жұмыс барысында бағалау жүреді. |
Алынған деректерді өңдеу және жұмыс істеу процесінде оқушылар креативтік және сындық келісті көрсетеді. Жұппен және топпен жұмыс істеу және олардың жұмысын басқа оқушылармен және оқытушымен талдау басқалардың пікірін сыйлауды, құрдастарымен және үлкендермен дұрыс қарым-қатынас құру қабілетін дамытады. Белгілі дәрежеде басқалармен қауіпсіз жұмыс істеуді қамтамасыз ету қабілетін көрсетеді, Оқушылардың денсаулығын қалай сақтауы және маңындағылардың қауіпсіздігін қалай қамқорлыққа алуы керектігін үйретеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал етеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Азық- түлік өнімдеріндегі органикалық заттар: нәруыздар, майлар, көмірсулар
Азық- түлік өнімдеріндегі органикалық заттар: нәруыздар, майлар, көмірсулар
Сабақ жоспары
|
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: Су мен органикалық заттар |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Қатысқандар саны:12 |
Қатыспағандар саны:0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Азық- түлік өнімдеріндегі органикалық заттар: нәруыздар, майлар, көмірсулар. Зертханалық жұмыс: «Тамақ өнімдерін органикалық заттарға тестілеу» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
оқушылар: азық- түлік өнімдерінің құрамында көмірсулар, нәруыздар және майлардың бар-жоғын дәлелдейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
азық-түлік өнімдерінің құрамында органикалық заттардың бар-жоғын тестілеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
оқушылар: азық-түлік өнімдерінің құрамында органикалық заттардың бар-жоғын тексереді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
зертханалық жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар
|
Оқушылар майлармен көмірсулардың тағамдарда кездесуін атай алады Пәнге қатысты лексика мен терминология липидтер, көмірсулар, нәруыздар, крахмал, глюкоза, Бенедикт ерітіндісі, йод, этанол, Биурет ерітіндісі Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Нәруыздер ........ құрамында кездеседі. Майлар ...... құрамында кездеседі. Майлар мен көмірсулардлы ................... арқылы анықтауға болады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтардыдарыту |
Ұжымда жұмыс істей алу, сыныптастардың ойын тыңдау, бір-бірін сыйластыққа үйрету |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
химия – органикалық заттардың құрамындағы элементтерді анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсендітақта, ғаламтордағы ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар білу керек: азық-түліктің құрамында крахмал, қант, майлар, нәруыздардың бар болуы (6 сынып) Органикалық заттарды құрайтын элементтер (7 сынып) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-10 мин. |
Ұйымдастыру кезеңіІ. Ынтымақтастыру атмосферасын ұйымдастыру. Сәлемдесу. Бір-бірімізге жақсы көңіл күй тілейміз.ІІ. Сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау үшін оқушылардың пікірлерін тыңдауСабақтың мақсатын айқындау және тақтада жазу. (Ж) ҚБ «Дұрыс-бұрыс»
Бағалау шкаласы: 9-10 ұпай «5» 8-7 ұпай «4» 6-5 ұпай «3» (Т) Топтық жұмысты ұйымдастыру «Жұбыңды тап» (азық-түліктің суреттері) Ой шақыру. Мұғалім азық-түлік бар қоржынды көрсетіп оқушылардан сұрайды: «Біз бүгін немен айналысамыз?» |
Таратпа материалдар Азық-түлік бар қоржын |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 11-41 мин. |
Практикалық жұмыстың ұйымдастырылуы мен өткізілуі жекелей және жұпта болады. Зертханалық жұмыс Тақырып: «Азық- түлік өнімдерін зерттеу» Жұмыстың мақсаты:азық-түлік өнімдерін органикалық заттарға бар-жоғын тестілеу Болжам: азық-түлік өнімдерінің құрамында нәруыздер, майлар, көмірсулар әр түрлі мөлшерде болады. Құрал-жабдықтар: Майдалағыш – 1 дана Майдалауға арналған ыдыс – 1 дана Петри табақшасы – 1 дана Сынауықтар – 3 дана Этил спирті - 2 мл Су - 2 мл Картоп – 1 дана Күнбағыстың дәні – 6-7 дана Құс жұмыртқасының ерітіндісі – 2 мл Биурет ерітіндісі -1 мл Бенедикт ерітіндісі -1мл Жүзім жемісімен сабағы Жаңғақ дәндері 8-9 дана (Бенедикт және Биурет ерітінділері болмағанда, оларды жекелей дайындауға болады ) Жұмыс барысы: Әрбір азық-түлік өнімдерінің құрамындағы заттарды анықтау:
Жұмыс нәтижесі: Қант - қыздыру барысында бұл тұнба қызыл түске ауысады. Крахмал-қара-көк түс пайда болады. Липид- лайлы сұйықтық көрінсе,липидтердің бар екендігін дәлелдейді. Нәруыз - ерітіндінің сия- көк түске айналуы байқалады. Жұмыста берілген азық-түліктердің түрлері қолжетімді, олардың санын жекелей таңдауға болады.
Немесе
Қорытынды :
Оқушылармен алынған нәтижелерді талдаңдар |
Таратпа материалдар
https://twig-bilim.kz/film/balanced-diet-5890/
https://www.youtube.com/watch?v=IKP8GGgZSGQ (глюкозаны анықтау) https://www.youtube.com/watch?v=xVxxHRkvUxg (нәруыз) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы 42-45 мин. |
Үйге: тақырып бойынша тірек сөздермен жұмыс жасау
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: азық-түлік өнімдеріндегі органикалық заттарды бар-жоғын анықтауды біледі. Көпшілік оқушылар: органикалық заттардың түрлерін сипаттау. Кейбір оқушылар: азық-түлік құрамында заттарды анықтайтын ерітінді туралы ақпарат жазылғанын білу |
Лездік сұрақтар беру арқылы оқушылардың органикалық заттардың түрлерін атау және олардың ағза үшін маңыздылығы туралы сұрау. Жұпта орындаған тәжірибе нәтижелерін қорытындылап, бағалау жүргізеді. Практикалық жұмыс барысында бағалау жүреді. |
Алынған деректерді өңдеу және жұмыс істеу процесінде оқушылар креативтік және сындық келісті көрсетеді. Жұппен және топпен жұмыс істеу және олардың жұмысын басқа оқушылармен және оқытушымен талдау басқалардың пікірін сыйлауды, құрдастарымен және үлкендермен дұрыс қарым-қатынас құру қабілетін дамытады. Белгілі дәрежеде басқалармен қауіпсіз жұмыс істеуді қамтамасыз ету қабілетін көрсетеді, Оқушылардың денсаулығын қалай сақтауы және маңындағылардың қауіпсіздігін қалай қамқорлыққа алуы керектігін үйретеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал етеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















